Een booswicht Zeeland Gastouderopvang op Sch-Duiveland groeit snel volgens landelijke trend Syntess bouwt op de groei in Businesspark Hygiënecertificaat voor bakkerij Spelt uit Bru Mensen met beperking musiceren in dienst Stadswandeling langs kunstlocaties Zierikzee Yurt bouwen volgens Mongools recept Vergadering Dorpsraad Nieuwerkerk Koor uit Krabbendijke in dienst Serooskerke 22 Woensdag 28 mei 2008 PZC BRUIMISSE - Bakkerij Spelt in Brui- nisse krijgt het hygiënecodecertifi- caat voor brood- en banketbak kers. Die geeft aan dat produkten op een hygiënische manier bereid, verwerkt, verpakt en vervoerd wor den. Het certificaat is een initiatief van het Nederlands Bakkerij Cen trum. Dat inspecteerde het bedrijf en kwam tot de conclusie dat het met de hygiëne bij Spelt wel goed zit. In Nederland hebben zo'n 500 bakkerijen het certificaat. DREISCHOR - Het orkest van Ont spanningsvereniging Krooswijk le vert zondag een bijdrage aan de dienst in de St. Adriaanskerk in Dreischor. De vereniging uit Oud- Beijerland, gedragen door vrijwilli gers, biedt mensen met een ver standelijke handicap onder meer de mogelijkheid muziek te maken. De dienst begint om 10 uur. ZIERIKZEE - De kunstwandeling door Zierikzee op de eerste zon dag van de maand en de zaterdag die daaraan vooraf gaat, voert ko mend weekend langs veertien gale ries en ateliers. Deelnemers kun nen tijdens deze tocht met veel kunstvormen kennismaken: van schilderkunst tot keramiek en van aquarel tot beeldhouwwerk, foto grafie, stofversiering en grafisch werk. De route is op beide dagen van 12.00 tot 17.00 uur geopend. NIEUWERKERK - Theetuin De Stok roos aan de Krabbenhoekseweg bij Nieuwerkerk houdt zaterdag een workshop 'Yurt bouwen'. Deelne mers leren hoe het Mongoolse volk een onderkomen bouwt. De dag begint om 10.30 uur. Drank, lunch en barbecue is inbegrepen. Kosten: 75 euro. Aanmelden kan via 0111-641389 of 06-53442746. NIEUWERKERK - De Dorpsraad Nieuwerkerk houdt vanavond een openbare vergadering in Ons Dorpshuis, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: de vestiging van Aldi in Nieuwerkerk, kritiek op het gemeentelijk ver- keers- en vervoersplan, de toe komst van het dorpshuis en over last van jongeren bij de skatebaan. Verder lanceert burgemeester As- selbergs de vernieuwe website www.dorpsraadnieuwerkerk.nl. SEROOSKERKE (S) - Het Hervormd Kerkkoor uit Krabbendijke is zon dagavond te gast tijdens de dienst in de Hervormde Kerk aan het Dorpsplein in het Schouwse Serooskerke. De dienst begint om 19 uur en wordt geleid door dominee G. Bos, die een korte meditatie houdt. Koos bereikt mijlpaal door 129e kind op te vangen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Gastouderopvang groeit snel. Sinds de invoering van de Wet op de kinderopvang in 2005 is het aantal opgevangen kin deren landelijk gegroeid van 30.000 tot 98.000 in 2007. Op Schouwen-Duiveland tekent zich eenzelfde trend af Daar is, door het gastouderbureau van kinderop vangorganisatie Koos, recent de 129e 'koppeling' gelegd. Dat is het koppelen van een kind met gastouder danwel thuisoppas, verduidelijkt coördinator Klaske Kloet van het gastouderbureau. Vo rig jaar rond deze tijd stond de tel ler van het gastouderbureau van Koos op 95. In november werd met het bereiken van de honderd ste koppeling een ware mijlpaal be reikt. Dat kinderopvang snel is ge groeid, heeft deels te maken met veranderde toeslagen waardoor kinderopvang goedkoper is gewor den, bevestigt Kloet. Dat gastou ders het in het bijzonder goed doen heeft in haar ogen echter ook te maken met de bewuste keu ze van mensen voor rust. „Mensen vinden het prettig als er wat rust wordt gecreëerd in hun hectische levens. Tussen alles door draait het leven thuis gewoon door". Of dat voor gezinnen die gebruik maken van gastouders danwel thuisoppassers zo blijft, is voorals nog de vraag. Het systeem van gastouderopvang gaat op de schop. 