I Binnenland Conflict in coalitie over embryo's Onderzoek naar rol OM en politie in zaak Putten 'CEBBBGÖ Jonge zeearenden zijn jongen en meisje 4 Woensdag 28 mei 2008 pzc Christenunie verwerpt besluit staatssecretaris Bussemaker. DEN HAAG - In de regeringscoalitie dreigt een scherp conflict over het 'embryobesluit' van staatssecreta ris Bussemaker. De laatste besloot maandag toe te staan dat embryo's met een gen dat in veel gevallen borstkanker veroorzaakt, worden geselecteerd en vernietigd. De Christenunie is daar mordicus te gen. De kleinste fractie in het kabinet noemt deze medisch-ethische kwestie een 'essentieel punt'. Frac tievoorzitter Arie Slob zei gisteren dat de zaak voor de partij zwaar weegt. Woordvoerster Esmee Wiegman spreekt van een 'ingrij pend besluit' van de staatssecreta ris, maar wil niet zeggen of het re den voor de partij kan zijn uit het kabinet te stappen. „We wachten het debat af en daarna gaan we be kijken wat we hiermee doen." De Christenunie is tegen elke vorm van embryoselectie. Wiegman: „Ik wil niet onbarmhartig en kil over komen, maar als samenleving moet je je ook afvragen of alle mid delen zijn toegestaan. Is dit de kant die we op willen, is dit wat we onder goede zorg verstaan? We moeten vooral onderzoek doen naar manieren waarop we mensen ook anders kunnen hel pen." De Christenunie staat in de ze kwestie zo goed als zeker alleen. De PvdA steunt de (eigen) staatsse cretaris. Het CDA gaat waarschijn lijk ook akkoord, al verbood voor malig CDA-staatssecretaris Ross twee jaar geleden nog onderzoek en selectie. CDA-woordvoerder Henk Jan Or- mel wijst erop „dat de medische techniek doorgaat en we nu an ders tegen de ontwikkelingen aan kijken". Hij vindt het een slechte zaak om in een standpunt te vol harden terwijl de kennis en de om standigheden veranderen. „We hebben het hier weliswaar over een betrekkelijk kleine groep, maar wel over families die vrese lijk lijden onder deze erfelijke vorm van kanker", zegt hij. Minister wil huidige rechtsgang, na nieuwe arrestatie, niet storen. DEN HAAC - Minister Hirsch Ballin van Justitie wil onderzoek laten doen naar het optreden van de po litie en het Openbaar Ministerie (OM) in de Puttense moordzaak. De evaluatie van het opsporingson derzoek zal pas plaatshebben als de strafzaak geheel is afgerond, om dat de bewindsman het huidige strafrechtelijke onderzoek niet wil doorkruisen. Hirsch Ballin heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer laten we ten. Aanleiding voor de minister zijn de berichten dat politie, justi tie en het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) in eerdere onder zoeken naar de moordzaak blun ders zouden hebben gemaakt met forensische sporen. Van hiv-dragers weten twee op de vijf niets Rijswijk - Het Aids Fonds roept mensen uit risicogroepen op zich jaarlijks te laten testen op hiv. Veer tig procent van de hiv-dragers weet niet dat het besmet is. Er wordt een campagne 'Er is nog een hoop te doen' gestart. Er zijn ruim t8.ooo hiv-dragers. Risico groepen worden opgeroepen zich te laten testen. Het gaat vooral om mannen met homoseksuele con tacten. SP-Kamerlid Jan de Wit, die de mi nister in het wekelijkse vragenuur tje ter verantwoording riep, wees erop dat destijds slordig zou zijn omgegaan met bewijsmateriaal en dat er ook bewijsmiddelen zijn ver nietigd. Bovendien zou het OM cruciale in formatie van het NFI niet hebben voorgelegd aan de rechter. Twee mannen uit Putten, Herman du Bois en Wilco Viets, zaten zeven jaar onterecht in de gevangenis voor de moord op Christel Ambro- sius in 1994 in Putten. Vorige week werd dankzij DNA-onderzoek alsnog een geheel nieuwe verdachte in deze zaak aan gehouden. Hirsch Ballin erkende gisteren in de Tweede Kamer dat er vragen over het opsporingsonderzoek zijn. Hij zal met het OM bespre ken hoe de kwestie grondig kan worden geëvalueerd. Volgens de bewindsman moet dat op een on bevangen manier gebeuren. Daar om zullen er ook externe onder zoekers naar kijken. Hirsch Ballin benadrukte dat alle relevante gege vens over de zaak moeten worden bewaard. De advocaat van Du Bois en Viets, Geert-Jan Knoops, zei vorige week dat zijn cliënten een officiële reha bilitatieverklaring eisen van de Ne derlandse overheid. Premier Balkenende stelde vorige week vrijdag dat het nog te vroeg is om te praten over het aanbieden van excuses aan het tweetal. Hij wil eerst de afloop van de zaak af wachten. Minister Hirsch Ballin gaf aan dat hij aan de hand van de uitkomsten van de evaluatie zal kijken wat pas send is. „We zullen er gepaste con sequenties aan verbinden, ook je gens hen", zei de CDA-bewinds- man. Nederland in cassatie om losgeld Arjan Erkel DEN HAAC - De Nederlandse rege ring gaat in de rechtszaak tegen Artsen zonder Grenzen (AzG) Zwitserland in cassatie bij de fede rale rechtbank in Zwitserland, de hoogste rechtbank van het land. De regering wil de 770.000 euro te rug die als voorschot zou zijn be taald om de in Dagestan gegijzelde Nederlander Arjan Erkel, destijds medewerker van AzG, vrij te krij gen. Pakketje ontregelt treinverkeer hoofdstad AMSTERDAM - Een verdacht pakke tje heeft treinverkeer rond Amster dam gistermiddag ernstig ontre geld. Tussen kwart voor vijf en kwart over vijf reden er helemaal geen treinen van of naar de hoofd stad. Tot half zeven waren er ver tragingen. De politie trof het pak ketje aan in een trein op het Cen traal Station. Zij sloot een deel van het gebouw af Onderzoek wees uit dat het vals alarm was. PETER hi) gaat al weg, acLoor- LELYSTAD - De zeearenden die vorige maand in de Oost- een moerasgebied. De boswachter moest per kano naar vaardersplassen uit hun ei kropen, blijken een jongen de boom om er daarna met een ladder in te klimmen, en een meisje te zijn. De boswachter constateerde dat Het nest is niet via de webcam te zien. Toen de came- tijdens het ringen. Beide vogels zijn in goede gezond- ra's waren geïnstalleerd, besloten de vogels elders hun heid. De vogels hebben zich verschanst in een boom in horst te bouwen. foto Frank de Roder/Staatsbosbeheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4