IKN-actie voor Birma valt wat tegen wasmachine van 150 euro per maand: probeer dat maar eens!' Bedelen Olieschermen voor Vlissingen en Terneuzen PZC Donderdag 29 mei 2008 3 Het huishoudboekje van Sandra, 33 jaar, alleenstaand en volledig arbeidsongeschikt, Ze ontvangt al zes jaar een uitkering. COMMENTAAR Bijna twintigduizend Zeeuwen zijn arm. Op wereldschaal betekent dit niets. En in Nederland is Zeeland geen achterblijver. Maar op de Zeeuwse schaal en binnen de Zeeuwse verhoudingen is dit aantal schokkend. Het wil zeggen dat bijna iedereen wel iemand kent die zich met zeer weinig geld moet zien te redden. Gelukkig is honger hier meestal niet aan de orde. Maar wat we elkaar als minimum aan financiële zekerheid bieden, laat wel heel weinig speelruimte. Meedoen heeft tegenwoordig alles te maken met consumeren en contributies. Dus weinig geld leidt al snel tot sociale barrières. In de kleine Zeeuwse gemeenschappen, waar iedereen iedereen kent, is dat vaak extra pijnlijk. Daar ligt een beroep op steun blijkbaar ook extra gevoelig. Want opvallend veel arme Zeeuwen vragen niet om hulp. Of ze laten een deel van de geldstromen onbenut omdat ze er geen weet van hebben. Inkomensondersteunende regels zijn bedoeld om op maat hulp te bieden. Maar je moet als armlastige als snel meer handen ophouden dan je hebt. Zo ontstaat er zelfs in de armoede ongelijkheid. Want dat maatwerk bereikt liefst één op de vier Zeeuwse minima helemaal niet. Dus ligt er een flink stuk werk voor de gemeenten. Zij moeten zorgen dat ook deze mensen hun deel krijgen. Liefst zonder dat ze er om hoeven te bedelen. GOES - Havenbedrijf Zeeland Seaports heeft gisteren vijf olie- schermen in gebruik genomen. Zij moeten bij oliemorsingen de ha vens van Vlissingen-oost en Ter- neuzen beschermen. De schermen hebben een lengte van driehonderd meter. Met hulp van een schip worden ze om de olievlek gelegd om zo te voorko men dat de vervuiling zich verder verspreid. Daarna is het bedoeling dat de olie wordt opgeruimd. Om oliemorsingen te bestrijden wordt vaker gebruik gemaakt van olieschermen. Die zijn meestal in bezit van bedrijven die opgeroe pen worden wanneer een schip olie lekt. Door zelf olieschermen te kopen, kan Zeeland Seaports sneller optreden tegen olievervui ling. Het havenbedrijf is dan ook minder afhankelijk van anderen. Het uiteindelijke opruimen van de olie gebeurt nog wel door bedrij ven onder toezicht van Rijkswater staat en Zeeland Seaports. Tijdens de Open Havendag, aan staande zaterdag, wordt uitleg gege ven over de containers waarin de schermen worden bewaard. Een aantal van de containers is te zien bij Scheldepoort. Organisatie voor kinderhulp vangt al 350 slachtoffers op. door Frank Balkenende KAPELLE - De actie voor de slachtof fers van de cycloon in Birma van Stichting Internationale Kinder hulp (IKN) heeft tot nu toe bijna 3500 euro opgebracht. „Gezien de omvang van de ramp valt dat te gen", zegt woordvoerder Christa Breure uit Kapelle. Op Giro 555, het rekeningnummer van de Samenwerkende Hulporga nisaties, staat inmiddels meer dan een miljoen euro. Nu het Birmese bewind meer westerse hulpverle ners het land inlaat, dringen hulp organisaties langzaam door in de getroffen deltagebieden en berei ken ze daar tienduizenden men sen. IKN was al aanwezig in het Aziati sche land dat de poorten gesloten hield voor (bijna alle) buitenlan ders. IKN werkt er samen met een Australische zusterorganisatie en beheert er al jaren een kinderdorp. Dat is overigens ontsnapt aan het natuurgeweld. „De cycloon trok