Sluis zoekt exploitant Zeeland Sluiting van kazernes gaat niet door Kinderopvang opent sport-bso Terneuzen 522®- Meerderheid kinderen Terneuzen kan veilig naar school gaan Caissière 22 Woensdag 28 mei 2008 PZCZ College Sluis trekt plan tot inkrimping brandweerkorps in. door René Hoonhorst SLUIS - De brandweerkazernes in Schoondijke en Cadzand blijven open. Burgemeester en wethou ders van Sluis nemen een voorstel terug waarin de bouw van een nieuwe kazerne in Oostburg mede gefinancierd zou kunnen worden met het opheffen van beide dorps kazernes. Het college bracht het idee over de afbouw van de posten wat om floerst in de kadernota. Maar vrij willigers van de twee brandweer- groepen, bezorgde ondernemers en burgers schreeuwden direct moord en brand bij het idee dat kennis en ervaring van enthousias te vrijwilligers én de veiligheid in industriële (Technopark Schoon dijke) én toeristische (kust Cad zand) gebieden in het gedrang zou den komen. Burgemeester Jaap Sa- la had emotionele reacties ver wacht, maar meldde maandaga vond na ontvangst van een kleine tweeduizend handtekeningen nog dat het voorstel voor een onder zoek naar de mogelijkheden van af- Handtekeningen, signalen uit de politiek en twijfel aan haalbaar heid van bezuinigingen laten col lege van B en W in gemeente Sluis op schreden terugkeren. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Stichting Kinder opvang Zeeuws-Vlaanderen opent zaterdag 31 mei een Sport Buiten schoolse Opvang (bso) naast de huidige bso's op het Kinderplein. Tevens wordt de feestelijke inge bruikname gevierd van het bin nenplein van het gebouw van Toonbeeld aan de Bellamystraat in Terneuzen. Op de sport-bso staan sportactivi teiten centraal. De opvang is ge richt op kinderen van 9 tot 12 jaar. De formule sport in combinatie met buitenschoolse opvang is uniek voor Zeeuws-Vlaanderen. Professioneel oogt-ie, die twintiger. Overal en altijd druk bezig met z'n studie. Zelfs afgelopen weekend, toen er onder perfecte weersomstandighe den een voetbaltoernooitje werd ge speeld. Toen zijn mobieltje overging, ver anderde hij plotsklaps van fana tiek voetballer tot gelikt zaken- bouw van de twee posten gehand haafd bleef Een dag later is hij ech ter toch overtuigd dat de bestaan de brandweergroepen moeten blij ven functioneren. Geen draagvlak onder de pompiers en de bevol king, signalen uit de politiek en ar gumenten die nader onderzoek vragen, brachten het college tot de conclusie dat er een 'intern onder zoek naar de meest gewenste orga nisatie van de gemeentelijke brand weer' moet komen. Uitgangspunt van dat onderzoek is dat er geen brandweergroepen worden opge heven. In het onderzoek zullen de nieuwe wet op de veiligheidsre gio's en de gevolgen voor de uit- ruktijden - die 'onaanvaardbaar dreigen te stijgen', zo memoreerde Sala gisteren - worden meegewo gen. Een besluit over de bouw van een nieuwe kazerne in Oostburg wordt het komende half jaar gedu rende het onderzoek aangehou den, stelt het college de raad voor. De brandweerlieden in Cadzand en Schoondijke konden gisteren hun geluk niet op dat het 'belache lijke plan' om hun posten op te heffen van de baan is. De gemeen te kan zijn inspanningen beter richten op het werven van nieuwe spuitgasten, stelde coördinator Edwin de Kam van Cadzand. De gemeenteraad omarmt het nieuwe voorstel morgen waarschijnlijk. De coalitiepartijen lieten al weten dat ze niet overtuigd waren van de noodzaak twee kazernes te sluiten. Stichting Kinderopvang heeft eer der al een kunst-bso geopend. De sport-bso wordt gerealiseerd in sa menwerking met de voetbalvereni