Muziekfestijn bij Festival des Flütes 'Drum bass naar hoger plan tillen' Marinus van Reymerswale stelde thema van hebzucht en gierigheid aan de kaak Lustrumconcert van gospelkoor Bluesfeest in Panta Rhei pzc Vrijdag 30 mei 2008 35 De expositie 'Terug naar Zeeland' in het Zeeuws Museum toont top stukken uit de 16e en ïye eeuw die uit de provincie zijn verdwenen. Ka tie Heyning belicht in deze serie een van de getoonde stukken. Van daag deel 2: 'De stadsontvanger' van Marinus van Reymerswale. Dwarsfluitiste Juliëtte Hurel treedt op in Nieuwe Kerk Zierikzee. door Ali Pankow zierikzee - „Het optreden van dwarsfluitiste Juliëttte Hurel be looft al in de eerste weken van het Festival des Flütes een hoogtepunt te worden", zegt musicus en coör dinator Mar van der Veer uit Zie rikzee. Hij treedt zaterdagavond sa men met Hurel op in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Zij hebben een programma opgesteld dat zowel be kende stukken voor dwarsfluit om vat, als nog vrij onbekend werk. „Het concert bestaat uit een gedeel te met orgel en vleugel. Ook zal Hurel enige solowerken voor fluit spelen. De muzikale reis begint bij Bach, gaat vervolgens naar Frank rijk en eindigt weer bij Bach. Als uitsmijter wordt de overbekende Badinerie gespeeld", vertelt Van der Veer. Een Badinerie in algeme- 'ln de eerste weken van Festival des Flutes al een hoogtepunt' ne zin betreft een instrumentaal stuk uit de Barokperiode, een soort vrolijke dans in vlot tempo. Van Johan Sebastiaan Bach klin ken verder de Sonate in g klein, een fluitpartita en delen uit een van de suites. Met begeleiding van het orgel voert Hurel van de Fran se componist Gabriël Fauré de be kende Berceuse en Siciliënne uit. Ze laat zich solo horen in composities van Joeuvet en Koechlin. Van Mar van der Veer zelf wordt ook een werk gespeeld, het deel Sneeuw uit het oratorium Gebroken Jaren dat Marinus van Reymerswale, De stadsontvanger, circa 1530/40. Collectie Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, Antwerpen het recht in Reimerswaal af te beelden, wilde de schilder waar schijnlijk het thema van de heb zucht en de gierigheid aan de kaak stellen. Van het leven van Marinus van Reymerswale, een van de belang rijkste Zeeuwse schilders uit de zestiende eeuw, is weinig be kend. Hij moet rond 1490 gebo ren zijn en is vermoedelijk de 'Marinus Nicolai de Romerswa- lis' die in 1504 aan de universiteit van Leuven werd ingeschreven. In 1509 staat 'Maryn Claessone Zeelander' als leerling in de boe ken van het Antwerpse schilders gilde vermeld. Na zijn opleiding keerde hij terug naar Reimers waal, waar hij waarschijnlijk niet alleen als schilder, maar ook als jurist of financieel adviseur werk zaam was. Zijn overlijdensdatum is nog niet achterhaald, maar hij stierfin elk geval vóór 1556. Hoewel aan het eind van de zes tiende eeuw nog volop werk van Van Reymerswale in Zeeland te zien was, moet men tegenwoor dig op reis om zijn schilderijen te bekijken. Nu is voor het eerst sinds lange tijd weer werk van deze meester binnen de provin ciegrenzen te zien. Dwarsfluitiste Juliëtte Hurel treedt zaterdagavond op in Zierikzee. al op verschillende plaatsen in Zee land is uitgevoerd. Van der Veer bespeelt de vleugel en het romantische Kam Van der Meulenorgel in de Zierikzeese Nieuwe Kerk. Hij heeft gekozen voor werken van Franse componis ten. Zo zal hij de fluitkleuren van het orgel laten horen in een suite van Nicolas Clérambault. Als over gang naar het gedeelte met de vleu gel klinkt een Grand Choeur van César Franck. „De schitterende akoestiek van de kerk en de combi natie orgel en dwarsfluit belooft voor een bijzonder muzikaal ge beuren te zorgen." Hurel behaalde de eerste prijs hoofdvak fluit en ka mermuziek aan het Nationale Con servatorium in Parijs. Zij is nu eer ste fluitiste van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en hoofd vakdocente fluit aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag. Concert, zat erdag 31 mei, Zierik- zee, Nieuwe Kerk, 20.00 uur. De rijk geklede man op dit schilderij zit gecon centreerd te schrijven. Nauwkeurig tekent hij inkomsten in een rekeningen boek