Sport Van der Vaart: Beter en fitter dan ooit Eindelijk zijn favoriete nummer Sno solliciteert naar basisplaats bij De Haan N^VJVOEDELljKE OPSTELLiNG Oefeninterland Nederland-Denemarken 42 Donderdag 29 mei 2008 PZC Middenvelder is niet meer zo makkelijk uit evenwicht te brengen. door Leon ten Voorde HOENDERLOO - Het moment was er opeens, zomaar midden in het seizoen toen de kritiek op zijn spel en zijn gedrag in Hamburg enor me proporties aannam. Rafael van der Vaart hoorde het gedonder, liet het over zich heen komen en blies het vervolgens als een on schuldig pluisje van zijn schou ders. „Alle rumoer deed me hele maal niks en dat was voor mij het bewijs dat ik een volwassen vent ben geworden", zegt Rafael van der Vaart. Het heeft even geduurd voordat de geest alle ballast kon dragen, maar Van de Vaart zegt op zijn 25e het evenwicht te hebben gevonden. Het talent Van der Vaart is een an dere speler uit een andere tijd. „In je carrière kan nooit alles even po sitief zijn", zegt hij. „Bij je op komst vinden de mensen alles fan tastisch, daarna krijg je de onver mijdelijke terugval die gepaard gaat met kritiek. In het begin trek je je dat enorm aan. Je denkt soms echt: 'wat gebeurt hier allemaal'. Dat is de fase waar het uiteindelijk op aan komt. Kom je daar door heen, of niet. En ik vind dat ik er heel goed doorheen ben gerold." Achterafj zo stelt hij, heeft elke spe- Alleen Ruud productiever Rafael van der Vaart is na Ruud van Nistelrooij de productief ste speler in de huidige Oran je-selectie. Hij heeft twaalf keer gescoord, vér achter Van Nistelrooijs der tig treffers. Arjen Robben en Wesley Sneijder volgen met acht goals. Drie spelers in de EK-selectie hebben meer interlands op hun naam dan Van der Vaart. s- Edwin van der Sar is met 123 caps recordinternational. Gio vanni van Bronckhorst staat op 76 interlands, Van Nisteirooij op 59, Van der Vaart op 53. Ier zo'n periode vol obstakels even nodig. „Ie wordt er sterker van. Ik merk nu aan mijn lichaam dat ik de spanning niet meer zo voel. Dat komt doordat ik me nergens meer druk om maak, want mor gen kan alles weer anders zijn. Journalisten, analytici: iedereen doet zijn werk. Transfergeruchten? Ik word er niet nerveus van. Ieder een weet dat mijn ambitie is om ooit bij een betere club dan HSV te spelen, maar als dat volgend sei zoen niet lukt, is er niets aan de hand. Dan een jaar later maar." Nog een voorbeeld van zijn menta le rijpheid is 'de zaak Valencia'. Om een breuk te forceren liet Van der Vaart zich vorig jaar gewillig in een shirt van de Spaanse club foto grafen. De hele voetbalwereld viel over hem heen, tot aan de hoogste baas Blatter toe. Maar Van der Vaart bleef er stoïcijns onder. „Vooropgesteld: ik had dat niet moeten doen. Maar het leek wel of ik een misdaad had begaan. Ik zie het maar als een compliment dat een man als Blatter zich met mij gaat bemoeien. Ik kan er in elk ge val niet mee zitten." Door al die processen binnen en buiten de lijnen, begint Van der Vaart met een heel andere status aan een groot toernooi dan in 2004 en 2006. „Ik ben een betere voetballer geworden", vindt hij zelf „Het grootste verschil is dat ik dit seizoen fit ben gebleven en van af de eerste dag van de voorberei ding vol heb kunnen meedoen. Bo vendien heb ik inmiddels twee toernooien meegemaakt en van elk EK of WK leer je." „Ik ben weliswaar nog maar 25 jaar, maar zit al heel lang bij Oran je. De mensen mogen meer van mij verwachten. Lekker meeballen als het team goed draait, kan ieder een. Het gaat erom dat wij er ook staan op de moeilijke momenten. Ik ben klaar voor die rol, maar het is niet zo, dat ik per se wil uitblin ken." 1^ Rafael van der Vaart staat aan de vooravond van zijn derde grote toernooi. De middenvelder ver wacht meer van zichzelf dan lek ker 'meeballen'. HOENDERLOO - Voor het eerst draagt Rafael van der Vaart zijn fa voriete rugnummer op een groot toernooi. Op eigen verzoek heeft de middenvelder nummer 23 toe bedeeld gekregen. Met dat num mer debuteerde hij bij Ajax en speelt hij ook bij zijn huidige club Hamburger SV. Tijdens het WK 2006 droeg reservedoelman Maar ten Stekelenburg dit hoogste num mer, bij het EK 2004 had Ronald Waterreus nummer 23, als eerbe toon aan zijn idool basketballer Mi chael Jordan. Op die toernooien speelde Van der Vaart met de nummers 10 (2006) en 11 (2004). De rugnummers van het Nederlands elf tal voor het Europees kampioenschap van 2008: 1Edwin van der Sar, 2. André Ooijer, 3. John Heitinga, 4. Joris Mathij- sen, 5. Giovanni van Bronckhorst, 6. Demy de Zeeuw, 7. Robin van Persie, 8. Orlando Engelaar, 9. Ruud van Nistelrooij, 10. Wesley Sneijder, 11Arjen Robben, 12. Mario Melchiot, 13. Henk Timmer, 14. Wilfred Bouma, 15. Tim de Cler, 16. Maarten