Binnenland PvdA stemt alsnog in met testfase JSF Politie overtreedt eigen wapenregels t... om in Kind krijgt nieuwe lever, alvleesklier en darmen Het kunstwerk van haar tandprotheticus www.kunstgebit.nl 6 Donderdag 29 mei 2008 pzc Kamer stemt in met deelname aan testfase van gevechtsvliegtuig. den haag - De Tweede Kamer stemt vandaag in met deelname aan de testfase van de Joint Strike Fighter (JSF). De PvdA ging giste ren overstag na de toezegging van staatssecretaris De Vries (CDA, De fensie) dat er een 'onafhankelijk en transparant' onderzoek komt naar mogelijke alternatieven. PvdA-woordvoerder Angeline Eij- sink had in ongebruikelijk scherpe bewoordingen geëist dat Defensie onafhankelijke experts betrekt bij een vergelijkend onderzoek. „Voor zo'n groot en duur project is dat normaal", aldus Eijsink. De JSF moet de opvolger worden van het gevechtsvliegtuig F-16. De Vries wil nog deze maand een in tentieverklaring tekenen voor de aanschaf van twee testtoestellen voor 274 miljoen euro. Zo kunnen piloten alvast trainen met de JSF. PvdA'er Eijsink verweet de rege ring de JSF-plannen door te druk ken met 'gekleurde informatie' en 'gegoochel' met cijfers. Het ministerie van Defensie, dat inzet op aankoop van de JSF, zou te partijdig zijn om de onafhanke lijkheid te garanderen van een ver gelijkend onderzoek - met name naar de Europese concurrenten Eu- rofighter en Rafale. Eijsink zegt Er komt een onafhankelijk onder zoek naar alternatieven voor de Joint Strike Fighter. Daardoor stemt de Kamer in met de aankoop van testtoestellen. het 'beste toestel voor de beste prijs' te willen. In een gezamenlijke motie roepen coalitiepartners CDA, PvdA en Christenunie de regering op om al le opties te onderzoeken 'zoals de ze overwogen worden in landen die hun F-16 willen vervangen'. Bovendien willen zij een onder zoek naar de mogelijkheden om de levensduur van de F-i6's te ver lengen. Behalve de coalitiepartijen steu nen ook de WD en de SGP deel name aan de testfase van de JSF. Oppositiepartijen SP, PW, D66 en Groenlinks willen de opvolger van de F-16 'van de plank kopen'. Volgens de tegenstanders van het testen van de JSF is de koop van twee testtoestellen een 'onont koombaar voorportaal' voor de uit eindelijke aanschaf. Het kabinet ontkent dit: een definitief besluit wordt pas in 2010 genomen. Met de aanschaf van 85 nieuwe ge vechtsvliegtuigen is bijna zes mil jard euro gemoeid. Het gaat om de grootste wapenorder uit de Neder landse geschiedenis. Agenten die zakken voor examen leveren hun schiettuig niet in. den haag - De politie overtreedt de eigen wapenregels. Vorig jaar hebben 1200 agenten die gezakt waren voor de schiettoets, hun vuurwapen niet ingeleverd. Dat blijkt uit registratiegegevens. In po litiekringen wordt ervan uitgegaan dat de helft van deze agenten nog met een wapen surveilleert, ter wijl dat verboden is. Minister Ter Horst van Binnen landse Zaken is op de hoogte van deze feiten. In een nog niet open bare brief aan de korpsbeheerders eist zij dat nog dit jaar alle agenten die hun schiet- en geweldstoets niet hebben gehaald, hun wapens inleveren. De minister neemt de kwestie hoog op. Al in 2004 was toegezegd dat het onbevoegd sur veilleren met wapens zou worden uitgebannen. In dat jaar ontstond veel ophef toen bleek dat veel korpsen zich niet aan de wapenre glementen hielden. Uit een ander onderzoek werd duidelijk dat in 2002 vier van vijftien schietinci denten een agent betrokken was die geen wapen mocht dragen. Jaap Timmer, die het laatste onder zoek uitvoerde, zegt dat het aantal van zeshonderd agenten dat onbe voegd een wapen draagt reëel is. De Raad van Hoofdcommissaris sen erkent dat de registratie faalt, maar ontkent dat veel agenten on bevoegd een wapen dragen. Vakbondswoordvoerder Gerrit van de Kamp is ongerust. „Het is toch bijzonder zorgwekkend dat die registratie vier jaar nadat alle alarmbellen gingen rinkelen, nog steeds niet op orde is?" Saharastof daalt neer over Nederland de bilt - Auto's en tuinmeubilair zien er viezer uit dan gewoonlijk. Ze zijn bedekt met een laagje grijs of rood stof uit de Sahara. Volgens het KNMI is de stofregen het ge volg van zuidelijke winden die in hogere luchtlagen stof meevoeren, vaak duizenden kilometers. Na een lichte regenbui daalt het spul neer. Het stof komt in de atmo sfeer terecht door zandstormen. Fiscus maakt fouten met E-biljetten den haag - Door een fout met het papieren E-biljet voor de opgave van het eigen woningbezit heeft een onbekend aantal mensen van de belastingdienst een verkeerde aanslag gekregen. Dat komt door een computerprobleem