er wel vlak langs", zegt Breure. Daklozee Birmezen hebben inmid dels ook onderdak gezocht in het kinderdorp van het ICC (Interna tional Children's Care). Breure: „We vangen er nu 350 mensen op. Die krijgen schoon drinkwater, medicijnen, voedsel en onderdak." De Kapelse, die de precieze locatie van het kinderdorp geheim wil houden, onderstreept dat van de IKN-actie er geen euro aan de strijkstok blijft hangen. „De op brengst komt voor honderd pro cent ten goede aan de slachtoffers. Voor vijftien euro kun je een Bir- mees al een slaapmat, een muskie tennet en kleding bezorgen, voor zeven euro een pakket medicij nen." a Stichting Internationale Kinderhulp: rek.nr. 565651366 handicap hebben na aftrek van al le kosten soms minder te beste den, terwijl ze een hoger bruto in komen hebben. Mensen in de schuldhulpverlening wordt elke maand alles afgenomen. Ze moe ten rondkomen van 150 euro. Pro beer dat maar eens!" Kooiman en haar collega's willen zich ook richten op de werkende Zeeuwse armen. Zij beslaan onge veer dertig procent van de mini ma, blijkt uit de monitor. „Veel kleine zelfstandigen werken knoer- hard, maar komen niet boven het minimumloon uit. Dat is schrij nend. Daarnaast heb je de groep die uitstroomt uit een uitkering. Dan valt hun inkomen ineens nét boven de drempel voor maximale huur- en zorgtoeslag en komt hun inkomen per saldo toch lager uit." Gemeenten moeten inkomenson dersteunende regelingen actiever onder de aandacht brengen. „Men sen die de regelingen het hardst nodig hebben, weten er niet van", zegt Conny Miermans, voorzitter van armoedeplatform Splinter. „Schaamte speelt ook een rol. Ze ker in Zeeland, want mensen ken nen elkaar nog. We willen meer laagdrempelige voorlichting aan bieden. In de gemeente Borsele zijn brochures bijvoorbeeld huis aan huis verspreid." Miermans denkt ook aan budgetteringscur sussen voor scholieren en campag nes om beeldvorming over armoe de te veranderen. „Het beeld dat minima niet willen werken, klopt niet. De mensen komen niet aan het werk door een geringe oplei ding, weinig werkervaring of gees telijke en lichamelijke beperkin gen. Werkgevers willen die men sen niet. Het is geen kwestie van 'eigen schuld, dikke bult.'" Van welke regelingen kunnen minima profiteren? Minima kunnen een beroep doen op landelijke regelingen als de WMO en de huurtoeslag. Daarnaast hebben gemeenten hun eigen regelingen om minima te ondersteunen. Informeer bij de gemeente zelf of bij de cliëntenraad van de sociale dienst welke regelingen er zijn. Een greep: Bijzondere bijstand: voor alle burgers met een laag inkomen en relatief hoge noodzakelijke kosten. Langdurigheidstoeslag: extraatje voor wie al langer van een kleine uitke ring leeft en slechts een kleine kans heeft op terugkeer naar betaald werk. Collectieve ziektekostenverzekering: een goedkope aanvullende collec tieve ziektekostenverzekering voor minima, via de gemeente. Kwijtscheldingsregeling: burgers met een inkomen op bijstandsniveau kunnen kwijtschelding vragen van alle gemeentelijke belastingen. Gemeentelijk Sociaal Fonds (namen verschillen per gemeente): voor mensen met een laag inkomen, bedoeld om te voorkomen dat zij sociaal geïsoleerd raken. Denk aan bijdragen voor lidmaatschap van sportclubs, krant, verenigingen, scholing. Vergoeding duurzame gebruiksgoederen: vergoeding voor reparatie of aanschaf van bijvoorbeeld wasmachine of koelkast. Categoriale bijstand: voor 65+, chronisch zieken of gehandicapten in bij zondere omstandigheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3