Stekelenburg, 17. Nigel de Jong, 18. Dirk Kuijt, 19. Klaas-Jan Huntelaar, 20. Ibrahim Afellay, 21. Ryan Babel, 22. Jan Vennegoor of Hesselink, 23. Rafael van der Vaart. Istvan Bakx komt niet in actie bij gelijkspel van olympisch team. door Roel Wiche malmö - Drie dagen Zweedse zee lucht én de versterking van een beer van 21 hebben de avonturiers van Foppe de Haan weer wat kleur gegeven. Na de zorgwekken de start van het vierlandentoer- nooi in Zweden tegen Jong Frank rijk (1-2), kwam het olympisch elf tal gisteravond tegen het gastland beter voor de dag. De remise (0-0) leverde de coach een hoop nuttige informatie op, al bleef het gebrek aan doeltreffendheid een pijn punt. In de tombola van het experimen teren koos De Haan in Malmö voor nieuwe gezichten in de altijd belangrijke as van de ploeg en dat pakte niet slecht uit. Zo solliciteer de in de rug van captain Roy Ma- kaay een reus met rastakapsel naar een olympische basisplaats. Evan- der Sno mag dan bij Celtic het he le seizoen vooral de bank hebben verwarmd, het elftal kan hem straks in China goed gebruiken. Sno moet in Schotland kilo's scha penvlees hebben verorberd, want tegenwoordig wil je hem liever niet in een donkere steeg tegenge komen. Dat komt De Haan goed uit: met de lichte vier B's in de se lectie (Bakkal, Bruins, Brama en Beerens) kan hij fysieke power pri ma gebruiken. Onder de impulsen van Sno en )e- remain Lens haalde Oranje vooral in de eerste helft een beduidend hoger niveau dan zondag tegen Frankrijk. Toen speelde Vlissinger Istvan Bakx negentig minuten, gis teren kwam hij niet in actie. De de fensie rammelde niet meer zoals tijdens het openingsduel. Pentury op voorsprong met Yellow Bike GOES - Basketbalster Tirza Pentury uit Oost-Souburg heeft met haar club Yellow Bike uit Den Helder de stand in de finale van de play-offs om de Nederlandse titel op 3-2 gebracht. In de thuiswedstrijd in Den Hel der won Yellow Bike met 80-74 van Amazone Leidsche Rijn. De ploeg die vier wedstrijden wint, is landskampioen. De volgende wed strijd is vanavond in Vleuten. Knieblessure van Drenthe valt mee ZEIST - De knieblessure van Royston Drenthe valt mee. Een mri-scan heeft gisteren uitgewe zen dat de voetballer van Real Ma drid geen schade aan de buitenste meniscus heeft opgelopen. Hij moet twee weken rust houden en kan zich dan weer aansluiten bij de olympische selectie van Foppe de Haan. Drenthe raakte vrijdag ge blesseerd tegen Jong Zwitserland. Birgit Lavrijssen loopt uit in tijdritcompetitie GOES - Wielrenster Birgit Lavrijs sen heeft haar leidende positie in de Milieut23 tijdritcompetitie giste ren verstevigd. De renster uit Ka- pelle werd vijfde in de tijdrit van Mastenbroek (13,4 km), waardoor de voorsprong op haar naaste con currente groeide tot achttien pun ten. Met 20 minuten en 20 secon den verbeterde Lavrijssen haar tijd van vorig jaar op hetzelfde par cours met ruim een minuut. Brussel bestrijdt limiet buitenlandse spelers BRUSSEL - Het Fifa-plan om prof clubs te verplichten hooguit vijf buitenlanders op te stellen is strij dig met EU-regels, vindt de Euro pese Commissie. In de Europese Unie is immers een vrij verkeer van werknemers. „De plannen om de zogeheten 6+5 regel in te voe ren is discriminerend en past dus niet in het Europees recht", zei EU-commissaris Vladimir Spidla. Lionel Lord blijft bij Eendracht Aalst AALST - Lionel Lord is met Een dracht Aalst een nieuw contract voor twee seizoenen overeen geko men. De 27-jarige Vlissinger slaag de er met zijn club niet in te pro moveren naar de Tweede Klasse maar wil toch bij de club blijven. Lord, tijdens de winterstop overge komen van KV Oostende, had een clausule dat zijn contract bij pro motie automatisch met één sei zoen verlengd zou worden. Guus Hiddink ziet Rusland winnen BURGHAUSEN - Rusland heeft de voorlaatste testwedstrijd voor het EK voetbal tot een goed einde ge bracht. Bondscoach Guus Hiddink zag zijn elftal gisteren in de Duitse plaats Burghausen met 2-1 winnen van Servië. Bij rust was het 1-1. Pa vel Pogrebnjak, van Dick Advo- caats Zenit St. Petersburg, en Ro man Pavljoetsjenko scoorden voor Hiddinks equipe. Melchiot Heitinga Robben Van Nistelrooij PZC Willem Adriaansens bron Rudy Boogert, CN Laatste vijf duels met Denemarken 10-11-01 Den-Ned vriendschappelijk 2-01 16-06-00 18-08-99 Nederland -Denemarken Oefeninterland voor EK 2008 Vanavond, 20.00 uur Philips Stadion, Eindhoven Oranje speelde België 124x (West-)Duitsland 37x Zwitserland 32x Denemarken 28x Frankrijk 21x j Ierland 21x Zweden 20x j Ned - Den EK vriendschappelijk Den - Ned 2-2 22-06-92 Ned-Den 06-09-89 Ned-Den EK vriendschappelijk 3-1 Van der Sar Bouma Van Bronckhorst Sneijder Engelaar Van der Vaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44