'Onderzoek nut uitbreiding AEDY Zeeland Parkeerplekken in plaats van paradijsje Nakomelingen: plaquette voor redders schoener Euphonia houdt open muziekdag in Goes Brassband viert dag van de muziek Kringloopwinkel in Tholen geeft korting Baarlandse basisschool houdt fancy fair Kohnstammschooi in Goes houdt fancy fair Seniorenfietstocht over Zuid-Beveland 22 I Woensdag 28 mei 2008 PZC Karei en Johanna Jansen bewonderen vanaf hun balkon de flora in de elzen aan de Bergweg. foto Dirk-Jan Gjeltema Bewoners Bergweg zijn niet blij met kapvergunning elzen. door Lilian Dominicus GOES - Vanaf hun balkon zien ze tortelduiven elkaar het hof maken, de vlaamse gaaien nestelen, de bonte specht een hol in de boom tikken en zelfs een enkele keer een sperwer landen. Ze wonen in een natuurparadijsje midden in de stad Goes, vinden Karei Jansen en Johanna Jansen-van Wel. Maar als het aan de gemeente ligt, is dat nog slechts van korte duur. Er is een kapvergunning verleend voor de weelderige elzen aan de Bergweg. „Daarmee verliezen we niet alleen het karakteristieke aan gezicht van de straat, maar raken we ook onze natuurlijke bescher ming tegen hitte, wind en regen kwijt", zegt Johanna. In de vier jaar dat ze inmiddels aan de Bergweg wonen, zijn de twee verknocht geraakt aan de bo men in de hofjes. Johanna: „We hebben zelfs het huis gehuurd van wege de bomen. Vanwege onze ge zondheid kunnen we een eigen tuin niet meer onderhouden. Maar zo kunnen we toch genieten van groen om ons heen. Moet je nou eens kijken, daarvoor moet je anders naar een bos." Johanna en Karei zijn niet de eni gen uit de straat die de bomen wil len behouden. „Er zijn al zes di rect belanghebbenden die bezwaar maken tegen de kapvergunning", aldus Karei. Maar waarom wil de gemeente nu een eind aan dit paradijsje maken? Dat zou Jacco Karelse van de Bo- menstichting eigenlijk ook wel wil len weten, maar gistermiddag kon niemand op het stadskantoor daar een antwoord op geven. „Het zijn mooie, dominante bomen. Goed opgekroond, die nog jaren zonder grote onderhoudskosten mee kun nen. Wat mensen zich niet realise ren is dat vervangende bomen voor een straatje als dit, al gauw 40.000 euro kosten", aldus Karel se. Johanna en Karei hebben al wel een antwoord gekregen van de ge meente: er moeten meer parkeer plaatsen komen, onder meer om dat de leraars van het naburige Pontes College hun auto niet kwijt kunnen. Ze begrijpen het, maar daarvoor hoeven de bomen niet te wijken, vinden ze. Karei heeft een alternatief plannetje: „Als je op de Bergweg en de Fransen van de Put- tenstraat eenrichtingverkeer zou instellen, hou je ruimte over voor schuin instekende parkeervakken. In onze straten kun je best parkeer vakken maken, maar dat de wor tels in de weg zitten, en de bomen daarvoor moeten wijken, dat hoeft niet. Daar is een oplossing voor." Ze hopen dat de bezwarencommis- sie oren heeft voor hun verhaal tij dens de hoorzitting op 9 juni. Door eenrichtingverkeer in te stellen op de Bergweg en de Fransen van de Puttenstraat komt er vanzelf meer parkeer ruimte, zeggen bewoners. Plan Reimerswaalse PvdA-fractie behoeft nader onderzoek. door Luc Oggel KRUININGEN - Het lijkt nog niet he lemaal zeker of het aantal defibril- latoren (apparaten voor hartreani- matie) in de gemeente Reimers- waal fors wordt uitgebreid. Alle fracties gaven gisteravond tijdens de raadsvergadering aan eerst een onderzoek naar nut en noodzaak te willen afwachten en er nog niet direct een bedrag voor te willen re serveren in de kadernota, de finan ciële planning voor de periode 2009-2011. Het plan om de komende twee jaar negentig extra defibrillatoren op strategische plaatsen in de ge meente te hangen, is afkomstig van de PvdA. De fractie deed het voorstel vorige maand tijdens de behandeling van de concept-kader nota. Volgens de fractie is de over levingskans voor een inwoner die wordt getroffen door een hartstil stand op dit moment te klein, GOES - Muziekvereniging Eupho nia Goes houdt zaterdag open huis voor iedereen die geïnteresseerd is in het bespelen van een muziekin strument. Belangstellenden kunnen kennis maken met de vereniging en de di verse instrumenten. Ook is er gele genheid om in te schrijven voor de blokfluitgroep. De open dag is in clublokaal 'Oans Muziekuus' van Euphonia aan de Verrijn Stuartweg 33 in Goes en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. COLIJNSPLAAT - Brassband Wilhel- mina in Colijnsplaat viert zaterdag de dag van de muziek met allerlei activiteiten op het plein naast de dorpskerk. Drie leden die ook schilderen, hou den een verkoopexpositie voor de vereniging. Verder is er een markt met eigen gebak en zelfgemaakte spullen. Uiteraard treedt ook de 110-jarige brassband op. Het programma begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. vooral omdat de gemiddelde aan- rijtijd van de ambulance in Rei- merswaal vijftien minuten be draagt. In geval van een hartstil stand moet er binnen zes minuten gereanimeerd én gedefibrilleerd worden. De overlevingskans is dan zeventig procent. Hoewel in de dorpshuizen in de gemeente appa raten voor hartreanimatie aanwe zig zijn, is dat volgens de PvdA niet afdoende, omdat die niet al