Buitenland ex°dictato"ls Klifspringers voelen zich onsterfelijk expert Nog 4 dagen! Nieuw kind mag na aardbeving Mengistu Van experts kun je meer verwachten. 30 MEI 31 MEI 8 Dinsdag 27 mei 2008 PZC ADDIS ABEBA - Het hooggerechts hof van Ethiopië heeft ex-dictator Mengistu Haile Mariam gisteren j bij verstek ter dood veroordeeld. Zeventien andere hoge functiona rissen van zijn marxistische be wind kregen dezelfde straf Mengistu werd in 2007 bij verstek in Addis Abeba veroordeeld tot le venslang voor onder meer volke renmoord. De aanklagers vonden die veroordeling te mild en eisten daarom een zwaardere straf Rechter Desta Gebru zei gisteren dat de veroordeelden de doodstraf verdienden: „Ze hebben duizen den onschuldige mensen in het openbaar gemarteld en geëxecu teerd. Dat is volgens de Ethiopi sche grondwet genocide." Luitenant-kolonel Mengistu regeer de van 1974 tot 1991. Vooral in de jaren 1977/78, bekend als de Rode Terreur, trad hij hardhandig op. Hij zit al zeventien jaar in Zimbab we. Jongeren Zuid-Engeland moeten stunts met de dood bekopen. door Esther Gotink SOUTHEND-ON-SEA - De vissers die op de pier van Southend-on-Sea de zondagmiddag doorbrengen hebben de stunt al vaker aan schouwd. „Het zijn altijd jongens die zich willen bewijzen, na een paar blikjes bier of een fles cider", zegt een man die drie hengels in de Noordzee heeft hangen. „Ze voelen zich jong en onsterfelijk. Soms gaat het fout." Hij heeft het over 'tombstoning', een rage die 's zomers op gang komt. Sommigen hebben er een sport van gemaakt, anderen laten zich er maar één keer toe overhalen. Meestal gebeurt het onverwacht en kunnen politie en kustwacht er niets tegen ondernemen. Tombstoning is het maken van ge waagde sprongen vanaf rotsen in Devon en Cornwall, vanaf de pie ren in Southend, Clacton en Brighton, en vanaf de treinbrug die hoog boven de Thames in het koninklijke stadje Windsor hangt. „De sprong van een tombstoner is riskant omdat niet wordt nage dacht over de diepte van het water of wat zich op de bodem bevindt", zegt Kenneth Braley. Zijn neefje van zestien was tot vorig jaar een regelmatige klifspringer. Afgelopen zomer maakte hij een val, waar hij een whiplash en blijvende rug klachten aan overhield. „David mag in zijn handen knijpen dat het geen dwarslaesie is. Hengelaar Jamie Stanwell probeer de aanvankelijk tombstoners te stoppen, maar gaf dat op. „Het maakt niet uit wat je zegt, ze doen het toch. Ze beseffen niet dat het tij verandert, dat de onderstroom sterk kan zijn, of dat het bar koud is onder water." Sonny Wells raakte twee weken ge leden verlamd. Het was niet de eer ste keer dat hij sprong vanaf de pier in Southsea, erkenden zijn ouders. Ze lieten in de krant een foto afdrukken waarmee ze ande ren willen waarschuwen. Op de af druk is Sonny te zien aan beade mingsapparatuur. Hij zal nooit meer kunnen lopen. „Voor dat ene pretmoment heeft mijn zoon op 20-jarige leeftijd feitelijk zijn leven verloren," aldus moeder Jacqui. 'Tombstoning is bezigheid waarmee je mogelijk de rest van je leven verpest' Jaarlijks waarschuwt het Britse Ma ritieme en Kustwacht Agentschap voor de gevolgen van tombsto ning. In Plymouth wordt de mari ne ingeschakeld. „Vorig jaar zomer rukten we soms vier keer per dag uit", zegt sergeant Andy Prowse, „Tombstoning is niet strafbaar, dus kunnen we het niet tegen houden. We kunnen hooguit adviseren." De stunts kosten in Groot-Brittan- nië per jaar vijftien mensen het le ven. Tweehonderd mensen raken ernstig gewond. Meestal zijn het jongeren maar soms ook oudere mannen. In Clacton-on-Sea aan de zuidoostkust overleden vorige zomer twee veertigers die na een hele dag drinken van de pier sprongen. Pier-manager Ian Hoo per probeerde ze nog tegen te hou den. „Ik dacht dat ik ze na tien mi nuten praten had overtuigd, maar toen ik me omdraaide, hoorde ik twee plonsen." Dave Scullion van de Kustwacht in Devon noemt tombstoning 'totale waanzin'. „Dit is een manier waarop je niet al leen een plezierige middag, maar mogelijk ook de rest van je leven verpest." Steven Andrews (25) negeerde de waarschuwingen van de kust wacht zit nu met de gevolgen. Hij had zes wodka's op voordat hij van een rots op acht meter hoogte durfde springen. Hij brak zijn rug. Nu waarschuwt hij de jeugd van Cornwall: „Je kunt net als ik eindi gen. Ik wou dat ik dood was." China maakt tijdelijk uitzondering op bevolkingspolitiek. PEKING - Echtparen uit Chengdu en twee andere steden in de Chi nese provincie Sichuan die door de aardbeving van twee weken ge leden hun enige kind hebben ver loren mogen nog een kind nemen. Dat is gisteren bekendgemaakt. Ook ouders wier enige kind ern stig gewond of gehandicapt raakte door de beving krijgen toestem ming voor een tweede kind. Om de overbevolking tegen te gaan voert China sinds het eind van de jaren zeventig van de vori ge eeuw een streng beleid. Uitzon deringen daargelaten mogen echt paren slechts één kind krijgen. Vol gens de commissie voor gezins planning van Chengdu, de hoofd stad van Sichuan, vallen echtparen die hun kind hebben verloren on der de geldende uitzonderingen. De commissie meldde ook dat echtparen die bij de aardbeving een onwettig kind hebben verlo ren daarvoor geen boetes meer hoeven te betalen, maar reeds be taalde boetes niet terugkrijgen. Stellen die in strijd met de wet meer kinderen hebben worden daarvoor in China beboet. Als echt paren met meer kinderen hun wet tige kind hebben verloren kunnen ze hun onwettige kind, als dat nog geen 18 is, door de overheid laten erkennen. Het dodental van de aardbeving is gisteren bijgesteld naar 65.080. Nog 23.150 mensen worden ver mist. De regering verwacht dat het uiteindelijke dodental boven de tachtigduizend uitkomt. De na schok die zich zondag in de getrof fen provincie Sichuan voordeed kostte zeker acht mensen het le ven, meldde gisteren het staats- persbureau Nieuw China. Meer dan 480 mensen raakten gewond, van wie 41 ernstig, en 71000 hui zen zijn verwoest. DVP3142. Voor CD, (S)VCD, DVD, DVD+R/RW en DVD-R/RW. Speelt DivX, MP3, WMA en foto's (JPEG). Met kinderbeveiliging. WAA281601 Vulgewicht: 5 kg. Energie-, was-, en droogklasse A. Met programmaverloopindicatie. ALLEEN GELDIG OP VRIJDAG LT2ÓA80. HD-ready LCD-breed- beeldscherm. Met 1366 x 768 pixels en 3D Cinema Sound. Met 2 HDMI-ingangen. Ingebouwde speakers. ALLEEN GELDIG OP ZATERDAG S NVU-73T. Mei 10,9 cm touchscreen. 512 MB Flash-geheugen en TMC. Voor- geïnstalleerde kaarten van 21 Europese landen. <8 8- 8- 8 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8