Zeeland Zelfstandig wonen Menkhorst wordt ridder Vijf organisaties die leerlingen begeleiden slaan handen ineen Straatspeeldag in Sint-Annaland Tempur®-dealer TkMPÜR 22 Dinsdag 27 mei 2008 pzc P.ÜIVELHNPS MEÜBEÜHÜIS Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 Beste voetballers bij Vette Verhaart yerseke - Schelpdierbedrijf Vette Verhaart uit Yerseke (officieel Qualimer) heeft zaterdag het De Koeijer indoor-voetbaltoernooi ge wonnen. Het team (Ron, Raimon, Tom, Niek en Rafael) versloeg de ande re, deelnemende mosselbedrijven voor. De Koeijer Transport zet het toernooi elk jaar op touw. Trinnety Kapelle zet musical op de planken kapelle - Kinderen van toneelclub Trinnety spelen zaterdag de musi cal Feest in het ziekenhuis in De Vroone in Kapelle. De tienduizend ste patiënt wordt verwacht. Kaar ten (vijf euro, waarvan 2,50 euro voor de CliniClowns) zijn te koop bij eetcafé De Optimist in Wemel- dinge en Golff Van Boven in Kapel le. Zaal open om 14.00 uur. Jip en Janneke-middag in Kapels fruitmuseum kapelle - Rijn Trijn geven mor genmiddag om half drie in het Ka- pelse fruitteeltmuseum een lip en janneke-theatershow. De hele mid dag staat in het museum in het te ken van de 'kindjes' van Annie M. G. Schmidt. Zo wordt er een Jip en Janneke-speurtocht gehouden. Aanvang: 13.00 uur. Kosten: 3,50 euro, inclusief sap en herinnering. Concert ter viering van zestig jaar Israël goes - Israël bestaat deze maand zestig jaar en dat wordt in de Gro te Kerk van Goes morgenavond ge vierd met een feestconcert. Onder meer het Holland Koor en Majes tic Brass Quartet treden op. De Is raëlische ambassadeur H. Kney-Tal spreekt evenals W. Glashouwer van Christenen voor Israël. Aan vang: 19.30 uur. Entree: vijf euro. Samenwerking wellicht aanzet tot centraal loket voor ouders en docent. door Rob Paardekam goes - Vijf organisaties die in onze provincie ambulante begeleiding bieden aan kinderen met leerpro blemen slaan de handen ineen. Om te beginnen door samen cur sussen aan te gaan bieden aan scholen en leraren. „Maar ik hoop dat dit een eerste stap is op weg naar een centraal loket", zegt An- nelies Baarends van Auris in Goes. Daar waar kinderen met leerpro blemen vroeger altijd naar het spe ciaal onderwijs moesten, kunnen ouders er tegenwoordig ook voor kiezen om hun kind op de gewo ne basisschool te laten zitten. Ze kunnen dan ambulante begelei ding krijgen. Er zijn verschillende instanties die de begeleiding aanbieden, afhanke lijk van de oorzaak van het leerpro bleem. Die oorzaken zijn legio. Van slechthorendheid tot autisme en van epilepsie tot het hebben van een lichamelijke handicap. Vijf aanbieders, die tot voor kort vooral in hun eentje opereerden, slaan nu de handen ineen. Het gaat om Auris in Goes (begelei ding voor mensen met auditieve en communicatieve problemen), Eben Haëzer in Kapelle (reformato rische school voor speciaal onder wijs), De Korre in 's-Heer Arends- kerke (stichting voor zeer moeilijk lerende gehandicapten), de Korc- zakschool (school voor speciaal on derwijs en voortgezet speciaal on derwijs) en de Berkenschutse (ex pertisecentrum voor onderwijs en epilepsie). Allemaal bieden ze cursussen aan voor leraren in het basisonderwijs, maar dat deden ze tot nu toe indi jk Vijf organisaties die leerlingen ambulant begeleiden, gaan sa menwerken. Streven is op ter mijn één loket voor ouders en leerkrachten te openen. vidueel. Woensdag 28 mei presen teren ze voor het eerst samen hun cursusprogramma. Dat doen ze van 14.00 tot 17.00 uur in het ge bouw van Auris aan de Nassau- laan 8 in Goes. „Dit is een grote stap voorwaarts", zegt Annelies Baarends van Auris. „Scholen kunnen nu in één mid dag zien wat wij hen allemaal te bieden hebben als het gaat om moeilijk lerende kinderen. Ze kie zen straks de cursussen die ze wil len en wij proberen daar een mooi arrangement van te maken." Als het aan haar ligt, gaat de sa menwerking straks verder en krij gen de vijf organisaties één loket waar ouders en leerkrachten te rechtkunnen. Nu is vaak volstrekt onduidelijk waar ze moeten zijn. Neem nou autisme. Als dat leidt tot communicatieproblemen is Au ris de aangewezen instantie om het kind te begeleiden, maar bij ge dragsproblemen door autisme moeten mensen weer ergens an ders zijn. Stichting KIO begint woontrainingstraject in Heinkenszand. door Luc Oggel heinkenszand - Het duurt even voordat de voordeur van de wo ning aan de Leeuwerikhof in Hein kenszand van het slot is. Zijn de woontrainingshuizen van de Stich ting KIO (Kind In Ontwikkeling) soms een soort forten? „We gebrui ken eigenlijk alleen de achter deur", verklaart directeur Mary Korten lachend. KIO, een vraaggestuurde stichting die sinds augustus 2003 actief is met voornamelijk kleinschalige ini tiatieven in Heinkenszand, huurt sinds vorige maand twee rijtjeswo ningen in het dorp voor het zoge heten woontrainingstraject. Dat is opgezet op verzoek