Poëzie Dichter zoekt lezer D Weinigen kopen een dichtbundel en nog minder mensen overzien de jaarlijkse oogst aan Nederlandse poëzie. In dat hiaat voorziet de bloemlezing De 100 beste gedichten van 2007. De dichtkunst laat zich, deels door eigen toedoen, steeds meer in de marge drukken. 1 2 Donderdag 29 mei 2008 PZC door Nico de Boer De Nederlandse poëzie - het klinkt intussen haast sleets - floreert. Het aantal nieu we dichtbundels neemt ie der jaar weer toe, om nog maar te zwijgen van het aantal heruitga ven, bloemlezingen, de vele bundels in ei gen beheer, en de publicaties in tijdschrif ten en op weblogs. Podiumdichters trek ken volle zalen. Dichters kunnen tijdens festivals, lezingen en optredens op een welwillend publiek rekenen. Daarnaast moet gezien het grote aantal Nederlanders dat zelf dicht - meer dan een half miljoen, schijnt het - de liefde voor de dichtkunst groot zijn. Maar schijn bedriegt. Toonaangevend in het culturele en maatschappelijke debat, zoals Gorter, Marsman, Nijhoff en Luce- bert waren, is de poëzie allang niet meer. De dichtkunst dreigt in een onpoëtische tijd waarin alles poëzie kan zijn, steeds meer een marginaal verschijnsel te wor den. De dichtkunst preekt voor eigen pa rochie en vervreemdt zich van de lezers, is de klacht die almaar luider klinkt. Er wordt gepleit voor meer 'verstaanba re' poëzie, die als vanouds de burger in het dagelijks leven inspireert en stimu leert. Een begrijpelijk maar ook vreemd pleidooi, omdat die poëzie al sinds jaar en dag wordt geschreven. Zij krijgt alleen minder aandacht doordat de recensenten zich vaak blind staren op poëzie voor een selecte groep fijnproevers. Kwalitatief gezien was 2007 bovendien een matig poëziejaar. Er verschenen goe de bundels, maar geen daarvan stak er met kop en schouders bovenuit. De nieif we bundels van Rogi Wieg (De Kamen Remco Campert Nieuwe herinneringen deden beslist niet onder voor het met dé VSB Poëzieprijs 2008 bekroonde Bres van Leonard Nolens of de alom bejubel de Spamjïghter van Anne Vegter. Wel leverde het jaar goede gedichten op, nu deels bijeengebracht in de bloemle zing De 100 beste gedichten van 2007. En kele zijn afkomstig van debutante Sasja Janssen, die verraste met de bundel Papa Op de Overtoom Vaders 1 Het dooit op de Overtoom maar het vriest ook alweer op melden mijn voeten die mijn dag verlopen ik blijf dicht bij huis steeds dichter dat is mijn leeftijd wolken worden zwaarder van onkleur de geur van gisteren hangt nog aan me ik at met mijn vriend we braken het brood en deelden de doden we zijn al bijna uit zicht wij lachen nog wat moetje anders? omhelzen elkaar ten afscheid misschien je weet maar nooit altijd gaan vaders weg verdwenen scheerspullen in het badkamerkastje ellebogen in het tafelblad geruit colbert met stukken over de stoel gaan vaders weg ze roepen je achterna op straat vloeken wat ze anders nooit doen zenden berichten via nummerborden PP- papa praat dat doen vaders die weg zijn gegaan ze zitten in orgels komen met grote handen eruit rammen Bach en psalmen worden ziek gaan dood Ik heb het raam dichtgedaan om de maar de zon brandt door de muren en de vliegen draaien hun motoren Een hond en een kind kunnen bljjve tot het gisteren wordt. Auto's die nog stilstaan. Adem, zon< Het glas in mijn hand bevat schomn' Maar de zomer is een luid blaffende De zomer is een optocht van geluide en de vliegen raken niet op. Het raam heeft geen enkele functie. Remco Campert om jaren later gladgeschoren aan tafel te schuiven - wat woon je leuk - luidruchtig roerend in een kopje thee JanBaeke Anne Büdgen Dichten is geen vetpot In het Nederlandse taalgebied zijn zo'n 700 poëten actief die regelmatig publiceren en/of voordragen uit eigen werk, zo blijkt uit een inventarisatie van het digitale poëziedag blad Rottend Staal. De meeste poëziebundels verschijnen in een eerste oplage van rond de 500 tot 700 exemplaren. Soms volgt een twee de druk. Uitzondering zijn bundels van 'succesdichters' als M. Vasa- lis. Haar drie werken hebben tot nog toe in tachtig drukken een gezamenlijke oplage van ruim 250.000 exemplaren ge haald. Het gebruikelijke honorarium voor dichters is 10 procent van de verkoopprijs. De meeste bundels kosten rond tussen de 15 en 20 euro in de boekhandel. De stichting Fonds voor de Letteren verstrekt schrijvers en dichters subsidies voor literaire projecten. Een van de voor waarden om voor een beurs in aanmerking te komen, is dat de literator tenminste één publicatie op zijn naam heeft staan. (Is kind las ze op de volwassenen afde ling in de bieb al hardop voor uit dicht- -JL. .m. bundels. „Ik snapte meestal niet wat ik j las, maar ik vond het ritme en de woorden wel iHHËj heel mooi." Poëzie is nog belangrijk voor Anne Büdgen (29). „Dichten gaat bij mij vanzelf, ik kan het niet laten." Vorig jaar verscheen haar eerste dichtbundel Ze hapte van een tomaat. „Voor een blad maakte ik een interview met de poëzieredacteur van de JÊÊÊÊÊÊÊ Arbeiderspers. Na afloop heb ik hem eigen Anne Büdgen foto CPD werk laten lezen. Hij reageerde enthousiast." In de daarop volgende twee jaar schreef Büdgen haar debuut. Vol spanning wachtte ze op wat komen ging. „Eigen lijk veranderde er heel weinig. Ik ben nog wel steeds verbaasd als vreemde mensen op mij afkomen en over mijn gedichten praten." Van Ze hapte van een tomaat zijn er ruim 500 verkocht. „Ik zou graag meer mensen willen bereiken. Scholen zouden meer aan dacht aan poëzie kunnen schenken, maar je moet het leerlingen niet door de strot duwen." Büdgen heeft net haar studie dramaschrijven afgerond. „Ik ben me aan het oriënteren. Volgend jaar wil ik in ieder geval een toneelstuk op de planken hebben. Poëzie staat nu op een wat lager pitje." ichten in de marge (52) van alle tijden, vroegere tijden voo hooggeschoolde bovenlaag, bers is tegenwoordig missel Kunst is complexer geword ling vereist om het te door^ man die vier titels op zijn r „Maar het is misschien ook van het publiek: wie even doet, zal zien dat de poëzie Klein publiek of niet, ons la dichters. „Het frappante is gebeurtenissen vaak naar poëzie grijpen. Bij ge nissen zijn vaak grote woorden nodig." Baeke, die dit jaar bij de laatste vijf genominee: VSB Poëzieprijs, verdient de kost in het Filmm echter moeilijk een leven voorstellen zonder pi snel pathetisch, maar de poëzie is onlosmakelij den. Ik heb behoefte om met taal bezig te zijn. de dichtkunst zou heel goed zijn, maar het zou vloeden. Ik schrijf wat bij mij hoort, het is miji van het lezerspubliek heeft daar geen invloed c Jan Baeke foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12