Zeeland Geen vangrail langs kanaal Alles moet weg Paniek op brug na val vrouw Leerlingbegeleiders slaan handen ineen Grote uitverkoop Archeologen boren naar oude haven Hulst Orgeltocht slaat aan Wij zijn aan het verbouwen! Vanaf vandaag 9.30 uur SPZC Dinsdag 27 mei 2008 25 Wethouder reageert op tragisch ongeval in Wilhelminadorp. door Frank Balkenende wilhelminadorp - Het tragische ongeval vrijdagnacht in Wilhelmi nadorp, waarbij een onwel gewor den 19-jarige Goesenaar met zijn auto in het kanaal reed en zaterdag morgen aan de gevolgen overleed, is geen aanleiding om een vangrail te plaatsen of op een andere ma nier een scheiding tussen weg en kanaal aan te brengen. Daar kleven te veel andere, ver keerstechnische bezwaren aan, zegt wethouder Rinus Dieleman, die spreekt van een 'buitenge woon trieste gebeurtenis'. Het slachtoffer kreeg waarschijn lijk een epileptische aanval en raak te de controle over het stuur kwijt. Daarop reed de auto net voorbij de brug in Wilhelminadorp het ka naal in. Een 18-jarige Goese inzit tende wist uit de auto te komen en hulp te halen. Duikers van de brandweer bevrijdden het slachtof fer, dat naar het Oosterscheldezie- kenhuis werd gebracht. Daar over leed hij korte tijd later. De vraag is of het anders was afgelopen als er een vangrail of een andere vorm van afscheiding tussen weg en wa ter had gestaan. Volgens wethou der Dieleman is het op zich moge lijk een vangrail neer te zetten, maar die kent te veel nadelen. „Als je tegen een vangrail aanrijdt, word je teruggekaatst en loop je Goes ziet na het fatale ongeluk in Wilhelminadorp, waarbij de au to in het kanaal was beland, geen reden een vangrail te plaatsen, want daaraan zitten ook risico's. het risico van een frontale botsing met een tegenligger." Een ander minpunt van enige vorm van afscheiding is dat een uit koers geraakte auto zo fors te rug stuitert dat die bij iemand aan de Westhavendijk door de voorge vel naar binnen komt. „Als je er een vangrail plaatst, moet je ook de huizen aan de Westhavendijk beschermen. Daar is geen begin nen aan", aldus Dieleman. Hoe zeer hij het ongeval met dodelijk afloop betreurt, er raken zelden au to's te water op de Westhavendijk. Waarschijnlijk kennen de meeste automobilisten de weg en houden ze zich aan de maximumsnelheid van zestig kilometer per uur. Henk Rhebergen van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland steunt de argumentatie van Goes. Bovendien rijden in Zee land per jaar nauwelijks mensen een kanaal of gracht in, blijkt uit onderzoeken van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid. Daarom is het sail lant dat er in mei twee gevallen zijn met dodelijke afloop: in Wil helminadorp en Middelburg (12 mei). HULST -Archeologen hebben gisteren proefborin- waar de haven volgens een kaart uit 1560 moet sche haven volgt. Over twee weken vindt archeo- gen verricht op zoek naar restanten van de oude hebben gelegen. De gemeente wil een nieuwe wa- logisch onderzoek plaats op de locatie van het haven in de binnenstad van Hulst. De boringen terpartij vanaf de Keldermanspoort tot aan de voormalige postkantoor en het terrein van het werden uitgevoerd in winkelcentrum Trefpunt, Vismarkt aanleggen die het tracé van de histori- Houtenkwartier. foto Camile Schelstraete Omstanders verplaatsen gewonde uit angst dat brug open zou gaan. middelburg - De noodprocedure voor de bruggen over het Kanaal door Walcheren is niet bij ieder een bekend. Zaterdag is op de Schroebrug een vrouw aangereden door twee wielrenners. Ze had een hoofdwond en kon niet zelf opstaan. Net na het ongeluk ging het signaal dat de brug openging. De mensen die de vrouw verzorg den waren bang dat de brugwach ter hen niet zag, de brugwach ter-op-afstand bleef door de luid spreker maar roepen dat ze weg moesten. Hoe ze contact moesten maken met de brugwachter, wis ten ze niet. Uiteindelijk hebben ze de vrouw, tegen alle ehbo-regels in, toch maar verplaatst. Volgens Leo van Driel van de pro vincie kan een brugbediende via de camera's niet goed zien wat er aan de hand is, als er mensen om een gewond persoon staan. „Er staan aan allebei de kanten van de brug SOS-postjes, daarmee kun je direct contact maken. Als we we ten dat er iemand hulp nodig heeft, dan openen we de brug na tuurlijk niet." Volgens Van Driel weten een heleboel mensen wel dat die noodkastjes er hangen: er wordt vaak misbruik van gemaakt. goes - Voorafhad Allie Barth van het gemeentearchief Goes het niet durven te voorspellen. 'Alleen bij voldoende belangstelling gaat de orgeltocht door', meldde hij zelfs. Hij was veel te voorzichtig. „Inmid dels hebben we al bijna honderd aanmeldingen." De tocht leidt van uit Goes - vertrek om 13.15 uur bij het stadskantoor - langs de dorps kerken van 's-Gravenpolder, Baar land en Hoedekenskerke. De laat ste halte is de Grote Kerk in Goes. Cantor-organist Kees van Eersel vertelt over de oude orgels. Barth gaat in op de historie van de plaat sen en kerken. Het Jaar van het Re ligieus Erfgoed 2008 is de aanlei ding voor de tocht „Van Eersel denkt al aan een vervolg", weet Barth. Aanmelden: 0113-249785. goes - Vijf organisaties die in onze provincie ambulante begeleiding bieden aan kinderen met leerpro blemen slaan de handen ineen. Om te beginnen door samen cur sussen aan te gaan bieden aan scholen en leraren. „Maar ik hoop dat dit een eerste stap is op weg naar een centraal loket", zegt An- nelies Baarends van Auris in Goes. Daar waar kinderen met leerpro blemen vroeger naar het speciaal onderwijs moesten, kunnen ouders er tegenwoordig ook voor kiezen om hun kind op de gewo ne basisschool te laten zitten. Ze kunnen dan ambulante begelei ding krijgen. Er zijn verschillende instanties die de begeleiding aanbieden, afhanke lijk van de oorzaak van het leerpro bleem. Van slechthorendheid tot autisme en van epilepsie tot het hebben van een lichamelijke han dicap. Vijf aanbieders slaan nu de handen ineen. Het gaat om Auris in Goes (begeleiding voor mensen met auditieve en communicatieve problemen), Eben Haëzer in Kapel- Ie (reformatorische school voor speciaal onderwijs), De Korre in 's-Heer Arendskerke (stichting voor zeer moeilijk lerende gehandi capten), de Korczakschool (school voor speciaal onderwijs en voort gezet speciaal onderwijs) en de Berkenschutse (expertisecentrum voor onderwijs en epilepsie). Excuses voor het ongemak. Koopjeshoek met: *Diverse merken zoals: Brax, Basler, jobis, Escada, Luisa Cerano,etc. *Blazers, broeken, pulls, rokken, vesten, jassen, blouses, etc. DELSCHER Grote Markt 11 -13 4461 AH Goes www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61