Zeeland Ontbijt, kop koffie, en 'Ook aan de drie kilometer moet Je gewoon rustig beginnen' Dertien kleuters De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Vrijdag 30 mei 2008 PZC ONOINE VAN DER VLEUTEN Zo nu en dan probeer ik mijn leven te beteren en een Ac tieve Ouder te worden. Ik weet dat ik het kan. In 2005 deed ik het namelijk buitengewoon goed als Teletub- bie, op het jaarlijkse feest van de kinderopvang. In 2007 meldde ik me aan voor de oudercommissie. Dat werd, moet ik toegeven, een jammerlijke mislukking. (Mail niet goed gelezen en geschorst wegens herhaalde, ongeoorloofde afwe zigheid. Per e-mail.) En toen was er die oproep: 'Begeleiders gevraagd'. Eén middagje, dertig kinderen, twee ouders, een juf en een meester. Dat leek me goed te doen. Het werd een gedenkwaardige ochtend. Te beginnen bij de stoomcursus kriebelbeestjes. Juf: „En wat eten pissebedden, den ken jullie?" Kleuters: „Muizen! Nog kleinere diertjes!" Typisch een vraag voor het mi lieucentrum, besloot de juf, die het eigenlijk ook niet wist. Daarna begon een bloedstollende wandeling naar het milieu educatiecentrum. Juf begeleidde met bewonderenswaardige kalmte de hinkelende, rennende en dansende kinderen en greep met achteloze efficiëntie in als er weer een kleuter bijna tegen een kliko opliep of onder een auto dreigde te geraken. Ondertussen leek de lange sliert kleuters doorlopend uiteen te vallen in onbeheersbare kleinere eenheden. Eenmaal bij het MicMec kreeg ik dertien kleuters toegewezen, die twintig minuten naar beestjes mochten zoeken en daarbij niet in de vijver mochten vallen. Ik denk dat ik in die twintig minuten zeker negentig keer nerveus tot dertien geteld heb. „Ze zijn er allemaal, hoor", riep de meester me in het voorbij gaan geruststellend toe. Daarna ruzieden, huilden en struikel den de vermoeide kindjes de lange, lange weg terug naar school en ik struikelde paniekerig mee. Pas in 2009 een nieuwe poging, heb ik mezelf beloofd. In 2005 deed ik het buitengewoon goed als Teletubbie COLOFON Directeu r/u itgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.ni Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u pp de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Brievenbusgeklepper en dart 'plof'. De PZC die op de mat valt. Dat is in Zeeland al 250 jaar het geluid van een nieuwe dag. Maar is dat over twintig jaar ook nog zo? door Ondine van der Vleuten Heeft de regionale journa listiek toekomst? Ja, zegt mediahistoricus Marcel Broersma van de Rijkuniversiteit Groningen. Een volmondig: ja. Is er toekomst voor de regionale krantenJa, zegt Broersma weer. „Maar. Het gaat niet goed met de kranten. Niet met de landelijke en niet met de regionale. Vroeger was het zo: Je woonde in Zeeland, je werkte in Zeeland, je was abonnee van de Zeeuwse krant. Dat was een soort burgerplicht, dat werd van gezin op gezin doorgegeven. Dat vanzelfsprekende is verdwe- Oplages regionale dagbladen 137.367 nen. Het eerst in de Randstad, daarna in de andere grote steden en ook het platteland zal volgen, al duurt het daar wat langer." Dat komt, legt Broersma uit, door dat de burger steeds meer consu ment geworden is: hij gaat bereke nend door het leven. Wat kost het me, in geld, in tijd? Wat krijg ik er voor terug? „Er zijn andere manie ren, goedkopere, die minder tijd kosten. Er zijn regionale omroe pen, kabelkranten, er is internet. Als je op de hoogte wil blijven, kun je ook wel zonder krant." Toch ziet Broersma wel toekomst voor de krant. „Kijk maar in de trein: in principe kunnen de reizigers het nieuws via hun mobieltje lezen, maar ze pakken die gratis treinkranten. In een oogopslag zie je wat er de afge lopen 24 uur gebeurde en de jour nalisten hebben het al voor je geor dend: dit moet je weten en dat is het belangrijkste. Het nieuws wordt overzichtelijk aangeboden, alle berichten naast elkaar. Heel an ders dan het internet. Dat is een enorme berg informatie waarin je O Brabants Dagblad 11.35; Barneveldse Krant De Gelderlander Noordhollands Dagblad 163.628 146.344 Leidsch Dagblad De Gooi-en Eemlander Haarlems Dagblad/ Eindhovens Dagblad IJmuider Courant BN/DeStem 29.348 Leeuwarder Courant 43.503 m87() De Stentor Dagblad van het Noorden 137.66? 