Sport Teleurstelling om computerspel met Nederlands elftal van nobody's Cavendish gunt etappezege in Giro aan meesterknecht Wielerweekeinde uit as herrezen Bergkamp maakt eind aan voetballoze jaren EURO Dennis Bergkamp ziet potentie in Nederlands elftal j& PZC Donderdag 29 mei 2008 43 Dubbel succes voor Team High Road. André Greipel (links) mag winnen van ploeggenoot Mark Cavendish, die twee wordt. foto Bettini/EPA Coureurs zitten langer in de auto dan op de fiets. LOCARNO - André Greipel heeft gis teren het grootste succes uit zijn wielercarrière geboekt. De Duitse renner van Team High Road won de zeventiende etappe van de Ron de van Italië. Zijn ploeggenoot Mark Cavendish, die al twee keer was gehuldigd in deze Giro, gunde zijn meesterknecht uit Rostock de zege tijdens het uitstapje naar Zwitserland. Na een korte rit over 146 kilome ter van Sondrio naar Locarno trok de 25-jarige Greipel op 250 meter van de streep de sprint aan voor Cavendish. Hij deed dat zo goed en met zoveel macht dat de wereld kampioen op de baan (madison) er niet meer overheen kwam. De rappe Engelsman had er vrede mee. Hij nam zelfs juichend genoe gen met de tweede plaats vóór de Italiaan Daniele Bennati. „Ons treintje liep als vanouds", glunderde de verrassende win naar. „We hadden afgesproken dat ik als eerste de laatste bocht zou in gaan. Ik zette aan en was van plan tot de finish door te trekken. Ik voelde me heel sterk." Bram de Groot meldde zich aan de boor den van het Lago Maggiore ook voorin in de strijd om de dagprijs. Hij finishte als achtste. In de algemene rangschikking ver anderde er in de goeddeels vlakke etappe na de rustdag helemaal niets. De Spanjaard Alberto Conta- dor behield de roze leiderstrui en zijn voorsprong van 41 seconden op de Italiaan Riccardo Ricco en van 1.21 op diens landgenoot Gil- berto Simoni. De zeventiende rit zelf kende wei nig hoogtepunten. De coureurs za ten voor de verplaatsing naar Sondrio zelfs langer in de auto (vier uur) dan naderhand op de fiets naar Locarno. Animo om ach ter drie vroege vluchters aan te gaan was er aanvankelijk niet. In het laatste uur kwam alles echter weer samen. De Duitser André Greipel trekt de sprint aan voor zijn Engelse ploeggenoot Mark Cavendish. Dit doet hij zó goed, dat nie mand hem meer passeert. Echte Oranje-spelers ontbreken in EK-editie van Uefa Euro 2008. DEN HAAG - Michael Ballack, Fer nando Morientes, Fabio Canna- varo, ze zijn er allemaal bij in de EK-editie van het populaire com puterspel Uefa Euro 2008. Maar ook doelman De Baer en spits No tenboom. Pardon? Jazeker, dat zijn de Nederlandse spelers op het EK. Computer- en voetballiefhebbers zijn 'not amused', zoals blijkt uit de vele reacties op webforums. Zij willen het echte Nederlands elftal digitaal naar de titel lozen, en niet een willekeurig in Oranje-tricot ge stoken team. Oorzaak van het ontbreken van Oranje in het spel (39,95 voor de Playstation2, 59,95 euro voor de Xbox3óo) is een langslepend ge schil tussen voetbalbond KNVB en producent Electronic Arts (EA). In oude edities van het spel waren de namen van de mannen van Oranje gebruikt, terwijl daar op dat moment geen licentie voor was gekocht. De ruzie die daarop ontstond tussen de toenmalige spelers en de spelletjesmaker is nog niet opgelost. En tot die tijd kan EA de licentie niet kopen. Een verkoper bij speelgoedketen Comité van 's-Heer Arendskerke overwint financiële problemen. door Wim de Vos 's-HEER ARENDSKERKE - Vorig jaar vierde het wielercomité van 's-Heer Arendskerke met het wie lerweekeinde het zilveren jubi leum. Die 25e editie leek de laatste te worden. De bodem van de schat kist kwam in zicht en de hoofds ponsor zette er een punt achter. De gebeden in het dorp werden echter verhoord. Nieuwe sponsoren stonden op, de Bart Smit wil desgevraagd wel kwijt dat hij een oogje toeknijpt als een teleurgestelde klant het spel komt terugbrengen. „Eigenlijk mogen we spelletjes die al geo pend zijn na 24 uur niet meer te rugnemen. Maar als er een kind staat met een boze pa ernaast, dan doe ik daar niet moeilijk over." Austria-Switzerland Voetbalbond KNVB verwacht dat ongeveer 30.000 Nederlanders vol gende week naar Bern reizen. In die Zwitserse stad speelt het Ne derlands elftal op het EK zijn groepswedstrijden. „Het stadion in Bern biedt maar plaats aan organisatie was bereid verder te gaan en zie daar: morgen en zater dag staat 's-Heer Arendskerke op nieuw twee dagen in het teken van de wielersport. „Vorig jaar schrokken we toen de financiële si tuatie echt penibel werd. Als be stuur besloten we besloten om in 2008, dit jaar dus, een bescheiden wielerronde te organiseren. In wel ke vorm dat wisten we nog niet", zegt Kees Beenhakker, voorzitter van het organiserende comité. Afgelopen