bij het in lezen. De fiscus zal de fout herstel len en de betrokkenen binnen een paar weken een brief sturen, aldus een woordvoerder van Financiën. Albayrak verliest weer Chinezen uit het oog den haag - Staatssecretaris Albay rak van Justitie is opnieuw een deel van de 770 illegale Chinezen kwijt. De groep vroeg in maart en april asiel aan in de hoop op een generaal pardon. Toen bleek dat ze geen verblijfsvergunning zouden krijgen, verdwenen al vrij snel drie honderd Chinezen uit het zicht van de overheid. Hoeveel daar nu bij zijn gekomen, is onbekend. PVV: Vogelaar of Albayrak liegt den haag - De PW wil weten of buitenlanders die onder de pardon regeling vallen nu wel of geen voorrang krijgen bij de toewijzing van een huurhuis. Staatssecretaris Albayrak (Justitie) zei dinsdag dat dat niet zo is. Minister Vogelaar (Wonen, Wijken en Integratie) zei vorig jaar echter dat 1750 mensen die onder het pardon vallen in Am sterdam voorrang krijgen. Betrokkenen ongeluk Turkije vandaag terug kusadasi - De Nederlanders die maandag gewond zijn geraakt bij een busongeluk in Turkije, wor den vandaag naar Nederland ge bracht. Daar worden ze, voor zo ver noodzakelijk, opgenomen in ziekenhuizen. Bij het ongeluk wa ren tien Nederlanders betrokken. Een van hen is overleden, negen anderen werden in verschillende ziekenhuizen opgenomen. Rotterdam opent snelle veerverbinding rotterdam - Havenbedrijf Rotter dam en rederij Aqualiner hebben gisteren een snelle veerverbinding geopend. De waterbussen varen tussen de Willemskade in het cen trum van de stad en tuindorp Heij- plaat op de zuidoever van de Nieu we Maas. De vaartocht duurt een kwartier. Met de auto of bus duurt het zeker dertig minuten, in de spits loopt dat op tot een uur. Een plaatje, klikgebit op implantaten, kunstgebit of een gedeeltelijke prothese; de erkende tandprotheticus zorgt dat het een kunstwerk wordt dat ook nog eens comfortabel zit. Je kunt er zonder verwijzing terecht. Gun jezelf een gebit met een bite én een blik om in te lijsten. De weg er naartoe was nog nooit zo gemakkelijk. Kijk op www.kunstgebit.nl voor een erkende tand protheticus bij je in de buurt en maak meteen een afspraak. Het plaatje dat klikt öp implantaten van Astrid: ONT - Organisatie van Nederlandse Tandprothetici Meerdere buikorganen in gecompliceerde operatie vervangen. groningen - In het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) is een zeldzame vorm van multi-orgaantransplantatie uit gevoerd. Een jongetje van vier ont ving tegelijkertijd een nieuwe le ver, alvleesklier, dunne darm en dikke darm. Dit heeft het UMCG gisteren gemeld. Volgens het UMCG is het voor het eerst in Nederland dat een kind een darmtransplantatie onderging. Ook een dergelijke complexe pro cedure waarbij meerdere buikorga nen worden getransplanteerd, is volgens het centrum uniek. Chirur gen en anesthesiologen deden ruim twaalf uur over de operatie. De jongen lijdt aan een zeer zeld zame aangeboren darmziekte, waardoor de darm geen voeding kan opnemen. Jaarlijks worden en kele kinderen geboren met deze aandoening. Zij zijn afhankelijk van kunstmatige voeding via een infuus. De ingreep was nodig door infec ties en leverbeschadiging, waarna de kunstmatige voeding niet kon worden voortgezet. De jongen on derging naast een dunne- en dikke darm- ook een levertransplantatie. I De leveren.de darmen zijn samen - '-ï.'.i "v.va- met de tussenliggende alvleesklier getransplanteerd nadat de eigen zieke lever en darmen waren ver wijderd. In Nederland was nog niet eerder een dikke darm met een dunne darm meegetransplanteerd. De nieuwe darmen functioneren goed en nemen voeding op, die de jon gen per sonde krijgt. Hij zal bin nenkort voor het eerst gewoon voedsel kunnen eten, verwachten de artsen. Voor de transplantatie hebben kin derartsen, chirurgen, maag-, darm- en leverartsen, anesthesiolo gen, medisch microbiologen en pa thologen nauw samengewerkt. De gecompliceerde operatie is wereld wijd nog maar enkele keren met succes uitgevoerd. Het UMCG is een van de weinige ziekenhuizen in de wereld en het enige in Neder land, dat alle vormen van orgaan- transplantaties verricht. Er staan nog enkele kinderen op de wachtlijst voor zo'n ingreep, maar er zijn zelden donoren be schikbaar. De patiënten zijn im mers jonge kinderen en de donor organen moeten globaal overeen komen in formaat. Zonder trans plantatie hebben deze kinderen een heel sombere prognose, zegt Edmond Rings, kinderarts maag-, darm- en leverziekten van het UMCG. Doorgaans bereiken ze de volwassen leeftijd niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6