Een klassieke schoonheid óvt& ven/taal - Hut omwaai Donderdag 29 mei 2008 door ondine van der Vleuten Een paar maanden geleden kreeg Sanne de Regt - Miss Nederland 2003 - een aanbie- fotografie Martine stig ding van Talpa. „En daarna nog een keer. Ze wilden me graag hebben als presentator van zo'n belspelletje. Het was financieel zeer aantrekkelijk. Heel verleidelijk, want die Miss Nederland-toestand heeft me geen geld, maar schulden opgeleverd. Ik heb er lang over nagedacht, ben zelfs twee keer op screentest geweest, en heb toen gezegd: nee. Daar ben ik al geweest. Dat oppervlakkige gedoe heb ik achter me gelaten." Ze is een klassieke schoonheid, Sanne de Regt. Alles in de juiste verhoudingen, prachtige ogen, een fraai gevormde mond, per fecte wenkbrauwen en lang, dik haar. Toen de latere schoonheidskoningin elf was, werd ze op straat al opgemerkt. „Wil jij model worden?, vroegen ze dan. Mijn vader heeft dat altijd tegengehouden. Achteraf ben ik blij, want ik vond het al moeilijk genoeg toen ik op mijn 21e in die wereld terecht kwam." Ze herinnert zich van haar jeugd vooral dat het lastig was, dat uiterlijk. „Vriendinnen zei den tegen mij: blijf jij maar een beetje achter in de hoek staan, jij jat toch alle vriendjes weg." Zelf was ze helemaal niet bezig met uiterlijk. Sanne de Regt had wel wat anders om zich druk over te maken. „Ik groeide op in Goes. Mijn ouders zijn gescheiden toen ik vier was. Ik had twee kamers: één in allebei de huizen. En twee keer Kerstmis, twee keer Sinterklaas, twee verschillende families. Ei genlijk twee verschillende levens, waarin ik met heel verschillende mensen in aanraking kwam. Mijn moeder en stiefvader waren heel open: kleed je hoe je wil, doe wat je wil, een hoge opleiding is niet per se belang rijk, kies waar je voor wil gaan. Mijn vader en stiefmoeder waren meet op status ge richt. Zelf vind ik status en uiterlijk niet be langrijk. Het gaat erom hoe jij je pad wil be lopen." Dat gevoel is nog sterker geworden toen San ne de Regt later Miss Nederland werd. „De titel Miss Nederland geeft een bepaalde sta tus. Ik heb veel mensen ontmoet die hun oordeel over mij daarop baseerden. Tegen je opkeken, of juist op je neerkeken. Op een ge geven moment stond ik op een beurs in Ber lijn, aan het werk als Miss, met een jurk en een sjerp - nóóit meer, trouwens! - toen er een Egyptenaar langs kwam lopen. En nog Ik hou niet van de decoratieve rol, van het kussen en bekers uitdelen eens, en nog eens. Zeven keer in totaal, en op een gegeven moment mét zijn zoon. Tot ze allebei, vader en zoon, op de knieën gin gen om me ten huwelijk te vragen. In volle ernst!'" „Aan de andere kant zijn er ook mensen die met je opdrachtgever staan te praten en dan, als je je mengt in het gesprek, hun hoofd naar je omdraaien en zeggen: „O, het kan nog praten ook!" Terwijl je verplicht bent iets te weten van het product en daar staat om het te promoten! Daar zakt je broek van af. Eerst ben je woedend, maar daar na relati veer je: 'Wie denk jij wel dat je bent!" Thuis leerde ze met weinig blij te zijn. „Mijn moeder werkte als vrijwilliger voor het Plat form Arme Kant. Ze vulde voor mensen die daar moeite mee hadden formulieren in waarmee je extra centjes kan krijgen als je onder de minimumgrens zit. Zelf spaarde ze het hele jaar door AH-zegeltjes en statiegeld- flessen. Die bracht mijn moeder aan het eind van het jaar naar de supermarkt en dan had ze vijf gulden per dag om in de vakantie - we gingen elke zomer naar de camping in Renesse - een ijsje voor ons te kopen of van die plastic vliegtuigjes die je in elkaar kon zetten. Dat heeft ze fantastisch gedaan, su per. Thuis herinner ik me als warm en gezel lig, en ik denk dat de gelukkigste momenten van mijn jeugd de vakanties daar in Renesse waren. Vijf weken lang spelen, buiten, naar de zee kunnen, vriendjes hebben, die je toch wel goed kende omdat je ze elke zomer te rug zag. We hadden zo'n hechte groep. Er zijn er waar ik nog steeds mee om ga. Er werd flink gestapt, we hingen de beest uit, ik kreeg mijn eerste vriendje, was voor het eerst aangeschoten. Maar alles voelde heel veilig, want je was met dertig man." Vraag Sanne de Regt 'potlood' te spellen en ze schrijft 'podloot'. Of zoiets. „Ik heb vooral in mijn jeugd erg last gehad van dyslexie, bij spellen en met rekenen. Dat is bepalend ge weest voor mijn studiekeuzes en heeft we gen afgesloten die ik anders had bewandeld. Het liefst had ik een opleiding fotografie ge daan. Dat is creatief en