Cultuur Middelburg Vól-koren was meteen een succesnummer Koor Scala hoopt ook op doorbraak in Nederland Nacht van de Vrijheid in Goes Anywave met oud en nieuw Film Marianne Thieme in Goes PZC Donderdag 29 mei 2008 35 Middelburg Vól-koren De tiende editie van Vól-koren vindt zaterdag 31 mei (11.00- 17.30 uur) en zondag 1 juni (13.00-17.30 uur) plaats in de binnenstad van Middelburg. Commissaris van de koningin Karla Peijs verricht zaterdag (11.00 uur, Markt) met Pop koor X-Stream de opening. Een recordaantal van 90 ko ren doet mee. Er zijn per dag zo'n 100 mi ni-concerten op in totaal 22 verschillende locaties. Zangcoach Babette Labeij ver zorgt zondag een popwork shop. Het resultaat klinkt om 16.30 uur op het Abdijplein. Een succesnummer is het con cert vanuit de rondvaartboot: zaterdag de Katwijkse Roergan gers, zondag het Westkappels Koor. Aanvang: 13.00 uur. Op beide dagen is er om 16.30 uur op het Abdijplein een ge zamenlijke slotmanifestatie. Jongeren maken filmopnamen van de voorbereidingen en van het evenement zelf. Te zien via de website en TV Walcheren. Op zondag is ook de maande lijkse Kunst- en Cultuurroute in Middelburg. De parkeerkel ders in de stad zijn geopend. MIDDELBURG - Het Belgische meis jeskoor Scala boekt al jaren interna tionale successen. Alleen in Neder land wil het, om onduidelijke rede nen, nog niet echt lukken. Moge lijk komt daar vanaf zaterdag ver andering in, als het gezelschap de eerste dag van Vól-koren afsluit met een optreden in het Middel burgse cultuurcentrum De Spot. Scala ontstond in 1996 op initiatief van de Kolacny Brothers, ofwel de pianisten Stijn en Steven Kolacny. De eerste jaren bewoog Scala zich, met succes, in het klassieke genre. Negentig koren met 3000 zangers op tiende editie van zangfestijn. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Met 68 deelnemen de koren leek vorig jaar de grens van de gestage groei van het Mid delburgse zangfestijn Vól-koren be reikt. Toch worden komend week einde, bij de tiende editie, weer al le records gebroken. Negentig ko ren, zanggroepen en ensembles - samen zo'n 3000 zangers - doen deze keer mee. En nog moesten ge zelschappen worden teleurgesteld. Het plan dat in 1999 werd opgevat om aan de Kunst- en Cultuurroute een zangevenement te koppelen, bleek een gouden greep te zijn. De eerste keer deden er tien koren mee. „Toen ik 's ochtends door de stad fietste, zag ik al mensen met het programmaboekje lopen", her innert Hans de Kuijper, een van de mensen van het eerste uur, zich. „Het openingsconcert in de Koorkerk zat helemaal vol! Het Later koos het koor voor een eigen koers, door verrassende arrange menten te maken van bekende rock- en popnummers. Dat sloeg meteen aan, in binnen- én buiten land. In Duitsland werd bijvoor beeld Scala's versie van het Ramm- stein-nummer Engel een grote hit. Het repertoire varieert verder van Kylie Minogue tot Depeche Mode en van Placebo tot U2. Scala begon ooit met achttien zan geressen; inmiddels zijn het er on geveer 250, tussen 16 en de 26 jaar. Per concert of tournee, tot in Ia- was een enorme ervaring om te zien dat we er zoveel mensen een plezier mee deden." En niet alleen de bezoekers, maar zeker ook de koren zelf, want het evenement onderscheidt zich van veel korenfestivals. „Daar heb je te maken met een jury, een intensie ve voorbereiding, mensen die stijf staan van de zenuwen", zegt De Kuijper. „Dan vraag je je af: waar doe je het eigenlijk voor? Het gaat toch om het plezier in het zingen." In Middelburg is er geen competi tie-element en de concerten zijn gratis. Het eenvoudig die formule ook lijkt, in de wijde omgeving is er geen vergelijkbaar festival. En dus staan de koren in de rij om naar Middelburg te komen. „Bij ons is het vrijheid blijheid. Ieder een is welkom. Andere festivals richten zich vaak op één bepaalde koorsoort. Wij willen de koorzang juist in haar breedte laten zien." Voor de organisatie is het allemaal nog net te behappen. „Het vergt heel veel", zegt De Kuijper. „Ie ziet gelukkig wel dat steeds meer ande- pan toe, gaan er 25 a 35 mee. „Het is een heel grote organisatie gewor den die log lijkt, maar een uitge kiende manier van