Verhuizing van Zeeland Scepsis gemeente doet vrijwillig bestuur Welzijnshuis geen recht Concert door Oct-Opus Vloedlijnwandeling Bouw winkelcentrum Oude-Tonge mag door DCJIVELrfiNDS MEÜ3EÜHÜIS Tempur®-dealer Controle op oud papier in flats 22 Dinsdag 27 mei 2008 PZCS De gemeente verwacht be trokkenheid van burgers bij de samenleving. Vrijwilligers op hun beurt kunnen niet zonder waardering en steun. Welzijn blijft vaak een vaag begrip. Ook wat er binnen het Welzijns huis op Schouwen-Duiveland nou precies gebeurt, zal niet iedereen exact kunnen benoemen. Toch raakt welzijn direct aan het vel van de samenleving. Mensen kunnen er terecht voor een pakket voorzie ningen dat het hele leven bestrijkt. Letterlijk van de wieg tot het graf, ofwel van kinderopvang tot vrijwil lige terminale zorg en alles wat daar tussen zit. Alles gebeurt on der leiding van een vrijwillig be stuur met mensen die bereid zijn een stevig steentje bij te dragen aan een zorgzame samenleving. Het moet een behoorlijke opgave zijn: zo'n organisatie met verschil- ANALYSE door Ali Pankow lende werksoorten aansturen, em plooi bieden aan een gedifferen tieerde groep medewerkers en een zo gunstig mogelijke exploitatie realiseren. De gemeenteraad moet donderdag een besluit nemen over de financiële ondersteuning aan het Welzijnshuis de komende ja ren. Welzijn kost meestal geld. Marktwerking gaat alleen op voor kinderopvang. Voor die werksoort moet het Welzijnshuis dus zelf maar de eindjes aan elkaar zien te knopen. Geen subsidie dus meer van de lokale overheid, zo wil ook de wet voor de kinderopvang. Met het schrappen daarvan trekt de ge meente echter wel een zware wis sel op deze organisatie. Het college erkent dat en stelt de gemeente raad voor de jaarlijkse bijdrage Dubbelkwartet vertolkt Scarlatti en Mendelssohn. brouwershaven - Dubbelkwartet Oct-Opus - een zanggroep van acht personen - geeft zaterdag een concert in de Grote of Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven. Op het programma staan koorwerken van onder anderen Mendelssohn, Brahms en Scarlatti. Oct-Opus ontstond uit een in 1993 opgericht kwartet. De naam is symbolisch voor de acht leden die een eenheid vormen in de mu ziek. Ze volgden hun zangoplei ding van Joke de Vin, die tevens als stemcoach en adviseur verbon den is aan Oct-Opus. Het dubbel- voor de minder lucratieve activitei ten te verhogen. Een fikse discus sie in de commissie ging al vooraf aan dit voorstel. Soms lijkt het of de politiek meer scepsis dan waar dering heeft voor wie zich vrijwil lig inzet voor de samenleving. En zelfs vergeet dat de gemeente daar mee veel werk uit handen wordt genomen. Het huidige Welzijnshuis betreft de som van zes voormalige stich tingen: Kinderopvang, Peuterspeel zalen, leugd, Welzijn Ouderen, So ciaal-Cultureel Werk en Werk- saam. Stichtingen die tot 2006 alle maal apart hun bestaan bij de ge meente moesten bepleiten. De taak van het Welzijnshuis is vooral de burgers te steunen met voorzieningen, activiteiten en ad viezen. Met bundeling van die voormalige stichtingen binnen één organisatie zette de gemeente het welzijnswerk tevens op enige afstand. Voorheen was de gemeen te zelf rechtstreeks verantwoorde lijk. Nu lijkt het bestuur van het Welzijnshuis soms als 'Kop van Jut' te worden beschouwd. kwartet heeft zowel renaissance muziek als hedendaagse werken op het programma. De muzikale leiding is in handen van Noortje van der Welle. Zij volgde naast haar zangopleiding bij loke de Vin de opleiding Kerk muziek en Koordirectie. Vaste be geleider van Oct-Opus is Rien Ver beek. Hij bespeelt tijdens het con cert in de Nicolaaskerk zowel het orgel als de vleugel. Voor de pauze kunnen de bezoe kers luisteren naar religieuze wer ken van onder anderen Mendels sohn. Na de pauze staan wereldlij ke werken van onder anderen Obrecht, De Lattre, Morley en Hassler. Het concert in de Brouwse Nico laaskerk begint om 20.00 uur. Slopen muraltmuurtjes reden voor aanleg van onderkomen in inlaag. door Martijn de Koning zierikzee - Twee kranen die sta pels met stenen van de dijk bij het haventje De Val naar de achtergele gen inlaag tillen. Er zal toch niet gebouwd worden in het natuurge biedje aan de voet van de Zeeland- brug bij Zierikzee? Nou, eigenlijk wel. Waterschap Zeeuwse Eilan den maakt er momenteel een nieuw onderkomen voor de le- vendbarende hagedis. Enkele tientallen van die beestjes huizen nu in de muraltmuurtjes, die bij de haven op de dijk staan. De muurtjes zakken bijna in el kaar van ellende; reden voor het waterschap om ze als verloren te beschouwen. In 2010, als Bureau Zeeweringen de dijk ter plekke gaat versterken, gaat het bouwsel tegen de vlakte. Zonde van dat cultuurhistorisch erfgoed, beseft woordvoerder An neke McGovern van Bureau Zee weringen, een samenwerkingsver band van onder meer Waterschap en Rijkswaterstaat. „We hechten veel waarde aan zulke kostbare za ken", geeft ze aan. McGovern wijst in dat opzicht op de inventarisatie van cultuurhistorische objecten rond de Oosterschelde, die