ging W Terneuzen. Er wordt ge bruik gemaakt van het jeugdhonk van de voetbalclub en de naastgele gen sportvelden. Daardoor zijn er zowel binnen als buiten mogelijk heden om te sporten. Het jeugd honk is helemaal ingericht in de stijl van de huidige bso's met alle gebruikelijke materialen en moge lijkheden. Met de sport-bso haakt de stichting in op de behoefte van kinderen om na een drukke dag op school graag te bewegen. Tip? redactie@pzc.nl man. Termen als 'cashfow', 'liqui diteitsbegroting' en 'hyperinfatie' vlogen door de kleedkamer. Zijn teamgenoten waren diep onder de indruk en vroegen zich af wat hij toch studeerde. „International Fi nances and Accountancy klonk het nonchalant. Waarop de keeper gevat reageerde: 'Oh, je wilt caissière worden!" Bezoekerscentrum moet sluiten vanwege geldgebrek gemeente. door René Hoonhorst CADZAND - Beheerder Milos Grbic is furieus. Is hij net gewend én ge hecht aan bezoekerscentrum Het Zwin en dan sluit de gemeente Sluis het museum. Dik een jaar te rug deed hij voor de laatste keer de deur achter zich dicht als be heerder van Agrimuda, het streek- landbouwmuseum in Sint Anna ter Muiden, waar hij twaalf jaar de scepter zwaaide. Ook het landbouwmuseum ging hem aan het hart. Maar als hij te rugkijkt, snapt hij wel waarom Agrimuda dicht moest. Er kwa men in een goed jaar niet meer dan een kleine tweeduizend bezoe kers per jaar en de gemeente moest er jaarlijks flink wat geld bij leggen. Toen Sluis ook wat geïnte resseerde particulieren vond, die - vanaf volgend jaar - een landbouw museum openen, was het pleit be slecht. Grbic: „In het landbouwmuseum kwamen maar tweeduizend bezoe kers, maar in het bezoekerscen trum komen gemiddeld 7500, in goede jaren meer dan 8000 bezoe kers per seizoen. Het Zwin is daar- Vooral Rooseveltlaan onveilig in route van en naar basisschool. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Meer dan de helft: van ouders met kinderen tussen 4 en 12 jaar in de gemeente Terneu zen vindt dat hun kind veilig zon der begeleiding de route van en naar school kan afleggen.Dat blijkt uit een enquête van TNS NIPO over het veiligheidsgevoel onder een burgerpanel van 180 inwoners uit de gemeente Terneuzen. Bijna een kwart van de inwoners vindt dat de route naar school hele maal niet veilig genoeg is om hun kind alleen naar school te laten gaan. Opvallend is dat 41 procent van de vrouwen dat vindt, terwijl 65 procent van de mannen zegt dat hun kind de route wel zonder begeleiding naar school kan afleg- mee het op een na best bezochte museum van de gemeente. Alleen het visserijmuseum trekt meer be langstellenden." De beheerder wil maar zeggen dat het niet logisch is dat het Zwinmu seum dicht moet, terwijl musea als Het Bolwerk in IJzendijke of het archeologisch museum in Aar denburg veel minder volk trekken. Het dagelijks bestuur meet met twee maten, stelt Grbic. Volgens wethouder Maria le Roy ligt dat toch een beetje anders. De voor de Sluise cultuur verantwoor delijke bestuurder benadrukt dat de gemeente het bezoekerscen trum niet coüte que coüte wil slui- 'Het museum heeft minder uitstraling dan bijvoorbeeld het Belfort' ten. Sluis zoekt wél naar mogelijk heden om te bezuinigen. Burge meester en wethouders vroegen Het Zeeuwse Landschap daarom om in de exploitatie te participe ren. De natuurorganisatie laat bege leide wandelingen vanaf het cen trum vertrekken en is eigenaar-be heerder van het Nederlandse deel van het Zwin. Dat maakt de orga nisatie nog geen logische exploi- gen. Van degenen die hun kind niet alleen naar school durven stu ren geeft twee op de tien