Consument sombert over economie Laatste stuk kade voor haven Vlissingen-Oost www.groenrij k-nl 1 GroenRijk Nederlandse scheepsbouw draait als nooit tevoren 'Telefoon' helpt blinde pinnen Zaterdag 31 mei Zondag 1 juni Negatieve sfeer ondanks groeiende economie en dalende werkloosheid. AMSTERDAM - De Nederlandse con sument is in mei negatiever gewor den over het economisch klimaat. Minister-president Balkenende, die vorige week in de Tweede Ka mer zei dat Nederland een veel te negatief zelfbeeld heeft, vindt de ondernemers in de industrie aan zijn kant. Die zijn in mei juist wat positiever geworden, bleek giste ren uit gegevens uit het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Consumenten waren al in mineur sinds september vorig jaar door alarmerende berichten over de Amerikaanse hypotheekmarkt, waar de bron ligt van de huidige malaise. In mei waren er onder de Nederlandse consumenten 40 pro cent meer pessimisten dan opti- MIDDELBURG - Blinden en slecht zienden kunnen voortaan makke lijker zelfstandig geld pinnen. De Rabobank Walcheren/Noord-Be veland heeft twee 'pratende' geld automaten geplaatst in de filialen aan de Noordstraat in Kamperland en de Lange Geere in Middelburg. Binnen enkele weken staat er ook één in Vlissingen (Lange Zelke). Naast de aangepaste geldautoma ten hangt een telefoonhoorn. Een computerstem leidt gebruikers door het menu. Alleen het liggen de toetsenbord hoeft gebruikt te worden, zodat de geldautomaten ook makkelijk toegankelijk zijn voor rolstoelgebruikers. De praten de geldautomaten staan in de hal van de Rabobank-filialen. misten over de economische toe komst. Een jaar geleden overvleu gelden de positivo's de negatieve- lingen nog met 19 procent. De psyche van de consument wordt sterk beïnvloed door berich ten over de zwakke dollar, dure benzine en stijgende voedselprij zen en de volgens CBS-econoom Michiel Vergeer „heel erg springeri ge beurs". Dat het inmiddels een stuk beter gaat op de aandelen markten na het dieptepunt in ja nuari staat „veel minder op het netvlies", merkt hij op. Vergeer wil niet zeggen dat consu menten vooral oog hebben voor het negatieve, want bedreigingen voor de economie zijn er wel dege ls De consument is volgens het CBS in mei negatiever gaan denken over de economie. Oorzaken zijn dure benzine en stijgende voedselprijzen. lijk. Toch lijkt het erop dat de con sument wat overdrijft. De econo mie groeit nog steeds, de werkloos heid daalt nog altijd en de vraag naar personeel is groot. „Scheepsbouwers zeggen zelfs: 'we zouden meer kunnen produce ren als we de mensen hadden'", al dus Vergeer. Uit het CBS-onderzoek blijkt dat het oordeel van de consument over de eigen financiële toekomst over het afgelopen jaar in mei zelfs positiever was dan in april. Iets somberder is hij over de komende twaalf maanden, en ook de bereid heid om grote aankopen te doen nam met een fractie af. Bij de ondernemers in de indus trie overheerst nog altijd het opti misme. Ze zijn deze maand zelfs iets optimistischer geworden. „De stemming is positief maar wel minder uitbundig dan in het be gin van 2008", aldus het CBS. ZOETERMEER - De Nederlandse scheepsbouw heeft vorig jaar alle records gebroken. De omzet steeg met 23 procent tot 7,6 miljard eu ro. De werkgelegenheid steeg met 17 procent tot ruim 35.000 banen. De goede gang van zaken geldt voor zowel de werven als de toele veringsbedrijven. De sector verwacht ook voor dit jaar mooie cijfers, aldus voorzitter ir. M. J. van der Wal van de nieu we brancheorganisatie Scheeps bouw Nederland. Hierin zijn dit jaar opgegaan Holland