het bu reau begin deze maand presenteer de. Muraltmuurtjes, die simpel weg dienden om de dijk hoger en dus sterker te maken, nemen er een belangrijke plaats in. „Maar de ze zijn echt in héél slechte staat." Bovendien zijn er gelukkig nog aar dig wat muurtjes over op het ei land, zegt McGovern. Wie ze wil zien, kan op allerlei plaatsen te recht. Alleen: daar wonen nu net Levendbarende hagedissen geen levendbarende hagedissen. „Vroeger wel hoor", zegt Peter Mei- ninger, adviseur ecologie bij Bu reau Zeeweringen. „Toen vond je ze ook in de muurtjes bij Bom- menede, Zonnemaire en Bruinis- se." Daar zijn ze inmiddels verdwe nen. „Dat komt doordat de dijken anders worden onderhouden dan vroeger", legt Meininger uit. „Nu groeit er óf erg veel, óf alles wordt juist kaalgegeten door schapen." Terwijl de best veeleisende levend barende hagedis zich juist thuis voelt in de tussenweg: wel wat be groeiing om in weg te kruipen, maar ook genoeg open plekken om lekker op te kunnen warmen. De diertjes komen in Zeeland ver der alleen nog voor in de Kop van Schouwen en in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Ze zijn dus te zeld zaam om zomaar uit Zierikzee te 'We hopen dat ze uit zichzelf verhuizen. Ze zijn best ondernemend' laten verdwijnen. Het waterschap maakt daarom nu al een alternatie ve leefomgeving voor de beestjes. „Er komt een tweehonderd meter lange dam van stenen en gruis door de inlaag", zegt McGovern. Die wordt voorzien van holten om in weg te kruipen. Bovenop kunnen de diertjes lekker van de zon genieten. Zeeweringen hoopt dat de hagedis sen op eigen initiatief van de muurtjes naar de nieuwe wal ver huizen. Als ze dat over twee jaar nog niet hebben gedaan, worden ze een handje geholpen. „Maar ik denk niet dat dat nodig is", geeft Meininger aan. „Het zijn nogal on dernemende beestjes." Leuke fauteuil In lime of petrol kleur, met metalen frame. Ook in andere leerkleuren leverbaar. Van 475,- voor 375,- Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 De levendbarende hagedis legt 'gewoon' eieren, maar de schaal ervan is niet meer dan een dun vlies. Soms breekt dat net voor de geboorte al, waardoor het net lijkt of de moeder een kleintje baart. Het beest kan allerlei kleuren hebben. Vaak zijn ze zwart of blauwgroen. Een levendbarende hagedis kan zo'n achttien centimeter lang worden. De helft daarvan is staart. Het diertje kan in het wild zo'n twaalf jaar leven. f Zorglnfo Klaverblad Zeeland J T 0113 - 212 783 (ma. t/m vr. van 09.00-13.00 uur) E zorginfo@klaverbladzeeland.nl ouwerkerk - In het kader van de Week van de Zee gaan basisschool kinderen vrijdag op excursie in de Ouwerkerkse kreken. Naast het be kijken van de dieren die in de Oos terschelde leven speuren de leerlin gen vanaf een caisson naar de vo gels op de Oosterschelde. Een bos wachter leidt de kinderen rond in de inlaag. Het evenement wordt georganiseerd door het NME-cen- trum en de biologische werkgroep van de Nederlandse Onderwater sportbond. kijk ook op www. .nl DRUKVERLAGENDE MATRASSEN EN KUSSENS Paspoortstraat 32-34 4388BH O-Souburg Tel: 0118-469670 Ma: 13:00-17.30 Di-Vr: 09:00 - 17:30 Za: 09:00 - 16:00 Kloosterpoort 5 4421 SN Kapelle Tel 0113-330888 Ma: Gesloten Di-Vr: 10:00-17:00 Za: 10:00-16:00 middelburg - Woningcorporatie Woongoed gaat vaker controleren of er oud papier in portieken van flatgebouwen ligt. Aanleiding is de brand zondagavond in de hal van een flat aan de Driewegenhof in de Middelburgse wijk Dauwendae- le. De brand in de flat is aangestoken, daar is de brandweer vrijwel zeker van. Er is een ruit ingeslagen en er is vermoedelijk iets brandends in de berg oud papier gegooid. De po litie zoekt getuigen van de brand. Een buurtbewoner heeft rond het tijdstip van de brand twee jongens van een jaar of zestien zien weg rennen. De politie is ook op zoek naar de vrouw die op straat stond te kijken naar de brand. Woon goed wil afspraken maken met huurders over oud papier. Veel be woners gooien het direct vanuit de brievenbus in de hal. Ook zet ten sommige bewoners oud papier ruim voordat het wordt opgehaald in de hal van hun flatgebouw. KLAVERBLAD ZEELAND Kan ik zomaar veranderen van tandarts? Heb ik het recht om mijn eigen dossier in te zien? Mag ik vragen om een second-opinion? Voor dit soort vragen en meer... belt u met Zorglnfo! www.klaverbladzeeland.nl oude-tonge - De rechtbank in Rot terdam heeft het zoveelste be zwaar tegen de komst van winkel centrum Dabbestraat in Oude-Ton- ge afgewezen. Daardoor hoeft de gemeente Oostflakkee de bouw er van niet voor de vijfde keer stil te leggen. Door alle bezwaren liep de bouw van het centrum jaren ver traging op. De gemeente hoopt dat nog voor de bouwvak de eerste winkels, waaronder een Albert Heijn, open kunnen. Later komen er onder meer een Lidl en een parkeerdek. Half 2009 moet alles klaar zijn. De indiener van het afgewezen be zwaar was bang voor overlast door meer drukte. Hij kan nog wel bij de Raad van State in beroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58