Ruzie België en Congo escaleert Nederlands fregat kan niet helpen za"i< Fm,™!!"! Rondreizen PORTUGAL K RAS «NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Woensdag 28 mei 2008 7 Regering Kabila is kritiek van voormalige kolonisator beu. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Congo wil de banden met België verbreken. Aanleiding voor de crisis is een hoog opgelo pen ruzie tussen de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Ka- rel de Gucht, en de Congolese pre sident Joseph Kabila. De Belgische premier Yves Leter- me nam gisteren persoonlijk con tact op met de Congolese autoritei ten in een poging de verstoorde re latie met de voormalige kolonie te herstellen. De Gucht en Kabila kunnen al ja ren niet meer door één deur. „Kuif je is terug in Congo", sneerde Kabi la na een eerste aanvaring, in 2004. Vorige maand ging het weer mis. In een toespraak op de Bel gische ambassade in Kinshasa maakte De Gucht gewag van de 'frauduleuze privileges' en 'per soonlijke verrijking' van elites in het Afrikaanse land. Volgens hem heeft België de morele plicht het bewind in Kinshasa kritisch te vol gen. President Kabila sloeg terug in een interview met de krant Le Soir. „België moet beslissen wat voor re latie het wil hebben met Congo. Een goede, volwassen relatie tus sen soevereine staten, of een rela tie van meester en slaaf" Als klap op de vuurpijl riep hij zijn ambas sadeur uit Brussel terug en beval hij de sluiting van het Congolese consulaat in Antwerpen. Kabila eist ook de sluiting van de Bel gische consulaten in Lubumbashi en Bukavu. Congo was ooit het privébezit van de Belgische koning Leopold II, die het land plunderde en een wa re slachting onder de bevolking aanrichtte. In i960 werd Congo on afhankelijk, maar België probeert nog altijd een voortrekkersrol te spelen in het democratiseringspro ces in het land. Het opgeheven vingertje uit Brus sel zorgt echter voor wrevel bij de Congolese regering. Die heeft Bel gië ingeruild tegen China als be langrijkste handelspartner en laat zich dus steeds minder aan Brus sel gelegen liggen. China belooft voor miljarden dol lars bruggen en wegen te bouwen, Uitspraken van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken De Gucht hebben de relaties met de voormalige kolonie Congo ernstig verstoord. in ruil voor onbeperkte toegang tot Congo's natuurlijke rijkdom men. De Chinezen stellen ook niet zo veel eisen als België. „De realiteit is dat men zich in Congo al geruime tijd niets meer van België aantrekt en dat was on der de vorige regering niet an ders", zegt De Gucht. Politieke commentatoren wijzen erop dat de relatie tussen België en Congo altijd beladen zal blijven. België zou dan ook beter in Europees ver band ten strijde kunnen trekken tegen de corruptie in het land. Het Belgische standpunt verschilt im mers maar weinig van dat van de Europese Unie. Ook de EU ha mert op het respecteren van men senrechten, goed bestuur en demo cratisering. Vooral bij Franstalige politici in België bestaat de vrees dat de rela tie met Congo door de aaneenscha keling van incidenten voorgoed wordt verknoeid. Zij zijn het wel eens met de inhoud van de bood schap van De Gucht, maar niet met de manier waarop de minister die uitdraagt: arrogant en alwe tend. Minister De Gucht reageert als al tijd stoïcijns. „Hoezo foute toon? Ik spreek toch als een normaal mens." Hij weigert zijn woorden terug te nemen. Kritiek als zou hij wel tegen Kabila durven uit te va ren, maar in China zijn mond stijf dicht te houden uit vrees de han delsrelaties met dat land op het spel te zetten, wuift hij weg. „We spenderen jaarlijks 200 miljoen eu ro in Congo, dan mag je toch ver wachten dat ze zich daar inspan nen om het land vooruit te hel pen", aldus De Gucht. „Als dat neokolonialisme is, dan ben ik een overtuigd neokolonialist." Patrouilleschip bij Somalië te ver weg van gekaapt schip. DEN HAAG - In de wateren rond So malië patrouilleert een Nederlands fregat om schepen met voedsel hulp voor vluchtelingen in het Afrikaanse land te beschermen te gen piraten. Het kan wegens de grote afstanden echter niet optre den tegen de zeerovers die zondag een vrachtschip van de Nederland se rederij Reider Shipping hebben gekaapt. Een woordvoerder van de Konink lijke Marine legde gisteren uit dat het fregat, de Hr. Ms. Evertsen, sinds 2 april actief is in de regio op verzoek van de Verenigde Naties. Het heeft een mandaat om op te treden tegen alle piraten die het te genkomt, maar