'Pensioen met 65 niet langer automatisch' Emeritus hoogleraar Lipschits overleden Iraans antwoord op Fitna staat op Internet 4 Donderdag 29 mei 2008 PZC Fijnstof is een verzamelnaam voor een groep stoffen die in de lucht voorkomt en kleiner is dan 10 micrometer. Inademen kan gezondheidsklachten veroorza ken of verergeren en de levensduur met enkele dagen tot maanden verkorten. De mens draagt bij aan de uitstoot van fijnstof door met name landbouw, industrie en transport. De Europese norm voor fijnstof stelt de jaargemiddelde concentratie op 40 microgram per kubieke meter en de daggemiddelde concentratie op 50 microgram per kubieke meter. De daggemiddelde concentratie mag maximaal 35 keer per jaar worden overschreden. Overschrijding van de Europese norm komt vooral voor in het westen van het land. Te veel fijnstof voor 420.000 Nederlanders aantal mensen blootgesteld aan te veel fijnstof en het percentage van het totaal aantal inwo- Zeeland geen Nijmegen Eindhoven 3.500 (2%) In acht gemeenten is het percentage inwoners dat aan te veel fijnstof wordt blootgesteld hoger dan het landelijke gemiddelde. Eén op de veertig inwoners van Nederland woonde in 2006 op een plaats waar te veel fijnstof in de lucht voorkwam. In Rotterdam hebben naar verhouding de meeste inwoners last van te veel fijnstof. De grootste overlast doet zich voor in gemeenten met veel industrie en havens. Daarnaast komt het meer voor in enkele landbouwgebieden in Noord-Brabant en Limburg en zijn er verhoogde concentraties langs drukke verkeerswegen in het hele land. microgram fijnstof perm3 <20 20 - 24 24-28 ill 28-36 ■I 36->40 Heerlen 800(1%) Maastricht 1.200(1%) Roermond 400(1%) Sittard-Celeen 500(1%) Historicus publiceerde veel over leven joden in Nederland. RIJSWIJK - Emeritus hoogleraar Isaac Lipschits is afgelopen zater dag overleden. Een woordvoerster van uitgeverij Verbum heeft dat gisteren bevestigd. Lipschits (77) is in besloten kring gecremeerd. Lipschits was hoogleraar eigentijd se geschiedenis. Hij was verbon den aan de Rijksuniversiteit Gro ningen en doceerde ook in Israël. Hij schreef verschillende boeken, waaronder 'Tsedaka. Een halve eeuw joods maatschappelijk werk in Nederland', 'Rafael Gerstenfeld 1900-1976. Een man van goede da den' en 'De kleine sjoa. Joden in naoorlogs Nederland'. Lipschits was initiatiefnemer van 'het digitaal monument Joodse ge meenschap', waarin het leven van alle joden wordt gereconstrueerd die tijdens de bezetting zijn ver volgd. Van hem verscheen in 1967 een vertaling van het eerste deel van Das Kapital. In januari kregen bijna alle huishoudens in Rotter dam het boek 'Onbestelbaar' van zijn hand. Het boek met herinne ringen over de jodenvervolging in de stad kregen ze eind januari ter gelegenheid van de herdenking van de Holocaust. Onbestelbaar is een brief in boekvorm van Lip schits gericht aan zijn moeder, die in Auschwitz is vergast. De brief, die hij op 62-jarige leeftijd schreef, bestaat uit persoonlijke herinnerin gen aan de Tweede Wereldoorlog. Van het gezin Lipschits overleef den alleen Isaac en zijn broer Alex de Tweede Wereldoorlog. Film met citaten uit Bijbel die aanzetten tot haat vandaag te zien. DEN HAAG - Het Iraanse antwoord op de film Fitna van Geert Wil dere is af en is vanaf vandaag op in ternet te zien. Dat heeft een woordvoerder van de Iraanse orga nisatie 'NGO islam en christen dom' die de documentaire produ ceerde laten weten. Beyond Fitna. (Fitna Voorbij) „eert alle monotheïstische religies en geeft een antwoord op de anti-is- lampropaganda van westerse extre misten", aldus de zegsman. Eerder maakte de organisatie bekend dat de film op dezelfde manier zou worden gemaakt als Fitna, maar dan met citaten uit de Bijbel die aanzetten tot haat en beelden van christenextremisten die geïnspi reerd door teksten uit de Bijbel misdrijven plegen. De film is gemaakt door religieuze Iraanse scholieren en professione le filmmakers en zal in het Farsi, Arabisch en Engels worden uitge zonden via de videowebsites van YouTube, Google en de site van de organisatie zelf) www.ngoic.com. De film moet tevens paus Benedic- tus XVI van repliek dienen, die op merkingen maakte over de islam en geweld. De paus citeerde tij dens een college een Byzantijnse keizer die een verband legde tus sen de islam en geweld. Minister wil dat automatisme in AOW verdwijnt. DEN HAAG - Minister Donner van Sociale Zaken wil dat mensen in Nederland niet meer automatisch met hun 65e levensjaar met pen sioen gaan. Het moet normaler worden om dan door te werken en de AOW uit te stellen. De be windsman denkt dat de kans daar door toeneemt dat werknemers tot hun 65e volledig aan de slag blijven. „Wanneer hen slechts de mogelijk heid geboden wordt om óf voltijds door te gaan óf geheel te stoppen, is de neiging groter om te kiezen voor geheel stoppen", schrijft Don ner in een notitie die hij gisteren aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Eerder werd al bekend dat de mi nister denkt aan flexibilisering van de AOW-leeftijd op vrijwillige ba sis. In zijn nieuwe notitie onder streept Donner het belang dat Ne derlanders langer doorwerken. De vergrijzing leidt anders tot perso neelstekort en een lagere economi sche groei. De minister wijst erop dat het tot ver in de jaren zestig als normaal gold tot het 65e jaar door te wer ken, terwijl de gemiddelde levens verwachting toen lager was dan nu. Op dit moment werkt minder dan de helft van de groep boven de 55- Als het aan Donner ligt, wordt het mogelijk de AOW na het 65e le vensjaar te laten ingaan, op een zelfgekozen moment. Dat leidt tot een hogere uitkering van circa 5 procent voor elk jaar dat de in gangsdatum wordt uitgesteld. Verder hoeft iemand die na zijn Minister Donner van Sociale Za ken wil af van het automatisme dat iemand op zijn 65e met pensioen gaat. Hij wil langer doorwerken belonen. 65e doorwerkt dan geen werkne merspremies te betalen. Donner zou het wenselijk vinden dat het aanvullende pensioen ook kan worden uitgesteld, maar acht dat een zaak van vakbonden en werk gevers. Donner wil het ook voor onderne mingen aantrekkelijker maken om 65-plussers in dienst te houden of te nemen. Werkgevers zouden voor deze werknemers niet twee jaar lang het loon hoeven door te betalen bij ziekte. De bewindsman wil de verplich ting tot loondoorbetaling beper ken tot enkele weken. Ook zouden bedrijven bij reorganisaties 65-plussers het eerst aan de kant moeten kunnen zetten. Dit om verdringing van jongeren te voor komen. De vakcentrale CNV reageerde gis teren positief op de plannen van Donner, maar waarschuwde wel dat 65-plussers niet mogen gaan concurreren met jongeren op ar beidsvoorwaarden. "-ZL PEU&EN É&eAJ V/HN Be/DÊNJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4