College onderzoekt idee van cultuurplein Zeeland Plan voor zorgboerderij in Kats Herinrichting Veerse Gatdam is weer een stapje dichterbij De 'proefkonijnen' werden leerlingen LEKHT Keukens EEN VERRIJKING VOOR ZEELAND 26 Donderdag 29 mei 2008 PZCB Joke de Bert in haar achtertuin in Biezelinge. Na haar afscheid wil ze samen met haar man van het leven gaan genieten. foto Willem Mieras Joke de Bert stopt na dertig jaar als lerares internationale dans. door Lilian Dominicus BIEZELINGE - Het is alweer meer dan dertig jaar geleden dat in de PZC een foto stond met als kop: Bejaarden 'proefkonijnen' bij volks dansen. Toen kon ze nog niet be vroeden dat het krantenartikel aan de basis stond van een loopbaan als lerares internationale dans. Vanmiddag, na dertig jaar, neemt Joke de Bert uit Biezelinge af scheid van haar leerlingen in De Vroone in Kapelle. „Om nog een paar jaar samen met mijn man van het leven te genieten. Ik word bijna 66, mijn man zit al een paar jaar thuis en we zijn nu nog in goe de gezondheid", verklaart ze. Het begon allemaal in 1976, toen in Zeeland een cursus voor aanko mende leraren volksdansen werd opgezet. „Toen heette dat nog zo. Tegenwoordig is volksdans oubol lig en gebruiken we de term inter nationale dans. Bejaarde mogen we ook niet meer zeggen, het is nu senior. Dat is net zoiets", zegt De Bert. „We woonden hier nog maar een paar jaar, ik hield altijd al van dansen, kón het ook goed en zo kom je nog eens in contact met de mensen. Dus ik meldde me aan." En van het een kwam het ander. De 'proefkonijnen' die nodig wa ren om het docentenexamen af te leggen, wilden de danslessen blij ven volgen en zo is Jokes eerste groep ontstaan. Het lesgeven in de dans heeft haar leven voor een groot deel bepaald. „Bijscholing volgen, voorbereiden van de les- 'Volksdans is oubollig, we gebruiken tegenwoordig de term internationale dans' sen, veel organiseren, uitwisselin gen, optredens, er komt nog heel wat bij kijken." Op het hoogtepunt had ze vijftien volwassenengroepen, twee kind ergroepen, een stijldans- en een rolstoeldansgroep. „Dat ben ik langzaam gaan afbouwen. De groe pen die er nu zijn blijven wel be staan. Het rolstoeldansen blijf ik doen; het is niet gemakkelijk daar een vervanger voor te vinden. Het is een vierjarige opleiding, die best zwaar is." Servicebus voor de Goese dorpen lijkt het echter niet te halen. door Frank Balkenende GOES - Het voorzetje van Groen- Links om het Bleekveld om te tove ren tot een bruisend cultuurplein, wordt meegenomen in een haal baarheidsstudie van het Goese col lege van burgemeester en wethou ders. Het dagelijks gemeentebestuur had al plannen om meer culturele organisaties onder te brengen in theater De Mythe en aan nieuw bouw op het Bleekveld. Groen links had met het oog op de be groting 2009, waarvoor fracties een wensenlijst je konden inleve ren, een notitie gemaakt. De voor stellen daarin gaan verder dan de ideeën die bij het college leven. Zo pleit Groenlinks voor de bouw van een tweede, kleinere theater zaal met tweehonderd stoelen, die aan De Mythe kan worden gekop peld. Ondernemers willen plek bieden aan mensen met beperking. door Luc Oggel KATS - In Kats komt een zorgboer derij. De initiatiefnemers, agrariërs Martin Nelis en Heieen Brouwer, willen in hun bedrijf aan de Katse Groeneweg een zinvolle dagbeste ding bieden aan mensen met een psychische beperking of moeilijk lerende of opvoedbare kinderen. De gemeente Noord-Beveland wil meewerken aan het plan. Het kleine fruitbedrijf (hoofd moot: kersen en pruimen) van Ne lis en Brouwer, die in een maat schap zitten, werkte al een aantal Verder kiest Groenlinks ervoor om het door de gemeente verkoch te, oude gemeentearchief weer aan te kopen om daar allerhande cul tuurinstellingen en kunstenaars te huisvesten. Ook moet het Bleek veld een vergunningsvrije zone worden, zodat er spontaan optre dens kunnen plaatsvinden. Op die manier ontstaat een bruisend plein, denkt Groenlinks. Het college van B en W neemt het idee mee in een onderzoek naar de kansen voor een cultuurplein. Duidelijk is wel dat een tweede, theaterzaal een forse meeruitgave betekent. Waarschijnlijk krijgt Goes dit na jaar een theaterpas voor het sei zoen 2008/2009. De pas moet met name jongeren en inwoners met een smalle beurs de kans bieden het theater te bezoeken. De PvdA Een aantal wensen van raadsfrac ties vindt gehoor bij B en W van Goes. Zo wordt het idee van GroenLinks voor een cultuur plein in een studie meegenomen. jaren samen met belangenvereni ging voor (ex-)psychiatrische pa tiënten Psyiënt. „Dat is altijd goed bevallen, maar op een gegeven mo ment bedacht ik dat ik het zelf wil de doen", vertelt Brouwer. „Ik had alleen geen zin om het helemaal al leen op te zetten, maar ik heb een zoon en een dochter die in de zorg werken en die wilden wel een handje helpen." De gemeente is enthousiast over het plan en wil het aanmerken als zogeheten Nieuwe Economische Agrariërs Martin Nelis en Heieen