152.743 De Twentsche Courant Dagblad De Limburger Friesch Dagblad Limburgs Dagblad Tubantia 0% 121.046 142.105 57.021 oplage 2007 procentuele stijging/daling ten opzichte van 2006 15.894 PZC Rolant Quist bron: HOI je weg maar moet zien te vinden." Er zullen altijd mensen zijn die graag een krant hebben. Een krant is een prettig ding. Je kunt hem in je tas stoppen, op de tafel leggen, doorbladeren. Voor bijna zestigdui zend PZC-abonnees is het een da gelijks terugkerend ritueel dat ze niet zouden willen missen: dat ontbijtje, met een kopje koffie en de krant erbij. Ontbijten achter een beeldscherm - dat is toch dui delijk minder. Het hart van de krant is de redac tie. „Die moet betrokken zijn, zichtbaar, weten wat er speelt, des kundig en betrouwbaar zijn. Zet die goed in: op regionale verslagge ving. Buitenlands nieuws kunnen de lezers ook elders halen. Onder schat de lezer niet: mensen willen wel amusement, maar niet per se in de krant. Daar verwachten ze iets anders." En dat is vooral, het moet nog maar eens gezegd, nieuws van om de hoek. Zoals de PZC dat doet met zijn Schouwse, Bevelandse, Zeeuws-Vlaamse en Walcherse edi ties. Broersma oppert dat via de in ternetsite van de krant zelfs nieuws op lokaal niveau zou kun nen worden aangeboden. „Als ik een rookpluim zie, wil ik direct een foto met uitleg op de site zien. Verwijs naar de krant voor achter grond en verdieping." De Groningse hoogleraar ziet de rol van de dagbladjournalist in de komende decennia veranderen: van pure schrijver naar multime- dia-redacteur. „Alle redacteuren moeten toege rust zijn op internet. Als ze terug komen van een brand, niet eerst het stuk voor de krant van mor gen schrijven, maar eerst vijf re gels tikken voor de site. Misschien hebben ze ook een fdmpje of foto gemaakt om op de site te zetten. En daaronder tikken ze dan dat morgen in de krant het uitgebrei de verhaal te lezen is." Dalende advertentie-inkomsten en een slinkend aantal abonnees hebben de uitgevers de afgelopen jaren gedwongen tot bezuinigings maatregelen, die ook op de redac ties pijnlijk voelbaar waren. Broersma waarschuwt: „Kijk uit dat je niet met te weinig mensen komt te zitten. Regionale journalis tiek vereist een zekere fijnmazig heid. Daar moet je echt genoeg en goede mensen overhouden. Die re dacties zijn je kracht." door Koen de Vries GOES - Als je het vergelijkt met de tien kilometer, is de korte afstand van de PZC Familieloop een peu lenschil. Maar de drie kilometers die de deelnemers morgen moe ten afleggen, zijn toch mooi drie hele kilometers. Daarvoor zijn ge trainde hardlopers minstens tien minuten onderweg. En voor de wat minder getrainden onder u: bereid u voor op een inspanning van vijftien tot twintig minuten. Even voor alle duidelijkheid: het wereldrecord 3000 meter steeple-chase staat sinds 3 septem ber 2004 op naam van de voor Qa tar uitkomende Keniaan Saif Sae- ed Shaheen. Hij legde de afstand afin 7 minuten, 53 seconden en 63 honderdsten en sprong daarbij en passant 35 keer over een horde, waarvan vijf keer over een horde met waterbak. Geen enkele deelne mer aan de drie kilometer van de PZC Familieloop moet de illusie hebben ook maar in de buurt te kunnen komen van deze tijd, hoe wel er morgen op de Vlissingse Boulevard geen enkele horde opge worpen zal worden. „Rustig beginnen geldt eigenlijk voor elke loop, dus ook voor de drie kilometer", zegt atletiektrainer/fysiotherapeut Niek Knol uit Koudekerke. „De kans dat mensen te snel beginnen, is op kor te afstanden wel groter. Laat je Inschrijven Wie nog wil inschrijven voor de PZC Familieloop kan dat za terdag tussen 9.00 uur en 10.15 uur doen in hotel Arion aan de Boulevard in Vlissin- gen. Voor meer informatie: www.pzc.nl/familieloop niet gek maken, laat je niet meene men in een vaart die je niet ge wend bent." Wie rustig start, krijgt aan het eind van de loop misschien wel een heel mooie be loning. Je passeert dan waarschijn lijk een hoop deelnemers die zich zelf aan het begin voorbij liepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2