aan dat de Rooseveltlaan een onveilig ge deelte van de route is. Andere knel- punten zijn de rotonde Guido Ge- zellestraat-Rooseveltlaan en de oversteekplaats Guido Gezelle- straat in Terneuzen, de kruispun ten Spoorstraat en Baljuwlaan in Sluiskil, de oversteek Irisstraat in Hoek en het kruispunt Ferleman- straat-Wielingenlaan in Terneu zen. Ruim de helft van de kinde ren tussen 4 en 12 jaar gaat met de fiets naar school en een kwart gaat te voet. Eén op de zes ouders geeft aan dat zijn kind met de auto naar school wordt gebracht. Bijna drie- pw Een meerderheid van de ouders in de gemeente Terneuzen vindt dat kinderen veilig en zonder be geleiding de route van en naar schooi kunnen afleggen. tant van een bezoekerscentrum vindt Het Zeeuwse Landschap zelf, bang als het is voor extra kos ten. Mocht Sluis er niet in slagen ande re geïnteresseerden te vinden dan - zo stelt het college voor - trekt de gemeente de stekker er uit. Het be zoekerscentrum Het Zwin heefi minder uitstraling dan de nauw aan de streekgeschiedenis verbon den musea in Aardenburg en IJzen dijke of het belfort, stelt Le Roy. De collectie van Het Zwin is niet alleen minder omvangrijk en inte ressant dan die van andere musea, de collectie biedt ook nog eens meer van hetzelfde. Aan de andere kant van de grens, in Knok- ke-Heist, zijn ook Zwincollecties te vinden. „We willen graag in con tact komen met instellingen, orga nisaties of particulieren die de col lecties op elkaar afstemmen, waar door mensen enthousiast worden gemaakt om aan beide zijden van de grens te komen kijken. We pra ten daarom nog eens met de pro vincie en Het Zeeuwse Landschap. Maar als we er niet uitkomen, moet het museum aan het eind van het seizoen dicht om jaarlijks ruim 35 mille te besparen." Dat de Europese Unie, de provin cie, Het Zeeuwse Landschap en an deren een kleine twintig jaar terug subsidies verstrekten om het be zoekerscentrum te openen, ver plicht Sluis niet om het gebouw open te houden. De collectie is voor een groot deel eigendom van particulieren. Conservator Jerry de Block richtte de tentoonstelling niet alleen in, maar maakte de ma quettes van schorren en slikken ook grotendeels zelf. De Block is in het buitenland, maar ook hij werd onaangenaam verrast door het voornemen het bezoekerscen trum te sluiten als er geen geschik te partners voor de exploitatie wor den gevonden. Wethouder Le Roy doet niets af aan het enthousiasme en de gedrevenheid van de conser vator en beheerder. „Maar we moe ten een signaal afgeven. Als we geen hulp krijgen bij de exploitatie en het bedenken van een bredere opzet voor het centrum dan moe ten we de deuren sluiten." kwart van de ouders in de leeftijd tussen 35 en 54 jaar stuurt de kin deren op de fiets naar school. Bij de ouders van kinderen tussen de 13 en 18 jaar op het voortgezet onderwijs vindt een grote meer derheid dat kinderen veilig en zon der begeleiding van en naar school kunnen. Slechts een enkeling is het met die stelling niet eens. Vier op de vijf kinderen in de leef tijd van 13 tot 18 jaar gaan met de fiets naar school. Bijna één op de tien kinderen gaat te voet. Eén op de twintig kinderen gaat met de bus. Uit de enquête van TNS NIPO blijkt ook dat meer dan een derde van de Terneuzenaren de informa tie van de gemeente over het trans port van gevaarlijke stoffen onvol doende vindt. Het zijn vooral di 18-34 jarigen die van mening zijr dat ze daarover 'ruim onvoldoer de' worden geïnformeerd. .-"-V: -r Beheerder Milos Grbic toont een bordje met de participanten van museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56