Binnenland Job Cohen: gedrag krakers onaanvaardbaar Afdelingen CDA tegen hogere btw Dna-volgorde vrouw voor eerste keer in kaart gebracht 'Herfkens moet betalen' Nieuw bewijs in oude moordzaak 4 I Dinsdag 27 mei 2008 PZC Krakers houden huis in Amsterdam na ontruimingen. amsterdam - Een groep krakers heeft zondagavond de ruiten inge gooid van het stadhuis van Amster dam en de ambtswoning van bur gemeester Job Cohen. Op de linkse website Indymedia.nl zeggen onbekenden de vernielin gen te hebben aangericht uit woe de over de ontruiming van vijf kraakpanden. Daarbij werden 51 personen aangehouden. Volgens de politie trokken enkele tientallen krakers zondagavond door de stad en vernielden ze ne gen ruiten van het stadhuis en acht van de ambtswoning. Cohen zei in een reactie dat het ge drag van de krakers „onaanvaard baar" is en „absoluut niet kan". „Niet alleen mijn ruiten zijn inge gooid, maar ook de ruiten van de kraakbeweging." De actie is vol gens hem koren op de molen van diegenen die een kraakverbod be pleiten. De politie maakte bekend dat zij in de woningen een groot aantal wapens heeft aangetroffen. Het gaat onder meer om honkbalknup pels, een gaspistool, een ploerten doder, een boksbeugel, een kap mes, een schietpen, een slagvoor- werp met spijkers en munitie voor een vuurwapen. PETER den haag - Diverse CDA-afdelin- gen hebben hun partijgenoten in kabinet en Tweede Kamer opgeroe pen de voorgenomen btw-verho- ging per 2009 te schrappen. De stij ging van 19 naar 20 procent be dreigt volgens de afdelingen de koopkracht van mensen met een middeninkomen en de minima. De basisgroep Sociale Zekerheid van het CDA en 12 afdelingen uit Limburg en Noord-Brabant willen dat het partijcongres zich zaterdag keert tegen de verhoging. Volgens hen loopt de koopkracht nu al te rug, terwijl de prijzen voor voe ding en energie juist stijgen. Dat terwijl de overheid al genoeg extra geld binnen krijgt door de hogere aardgasbaten. De btw-verhoging is per saldo dus niet nodig. Het CDA dient op te komen voor de middeninkomens, stellen twaalf afdelingen. Deze groep, met een bruto-inko- men van 30.000 tot 60.000 euro per jaar, valt volgens hen bijna bui ten alle regelingen voor financiële extraatjes. Eerder hebben tijdens het Voorjaarsoverleg de werkgever sorganisaties en de vakbonden het kabinet al opgeroepen de ge plande verhoging te schrappen. 'Dna-landkaart' kan helpen ziektes in vroeg stadium op te sporen. door Mare Laan AMSTERDAM - Marjolein Kriek is de eerste vrouw ter wereld van wie onderzoekers de complete dna-volgorde van erfelijke eigen schappen in kaart hebben ge bracht. Haar dna-volgorde wordt binnenkort openbaar wordt ge maakt, op enkele privacygevoelige gegevens na, zoals haar kans op ernstige ziekten. Kriek (34) is zelf klinisch geneticus aan het Leids Universitair Medisch Centrum. Volgens onderzoekslei der Gert-Jan van Ommen is de dna-landkaart van belang voor on derzoek naar erfelijke afwijkingen bij mensen. „Wij kunnen straks zien wat gezond dna is, en welke varianten ervan risico geven op ziekten. Van duizenden mensen zijn al kleine delen van het dna in kaart gebracht. Die kunnen nu ver geleken worden met de grote land kaart van Krieks dna." Kriek wil met het publiceren van haar erfelij ke kenmerken 'het taboe rond dna' doorbreken. „Ik weet straks, na verdere analyses, misschien dat ik een kleine kans op hart- of vaat ziekten heb. Daar kan ik mijn le vensstijl aan aanpassen om de risi co's te verminderen, door niet te drinken en niet te roken. Wel kan ik me voorstellen dat ik als ik zeer grote risico's loop, bijvoorbeeld op darmkanker of borstkanker, dat privé houd en het niet aan de ver zekering vertel." De onderzoekers hebben zes maanden gedaan over de dna-kaart. Een eerste vergelijking met enkele kleinere dna-clusters van andere mensen bracht al aan het licht dat Krieks voorouders af- PAAlC. MOET (Mc eetiST eeA/S- GoBC? C7 VE rz MA O MNKfcN den haag - De Tweede Kamer wil dat VN-diplomate Eveline Herf kens door Nederland betaalde huurvergoedingen terugstort. Mi nister Verhagen van buitenlandse zaken laat onderzoeken of dit juri disch mogelijk is. Gisteren bleek dat de oud-minister (PvdA) had moeten weten dat zij in dienst van de Verenigde Naties geen geld mag aannemen van der den, zoals in dit geval de Neder landse overheid. Het ministerie van Buitenlandse Zaken betaalde Herfkens tussen 2002 en 2006 bovenop haar salaris voor 280.000 dollar aan verhuis- en huursubsidie voor haar apparte ment in New York. Daar werkte zij voor de ontwikkelingsorganisa tie UNDP. In een rapport stelt de juridische dienst van deze VN-organisatie nu dat zowel Herfkens, de VN als het ministerie van Buitenlandse zaken had moeten weten dat deze huur subsidie in strijd was met interne gedragsregels. Herfkens heeft altijd gezegd dat zij niets afwist van de regels, maar uit het document van de VN blijkt dat haar nieuwe werkgever haar hiervan bij haar aantreden schrifte lijk op de hoogte heeft gesteld. komstig zijn uit Oman, Armenië, Polen en Ierland. „Dat laatste ver klaart mogelijk mijn rode haar." Onderzoeker Van Ommen: „Hoe meer we dna-volgordes van indivi duen in kaart kunnen brengen, des te beter kunnen we beoorde len welke dna-onderdelen bij ie dereen voorkomen, wat daarbij de gezonde variaties zijn, en welke va riaties mogelijk wijzen op aangebo ren ziekten." Onderzoeker Van Ommen sluit niet uit dat dna-gegevens in de toe komst beschikbaar komen voor on der andere verzekeraars. „De vraag is: wat je wilt toestaan dat er mee gedaan wordt. In de VS is onlangs een wet aangenomen die het verzekeraars verbiedt iets met deze erfelijkheidsinformatie te doen." Hij ziet ook kansen. De techniek kan onderzoek naar borstkanker bijvoorbeeld goedkoper maken. Groningen - Nieuw bewijs in de zaak rond de dood van Gonda Smit in Hoogezand eind 1996 moet volgens het Openbaar Minis terie aantonen dat de vrouw door haar man is vermoord. Dat maakte het OM gisteren bekend. Het OM verdenkt de man ervan op 11 de cember 1996 zijn vrouw te hebben neergeslagen en haar hals te heb ben doorgesneden, waarna hij haar woning in brand stak. Justitie baseert dat op nieuw bewijs dat voortkomt uit medisch onderzoek, reconstructies van de brand en een verklaring van zijn dochter. www.hz.nl De krakers kregen gisteren hun spullen terug via de woningbouwvereniging. foto Evert Elzinga/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4