Brouwer willen op hun bedrijf in Kats zinvolle dagbesteding bie den aan mensen met een psychi sche beperking. had vorig jaar voor zo'n pas ge pleit en stelde na een jaar vast dat de pas er nog niet is. De introductie van een servicebus, waarin je boeken kunt lenen, geld kunt pinnen of een treinkaartje ko pen, is allerminst zeker. Het colle ge van B en W wil eerst nagaan of er in de dorpen wijkservicepunten kunnen worden opgezet. Die kun nen onder meer worden onderge bracht bij brede scholen. Met na me de PvdA, SGP/ChristenUnie en D66 hadden opnieuw een lans gebroken voor de servicebus. Het college doet komend najaar uit de doeken hoe het de warme maaltijdvoorziening Tafeltje Dekje overeind denkt te houden. Ter Weel stopt 1 januari met de berei ding van de maaltijden en Emergis beëindigt de organisatie. Ook maakt het college binnenkort duidelijk hoe het de Grote Markt echt autovrij wil maken. Nog steeds parkeren er mensen af en toe hun auto en scheuren er jonge gasten over het plein. Mogelijk komt er een paaltje te staan. Drager (NED). Aan die procedure zitten wel bepaalde voorwaarden vast die de nodige investeringen vergen van de initiatiefnemers. Zo moet een plan 'ter verbetering van de ruimtelijke kwaliteit' van de lo catie worden ingediend van min stens vierduizend euro. „Dat wis ten we en is dan ook geen belem mering", zegt Brouwer. Het is de bedoeling dat cliënten hand- en spandiensten in de boomgaard gaan verrichten. „Dat de mensen het naar hun zin heb ben staat voorop, daarom willen we ze eerst een aantal weken laten proeven van het werk en daarna pas laten beslissen of ze willen ko men of niet." De zorgboerderij gaat in augustus van start. Transportbedrijf in Yerseke breidt fors uit YERSEKE - Transportbedrijf de Koeijer uit Yerseke heeft een flinke bedrijfsuitbreiding voor de boeg: het aantal platforms, plaatsen waar vracht wordt geladen en ge lost, wordt verdubbeld naar 44. „Er was behoefte aan de uitbrei ding van de capaciteit", zegt direc teur Jan de Koeijer. „Zo kunnen we de piektijden meer spreiden. Goederen die we tijdens die piek nu niet kwijt kunnen, kunnen straks wel verwerkt worden." Varkensbedrijf bij Poortvliet mag groeien POORTVLIET - De varkensmesterij aan de Priestermeetweg bij Poort vliet mag uitbreiden. De Raad van State heeft gisteren de bezwaren van de Thoolse actiegroep Varkens Nee tegen de uitbreiding verwor pen. Volgens het Haagse rechtscol lege zal er geen sprake zijn van aantasting van bloemdijken, want die liggen te ver weg. De nieuwe vergunning staat het houden van maximaal 5600 mestvarkens toe. De grens lag bij 2800. Mortiereboulevard 3A - M'burg www.leichtkeukensmiddelburg.nl De plannen voor Arnemuiden voorlopig nog in de ijskast. door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - Na jarenlang overleggen en vergaderen lijkt er nu schot te zitten in de herinrich ting van de Veerse Gatdam. „We hebben helemaal uitgekauwd wat de financiële consequenties zijn", aldus de Veerse wethouder Wim van Tatenhove. „En die blijken be hapbaar te zijn." Bij het project werken de gemeen ten Veere en Noord-Beveland sa men met Rijkswaterstaat, het Wa terschap Zeeuwse Eilanden en de provincie. Die organisaties moeten ook onderling de kosten verdelen. Daarover wordt na de zomer een besluit genomen. De Veerse Dam moet aantrekkelij ker worden voor toeristen. Het strandje bij Vrouwenpolder wordt vergroot, aan de Noord-Beveland- se kant moet de oever van het Veerse Meer een natuurlijk karak ter krijgen. Onderdeel van de plan nen is de verhuizing van restau rant Vrouwe in den Polder, het bouwen van een hotel op eiland jes in het water en verplaatsing van snackbar De Lekkerbek naar de kant van het meer. „We willen nu definitief van de on dernemers weten of ze willen mee doen", zei Van Tatenhove gisteren. „We kunnen moeilijk een discus sie voeren over geld als we dat niet zeker weten." „Ik ben er al een tijd je klaar voor", reageerde Marco Doeleman, eigenaar van Vrouwe Na jarenlang overleggen en ver- gaderen lijkt er schot te zitten in de herinrichting van de Veerse Dam. Dit najaar moet definitief een besluit worden genomen. in den Polder. „Het is een ver schrikkelijk lang traject geweest. Het heeft veel moeite gekost om de neuzen dezelfde kant op te krij gen." De eigenaar van de Lekker bek wilde niet reageren voordat hij officieel bericht heeft gekregen. Voor de uitvoering van de plan nen bij Arnemuiden is meer tijd nodig. Bewoners en andere belang hebbenden hebben het afgelopen jaar twee plannen gemaakt voor het gebied. Daar is voorlopig geen geld voor, liet wethouder Frank Streng weten. „Daar moeten we naar op zoek. Het kost tientallen miljoenen. Die verdien je niet te rug met alleen woningbouw. Die zoektocht begint nu." Eind dit jaar moet de Middelburg se gemeenteraad bepalen welke van de twee plannen het moet worden: dat waarin meer ruimte is voor woningen, of dat waarbij de natuur centraal staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66