Buitenland Amerikanen nemen bedroefd afscheid van hun benzineslurpers Junta Birma verlengt huisarrest Suu Kyi BenZeker.nl 31 MEI 2008 De allerhoogste spaarrente van Nederland? "De o rider Kan.de llrtgert zijn vastgelopen. Net als mijn computer." ïïtöl Bij geboorte verwisselde tweeling claimt OPEN HAVENDAG info: www.zppc.nl Recordballon gaat ervandoor 8 Woensdag 28 mei 2008 PZC Het Internet Veiligheidspakket j i beschermt uw bedrijfscomputers Tegen virussen bijvoorbeeld. Br Company -oplossingen kpn sluit je aan Oppositieleidster mag woning ook komend halfjaar niet verlaten. RANGOON - Het militaire regime in Birma heeft het huisarrest van op positieleidster Aung San Suu Kyi gisteren met zeker een halfjaar ver lengd. Een aantal hoge Myanmare- se functionarissen bezocht Suu Kyi in Rangoon om de boodschap persoonlijk over te brengen. Suu Kyi leidt de Nationale Liga voor Democratie (NLD). Die won in 1990 glansrijk de parlementsver kiezingen. Suu Kyi had premier moeten worden, maar de junta weigert de macht over te dragen. De junta duldt geen tegenspraak en probeert negatieve publiciteit te vermijden, ook rond de cycloon Nargis. Gisteren bleek dat de poli tie poogt overlevenden van de we gen te weren omdat ze bij passe rende automobilisten om eten vra gen. De autoriteiten willen voorko men „dat buitenlanders denken dat het hier een land van bede laars is", zei een functionaris. De junta heeft controleposten in gericht langs wegen richting de ge troffen Irrawaddy-delta. Ze waar schuwen vrijwilligers dat die hun rijbewijs kunnen kwijtraken als ze eten geven aan mensen die langs de weg staan. Hulpgoederen mo gen alleen in de distributiecentra worden uitgedeeld. Circa driehon derd vluchtelingen zijn onlangs verdronken, berichtte gisteren de Duitse organisatie Kindernothilfe. Het leger had de overlevenden van de cycloon bij de plaats Bogaley in drie boten geperst, die onver wachts omsloegen. Volgens de or ganisatie ruimt het leger steeds meer vluchtelingenkampen in het rampgebied en was er sprake van een 'overhaaste actie'. Trotse bezitters ruilen SUV's in tegen verlies duizenden dollars. door Frank Hendrickx VIENNA - Peter Kim gaat vandaag opnieuw klanten teleurstellen. De senior autoverkoper in de showroom van dealer Koons weet hoe laat het is als iemand met een Chevrolet Suburban (benzinever bruik: één liter per 5,5 kilometer) de met Amerikaanse vlaggen en ballonnen versierde parkeerplaats oprijdt. De ooit zo trotse bezitters van een SUV (sports utility vehi cle) zoeken tegenwoordig bijna al lemaal 'iets kleiners'. „Er is maar één reden", zegt Kim berustend. „De benzineprijzen." Het is hard gegaan aan de pomp. Het afgelopen jaar ging de prijs per liter benzine met 20 procent omhoog tot zo'n dollar per liter. Sinds het aantreden in 2001 van president Bush, zelf de trotse eige naar van een benzineslurpende Ford F-250 pick-up, zijn de benzi neprijzen ruim verdubbeld. De Amerikaanse liefdesaffaire met pk's begint pijn te doen in de por temonnee. Autoverkoper Kim kan geen verlichting bieden. „We heb ben geregeld problemen met klan ten", zegt de tengere verkoper „Mensen krijgen veel minder voor terug voor hun SUV dan ze ver wachten. We hebben geen keus. Er is geen vraag naar SUV's." De verkoop van de terreinwagens daalde de afgelopen maand met 32,8 procent. Amerikanen die van hun bakbeesten af willen, krijgen duizenden dollars minder terug dan de lening die ze afsloten om hun voertuig aan te schaffen. Een 'upside-down'-krediet heet dat in het jargon van de autoverkoper. Net als eerder op de huizenmarkt hebben Amerikanen schulden die de waarde van hun bezit ver over stijgen. „Het verlies is zo groot, dat het amper zin heeft over te schake len op een zuinigere auto", zegt Kim. „Mensen moeten zeker vijf jaar rijden om het verlies te com penseren." Het leven was ooit overzichtelijke aan route 7, de snelweg waaraan de meeste autodealers rond Was hington zijn gevestigd. Een auto moest vooral zwaar, groot en krachtig zijn. Eerst waren er de im ponerende SUV's, daarna kwa men de luxe pick-up trucks voor 'stadscowboys'. Samen met de mi- nibusjes