tijd open zijn. Daarom zouden de defibrillatoren bij voorkeur aan de buitengevel van particuliere wo ningen moeten worden geplaatst. Aanschaf van de apparaten kost 270.000 euro. Na het nog een maandje te heb ben laten bezinken, lieten de frac ties gisteravond weten eerst een onderzoek te willen afwachten. „Een plan van aanpak is belangrij ker dan de aanschaf', zei Huib Een onderzoek naar nut en nood- zaak van uitbreiding van het aan tal AED's in Reimerswaal zal doorslagevend zijn voor uitvoe ring van het PvdA-idee. THOLEN - De Kringloopwinkel in Tholen-stad is zaterdag tussen 9.30 uur en 15.30 uur weet geopend. Di verse artikelen zijn die dag (en ook 28 juni) voorzien van een ac- tielabel en worden verkocht met 25 procent korting. Ook kunnen er die dagen spullen worden ingele verd. De goederen staan uitgestald in de hal van Timpa op industrie terrein Slachtveld aan de Watt straat 1 in Tholen. De 'kledinghal' is tot 12.00 uur geopend, de laatste keer dit seizoen. BAARLAND - OBS De Berenburcht uit Baarland houdt morgen een Fancy Fair op het schoolplein. Zelf gemaakte spullen zullen door leer lingen verkocht worden en er is een tentoonstelling over Annie M.G. Schmidt. Verder wordt een voorstelling gegeven door het trio Tikkie, Tiko en Taco. De opbrengst van de fair komt ten goede aan de school. Het programma begint om 17.00 uur en eindigt rond 20.00 uur. Knuist (SGP). „Het heeft geen nut als je et niet mee kunt omgaan." Andries Jumelet (CU) refereerde aan een artikel waarin cardiologen zeiden niet enthousiast over de ap paraten te zijn. „Je kunt ook wel in elke kern roeiboten gaan leggen in geval van een eventuele overstro ming." Marien Weststrate (Leefbaar Rei merswaal) opperde om advies in te winnen bij de GGD. Hij wil zelfs eerst van het college weten hóe zij een onderzoek aan wil pak ken. PvdA'er Chris Schoof zei een on derzoek prima te vinden en liet in eerste instantie weten dat dan wel op korte termijn te zien gebeuren, maar stelde uiteindelijk zelf voor om er tijdens een themaraad in au gustus verder over te praten. Dan wordt ook een door het college toegezegde notitie over het onder werp, die al zo goed als klaar is, be handeld. Wel werd afgesproken om de defibrillatoren in de kader nota te laten staan, maar nog zon der daar een bedrag aan te koppe len. GOES - Met een taart gooien, op de foto met een kameel of je schoe nen laten poetsen. Het kan vrijdag allemaal van 15.30 tot 19.00 uur op de fancy fair van de Kohnstamm schooi aan de Reigerstraat in Goes- Oost. Scholieren uit alle groepen verkopen eigengemaakte spulle tjes, planten en speelgoed. En er zijn levende standbeelden. Al het geld dat de fancy fair opbrengt, is bestemd voor het schoolplein, waar al verschillende nieuwe speel toestellen zijn geplaatst. HEIKENSZAND - De seniorenraad van de gemeente Borsele houdt morgen een seniorenfietstocht van 35 kilometer over Zuid-Beveland. Vertrekpunt is Camping Stelleplas, waarna via binnenweggetjes naar Wolphaartsdijk wordt gereden, 's Middags staat een bezoekje aan het vliegtuigmuseum Midden-Zee land op het programma. Inschrijven kan vanaf 10.30 uur, de tocht begint om 11.15 uur. Deelna me kost drie euro. Familie wil dat redders uit 1907 alsnog geëerd worden. door Emiie Calon VLISSINGEN - Misschien hangt er over enige tijd op de Vlissingse boulevard een plaquette met daar op het verhaal van de heldenda den van de familie Schroevers. Lieven en Cees Schroevers (Vlissin- gen en Goes), en Marga Eijgelaar (Middelburg) zouden het wel heel mooi vinden als die er ooit komt. Ze zien het als het nakomen van een oude belofte van Vlissingen, gedaan aan hun grootvaders en overgrootvader. Die voeren de 14e december 1907 uit met hun botter De Vijf Gebroeders om de beman ning van de Britse schoener Doris te redden. Het verhaal van die heldendaad ontroert de nakomelingen nog steeds. De tachtigjarige Lieven krijgt nog steeds tranen in zijn ogen als hij vertelt hoe zijn groot vader Jacob samen met zijn vijf zo nen en een kleinzoon die decem berdag besloten om in die vlie gende storm uit te varen. Dat de- Bemanning Vijf Gebroeders redde tijdens vliegende storm bemanning schoener. den ze terwijl de Vlissingse reddingsboot al tweemaal tever geefs een poging had ondernomen om bij de schoener te komen. Uit alles blijkt dat de reddingsactie van ruim een eeuw geleden door de familieleden nog lang niet is vergeten. Om die reden vinden ze ook dat de belofte van destijds, een straatnaam, moet worden na gekomen. Wat hen betreft wordt het een plaquette. Dat vinden ze zelfs nog beter dan een straat naam, vertelden ze gisteren na af loop van een overleg met de ge meente. Op een plaquette kan im mers in het kort het verhaal van de redding worden geschreven. Ze hopen dat die plaquette, als die er komt, een plaatsje krijgt op de bou levard in de directe nabijheid van het beeld van Frans Naerebout, de andere Vlissingse mensenredder. Want dat is volgens de drie nako melingen ook de plek waar Jacob Schroevers de Doris zag, terwijl dat schip al was gestrand op de zandbank. De gemeente Vlissingen gaat on derzoeken of een plaquette tot de mogelijkheden behoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46