Zeeland roze fietstassen kom je er niet Veel fietsen onverzekerd ROC op de bres voor ruimtevaart PZC Gratis bus Van Heukelom complimenteert Prorail en NS met spoorwerk PZC Woensdag 28 mei 2008 3 COMMENTAAR Mi De provincie doet een interessante proef met gratis busvervoer op Schouwen-Duiveland. Ouderen mogen een half jaar voor niets mee. Dit project heeft flinke ambities. De bus moet voller en de sociale kring van ouderen moet ruimer. En wellicht zijn er mogelijkheden om meer eilanders net zo'n service te bieden als hun toeristische gasten. Die mogen nu al gratis met de bus. Als dit lukt, kan Schouwen-Duiveland straks pronken met een mooie voorziening: vriendelijk voor de inwoners, vriendelijk voor de toeristen en goed voor het milieu. Het enige nadeel is vooralsnog de beperkte schaal. Het gaat op Schouwen maar om een kleine doelgroep. Dus is er vrijwel zeker geen meetbaar effect op de verkeersdrukte. Daarmee mist deze proef een belangrijke component. Een lange, drukke zomer gratis busvervoer voor iedereen op Walcheren zou pas een volwaardige test zijn. Maar de provincie moet ergens beginnen. Voor weinig geld is op Schouwen-Duiveland een leuke proeftuin ingericht. Het is te hopen dat de eerste lessen die daarin worden geleerd, positief zijn. Dan kan Zeeland dit idee snel verder uitbouwen. Deze proef smaakt nu al naar meer. Informatie van ruimtevaartinstituut van groot belang. door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - ROC Westerschelde dringt er bij de Tweede Kamer op aan dat de kennis van het Neder lands Instituut voor Vliegtuigont wikkeling en Ruimtevaart (RIVM) behouden blijft voor het Zeeuwse onderwijs. Minister Van der Hoeven (CDA, economische zaken) wil het insti tuut laten opgaan in het nieuw te vormen Netherlands Space Office. Dat ziet het ROC niet zitten. ROC Westerschelde en NIVR ontwikke len praktische toepassingen voor satellietinformatie. „De overdracht van kennis is low-profile", schrijft Toine Huijsmans namens de Raad van Bestuur van ROC Westerschel de. „Gewoon bellen, afspraak ma ken, ontmoeten en overdragen." Hij vreest dat de kloof met het nieuwe bureau te groot wordt. „De angst slaat mij om het hart als wij straks deze kennis moeten ha len bij een instelling die gebaseerd is op subsidierelaties. Waar zijn we toch mee bezig?" Het ROC pleit voor behoud van de kennis van het NIVR zonder financiële en bureaucratische hindernissen. door Ben Jansen MIDDELBURG - Hij heeft eerder lelij ke dingen gezegd over Prorail en NS. Maar nu is gedeputeerde Ge orge van Heukelom (SGP, open baar vervoer) vol lof In brieven aan beide spoorinstanties spreekt hij zijn waardering uit over de ma nier waarop het onderhoud aan de Zeeuwse lijn en het vervan gend vervoer zijn geregeld. Na een spoorloze week in oktober bekritiseerde Van Heukelom de naar zijn oordeel slechte prestaties van Prorail en NS in niet mis te verstane bewoordingen. Die boodschap is overgekomen. Volgens van Heukelom heeft Pro rail de werkzaamheden met een minimum aan hinder verricht en NS zorgde - na wat opstartproble men - voor vervangend busver voer waarbij de vertraging voor de reizigers beperkt bleef Bovendien hebben de spoorbedrijven een uit gebreide informatiecampagne op touw gezet, waardoor niemand voor verrassingen kwam te staan. door Marcel Modde De meeste mensen in Ne derland hebben wel min stens één fiets in de schuur staan. Maar verzekeren van het niet zelden dure en kwetsbare bezit, dat is lang zo vanzelfspre kend niet. Productmanager Teun van Duuren van Unigarant, één van de grootste spelers op deze markt, schat dat landelijk ongeveer de helft van de nieuwe fietsen is ge dekt tegen diefstal en beschadi ging. „In de ene regio is dat wat meer dan in de andere. In gebie den waar doorgaans minder fiet sen worden gestolen, zien mensen er over het algemeen niet direct de noodzaak van in. Maar ook in de grote steden worden fietsen min der vaak verzekerd. Daar is het risi co juist veel groter, waardoor de premie hoger is en het al snel te duur gevonden wordt." De laatste jaren zit er weinig verschil in het aantal claims dat wordt ingediend, aldus Van Duuren. Hij bevestigt het beeld van politie en de landelijke stuurgroep dat het totale aantal fietsdiefstallen terug loopt. Dat komt volgens hem door het strikte beleid dat de grote ste den op dit vlak voeren. De andere kant van de medaille is echter dat de georganiseerde misdaad uit wijkt naar de provincie, ervaart de verzekeraar. Niet dat Zeeland alles over zich heen laat komen. Een ge richte aanpak in Terneuzen leidde er onder meer toe dat tot dusver slechts 33 fietsen als gestolen wer den gemeld, nog geen fractie van het totaal daar vorig jaar. In Goes, geeft politiewoordvoerder Alwin Don als voorbeeld, wordt met gro te regelmaat gecontroleerd of de fiets wel bij de rechtmatige eige naar hoort. Dat gebeurt aan de hand van het framenummer, of door de chip in de fiets uit te le zen met een speciaal aparaat. Don: „De mensen worden naar hun identiteitskaart gevraagd. Daar staat een postcode op. Wanneer die niet overeen komt met de post code in framenummer of chip, is dat aanleiding voor een nader on derzoekje." Volgens Edwin Goetheer van het Zeeuwse ZLM Verzekeringen vin den eigenaren het vanaf zo'n acht honderd euro de moeite waard hun fiets te verzekeren. Gemid deld kost dat éénmalig honderd eu ro voor een periode van drie jaar. foto Lex de Meester Voorkom fietsendiefstal Koop je fiets bij een erkende fietsenhandel. Vraag een bon met framenummer en een om schrijving van het model. Laat je fiets met een code of registratietag registreren Koop je een fiets op straat en blijkt die later gestolen, dan maak je kans op minimaal 160 euro boete en een strafblad. Meer dan de helft (58%) wordt voor de deur van de woning gestolen. De rest op drukke plekken, zoals bij stations, scho len, winkels, uitgaansgelegenhe den en sportterreinen. Professionele en verslaafde fiet sendieven opereren het liefst overdag op een drukke plaats. Dan valt hun gepruts niet op. Celegenheidsdieven slaan voor al 's nachts toe, als er niemand in de buurt is. www.fietsendiefstal.nl Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant op uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice lees vind leef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3