1^ Het gastouderbureau van Koos groeit sterk in navolging van de landelijke trend. Dat is niet al leen een kostenkwestie. Mensen kiezen ook bewust voor rust. Aanleiding zijn de snel gestegen kosten en de signalen dat er flink misbruik van de regeling wordt ge maakt. Voor gastouders zelf is opvang ove rigens geen vetpot, verduidelijkt Kloet. „Geen enkele sociale voor ziening. Geen opbouw pensioen, dertiende maand enzovoorts. Voor een paar euro per uur passen ze dus op je kostbaarste bezit. Men sen die zich aanmelden, doen dat echt met hun hart. Ze gaan er voor." Kinderopvangorganisatie Koos probeert die schamele belo ning te compenseren met onder meer een gedegen cursusaanbod. Deels aangezwengeld door strenge re regelgeving heeft Koos een nieuw (volgend jaar verder te ver fijnen) cursuspakket samenge steld. Elke gastouder moet drie cur sussen per jaar volgen. Vorige week is de eerste elfdelige cursus reeks afgesloten. Veertiendaags festijn gekrompen tot eendaags evenement. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Paarden worden er al sinds de TWeede Wereldoorlog niet meer verhandeld, maar de edele viervoeter speelt nog steeds een prominente rol tijdens de tra ditionele Zierikzeese Paarden markt. In lang vervlogen tijden een twee weken durend evene ment waarvoor iedereen vrijgelei de kreeg. Alleen 'booswichten' werden geweerd. De moderne versie van de Zierik zeese Paardenmarkt wordt traditie getrouw gehouden op de eerste woensdag voorafgaand aan de eer ste donderdag in juni, in dit geval woensdag 4 juni. In het prille be gin (1389) werd het festijn in juli gehouden en heette - naar de slui tingsdatum - officieel de Sint Ja- cobsmarkt. Willem van Oranje ver plaatste de markt naar augustus. Om de markt te kunnen bekosti gen werd een loterij gehouden en de prijzen waren niet mis. De ge lukkige loterijwinnaar van 1896 mocht naar huis met een Utrecht se wagen, bespannen met licht bruine zesjarige merrie. De twee de tot en met de twaalfde prijs be stond uit paarden en de dertiende prijs mocht er ook zijn: een com plete boerenwagen. De paardenmarkt of jaarmarkt stond garant voor veel feestplezier. Na afloop van de loterij werd in ca fé De Landbouw aan de Lammer markt uitbundig gefeest. Een enke le keer werd de jaarmarkt afgelast maar dan was er ook écht iets aan de hand. Zoals daar zijn een pest- uitbraak, oproeren en oorlogen. In de 19e eeuw werd de paarden markt afgelast vanwege een chole- ra-epidemie. Anno 2008 trekt de paardenmarkt niet alleen inwo ners van Zierikzee en Schou wen-Duiveland, maar ook veel toe risten. De bezoekers krijgen een ge varieerd programma aangeboden en daarbij ligt de nadruk op de sfeer van toen. Op het plein voor de Nieuwe Kerk verzorgt de Zeeuwse Ringrijders Vereniging demonstraties ringrijden. Ook staan op het plein boerderijspelen voor kinderen opgesteld. In de Poststraat worden ambachten uit alle windstreken van Nederland ge presenteerd. Op de kop van de Oude Haven bij de Noord- en Zuidhavenpoort is volop aandacht voor lang vervlogen beroepen. Op het pleintje vlakbij de burgemees terswoning wordt een aantal eeu wenoude Zeeuwse ambachten ge demonstreerd. Bij het poortencom plex staan oude tractoren en land bouwvoertuigen opgesteld en tra ditiegetrouw zijn bij de poorten ook de Zeeuwse trekpaarden te vinden net als de hoefsmid die tij dens de paardenmarkt twee paar- 'Ik wil dat nostalgische beeld van