waren ze jarenlang goed voor meer dan de helft van de au toverkopen. Die trend is gekeerd. In de maand april werden er voor het eerst meer auto's met vier-cilindermoto- 'Deze auto's worden straks alleen gebruikt door mensen die ze echt nodig hebben' ren verkocht dan met V6-moto- ren. De Hummer, 'moeder aller spierballenauto's', gaat voorop in de neergang. In 2007 zakte de ver koop van de omgebouwde leger- Een tankstation in Los Angeles. De benzineprijs ligt boven de magische grens van 4 dollar per gallon. foto Reed Saxon/GPD voertuigen met 20 procent tot 56.000. Dit jaar zijn er al weer 30 procent minder verkocht. De automarkt zet zich schrap. Ford heeft de productie van SUV's en pick-ups fors teruggeschroefd. Autonation, de grootste autoverko per van het land, spreekt van de 'meest' dramatische verandering op de markt sinds dertig jaar'. Prof George Hoffer, gespeciali seerd in de Amerikaanse auto-in dustrie, voorziet zelfs het einde van de SUV's. „Het is een irratio neel voertuig dat nooit meer een comeback zal maken." In het Tand of plenty' dringt dan ook het besef door dat de hoge benzineprijzen van lange duur zullen zijn. „Er is geen einde in zicht", zegt Matt Moore, die vorig jaar nog een Toyo ta Tacoma pick-up kocht. Het ge vaarte verbruikt circa een liter per zeven kilometer. Voor de werkne mer van de Amerikaanse marine is het een duur grapje om iedere dag een uur te rijden van en naar zijn basis. „Ik haat het mijn pick-up te verkopen", schrijft Moo re in zijn advertentie op internet. „Maar mijn vrouw dwingt me." De militair houdt rekening met een 'dumpbelasting' van een paar duizend dollar om zijn voertuig kwijt te raken. De vraagprijs is 24.500 dollar. Moore gaf een jaar geleden nog 31.100 dollar uit. „Ik denk dat dit soort auto's alleen nog gebruikt zal worden door mensen die ze echt nodig hebben. Mensen in de bouw of op boerde rijen." Matt Moore heeft zijn conclusie al getrokken: „Ik denk erover een Toyota Corolla te kopen." pagina 12: truckers eisen lagere ac cijns Na geboorte gescheiden zussen in Las Palmas na 28 jaar herenigd. MADRID - tweelingzussen op Las Palmas, van wie de één in 1973 na de geboorte is verwisseld en die el kaar in 2001 toevallig tegenkwa men, eisen van de Spaanse rege ring miljoenen euro's schadever goeding. De zaak dient al sinds 2004 en binnenkort wordt een uit spraak verwacht. Dan wordt be kend of de vrouwen voor een scha devergoeding in aanmerking ko men. Volgens hun advocaat is de klap het hardst aangekomen bij de vrouw die los van haar ouders op groeide. Haar wereld zou zijn ingestort. Eén van de meisjes is in een zie kenhuis op Las Palmas verwisseld met een andere baby. De ouders van dat kind voedden dus een dochter op die niet van hen was. De ouders van de tweeling had den slechts één van hun eigen kin deren in huis. De verwisseling kwam in 2001 uit toen een vriendin van een van de zusters, die in een kledingzaak werkt, merkte dat de klant van wie ze dacht dat het haar vriendin was, haar niet herkende. Bij een volgend bezoek van deze klant be gon de winkelbediende te vermoe den hoe de vork in de steel zat en bracht de twee vrouwen bij elkaar. SCHELDEPOORT VLISS1NGEN-00ST NORTH BATTLEFORD - De 64-jarige Franse parachutist Michel Four- nier heeft zijn droom om met één vrije val vier wereldrecords te bre ken gisteren in rook zien opgaan. De heliumballon waarmee hij tot aan de rand van de stratosfeer zou opstijgen, ging er tijdens het vul len zonder hem vandoor. Fournier zou in een capsule aan de ballon tot veertig kilometer hoogte stijgen en daarvandaan eerst in vrije val en daarna met een parachute naar de aarde terug keren. Hij zou daarmee de wereld records breken voor de hoogste pa rachutesprong, de hoogste beman de vlucht met een ballon, de lang ste vrije val en de snelste vrije val. De Fransman was voor de stunt met een team van technici neerge streken in de Canadese provincie Saskatchewan, nadat Frankrijk hem geen toestemming wilde ge ven voor zijn onderneming. De ballon die verloren ging, kostte 127.000 euro. ■r BenZeker.: vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8