Slikken of stikken voor buren La Dune Zeeland Werkstraffen geëist voor helpen bij afpersing Muziek Instituut richt zich op groei persoon LEICHT EEN VERRIJKING VOOR ZEELAND 26 Donderdag 29 mei 2008 PZCW De MIM-staf, Govert Mingelen, Thomas Smit en Heieen van Leerzem, buigt zich over het werk van piano-student Bas Bronzwaer (I). foto Lex de Meester Muzikanten kunnen ook zonder veel pijn de top bereiken. door Henk Postma MIDDELBURG - In het bedrijfsleven is het zoetjesaan normaal. Net als in de sport. Wie topprestaties le vert, laat zich begeleiden door een mental coach. In de muziek zie je dat nog maar zelden. Dat gaat ver anderen. Althans als het aan de Middelburgse pianist, componist en pianodocent Govert W. Minge len ligt. In zijn Muziek Instituut Mingelen (MIM) kunnen muzikanten zich 'van jongsaf ontwikkelen tot het al lerhoogste niveau', niet alleen als musicus, maar ook als persoon. Daarmee onderscheidt hij zich van veel andere muziekopleidin gen. „Die brengen de leerling wel de theorie en de techniek bij. Ze le ren je het kunstje. Maar wat je mist is de aandacht voor de per soon, diens beleving en eigen heid." In de 25 jaar dat hij muziekles geeft, zocht Mingelen naar manie ren om muzikale ontwikkeling ge lijke tred te laten houden met per soonlijke groei. Hij past zijn bevin dingen nu toe in het MIM, samen met de Goese pianodocente Hei een van Leerzem en haar man, de psycholoog Thomas J. Smit. Maar is dat nu wel nodig? Iemand met genoeg talent om de top te be reiken heeft toch van nature al een sterke persoonlijkheid? „Jazeker", beaamt Smit, „maar dat gaat vaak gepaard met erg veel pijn." Of, zo als hij op zijn website schrijft: „Mu sici hebben een intens beroep dat hun lichamelijke en geestelijke veerkracht voortdurend op de proef stelt. Zij worden gekenmerkt door een grote bevlogenheid, een innerlijke drang om tot toppresta ties te komen, die tegenslag lastig te verduren maakt." Niet voor niets, benadrukt Smit, worden veel muzikanten geplaagd door medisch onverklaarbare pijn, neer slachtigheid, leegheid, moeheid, en (podium)angsten. Een goede begeleiding kan dat voorkomen. Erg veel klanten heeft het MIM on dertussen nog niet. Sinds septem ber zijn twee leerlingen ingeschre ven. Is dat niet wat weinig? „Nou nee", zegt Mingelen. „Eigenlijk zijn we nog niet eens begonnen. We zijn nu klaar voor de start." Zo is er nu een website in de lucht. „Nee met folders werken we niet. Dat is ouderwets. We informeren belangstellenden het liefst tijdens een persoonlijk gesprek." Er wordt nu alleen nog pianoles gegeven. Het is de bedoeling daar viool en cello aan toe te voegen. Mingelen werkte al veel met jonge mensen. Zo was hij de bedenker van Middelburgs cultureel jonge rencentrum De Spot. Hij was er programmeur, maar al snel bleek dat zijn 'idealistische' aanpak niet strookte met het beleid dat ande ren voor ogen stond. 1^ Het nieuwe Muziek Instituut Mingelen geeft talentvolle muzikanten niet alleen les. Het biedt ze van jongsaf ook psychologische begeleiding. Ontwikkelaar dreigt bij verzet omstreden plan alsnog uit te voeren. door Dominica Groenleer DISHOEK - Projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker heeft in overleg met de gemeente Veere een nieuw bouwplan gemaakt voor de appartementencomplexen La Dune aan de Drie Turkenlaan in Dishoek. Het oude bouwplan riep veel weerstand op bij omwo nenden. Vooral de hoogte van het gebouw was een punt van kritiek. In het nieuwe bouwplan is de hoogte daarom teruggebracht tot 'slechts' tien meter in plaats van twaalf. „We hebben gewoon een geheel nieuw bouwplan gemaakt. Het ge bouw ziet er iets anders uit, maar er wordt wel gebruik gemaakt van dezelfde materialen", zegt Chris Dekker, directeur van Van Garde ren en Dekker Vastgoedontwikke ling. Die twee meter is gewonnen door extra goed te kijken naar de verdiepingshoogtes. „We hebben dat echt gedaan voor de bewoners, volgens het bestemmingsplan Oude Veerseweg krijgt weer kinderkoppen VEERE - De Oude Veerseweg, lo pend van Zanddijk tot het gemaal, wordt hersteld. De 'kinderkoppen' die in 1965 onder het asfalt verdwe nen, komen terug. Het gaat om een traject van 185 meter. De re constructie kost 50.000 euro. De provincie betaalt de helft uit een rijksbijdrage voor herstel van cul tuurhistorie. Veere krijgt dat geld overigens pas nadat foto's zijn inge leverd ten bewijze dat het werk echt is uitgevoerd. Het karwei start volgende week. Mortiereboulevard 3A - M'burg www.leichtkeukensmiddelburg.nl mochten we officieel nog hoger bouwen dan twaalf meter." Voor de omwonenden betekent het nieuwe bouwplan met apparte mentencomplexen van tien meter wel alles of niets, zegt Dekker. „We hopen dat de omwonenden akkoord gaan met dit bouwplan, anders gaan we gewoon door met het oude bouwplan. We hebben geen zin in nog meer maanden of zelfs jaren van procederen. En het zou natuurlijk