winter kwam de hulp uit de lucht vallen: een nieuwe hoofdsponsor meldde zich aan. „En omdat ook andere sponsoren 30.000 supporters", aldus project leider Bert van Oostveen. Het me rendeel van de 30.000 Nederlan ders zal de wedstrijden buiten het stadion moeten bekijken. In het centrum van Bern staan grote schermen opgesteld. Directeur communicatie van de Tsjechische voetbalbond, Vaclav Ti- chy, vertrekt na de blunder tijdens de vriendschappelijke wedstrijd van dinsdag. Ook een van zijn as sistenten wordt ontslagen. In het programmaboekje werd gerept over tegenstander Letland in plaats van Litouwen. Ook werd het verkeerde volkslied gespeeld. Verdediger Julien Escudé is niet op genomen in de definitieve EK-se- lectie van het Franse nationale voetbalelftal. De oud-Ajacied is een van de zeven afvallers. Ook Mickael Landreau, Philippe Mexes, Alou Diarra, Mathieu Flamini, Ha- tem Ben Arfa en Djibril Cissé sneu velden. Bafetimbi Gomis zit er wel bij. De 22-jarige aanvaller van Saint-Etienne maakte dinsdag in zijn debuutinterland, tegen Ecua dor, beide doelpunten. lieten weten mee te willen doen, is het wielerweekeinde gered", zegt Beenhakker. Het aloude motto 'als het wielen heeft, kan er een wedstrijd van ge maakt worden' doet morgen en za terdag ook in de 26e editie opgeld. Morgenavond zijn de dikke-ban- denwedstrijden en de dernyrace (met onder anderen de bekende Joop Zijlaard). Zaterdag wordt weer gestreden om het Neder lands kampioenschap voor de ID-renners. Daarnaast strijden de renners van TMZ en de nieuwelin gen-meisjes en junior-vrouwen van de KNWU om de hoogste eer. Laatste versnelde cursus was kwestie van nu of nooit. door Dick Sintenie ZEIST - Twee jaar genoot Dennis Bergkamp (39) van een leven zon der voetbal. We zagen en hoorden niets meer van hem. Gisteren ver brak hij het stilzwijgen, als cursist van de opleiding Coach Betaald Voetbal. „Mijn vrouw zal wel blij zijn dat ik straks weer geregeld op pad ben." Het zou een schande zijn, sprak Arsène Wenger (manager van Ar senal) ooit tot Bergkamp, als jij na je carrière niets teruggeeft aan het voetbal. De spits haalde zijn schou ders op. „Ik moet egoïstisch zijn en genieten van wat ik heb gedaan en ontspannen. Golfen en de kin deren naar school brengen." Een leven als dat_van Wenger zag en - 'V'-- ziet hij niet zitten. „Dan ben ik 24 uur per dag met voetbal bezig en dat wil ik niet. Ik ben mijn vrije tijd gaan waarderen. Ik heb het ook nodig." Het roept de vraag op waarom hij hier zit, in Zeist, als een van de 21 cursisten voor de cursus Coach Be taald Voetbal. „Ik had het zelf ook nooit gedacht", zegt hij op bedaar de toon. „Het dringt eigenlijk nog steeds niet echt door." Toch is het een weloverwogen keuze, zegt Bergkamp. „Wat ik dacht dat ik na het voetbal het meest zou gaan missen, heb ik ook gemist: het veld, de kleedkamer, de betrokken heid bij het spel." Ooit volgde hij een studie fysiothe rapie, maar dat hield hij na twee jaar voor gezien. Misschien word ik wel keeperstrainer schoot het soms door zijn hoofd. Of spitsen- trainer, denkt hij nu. „Maar wat je ook, wilt doen in het voetbal, je Dennis Bergkamp: gewezen voetballer, trainer in de dop. foto Phil Nijhuis/GPD hebt overal een diploma voor no dig." Dus toen de gelegenheid zich aandiende de cursus Coach Be taald Voetbal te volgen, besloot hij: nu of nooit. Vooral omdat het de laatste keer is dat ex-internatio nals met meer dan veertig inter lands achter hun naam de oplei ding in één jaar kunnen voltooien. „Als je te lang wacht met het ne- _men van deze stap, neem je hem nooit meer. Dat Phillip Cocu de cursus ook doet, heeft wel gehol pen. Soms heb je een duwtje in je rug nodig." Het is een beslissing met ingrijpen de gevolgen. Het gezin Bergkamp keert Engeland na dertien jaar de rug toe. „Dat is best moeilijk, want we hebben het goed naar ons zin. Maar Nederland voelt toch als thuiskomen." ZEIST - Dennis Bergkamp schat de kwaliteit van het Nederlands elftal hoog in. „Maar het is een jong team. Dat zie je ook aan het spel, dat bij vlagen heel goed en bij vla gen minder is." Het is ook de voormalig aanvaller van Oranje (79 interlands, 37 doel punten) niet ontgaan dat de selec tie op drie moeilijke tegenstanders (Italië, Frankrijk, Roemenië) stuit. „Het Nederlands elftal moet groeien in een toernooi, dat heeft het verleden geleerd. Maar dat kan niet in deze poule. Je moet meteen punten pakken." Als dat lukt en Nederland over leeft de groepsfase, dan belooft dat veel goeds voor de rest van het toernooi. „Dan heb je het niveau bereikt dat je elke tegenstander op het EK kan verslaan. En nogmaals, de kwaliteit is daarvoor aanwezig, het moet alleen gaan draaien. Naar dig klik' m9etie.0p.z0ek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45