'Ik kan die staatssecretaris wel zoenen' roulette 'Ik wil dolgraag een kind maar die ziekte mag niet worden doorgegeven. Die moet Stoppen bij ons. Caroline Haasbroek PZC Woensdag 28 mei 2008 I 1 1 Caroline Haasbroek is drager van een erfelijke vorm van borstkanker. Ze verloor twee tantes aan de ziekte en heeft de kanker zelf al eens overwonnen. Haar grootste wens is nu een gezond kind. Embryoselectie, dat de overheid nu toestaat, biedt hoop. Floor Ligtvoet Ze was net een halfjaar getrouwd en hard bezig zwanger te worden, toen Caroline Haasbroek (36) uit Noordwijk een pijnlijk knobbeltje voelde in haar borst. „Het was 6 december 2005", zegt Carolien. „Die datum vergeet ik nooit meer." Het knobbeltje bleek kwaadaardig. Na een gesprek met de oncoloog had Caroline een week de tijd om te bepalen of ze haar borst operatief wilde laten verwijderen. Dit zou de kans op de terugkeer van kanker verkleinen. „Maar ik vroeg alleen maar hoe de kanker mijn kans op zwangerschap zou beïnvloeden. Doordringend keek die arts me aan. Hij zei: mevrouw, u bent ernstig ziek. U moet nu helemaal niet aan het krijgen van kinderen denken." De ernst van haar ziekte drong niet gelijk door. „Ik dacht nooit dat ik hieraan dood zou gaan", zegt Caroline. Het verlangen van haar en haar man naar een kind werd intussen niet minder. „Ik was er kapot van toen me werd verteld dat ik door de chemokuren vervroegd in de overgang kon raken en onvruchtbaar kon worden. Daar gaat onze droom, dacht ik." Uit voorzorg begon het stel daarom met een ivf-behandeling en liet vijf embryo's invriezen. Maar daarna kon de lange weg met chemokuren, preventieve borstamputatie, mogelijke eierstokkanker en een verwijderde eierstok onmogelijk langer worden uitgesteld. „Het was een vreselijk verdrietige tijd. Het ene moment waren we nog met kinderen krijgen bezig, daarna alleen maar met mijn ziekte en overleven." Caroline had er voor die tijd nooit bij stilgestaan dat ze een erfelijke borstkankergen bij zich droeg. Ze had nauwelijks of geen contact met de zussen van haar vader, waarvan er uiteindelijk twee aan de ziekte waren bezweken. Het drama van een erfelijke ziekte werd pas echt duidelijk toen Embryowet stelt grenzen De Embryowet stelt grenzen aan en voorwaarden bij het ge bruik van eicellen, zaadcellen en embryo's voor andere doelen dan de eigen zwangerschap. Volgens de Embryowet is het verboden: met opzet identieke individuen geboren te laten worden; klone ren van mensen; geslachtskeuzetechnieken toe te passen; erfelijk materiaal in de kern van eicellen, zaadcellen, of em bryo's te wijzigen; cellen van menselijke embryo's samen te voegen met dierlijke eicellen en omgekeerd; embryo's tot stand te brengen voor andere doelen dan zwan gerschap, bijvoorbeeld voor de wetenschap; geslachtscellen en embryo's te verhandelen. De Embryowet regelt verder voor welke doelen eicellen, zaadcellen en embryo's ge bruikt mogen worden als ze niet, of niet meer, voor de ei gen zwangerschap worden ge bruikt. Die doelen zijn: donatie aan iemand die anders geen kind kan krijgen, wetenschappe lijk onderzoek en het in kweek brengen van embryonale cellen. Caroline net haar ziekte had overwonnen en te horen kreeg dat haar eigen zus borstkanker had. „Op dat moment wist ik één ding zeker: ik wil dolgraag een kind maar die ziekte mag niet worden doorgegeven. Die moet stoppen bij ons." Ze wil niet dat haar kind, als het een meisje is, bang moet zijn borstkanker te krijgen. Maar ze ziet het ook niet zitten om zwanger te worden en het kind weg te laten halen als blijkt dat het erfelijk is belast. „Daar ben ik niet sterk genoeg voor. Ik probeer al zo lang zwanger te worden. Ik lean het niet weg laten halen." Nu biedt een andere behandeling, waarbij embryo's worden getest en een embryo zonder borstkankergen in de baarmoeder wordt geplant, misschien uitkomst. „Ik ben zo blij dat staatssecretaris Bussemaker dit mogelijk maakt. Ik kan die staatssecretaris wel zoenen. Eindelijk gloort er weer hoop." infographic: Graphic News, CvW bron: Nature, Center for Bioethics and Human Dignity reageerbuisbevruchting (ivf). Na een paar dagen, als de nog steeds minuscule embryo's zijn uit gegroeid tot acht cellen, wordt uit al le embryo's twee cellen gehaald en genetisch onderzocht. Alleen de em bryo's die niet met de ziekte zijn be last, worden in de baarmoeder ge plaatst. In Nederland heeft alleen het Aca demisch Ziekenhuis in Maastricht sinds 1995 een volledige vergunning voor het toepassen van de techniek. Jaarlijks worden daar zo'n honderd patiënten behandeld. Kortgeleden is de honderdste Maastrichtse PGD-baby geboren. Het betreft elf erfelijke ziektes en verschillende chromosomale afwij kingen. Erfelijke borstkanker hoort daar niet bij, omdat het niet 100 procent zeker is dat een embryo met een fout gen in het latere leven ook borstkanker zal ontwikkelen. Het vorige kabinet vond vanwege die onzekerheid, dat de PGD-techniek in geval van borstkanker vooralsnog niet mag worden toegepast. De hui dige staatssecretaris van Volksge zondheid Bussemaker wil dat nu wel. Verwacht wordt dat dit jaarlijks tot slechts enkele nieuwe PGD-behan- delingen zal leiden. Echtparen met erfelijke borstkanker in de familie kunnen al wél kiezen voor de route van een zwanger schap, een 'ouderwetse' prenatale test en eventueel abortus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11