Embryo's lesten Kanker zit straks niet meer in de genen Medische wetenschap maakt eind aan F 1 0 Woensdag 28 mei 2008 PZC Er is hoop voor vrouwen met erfelijke borstkanker. Van staatssecretaris Jet Bussemaker mag voortaan tijdens een ivf-behandeling een embryo met gezonde genen worden geselecteerd en in de baarmoeder geplaatst. door Floor Ligtvoet Opsporen van genetische aanleg voor ziektes in embryo's Preïmplantatie Genetische Diagnostiek (PGD) is binnen handbereik van artsen gekomen door wetenschappelijke ontwikkelingen die het mogelijk gemaakt hebben de erfelijke informatie van een individuele cel te onderzoeken. Zo kunnen embryo's met en zonder aandoening van elkaar onderscheiden worden. Hans Evers, hoogleraar gy naecologie en verloskunde aan het Maas trichtse cen trum voor voortplantingsgeneeskunde, is op gelucht. Maandagavond kondigde staatssecretaris Jet Bussemaker (PvdA, VWS) aan dat embryoselec tie bij dragers van erfelijke borst kanker wordt toegestaan. Evers: „We hebben hier zo lang naar uitgekeken." Het centrum dat de hoogleraar leidt, wordt de eni ge plaats in Nederland waar deze embryoselectie mag worden uitge voerd. Vrouwen moesten tot giste ren nog naar het buitenland uitwij ken, omdat de procedure bij borst- kankerdragers in Nederland niet werd uitgevoerd omdat de voorma lige staatssecretaris Clemence Ross (CDA) dat niet wilde. „Nu geluk kig niet meer," zegt Evers. Door de behandeling kunnen vrouwen die erfelijk belast zijn en een grote kans op borstkanker heb ben, zwanger raken van een kind dat deze kwalijke genen niet met zich meedraagt. Dat gebeurt via ivf, vertelt Evers. „Na de bevruchting worden een celletje van de embryo's onder zocht. Blijkt dat de embryo niet de beruchte borstkankergenen bezit, dan wordt hij geplaatst in de baar moeder van de moeder." Evers verwacht jaarlijks enkele tientallen dragers van erfelijke borstkanker te behandelen en zo aan een gezond kindje te helpen. „Dan kan die ziekte eindelijk de fa milie uit. Erfelijke borstkanker is een bron van ellende. Dat wens je niemand toe." De vrouwen die hij behandelt, hebben doorgaans al veel drama's te verwerken gehad. „Ze hebben tantes en vaak ook hun eigen moeder aan de ziekte verloren en leven met het idee dat zij op veertigjarige leeftijd waar schijnlijk ook borstkanker krij gen." Uit voorzorg laten deze vrouwen vaak hun borsten amputeren, zegt de gynaecoloog, en willen ze na de zwangerschap ook hun eierstok ken laten verwijderen. Omdat daar hormonen worden gemaakt die borstkanker kunnen uitlokken. „Het zijn heel heftige ingrepen. Logisch dat ze dat hun eigen kind willen besparen." Lang is er van uitgegaan dat het krijgen van borstkanker vooral af hing van een combinatie van facto ren en niet alleen van genetische aanleg. Maar in 1990 liet Ma- ry-Claire King zien dat veel borst en ook eierstokkankergevallen wel degelijk door één gen wordt ver oorzaakt, het BRCAi-gen. Onder tussen zijn ook een tweede BCRA-gen en andere kankergenen ontdekt. Dat was een enorme doorbraak in het kankeronder zoek. Mary-Claire King kreeg in 2006 de Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Geneeskunde. Toch betekent het hebben van de BCRA-borstkankergenen niet ge lijk dat je ook daadwerkelijk borst kanker krijgt. De kans is zo'n 60 procent en meer, volgens Evers. Het BCRA-gen is in de helft van de erfelijke borstkankergevallen de boosdoener. luist omdat het niet 100 procent met zekerheid vast te stellen valt dat je met het defecte stuk DNA borstkanker krijgt, was embryose lectie politiek zo'n gevoelig onder werp. Evers: „Politici vreesden dat je op een hellend vlak terecht zou komen als je dit al bij een ziekte kans van 60 procent zou toe staan." Bussemaker stelt vast dat het alter natief voor de vrouwen, zwanger worden en dan eventueel een abor tus plegen als de embryo drager blijkt, voor veel patiënten onaan vaardbaar is. Zij hoopt hen nu met het toestaan van embryoselectie te gemoet te komen. Wie een ernstige erfelij ke aandoening in de familie heeft, zal niet gedachteloos een ge zin stichten. Want wie speelt er nu Russisch roulette met het nage slacht en zet zomaar een kind op de wereld dat een grote kans loopt on geneeslijk ziek te zijn of te worden? In een aantal gevallen biedt de me dische wetenschap uitkomst. Zo zijn er ziekten die louter het gevolg zijn van een fout gen dat van ge slacht op geslacht kan worden door gegeven. De dodelijke ziekte van Huntington bijvoorbeeld, die de hersenen aan tast, of taaislij mziekte, een even eens dodelijke longaandoening waarbij ongeveer de helft van de pa tiënten voor zijn dertigste overlijdt. Echtparen die een kind willen en met dergelijke ziekten in de familie kampen, hebben twee mogelijkhe den. Ze kunnen kiezen voor een normale zwangerschap, en zodra dat is gelukt voor een prenatale ge netische test, die kan aantonen of het embryo de ziekte in zich draagt of niet. Zo nee, dan kan de zwangerschap met een gerust hart worden voldra gen. Blijkt de vrucht het foute gen wel te bevatten, volgt doorgaans abortus. Sinds 1995 is er in Nederland voor verschillende ziekten het alternatief van de zogeheten Preïmplantatie Genetische Diagnostiek (PGD). Het paar moet dan wel kiezen voor een 0 ln-vitrofertilisatie (IVF): Vrouw slikt hormonen voor een hoge productie eicellen. 0 Embryo: Nadat de eicellen in een reageerbuis V bevrucht zijn Y met sperma, k delen ze zich verder tot 8 sg/ cellen. onbevruchte eicellen 0 Verwijderen cellen: 2 van de 8 cellen worden gebruikt voor onderzoek. ©DNA wordt verwijderd uit de kern van de embryo-cel. Reageerbuisjes worden in het verwarmingsblok van het PCR-apparaat geplaatst. DNA in een reageerbuis 0 De Polymerase- kettingreactie: (PCR: Polymerase Chain Reaction) is een manier om uit zeer kleine hoeveelheden DNA specifiek één of meer gedeeltes te vermenigvuldigen tot er genoeg van is om het te analyseren. 0 Gezonde embryo's: De embryo's die uiteindelijk geen erfelijke aanleg voor bijvoorbeeld borstkanker blijken te bezitten, worden in de baarmoeder gebracht en zullen f uiteindelijk tot een gezonde baby V; uitgroeien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10