de prioriteit ligt bij het escorteren van de voedselsche- pen. „De Evertsen bevindt zich op zo'n duizend kilometer van het gekaap te Nederlandse schip. Het kan niet zo maar te hulp schieten, want dan zouden andere piraten direct de voedselschepen belagen", ver klaart de zegsman van de marine. Volgens hem leveren de grote af standen in het gebied praktische beperkingen op. „De kustlijn van Noord- naar Zuid-Somalië is ongeveer 3500 ki lometer lang; te vergelijken met de afstand van het noorden van Noor wegen naar het noorden van Span je." De VN-bescherming van voedsel- transporten, waarbij ook andere landen betrokken zijn, werkt wel. Piraten blijven sinds de instelling van het beschermingsprogramma uit de buurt. De bemanning van het gekaapte Nederlandse schip wordt redelijk goed behandeld. Dat zei een woordvoerder van rederij Reider 'Als we te hulp schieten, belagen piraten direct de voedselschepen' Shipping in Winschoten gisteren. De rederij merkte via een naviga- tievolgsysteem dat het schip, de Amiya Scan, sinds zondagavond stillag. Contact bleek onmogelijk. Maandag belde de bemanning naar de rederij met het bericht dat ze in handen waren gevallen van piraten. In het belang van 'onze mensen' wil de woordvoerder niet zeggen of er contact is geweest met de kapers en of losgeld is geëist. De bemanning bestaat uit vier Russen en vijf Filipijnen. „Voor zover we weten gaat het goed met iedereen." Het bedrijf weet niet hoeveel kapers er zijn en hoe ze aan boord zijn gekomen. De Amiya Scan wilde volgens de zegsman uit de buurt blijven van Somalië, dat berucht is om zijn pi raten. Het voer ruim tachtig zee mijl uit de kust in een drukke scheepvaartroute. Het vaartuig, met aan boord een gedemonteerd booreiland, was dicht bij de Rode Zee. De reis, begonnen in Kenia, zou via het Suezkanaal naar Roe menië voeren. CHARLEVILLE-MEZIERES - De jury in de Franse rechtszaak tegen de 'maagdenmoordenaar' Michel Fourniret en zijn echtgenote Moni que Olivier is gisteren in beraad ge gaan over de schuldvraag. In Charleville-Mézières was eerst nog het laatste woord te horen van 'het monster van de Arden nen' en zijn vrouw. De 59-jarige Olivier zei spijt te hebben 'van al les wat ik heb gedaan'. Fourniret nam het voor zijn vrouw op door te zeggen dat zij uit zichzelf nie mand kwaad zou kunnen doen. De juryleden beraadslagen in een politiekazerne, waar ze ook over nachten. Vandaag wordt de uit spraak verwacht. De 66-jarige Fransman heeft tussen 1987 en 2001 zeven vrouwen en meisjes ontvoerd, verkracht en vermoord. Absolute bodemp"is' Een zeer aantrekkelijk geprijsde rondreis, waarbij alle highlights tussen Lissabon en Porto aangedaan worden! U boekt deze reis incl. ontbijt, 5 diners en excursies al vanaf slechts 699. 8 dgn AUTHENTIEK PORTUGAL v.a. 699 Vanuit Lissabon, waar we onder meer het Jeronimoklooster bewonderen, reizen we naar Sintra en het barokpaleis van Mafra. Via keramiekstadje Alcobaca bereiken we de gezellige universiteitsstad Coimbra en het trendy Porto. En wat dacht u van het religieuze Braga en het historische Guimaraes? Vertrekdata: do. van 19/6 t/m 16/10. Prijs is p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35050 Complete voordelige voorjaarsspecial! Tegen bodemprijzen maakt u een rondreis langs alle hoogtepunten van Portugal. Maar wees er snel bij, want er is slechts 1 vertrekdatum! 12 dgn RONDREIS HOOGTEPUNTEN PORTUGAL v.a. 769 We starten deze reis in de portstad Porto en reizen van daaruit zuidwaarts naar Lissabon. Onderweg passeren we vele hoogte punten waaronder statig Braga, het 'Venetië van Portugal': Aveiro, Coimbra en Fatima. Ook bezoeken we minder bekende steden als Nazaré, Alcobaca en het ommuurde Óbidos. Vertrekdatum: 14/6. Prijs is p.p. bij 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35253 waarom zou je verder zoeken Nóg meer prachtig reisnieuws van KRAS! Vanaf slechts 959 nemen we u mee op reis naar het onbekende Spaanse Galicië én laten u het mooiste van Noord-Portugal zien! 11 dgn NOORD-PORTUGAL GALICIË v.a. 959 Ontdek de onbekende juweeltjes van dit prachtige gebied! We be zoeken Lima, waarna we via de ruige Spaanse kust naar Santiago de Compostela en de havenstad La Coruna rijden. Via Ourense keren we terug naar Portugal, waar we na het Koninklijke Vila Real, Guimaraes en Braga eindigen in Porto! Vertrekdata: 10/6, 19/8 en 9-23/9. Prijs is p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35048

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7