van de ouders van jong volwassenen met een au- tismespectrumstoornis. De bewo ners hebben een normaal IQ, maar zijn (nog) niet in staat om helemaal zelfstandig te wonen. Bij voorbeeld omdat ze moeite heb ben met dingen plannen of bud- 'lk heb hier een eigen kamer, thuis moet ik er een delen met drie zussen' getteren. „Marianne Venema, de moeder van één van de bewoners, kwam op een gegeven moment naar me toe. Ze had de wens dat haar zoon ergens naartoe kon waar hij zou kunnen leren om zelf standig te worden", vertelt Korten. „MEE Zeeland heeft alle soortgelij ke zorgvragen gebundeld. Maar omdat het iets nieuws is en dus een risico met zich meebrengt, staan grote zorgaanbieders niet te springen om zoiets op te pakken. Dus zijn wij er ingestapt." De KIO-directeur zegt dat ook de woningstichting niet echt stond te juichen over het initiatief „Maar we hebben de omwonenden inge licht en we willen laten zien dat we hele goede buren kunnen zijn." Op dit moment wonen er vijf mensen in de twee huizen: twee meisjes en een jongen in het ene, een jongen en een meisje in het andere. Daar is nog een plaats vrij, want er is plek voor drie be woners per huis. In de 'linkse' wo ning - KIO wil de exacte adressen uit privacy-overwegingen liever in het midden laten - wonen Laura Bek (22) uit Heinkenszand en Mar jolein van Deventer (17) uit Goes. De dames voelen zich naar eigen zeggen al redelijk thuis. „Het is wel gezellig", zegt Laura, die stage loopt bij de gemeente Borsele. Marjolein zit op de havo op het Calvijn College in Goes. „Ik heb hier een eigen kamer, terwijl ik er thuis een moet delen met drie zussen." De drie meisjes en twee jongens verblijven doorde weeks in de woontrainingshuizen. In het weekeinde gaan ze naar huis. Als de bewoners terugkomen van school, werk of stage, is er altijd be geleiding aanwezig. „We wassen af doen de was, koken, doen bood schappen en maken onze kamers schoon", vertelt Laura. In de woon kamer hangt een bord met daarop de taakverdeling. Naast het huis houdelijke gebeuren wordt regel matig overlegd tussen de bewo ners onderling. „Rekening houden met anderen is een belangrijk leer doel", geeft Korten aan. „Bepaalde vaardigheden die anderen automa tisch doen, moeten bij mensen met een autismespectrumstoornis worden getraind. We proberen hier helder te krijgen of iemand ooit zelfstandig kan gaan wonen of niet." Korten heeft vertrouwen in het prille project. „Het mooie is dat geen van de bewoners het gevoel heeft dat hij of zij hier gedwongen Stichting KIO KIO is een AWBZ erkende in stelling. KIO heeft inmiddels twee dag centra voor kinderen en jong volwassenen en een logeerhuis in Heinkenszand. Meer informatie via de websi te www.stichtingkio.nl. SINT-ANNALAND - Op de Ring in Sint-Annaland kunnen kinderen morgen van 13.00 tot 17.00 uur op straat spelen zonder last te hebben van verkeer. Op het programma staan een rom melmarkt, een stoepkrijtwedstrijd en klassieke en moderne kringspel letjes. Ook is er een grote zandbak, leugd- en jongerenwerk Sint-Anna land gaat met kinderen verder op zoek naar verkeersgevaarlijke situa ties in het dorp. De straatspeeldag wordt morgen ook in Kapelle gevierd, vanaf 13.00 uur bij sporthal Groene Woud. kijk ook op www. DRUKVERLAGENDE MATRASSEN EN KUSSENS Paspoortstraat 32-34 4388BH O-Souburg lel: 0118-469670 j Ma: 13:00-17.30 Di-Vr: 09:00 - 17:30 ;Za: 09:00 - 16:00 Kloosterpoort 5 4421 SN Kapelle Tel 0113-330888 Ma: Gesloten Di-Vr: 10:00-17:00 Za: 10:00-16:00 's-Gravenpoldenaar krijgt lintje bij vertrek uit directie Cosun. door Harmen van der Werf ermelo - Kees Menkhorst (60) uit 's-Gravenpolder is gisteren ver van huis, in Ermelo, koninklijk onder scheiden. Jaap Gelok, burgemees ter van Borsele, reisde Menkhorst achterna en speldde hem de ver sierselen op die horen bij de be noeming tot ridder in de Órde van Oranje Nassau. De bijeenkomst in Ermelo was dé gelegenheid om de 's-Gravenpol denaar een lintje te overhandigen. De Koninklijke Coöperatie Cosun hield er de ledenraad. Menkhorst nam er afscheid als directievoorzit ter. Officieel verlaat hij 1 juli de top van de suikerproducent van Nederland, met wereldwijd 4200 personeelsleden. Menkhorst werkt sinds 1989 bij het concern, aanvan kelijk als financieel directeur bij Burgemeester van Borsele Jaap Gelok Menkhorst opgespeld. het door Cosun overgenomen Ka- pelse zadenbedrijf Van der Have. Hij is directievoorzitter van Cosun sinds 1999. Menkhorst vervult ook vele neven functies. Zo is hij bestuurslid van (links) heeft de versierselen bij Kees foto Ruben Schipper het Goese Ostrea Lyceum en voor zitter van de scouting van 's-Gra venpolder, om enkele te noemen. De scouting heeft mede dankzij zijn inzet een magnifiek nieuw clubgebouw. Leuke fauteuil In lime of petrol kleur, met metalen frame. Ook in andere leerkleuren leverbaar. Van 475,- voor 375,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70