kunstzinnig. Maar je moet er ook voor kunnen rekenen en daar voor was mijn niveau te laag. Toen ben ik gaan kijken wat ik met mijn creativiteit kon. Kappen, schoonheid, was dat wat? Ik was toen een jaar of 15 en ik zag dat mijn moe der haar hele leven in de bijstand had geze ten. Ik had totaal geen behoefte om haar ach terna te gaan en wilde een beroep waarmee ik altijd de kost zou kunnen verdienen. Zo kwam ik op de mbo-opleiding voor schoon heidsspecialiste, die voor allround kapper en een stukje middenstand. Daarna deed ik bij Mieke Petiet in Middelburg een particuliere opleiding visagie. Ik was van plan voor me zelf te beginnen als freelance visagiste en in de avonduren een opleiding Engels te gaan doen." Sanne de Regt was 22 toen ze werd bena derd om mee te dingen naar de titel Miss Zeeland. Ze won. „In mijn alleroudste spijkerbroek, haar los, geen make up op." Ook de ronde daarna, voor Miss Nederland. „Dat beteken de dat ik mee mocht dingen naar de wereld titel en vijf weken naar China ging. Daar had ik het voor gedaan. Ik keek altijd naar documentaires over verre landen op Discovery Channel en vond dat geweldig. Die reis naar China heb ik alleen gemaakt. De dag dat mijn moeder mij uitzwaaide op Schiphol en ik de camera's van SBS6 Show nieuws zag staan, heb ik als een soort man tra herhaald: zelfvertrouwen en kracht, zelf vertrouwen en kracht. Dat was de dag dat mijn leven veranderde. Op dat moment kun je niet meer leunen op mensen om je heen. Mijn jeugd stond altijd in het teken van aan passen hier, aanpassen daar. In China heb ik mezelf echt ontmoet. Het was fantastisch. Toen ze terugkeerde stonden de media in de rij. „Interviews, tv-programma's. Allemaal hartstikke leuk. Maar al snel bleek dat de li centiehouder Hans Konings, ruzie heeft met heel medialand - alle tv-zenders, regionaal, nationaal, radiozenders. Dus je hebt een con tract voor drie jaar en ze zien in jou wel po tentie of willen met je werken, maar niet met 'die meneer Konings'. De dromen die je hebt komen niet uit. Drie jaar lang ontmoet te ik mensen, kreeg ik visitekaartjes, maar ik kon er niet mee aan de slag. Ook achteraf niet. Ik had een map met visitekaartjes van over de hele wereld. Die is op een of andere vreemde manier kwijt geraakt. Ik heb er ver moedens over en denk dan aan mensen in Tot ze allebei, vader en zoon, op de knieën gingen om me ten huwelijk te vragen en rond die organisatie. Het is echt heftig ge weest. Je wordt overweldigd, lekker ge maakt, je krijgt zoveel mooie dingen voorge spiegeld, maar er komt allemaal niets van te recht. Je zou in aanraking komen met men sen waar je later ontzettend veel aan hebt, je zou later dubbel en dwars terugverdienen wat je investeerde, werd er tegen me gezegd. Ik had geen mensen om me heen met juridi sche kennis van zaken om me te ondersteu nen. Ik betaalde zelf de kosten die ik maakte als ambassadrice voor een goed doel of voor bedrijven die me inhuurden. Tegen mij zei Konings: daar kun je je vergoeding en reis kosten halen. Maar als puntje bij paaltje kwam, wist niemand er vanaf. Ie kunt wel zeggen dat er misbruik van me werd ge maakt. Dat is geen verkeerde term. En toch, als ik terugkijk, was het een positieve erva ring. Ik ben er persoonlijk door gegroeid, ik heb heel fijne mensen ontmoet en ik ben in contact gekomen met iets wat ik enorm leuk vind: presenteren." „Afgelopen oktober was ik een jaar vrij. Een enorme opluchting. Reden voor feest. Mo menteel woon ik weer in Zeeland. Hier kom ik echt tot rust en bij de zee helemaal. De zee is voor mij enorm belangrijk. Ruimte, je kunt er alles laten, het wordt meegenomen." Sinds 1 januari is ze zelfstandig ondernemer. Er komt een nieuwe site aan, met de nieuwe Sanne de Regt. De nieuwe Sanne de Regt zegt niet meer op alles 'ja'. „Ik hou niet van de decoratieve rol, van het kussen en bekers uitdelen. Ik ben drie keer gevraagd voor de Ronde van Zeeland, maar dat heb ik altijd afgehouden. Als ik niet meer mag spreken, hoeft het niet meer. Als ik de dag mag lei den, de winnaars aankondigen, zou ik ja zeg gen. Ik presenteer nu, ben professioneel mo del en doe promotionele werkzaamheden in de breedste zin van het woord. Ik wil Engels gaan leren, zodat ik een acteeropleiding kan gaan volgen in Los Angelos. Ik zoek verdie ping. Als ik nu gebeld zou worden door een glossy van naam, voor iets waarmee ik enorm door zou breken...als het komt dan komt het, maar het hoeft niet meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 84