Zierikzee graag terughalen' den beslaat. Een stadsomroeper geeft tekst en uitleg. Een bewuste keuze voor nostalgie van organisa tor Guusje Poot van organisatie- en evenementenbureau Guusje Poot. „Ik wil wat tegenwicht ge ven aan wéér die kraam met cd's of sokken. Ik wil het nostalgische beeld van Zierikzee graag terugha len. Ik merk dat mensen het leuk vinden om demonstraties te geven en bezoekers heel geïnteresseerd zijn in die demonstraties." Aandacht voor historie Bij het historische poortencom plex worden oude ambachten gedemonstreerd. De hoefsmid is present en be slaat twee paarden tijdens de Paardenmarkt. Een touwslager geeft verschil lende demonstraties. Stichting Historische Spelen maakt er reclame voor open luchtspel De Kraankinderen. Een heuse stadsomroeper brengt bezoekers op de hoog te van het laatste nieuws. Op het Havenplein staat tij dens de Paardenmarkt een mi ni-kermis. Softwarebedrijf zette vaart achter ontwikkeling terrein. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Een duurzaam gebouw waarin groei mogelijk is. Syntess software is de eerste bewoner van Businesspark in Zierikzee. Vrijdag wordt de eerste paal geslagen. Syntess is niet alleen de eerste be woner; het bedrijf heeft er ook voor gezorgd dat de gemeente de ontwikkeling van het plan ter hand nam. „De laatste anderhalf jaar hebben we bij de gemeente wat druk op de ketel gezet. We wil len van start zien te komen, heb ik verteld. Sindsdien heeft de ge meente mij geholpen de procedu res zo snel mogelijk te doorlopen. Daarvoor lag het tempo niet al te hoog," zegt directeur/eigenaar Ernst Bin van Syntess. Het bedrijf valt onder de beheermaatschappij van de drie broers Bin. Ook het Zierikzeese installatiebedrijf Sa- man maakt deel uit van Bin Be heer. Het installatiebedrijf staat aan de bakermat van Syntess. Bin: „We maakten bij Saman software voor intern gebruik en zijn dat la ter gaan verkopen." Syntess schrijft sinds 1986 pro gramma's voor de administratie en de logistiek van installatiebedrij ven. Er werken honderd mensen, verdeeld over de hoofdvestiging Zierikzee en de commerciële afde ling in Gorinchem. Syntess be dient uitsluitend de Nederlandse markt en vindt daar drieduizend afnemers. Bin: „Onze verkopers en adviseurs werken door heel het land. Halverwege de jaren negen tig ontdekten we dat al dat gereis vanuit Zeeland een beetje begrote lijk werd. Daarom zijn we in Go rinchem ook een kantoor begon De nieuwbouw van Syntess op het Businesspark in Zierikzee. nen." Het nieuwe hoofdkantoor in Zierikzee gaat 2700 vierkante me ter tellen, verdeeld over drie bouw lagen. Er is ruimte voor honderd mensen. Zestig voor de huidige be zetting van de kantoren aan 1^ Softwarebedrijf Syntess is vol- gend jaar de eerste bewoner van het bedrijventerrein Business park in Zierikzee. De nieuwbouw telt honderd werkplekken. Grachtweg en Calandplein in Zie rikzee, vijftien voor het inwonen de Schipper Accountants en 25 voor de groei. „Er komen goede werkplekken, die de medewerkers kunnen inspireren." Bin zegt het bijna verontschuldi gend, maar de nieuwbouw wordt ook duurzaam. „Dat komt voort uit mijn persoonlijke interesse. Ik ben namelijk begonnen als advi seur energiebesparing." Dankzij Directeur Ernst Bin van Syntess die interesse wordt de nieuwbouw verwarmd en gekoeld met aard warmte en zal een deel van de be nodigde energie worden geleverd door zonnepanelen en windmo lentjes. Vrijdagmiddag om 15.30 uur wordt aan het (voorlopige) adres Julia- nastraat 66 in Zierikzee de eerste paal geslagen. De nieuwbouw van Syntess moet omstreeks de zomer van volgend jaar klaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66