werken heeft", zegt Steven Kolacny. „Het zijn alle maal gelijkwaardige zangeressen." Het brengen van eigenzinnige uit voeringen van pop- en rocknum mers is een succesformule geble ken. Toch wil Kolacny daar niet op blijven teren. „Het laatste jaar heb ben we het gevoel dat we stilaan het verzadigingspunt hebben be reikt. Daarom gaan we nu onze fo cus op eigen werk leggen. Daar wa re organisaties willen aanhaken, zoals nu De Spot en Stichting Juis ter. Vroeger probeerden we zelf al lerlei contacten te leggen; nu komt men naar óns toe." Vól-koren wil onder meer investe ren in educatie, zoals dit jaar een workshop met Babette Labeij. „De afgelopen jaren hadden we zoiets voor jongeren. Daaruit is een jon gerenkoor voortgekomen." Voor De Kuijper is het lastig om een selectie te maken uit het om vangrijke aanbod. „Ook als bezoe ker moet je keuzes maken die af en toe oneigenlijk zijn. Maar heel bijzonder is Scala, zaterdagavond in De Spot. Zoiets kunnen we niet elk jaar doen. Het is echt een jubi leumactiviteit. Maar ook Kuimba Wimbo is niet te missen. En uit het reguliere aanbod bijvoorbeeld het Middelburgs Kamerkoor, Rope- ra, Arte di Canto, Cantare en Varie- tas. En dan heb ik het nog alleen maar over de klassieke koren..." |PP| Voor het complete programma zie www.middelburgvolkoren.nl ren we al langer mee bezig, maar ons label heeft ons steeds gevraagd daarmee te wachten." Een cd met eigen werk, Paper pla ne, verschijnt in het najaar. Het Middelburgse publiek krijgt alvast een voorproefje, zegt Steven Kolac ny. „We gaan covers brengen, het meer gekende werk, maar ook een aantal nieuwe nummers." tjjjjj Scala Kolacny Brothers, zaterdag 31 mei.in De Spot in Middelburg. Support acts: Het Spot Koor en DJ Mace. Aanvang: 20.00 uur. ZEEUWS VEILINGHUIS KUNST ANTIEK VEILING 4 - 5 JUNI KIJKDAGEN: zaterdag 31 mei 10.00 - 16.00 uur maandag 2 juni 10.00 - 18.00 uur dinsdag 3 juni 10.00 - 18.00 uur woensdag 4 juni 10.00 - 17.00 uur donderdags juni 10.00 - 12.00 ut» Volledige catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengraclu/4, 4331 PX Middelburg Xel. 0118 - 650 680 GOES - De Maand van de Vrijheid wordt morgenavond in 't Beest in Goes afgesloten met de Nacht van de Vrijheid. Aanvang: 20.00 uur. Hoofdact is reggaeband Beef Ook is er muziek van onder anderen Proefmonster en Eva Auad, be kend van het project Popaanzee. De dj's van United Sounds zorgen voor dansmuziek. Onder leiding van Prem Radhakis- hun debatteren jongeren aan de hand van stellingen met het pu bliek over vrijheid en verdraag zaamheid. Auteur Rodaan Al Gali- di verzorgt een literaire bijdrage. Om 20.30 uur wordt de korte docu mentaire Yahoo, In China ver toond, over de betrokkenheid van internetprovider Yahoo bij China's censuur en onderdrukking. ZIERIKZEE - Oude bekenden als Bar relhouse, Fitting en Bad Hair Day zijn er op de 28e editie van het Anywavefestival vrijdag en zater dag in Brogum in Zierikzee. Daar naast biedt het poppodium met dit festival traditiegetrouw ook veel ruimte aan jong talent. De eer ste festivaldag morgen staat in het teken van blues. Zaterdag voeren rock, metal en hardcore de boven toon. De jonge Noordwijkse blues band Big Blind geeft morgen (20.15 uur) de aftrap en warmt het publiek op voor de oudgedienden van Balrrelhouse. Verder zijn er dan ook optredens van Superfloor en Freak 8c Friends. Voor zaterdag staan vanaf 14.15 uur onder meer Jaya the Cat, De Hobbyisten, Incar nate, Crimson Black, The Artemis en Egipt op het programma. GOES - De controversiële film Meat the truth beleeft dinsdag 10 juni (19.30 uur) haar Zeeuwse première in De Goederenloods in Goes. De film, gepresenteerd door Ma rianne Thieme (Partij voor de Die ren), wil aantonen dat de veehou derij een veel groter aandeel heeft in de opwarming van de aarde dan gedacht. Die zou wereldwijd meer broeikasgassen uitstoten dan al het verkeer en vervoer samen. Na de film zal Karen Soeters, direc teur van de Nicolaas. G. Pierson Foundation (wetenschappelijk bu reau van de Partij voor de Dieren), vragen beantwoorden. Koorzang bij het hofje Onder de Toren, Middelburg Vól-koren 2005. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37