ook erg vervelend zijn voor alle moeite die we heb ben genomen om een nieuw bouwplan te maken." De vergunning voor het eerdere bouwplan met het appartementen complex van twaalf meter is in middels onherroepelijk geworden. „Die procedure is nu afgesloten. Al le bezwaren van de omwonenden zijn afgewezen", zegt wethouder Jan Bostelaar. De bouwvergunning die nu definitief goedgekeurd is, was voor een appartementencom- Van Garderen en Dekker Vast- goedontwikkeling en de gemeen te Veere hebben een nieuw bouwplan gemaakt om de omwo nenden tegemoet te komen. Presentatie poollicht bij volkssterrenwacht MIDDELBURG - Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen staat mor genavond uitgebreid stil bij de poollichtexpeditie naar de Lofo ten, een eilandengroep voor de kust van Noorwegen, van een aan tal medewerkers. Er zijn presentaties van Jan Koe man en Rijk-Jan Koppejan en er kan kennisgemaakt worden met het noorderlicht en de Noorse na tuur. De presentatie begint om acht uur en de toegang is gratis. Meidenavond in jeugdhonk Serooskerke SEROOSKERKE - Stichting Welzijn Veere houdt samen met Mariah de Visser van Beauty Celle een mei denavond. Meiden kunnen daar meedoen aan twee workshops: huidverzorging en nailart voor meiden. De avond is in Jeugdhonk Seroos kerke en begint om zeven uur en kost twee euro. Opgeven kan via c.stempher@welzijnveere.nl plex van twaalf meter met nog een zolder er bovenop. Intussen is ook voor het nieuwe plan een ver gunning aangevraagd. Buurtbewoonster mevrouw Van Willigen verbaast het niets dat er een nieuw bouwplan gemaakt is. „Het is natuurlijk toch wel verstan dig om de buurtbewoners tevre den te houden." Het nieuwe plan heeft ze nog niet ingezien. „Ik kan er dus nog niet zoveel over zeg gen." Het eerste bouwplan vond ze vooral te volumineus en te hoog. „De hoogte van tien meter klinkt in mijn oren al wat beter, maar ik weet dus nog niet hoe het er verder uit gaat zien. Dus dat is nog even afwachten." J. Rison-van der Driest vindt tien meter nog steeds te hoog voor het complex. „Alle huizen hier in de buurt zijn maar twee verdiepingen hoog en dan gaan ze hier een com plex van tien meter neerzetten, dat staat toch niet?" Ze denkt dat de buurt wel weer in actie zal komen. „Iedereen is er op tegen. We hebben niets tegen dat hier appartementen komen, maar alleen tegen de hoogte van het ge bouw." Kennismaken met de Vlissingse haven VLISSINGEN - In Vlissingen-Oost is het zaterdag Open Havendag bij de Scheldepoort Reparatiewerf Tij dens deze dag kan het publiek uit gebreid kennismaken met de Vlis singse havens. Op de kade worden diverse activi teiten georganiseerd, zoals demon straties van de douane, marechaus see en de brandweer. Tevens kan er een gratis rondvaart door de ha ven gemaakt worden. De dag begint om tien uur en is af gelopen om vier uur. Leeghalen van huis was volgens advocaten soort betalingsregeling. door Emile Calon MIDDELBURG - Twee inwoners van Arnemuiden en Lewedorp had den hun werkgever nooit mogen helpen bij het verzamelen van een aantal waardevolle goederen in het huis van een Middelburger. Want dat was volgens officier van justitie W. Smeenk helpen bij een afpersing. De twee waren zich op dat moment echter van geen kwaad bewust, betoogden de advo caten A. Bals en C. Kouijzer giste ren tegenover de Middelburgse rechtbank. Want volgens hen ging het om een betalingsregeling om dat de Middelburger op dat mo ment een schuld aan die werkge ver niet kon voldoen. De Middelburger had de inhoud van een gokkast achteroverge drukt. De werkgever was daar ach ter gekomen en eiste genoegdoe ning. Omdat de Middelburger op dat moment onvoldoende cash geld had, was volgens de inwoners van Arnemuiden en Lewedorp overeengekomen dat hij een tv, een spelcomputer en een serie cd's tijdelijk zou afstaan. Die twee hielpen bij verzamelen fJJ Twee mannen, uit Arnemuiden en Lewedorp, hoorden voor de rechtbank werkstraffen tegen zich eisen voor hun aandeel in een afpersingszaak. en vervoer van die spullen. Verder deden ze niets, aldus Kouijzer en Bals. Volgens de beide raadslieden kon hen dan ook niets worden ver weten. Smeenk dacht daar toch anders over. Ze eiste een werkstraf van 180 uur tegen de Arnemuidenaar en een taakstraf van 220 uur tegen zijn kompaan. De eis tegen de Le- wedorper is hoger omdat hij vol gens de officier ook moet boeten omdat hij als aspirant-agent een scherpe kogel en een busje traan gas achterover had gedrukt. De werkgever van de twee had giste ren ook terecht moeten staan. Ook wordt hij verdacht van het bedrei gen en mishandelen van die Mid delburger. De werkgever zit echter al geruime tijd in het buitenland. Een brief om te verschijnen voor de rechtbank heeft hem waar schijnlijk nooit bereikt. Om die re den werd de strafzaak tegen hem nog niet gevoerd. Uitspraak 11 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28