Schijndemocratie KNVB boezemt clubs angst in Emile Miedema slaat Bookmakers geven Oranje 1 JUNI 2008 OIRSCHOT www.landmacht.nl 36 Woensdag 28 mei 2008 PZC ANALYSE door Rudy Boogert De voetbalclubs in Neder land hebben zich vrij mas saal afgekeerd van de KNVB-plannen om een top klasse in te voeren. De bond denkt echter nog steeds dat de plannen zaterdag groen licht kunnen krijgen. In elke vergadering pronkte de voetbalbond ermee dat de clubs uiteindelijk beslissen of er vanaf het seizoen 2009/2010 drie topklassen komen en daaraan gekoppeld een uitbreiding van de lagere klassen naar veertien teams. De clubs hebben nu gesproken - geen topklasse - maar het is nog al lerminst zeker dat de plannen za terdag ook daadwerkelijk van tafel gaan. Hoe is dat mogelijk? Het heeft te maken met het vergadertraject van de bond. Bij de eerste stap mo gen de clubs hun stem laten horen in de clustervergadering. Een afge vaardigde brengt die geclusterde stem daarna over naar de districts vergadering. De landelijke afgevaar digden brengen die stemming ver volgens in bij de landelijke vergade ring, waar het definitieve besluit valt. Niks mis mee, zou je zeggen. Dat klopt ook, als de afgevaardigden de stemming tenminste een-op een doorsluizen. En daar wringt de schoen. De zestig landelijke af gevaardigden mogen zaterdag in Zeist namelijk zonder last of rugge spraak van hun achterban stem men. Als ze het bijvoorbeeld zelf een fantastisch plan vinden, maar de clubs die ze vertegenwoordigen --vinden dat niet, dan kunnen ze toch gewoon 'voor' stemmen. Die schijndemocratie boezemt angst in bij clubs die tegen de top- klassenplannen zijn. De argwaan wordt ook gevoed door enkele moves van de bond zelf Henk Kes- ler (directeur betaald voetbal) opende het bal vorig jaar door te stellen dat de topklasse sowieso komt, ook al werken de amateurs niet mee. Tijdens de vergadercy clus kwam de bond plots met een enquête waarin hoofdklassetrai ners en -spelers in meerderheid positief stonden tegenover de plan nen (zeventig procent). Als klap op de vuurpijl trok het districtsbestuur van Zuid 1 vorige week in Breda plots de handen af van de uitbreiding van de lagere klassen naar veertien clubs. Dat was eerder nog 'onmogelijk' (voor zitter Paul Kools). Tegen de uitbrei ding was te veel weerstand in de clustervergaderingen, heette het nu. Die weerstand was er ook te gen de topklasse, maar dat plan mocht zich blijven verheugen in een innige omhelzing van de bond. Het is mogelijk dat het plan zater dag in aangepaste vorm door de landelijke vergadering komt. Wél topklasse, geen uitbreiding bijvoor beeld. Het zou je reinste volksver- lakkerij zijn, want over die split sing hebben de clubs hun stem niet laten horen. Zeventig procent van de clubs is tegen de plannen zoals ze er nu liggen. Duidelijker kan een signaal niet zijn. Finale beslissing Zestig landelijk afgevaardigden nemen zaterdag in Zeist de fi nale beslissing over de topklas- senplannen van de KNVB. Uit de districtsvergaderingen is een verhouding van grofweg 70 procent tegen en 25 pro cent voor gekomen. Alleen de districten Noord en West 1 zijn voor; Zuid 1 en 2, Oost en West 2 zijn tegen. Een voorstel heeft meer dan vijftig procent nodig om aan genomen te worden. Guus Hiddink en Otto Rehhagel hebben hun EK-selectie nu rond. HOENDERLOO - Het Nederlands elf tal maakt volgens de Engelse book makers weinig kans op de Europe se titel. Wie één pond inlegt, krijgt bij een eindzege van Oranje veertien pond terug (14:1). Nederland staat daarmee op gelij ke hoogte met Kroatië en Tsjechië. De Duitsers zijn met 4:1 de grote favoriet. Ook Italië en Frankrijk be horen tot de kanshebbers met res pectievelijk 15:2 en 9:1. De Italiaanse keepers Gianluigi Buffon en Marco Amelia voorspel len grote problemen met de bal, de Adidas Europass. „Deze bal is nog slechter dan die tijdens het WK", aldus Amelia. De Italianen maakten tijdens het trainings kamp in Florence kennis met het speeltuig. Bondscoach Guus Hiddink heeft de definitieve selectie van Rusland bekend gemaakt. De 61-jarige Ne derlander schrapte de namen van Aleksander Pavlenko (Spartak Moskou) en Oleg Ivanov (Krilia Sovetov Samara). De spelers van de Russische ploeg kunnen ieder 60.000 euro in hun zak steken als ze de kwartfinales bereiken. Voor een gewonnen wed strijd in de groepsfase krijgen ze 10.000 euro. Rusland begint het EK op 10 juni tegen Spanje. Hoeveel de Russen op hun bankre kening bij kunnen schrijven als ze het EK winnen, is niet bekend. Otto Rehhagel heeft de selectie van Griekenland gepresenteerd. De Duitser ruimde in zijn 23-kop- Emile Miedema (rechts) en Jon Dahl Tomasson in betere tijden, in het spelershome van SC Heerenveen. foto PZC Koninklijke Landmacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54