Geld en wei Wie betaalt de kosten van een bedrijfsongeval? PZC Donderdag 29 mei 2008 I 1 9 Een hand in de machine, een ladder die instort of een lelijke val op een gladde vloer. Jaarlijks krijgen ongeveer 140.000 Nederlanders een bedrijfsongeval. Werknemers die de schade willen verhalen op hun werkgever hebben veel kans op succes. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Iedere werknemer heeft recht op een veilige werkplek. Dat betekent dat de werkgever zijn medewerkers moet be schermen tegen (potentieel) gevaarlijke situaties. Laat hij dit na, dan is hij aansprakelijk voor de schade. „De rechter beoordeelt in hoever re de werkgever zijn zorgplicht heeft verzuimd. Alleen als het on geval is te wijten aan onzorgvuldig heid, roekeloosheid of opzet van de werknemer, gaat de werkgever vrijuit", zegt Edwin van Slooten van Letselschadebureau Kloppen burg uit Amersfoort. Een werknemer maakt bij een be drijfsongeval dus een gerede kans op schadevergoeding. „De verant woordelijkheid van werkgevers gaat ver. Dat voelt voor hen soms onrechtvaardig", zegt Bob Koning van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Ongelukken tijdens personeelsfeestje en zelfs tijdens woon-werkverkeer kunnen voor rekening van de werkgever ko men. Heeft er een bedrijfsongeval plaats, dan moet de werkgever di rect de Arbeidsinspectie inschake len. Hij is hiertoe wettelijk ver plicht wanneer een werknemer ernstig lichamelijk of geestelijk let sel oploopt. „Houd altijd in de ga ten of de werkgever dit ook echt doet", waarschuwt Van Slooten. Vervolgens moeten werkgever en werknemer het, eventueel via tus senkomst van de rechter, eens wor den over de omvang van de scha de en wie die moet vergoeden. Bij een ernstig ongeval kan de schade snel in de tonnen lopen. Zo kan er sprake zijn van inkomensverlies omdat de medewerker een andere baan moet zoeken of zelfs hele maal niet meer kan werken. Ook. moeten er soms dure hulpmidde len worden aangeschaft of ingrij- Bedrijfsongevallen Aantal slachtoffers van bedrijfsongevallen naar bedrijfstak per 100.000 werkenden. (1996/2005) Landbouw Bouwnijverheid t Transport Industrie Dienstverlening ;,J, Overheid III!!!! Handel/horeca i i Overig t Percentage slachtoffers van bedrijfsongevallen naar belangrijkste voorwerp. (2001/2005) Transportmiddel Gebouw/ladder Machine/gereedschap Vallende materialen Ander voorwerp Onbekend 1 0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% infographic: JD bron: CBS pende aanpassingen in huis wor den gedaan. Voor het inschakelen van een specialist moet de baas eveneens betalen. Tenslotte kan de werknemer smar tengeld (genoegdoening voor licha melijke of psychische schade) ei sen. „Maar in Nederland is het niet gebruikelijk hoge bedragen te vragen", stelt de letselschadespecia list. Vrijwel alle werkgevers zijn verze kerd voor letselschade van hun werknemers. Wil je als werkne mer schade claimen, dan krijg je als tegenpartij dus meestal te ma ken met de verzekeraar van de baas. Het is dan ook verstandig om zelf ook een specialist in de arm te nemen. Een advocaat, met hoog uurtarief, is niet per sé no- dig. Nederland kent ook veel letselschadebureaus. Niet alle bureaus zijn overigens bonafide. Let goed op hoe de kosten worden be rekend. Volgens Van Slooten moet je bij een bedrijfsongeval niet in zee gaan met een bureau dat werkt op basis van no-cu- re-no-pay, oftewel alleen betalen bij succes. „Dat je een specialist moet inschakelen is onderdeel van de schade en wordt dus ook be taald door de verzekeraar van de tegenpartij. Bij no-cure-no-pay draai je er zelf voor op", verklaart Van Slooten. Er zijn in het verle den Ietselschadebureaus tegen de lamp gelopen die hun kosten zo wel bij hun cliënt als bij de tegen partij claimden. Veel bureaus die op no-cure-no- pay-basis werken, vragen ongeveer vijftien procent van de opbrengst. „Die bedragen kunnen behoorlijk oplopen en dat is niet terecht. Als letselschadespecialist weet je in ne gen van de tien gevallen van tevo ren of je een schadevergoeding krijgt en dat de vergoeding dus ge woon bij de tegenpartij kan wor den geclaimd", stelt hij. Alleen bij twijfelgevallen kan het een goede constructie zijn, bijvoor beeld in gevallen waarvoor de schuld van het ongeval zowel bij de werkgever als bij de medewer ker ligt. „Of bijvoorbeeld bij ziekten als burn-out of stress, die ook veroor zaakt kunnen zijn door factoren die buiten het werk liggen. Dan is de uitkomst onzeker", stelt Van Slooten. ALLEMENSEN Kim-Lian van der Meij bevallen van dochter Kim-Lian van der Meij is afgelo pen dinsdagochtend bevallen van haar eerste kindje. Dochter Ronja Emma zag om 10.00 uur het levenslicht in een Zweeds ziekenhuis. Moeder en kind ma ken het uitstekend. De geboorte verliep vlot. Nog geen uur nadat de 27-jarige musicalster in het ziekenhuis was aangekomen, kwam Ronja Emma al ter we reld. Het meisje woog bij geboor te iets meer dan drie kilo. Met haar Zweedse vriend Daniel Gib son vertrok Kim-Lian onlangs naar Zweden om daar te beval len. Door haar zwangerschap moest de zangeres haar rol in de musical Fame stilleggen. Later dit jaar pakt ze haar rol weer op. Volgend jaar speelt Kim-Lian een hoofdrol in Footloose. Lindsay Lohan heeft een lesbische relatie Lindsay Lohan en dj Samantha Ronson hebben een relatie. Dat heeft Lindsay's vader bevestigd aan het tijdschrift US Magazine. In een e-mail aan het blad noemt hij het 'overduidelijk' dat de twee iets met elkaar hebben. De christelijke vader van Lohan is niet blij met de relatie. 'Som mige dingen wil een vader niet zien of horen. Of ze nu waar zijn of niet", schreef hij. De ge ruchten over de relatie tussen Lindsey Lohan en Samatha Ronson gingen al een tijdje rond. Vorige week werden de twee gespot in een innige omhel zing op een jacht in Cannes. Vol gens Amerikaanse media zou den ze binnenkort zelfs in het huwelijk willen treden. Jodie Foster zet haar vriendin aan de kant Jodie Foster heeft haar vriendin Cydney Bernard na een relatie van veertien jaar aan de kant ge zet voor een andere vrouw. De Xzibit. foto EPA Het zoontje van de Amerikaanse rapper 45-jarige actrice heeft volgens verschillende media nu een rela tie met scenarioschrijfster Cindy Mort. „Cydney had geen idee dat hun relatie in gevaar was. Op een gegeven moment kwam Jo die thuis met de mededeling dat ze verliefd is op Cindy. Cydney is er kapot van", zegt een bron in de Britse tabloid The Daily Mail. Foster en Bernard voedden samen twee kinderen van de ac trice op, Kit (9) en Charles (6). Zoontje van rapper Xzibit overleden Xzibit, dat op 15 mei te vroeg werd geboren, is overleden. De ster schrijft dat op zijn weblog. De anderhalve week oude Xavier Kingston Joiner overleed maan dag omdat zijn longen niet vol doende ontwik keld bleken om zelfstandig te kunnen ademen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19