Marine Equipment en Nederlandse Scheepsbouw Industrie. Op de laatste afzonderlijke jaarvergaderin gen van beide verenigingen is giste- Poppelaars start aanleg 1750 meter kade voor Sea Invest en Verbrugge. door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Havenschap Zeeland Seaports is gisteren begon nen aan de laatste honderden me ters kade die nog in het havenge bied Vlissingen-Oost zijn aan te leggen. Voorzitter Toine Poppel aars gaf het startsein voor de bouw van 1750 meter kade in de Scaldiahaven. De afmeer- en overslagvoorzie ning is bestemd voor de combina tie Sea Invest/Zuidnatie die er aan de noord- en de oostkant de Scal- dia Container Terminal zal exploi teren en - aan de zuidkant - voor de uitbreiding van de celluloseter- minal van Verbrugge. Wanneer de Scaldiahaven een maal is voltooid, rest er binnen het bestaande havengebied alleen nog een kade aan de Quarleshaven op het voormalige FMT-terrein en het aan het havenschap teruggege ven optie-terrein van Zalco (voor heen Pechiney). Het havenschap brengt deze laat ste nog beschikbare locatie aan diep vaarwater in Vlissingen - de buitendijks geplande Westerschel- de Container Terminal buiten be schouwing gelaten - door middel van een inschrijvingsprocedure aan de man. Er blijkt veel belang stelling voor te bestaan. Havenvoorzitter Poppelaars mar keerde het begin van de kadewerk zaamheden met het oplaten van een fikse tros ballons. Hij onder streepte dat de voor 43 miljoen eu ro aanbestede kade het resultaat is van samenwerking met veel par tijen: Sea Invest/Zuidnatie, Ver brugge, het Havenbedrijf Rotter dam dat de helft van de kosten be taalt en de dorpsraden uit de om geving over het geluid dat de over slagactiviteiten en de daarmee ge paard gaande containervervoer per spoor en per vrachtwagen ver oorzaken. ren slechts één minpuntje gemeld: het wordt steeds lastiger aan perso neel te komen. Voor de zeevaart zijn vorig jaar 273 schepen opgeleverd. Van de 4,12 miljard euro die dit opleverde, was 74 procent afkomstig uit export. De kleine scheepsbouw leverde 149 schepen af, ter waarde van 920 miljoen. In beide sectoren zijn de orderportefeuilles voor 2008 en volgende jaren goed gevuld. Vooral bij de bouw van grote jach ten zijn de orderontvangsten am per bij te benen, aldus Scheeps bouw Nederland. In 2006 is voor 1,1 miljard euro aan opdrachten ontvangen, vorig jaar ging het om 2,3 miljard euro. Drie dagen overlast door fakkelen bij Total VLISSINCEN-OOST - De kraakinstal- latie van raffinaderij Total Neder land wordt de komende drie da gen in gebruik genomen. Total kan daarbij niet voorkomen dat er - met tussenpozen - gefakkeld wordt. De Total-raffinaderij lag de afgelo pen twee weken stil. De katalysa tor, die nodig is bij het proces om stookolie tot lichtere producten als benzine te verwerken, moest wor den vernieuwd. Postbank verdwijnt als eerste bij Albert Heijn AMSTERDAM - Het verdwijnen van het merk Postbank uit het Neder landse straatbeeld wordt het eetst zichtbaar in de supermarkten van Albert Heijn. Alle 600 betaalautomaten in de winkels van de keten worden van af juni vervangen door ING-auto- maten. De reorganisatie, waarbij zoals ge meld in totaal 2500 arbeidsplaat sen zullen verdwijnen, werd ruim een jaar geleden aangekondigd. Openingstijden: maandag t/m vrijdag: zaterdag: 09.00 - 17.00 uur Surf naar onze vernieuwde website Proeven en genieten van Italiaanse sferen Zorg bij het planten van een olijf dat de kluit slechts voor 2/3 onder de grond zit. De standplaats moet droog en zonnig zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13