O 'Ik vind examens wel relaxed' Zeeuwse snelweg krijgt uitwijkroutes Werken aan idealen! Een educatief stripboek Heb je ook ambities? Kom naar de Dpen Dag op 31 mei en maak kennis met onze opleidingen! Bekijk ook het gefilmde examenjournaal op www.pzc.nl/specials/eindexamen PZC Woensdag 28 mei 2008 27 Naam: Lois Sluijs Leeftijd: 16 Woonplaats: Burgh-Haamstede Opleiding: Vmbo gt aan Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee Vervolgopleiding: Horecaondernemermanager ROC Middelburg PfSf. Met het examen Duits nog vers in het geheugen slaakt Lois een die pe zucht. „Ik vond het moeilijk. Als de vraag in het Nederlands was, be greep ik het wel. Maar de vragen in het Duits snapte ik niet zo goed. Ik vond ook dat er veel open vragen waren." Af en toe gokkend heeft Lois zich door het examen gewerkt. „Ik weet het niet precies, maar ik kan wel een vijfje halen. Ik sta er op zich goed voor." Met inmiddels vijf exa mens achter de kiezen is Lois nog steeds de rust zelve. Zwaar die exa mens? „Nee, ik vind het wel relaxed. Normaal zit je de hele dag op school, dat is zo saai. Nu ben je veel meer thuis, heb je ook eens tijd om iets anders te doen." Voor Lois betekent dat vooral paardrijden, op haar eigen paard Blacksmid GG. Slagen doet ze hopelijk wel. Al sinds haar der de wil Lois de horeca in en haar vervolgopleiding brengt die toekomst een stukje dichterbij. Toch vindt ze het niet kloppen dat je al op jonge leeftijd een onderwijsrichting moet kiezen. „Heel veel dingen mogen we nu nog niet, maar we moeten wel weten wat we later willen worden." Naam: Zainab Abdul Amir Mandi Zainalabedin Leeftijd: 17 Woonplaats: Zierikzee Opleiding: Vmbo gt aan Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee Vervolgopleiding: Sociaal-maatschappelijke dienstverlening ROC Goes Duits heeft ze net achter de rug. Biologie doemt op en vandaag staat Zai nab ook nog een examen economie te wachten. De rekensommen vindt ze het moeilijkst. „Het is zoiets als wiskunde, maar anders. Je krijgt een heel verhaal waar je informatie uit moet halen." Over haar cijfers op zich heeft ze niet te klagen. „Maar voor economie sta ik een 5,7. Eén puntje! Ik wil economie graag houden in mijn vakkenpakket." De exa mens vallen Zainab zwaar. „Ik wil niet zakken. Mijn familie zou teleurge steld zijn en ik ook. Ik maak me zorgen. Wat nou als ik het verknal? Ik ben écht zenuwachtig." Hoewel Zainab deze dagen meer dan eens tril lend doorbrengt, is ze evengoed trots. Een jaar of 10 geleden begon haar leven in Nederland in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. „Ik kan me niet voorstellen zo ver te zijn gekomen". Nu nog het pad op van de sociaal-maatschappelijke dienstverlening. Haar droom advocaat te worden („Had ik uit een film"), heeft ze losgelaten. „Ik wil eigenlijk niet alleen achter een bureau zitten. Ik wil iets met mensen doen." Journaal Voor niets geploeterd, moet een vmbo-klas van het Daca- po-college in Sittard hebben ge dacht toen gisteren het slechte nieuws werd verteld. Een tas met hun ingevulde antwoord formulieren van het vorige week afgelegde eindexamen Aardrijkskunde bleek te zijn ge stolen. „Dat wordt opnieuw ma ken", aldus Charlotte van Meer wijk van Landelijk Aktie Komi- tee Scholieren (LAKS). Ook het LAKS werd gisteren over de diefstal ingelicht. Een dader is nog niet gevonden, liet het Dacapo-college weten. Volgens Van Meerwijk wordt de dief niet onder de scholie ren gezocht. Van Meerwijk denkt dat het er om zal spannen of het recor daantal van 90.000 klachten dat vorig jaar bij het LAKS bin nenkwam, zal worden gehaald. Inmiddels staat de teller, met nog drie dagen te gaan, op 70.000. Over de examens die gisteren op het programma stonden, kwamen relatief wei nig klachten binnen. Wel be klaagden vwo-leerlingen zich over de grote hoeveelheid tek sten die ze moesten lezen tij dens hun examen Engels, en de lengte ervan. Vmbo-leerlin- gen wonden zich vooral op over de moeilijke vragen van hun examen Biologie. Ander examenleed kwam uit Gennep, waar examenkandida ten last hadden van de sport dag op hun school, en uit Den Haag, waar scholieren werden gehinderd door een mieren- plaag. „De mieren liepen ge woon over de tafels", aldus Van Meerwijk. Er is inmiddels vergif gestrooid. reageren? www.pzc.nl/eindexamen Rijkswaterstaat wil kans op files verkleinen door verwijsborden door Jan van Damme MIDDELBURG - Vanaf begin volgen de week is de Zeeuwse autosnel weg A58 van uitwijkroutes voorzien. Rijkswaterstaat plaatst blauwe U-borden, die de routes aangeven op de rond de autoweg liggen de provinciale wegen. In de huidige praktijk zorgt een ongeval op de snelweg meteen voor een lange file. Als automobilis ten zelf een uitwijkroute zoeken, levert dat dikwijls gevaar lijke situaties op. Dorpskernen en vele polderwegen zijn niet bere kend op een stroom haastige auto mobilisten. De uitwijkborden worden niet op de A58 zelf geplaatst. Dat zou sluip- verkeer in de hand werken. In ge val van een ongeval - bijvoorbeeld een gekantelde vrachtauto die de weg helemaal blokkeert - wordt op de autoweg een tekstkar ge plaatst, die naar een uitwijkroute verwijst. Na de afslag kunnen dan de blauwe U-borden wor den gevolgd. Zo worden fi les sneller opgelost of zelfs voorkomen, en worden al leen op autoverkeer bere kende provinciale wegen gebruikt. Vooral kwetsbare wegge bruikers als fietsers heb ben daar baat bij. Tussen Bergen op Zoom en Oost-Souburg worden op de omlig gende wegen veertien routes be- wegwijzerd. In heel Nederland worden dit jaar 150 tot 200 uitwijk routes gerealiseerd. y - Petra, studente van Social Work, ontwikkelt samen met andere HZ studenten een stripboek over seksueel 1 geweld, om zo educatie en voorlichting te geven 1 aan jongeren van 8 tot 16 jaar. "Mijn ideaal is dat kinderen in een veilige omgeving opgroeien. Met dit project doe ik ook mee aan een wedstrijd over idealen van Dagblad Trouw. Als ik win wordt het stripboek zeker uitgegeven en verspreid via scholen en boek handels" vertelt ze. HogeschoolfrW Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29