aan. Wie het kan lezen, ziet dat de posten gaan over het in nen van belastingen op bier, vis en wijn in Reimerswaal. Helaas ging het archief van Rei merswaal, dat toen de stad door de golven werd verzwolgen naar Middelburg was overgebracht, in mei 1940 verloren. Het origineel is dus niet langer voorhanden, maar het is bijna zeker dat we hier met een afbeelding van een echt boek te maken hebben. Van Reymerswale schilderde re gelmatig belastinginners, advoca ten en notarissen omringd door paperassen. De documenten op deze schilderijen zijn goed lees baar en blijken in sommige geval len rechtstreeks overgenomen van originele akten. Verschillen de inwoners konden geïdentifi ceerd worden. Rechtszaken blij ken werkelijk gevoerd te zijn. Door de wereld van het geld en middelburg - Gospelkoor Glorify viert zijn vijftienjarig bestaan met drie concerten: vanavond en mor gen in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg en zaterdag 14 juni in De Mythe in Goes. Aanvang tel kens om 20.00 uur. Het programma begint met num mers van de afgelopen vijftien jaar. Na de pauze volgt nieuw re pertoire. Tienerkoor JOY4U doet bij verschillende nummers mee. Tijdens het concert in Goes wordt Glorify's derde cd opgenomen. vlissingen - Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het 'nieu we' Panta Rhei houdt het Vlissing- se strandpaviljoen zondag 1 juni een bluesfeest. Vanaf 17.00 uur speelt Bluesbox klassiekers uit de jaren zestig en zeventig. Daarna treedt de bekendste Zeeuwse blues band op: The )uke Joints. Panta Rhei brandde begin vorig jaar af. Dankzij steun uit allerlei hoeken kon drie maanden later al een nieuw paviljoen worden geo pend. Dj-duo Dutch Prophets zet BoemTak op met De Piek in Vlissingen. door Gijs Kamphuis vlissingen - Voor liefhebbers van de muziekstijl drum 8c bass is er vanaf morgen een nieuw initiatief De Piek in Vlissingen houdt dan de eerste editie van BoemTak: een dance-avond met live dj's. Initia tiefnemers zijn de uit Goes afkom stige Dutch Prophets, een dj-duo bestaande uit Jean Luc Openeer en Jeroen Vermeulen. „Het idee is vooral geboren uit lief de voor het genre", vertelt Vermeu len. „We willen dat er meer men sen in aanraking komen met deze muziekstroming." De dj's ontdek ten een gat in de markt op het ge bied van drum 8c bass. Want vol gens hen is er nu alleen in Goes iets te doen op dat gebied. Op Wal cheren is er niets, terwijl er wel vraag naar is. De Piek-organisatie reageerde enthousiast op het voor stel van de twee. De uitvoering van morgen is te zien als try-out. Wordt het een succes, dan zal de BoemTak-avond na de zomer tweemaandelijks terugkeren. Als het aan Vermeulen ligt, groeit het geheel uit tot dé drum bass- avond van de provincie en komt er op termijn ook live percussie en zang bij. Vermeulen werd als puber geïnfec teerd door het drum bass-virus. Hij luisterde toen veel naar radio Goes FM, die het genre veel draai de. Nadat hij het dj'en onder de knie had, ging hij eigen nummers maken en meer de commerciële kant op. Als producer bracht hij ook een aantal houseplaten uit, maar ontdekte dat zijn hart daar niet lag. Hij koos ervoor om mu ziek te gaan maken waar hij het meest van hield. In Openeer vond hij zijn 'partner in crime'. Samen 'We willen dat er meer mensen in aanraking komen met deze muziekstroming' willen ze Zeeuwse drum 8c bass naar een hoger plan tillen. Met als droom ooit te spelen in het walhal la van het genre: Engeland. De twee werken niet met draaita fels maar halen hun muziek uit een laptop. De bestaande num mers worden dan bewerkt tot een dansbaar geheel. Dit gebeurd met zogenaamde midi-controllers: elek tronische effectkastjes waarmee al The Dutch Prophets: Jean Luc Openeer en Jeroen Vermeulen. foto Willem Mieras le onderdelen van een bestaand nummer vervormd kunnen wor den. Het vele mixen en vervormen maakt dat er echt eigen nummers ontstaan, vindt Vermeulen. Dutch Prophets-stijl is volgens hem her kenbaar en uniek, net als de avon den in De Piek moeten worden. ^■j BoemTak-avond met Dutch Pro- phets. Morgen in De Piek in Vlissin gen. Aanvang: 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37