Zeeland Twee cultuurprijzen in Terneuzen Thea Fierens beleeft ultieme droom 'Verbod Alles moet weg Motie SP Hulst voor kinderen in armoede roken half jaar later' Grote uitverkoop Lezingen over scheepvaart Wij zijn aan het verbouwen! Vanaf vandaag 9.30 uur ZPZC Dinsdag 27 mei 2008 25 College wil prijzen om de drie of vier jaar uitreiken. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Burgemeester en wet houders van Terneuzen willen twee cultuurprijzen instellen. Naast dé cultuurprijs van de ge meente zou er een gecombineerde jongeren- en aanmoedigingsprijs moeten komen. De prijzen, zo stelt het college zich voor, zouden drie- of vierjaarlijks kunnen wor den uitgereikt. Het Platform Kunst en Cultuur heeft voorgesteld een aparte aan moedigingsprijs en aparte jonge- renprijs in het leven te roepen. Met het oog op het aantal kandida ten dat in aanmerking zou kun nen komen voor de cultuurprijzen vinden B en W dat teveel van het goede. Om diezelfde reden wil het college de prijzen om de drie of vier jaar uitreiken en niet tweejaar lijks, zoals het Platform adviseert. De winnaars van de cultuurprij zen krijgen een geldbedrag van 2.500 euro en een kunstwerk, dat gemaakt is door een Zeeuwse en zo mogelijk Terneuzense kunste naar. Met de cultuurprijs wil de gemeen te erkenning tonen aan mensen die zich inzetten op cultureel ge bied in de meeste brede zin. In aanmerking voor de prijs komen beeldend kunstenaars, musici, schrijvers, dichters, acteurs en ove rige kunstenaars, zowel professio- Wl De gemeente Terneuzen gaat naast een gemeentelijke cultuur prijs ook een gecombineerde jon geren- en aanmoedigingsprijs in het leven roepen. nele als amateurs. Ook mensen of organisaties die actief zijn op cultu reel gebied komen in aanmerking. De kandidaten moeten wel actief zijn of gevestigd zijn in de gemeen te Terneuzen. De Terneuzense bevolking zal straks worden aangespoord om voordrachten te doen via oproe pen in de nieuwsmedia. De voor drachten kunnen dan zowel schrif telijk als via de website van de ge meente Terneuzen worden ge daan. Uit de voorgedragen kandidaten maakt het Platform Kunst en Cul tuur alvast een voorselectie. Een onafhankelijke jury nomineert per prijs drie mogelijke winnaars en draagt één winnaar voor. Het Platform had voorgesteld zelf die jury te benoemen, maar burge meester en wethouders hebben be sloten dat ze dat liever zelf doen. Wel op voordracht van het Plat form. Ook in gevallen waarin het reglement voor de cultuurprijzen niet duidelijk voorziet, heeft het Terneuzense college uiteindelijk de beslissende stem. Het streven is om de cultuurprijs nog dit jaar uit te reiken. Geboren en getogen Oostburgse directeur Bevolkingsfonds VN. door Wilma Valk OOSTBURC - Nederlanders die een topfunctie bekleden binnen de Verenigde Naties zijn schaars. Maar op 1 juli gaat Thea Fierens aan de slag als lid van de directie van het Bevolkingsfonds van de VN in New York. Thea, klasgenote van politica Annelies Bogaert, is geboren en getogen in Oostburg. „Ik was tijdens mijn periode als Kamerlid (2003-2006) al gepolst of ik interesse had in een directie functie bij de VN", vertelt Fierens. „Maar, al was ik kandidaat voor Nederland, er zijn heel veel andere landen die ook een directeur wil len leveren. Alle beschikbare func ties zijn transparant en worden op een website gepubliceerd. Er ko men duizenden schriftelijke sollici taties binnen." Thea kreeg bij haar sollicitatie steun van de vertegen woordiger van Nederland bij de VN. Na drie weken van meetings in New York, telefoontjes, mails, het beantwoorden van duizenden vragen, presentaties over bevol kingspolitiek en landen in oorlog, én gesprekken in Genève, werd ze aangenomen. „Bij de UNFPA, het VN-Bevolkingsfonds, werk ik on der directeur-generaal Thoraya Obaid. Ik zal onder meer de regio Europa en Azië aansturen." De UNFPA is vooral actief op het ge bied van rechten en zorg van vrou wen, familieplanning, voorlichting TERNEUZEN - In het kader van de Week van de Zee verzorgt het Schelde Informatiecentrum in nau we samenwerking met de werk groep Week van de Zee Zeeuws- Vlaanderen vanavond twee lezin gen over de scheepvaart op de Westerschelde. Harm Verbeek van het project Verruiming Vaargeul Westerschelde geeft uitleg over de op handen zijnde verdieping. Piet van der Vlies, oud 'wrakkenrui- mer' bij Rijkswaterstaat en advi seur van het sleep- en bergingsbe drijf Multraship, geeft uitleg over het werk van de bergers op het moment dat het misgaat op de drukbevaren Westerschelde. De bijeenkomst in Natuur Zo (bibli otheek Terneuzen) begint om 19.30 uur. en gezondheidszorg. Door haar vo rige betrekkingen en werk bij on der meer de ontwikkelingsorgani satie SNV en de wereldwinkels, haar studie gezondheidskunde en 'In oorlogstijd en sowieso in arme landen zijn vooral vrouwen productief sociale pedagogie, maar vooral door haar grote passie voor deze materie spreekt ze van een uitda ging. Fierens gaat teams in diverse landen aansturen: „Daarbij wer ken we samen met de plaatselijke regeringen. Zo worden er bijvoor beeld klinieken gebouwd. Vooral moeder- en kindsterfte, veilig vrijen en alle mogelijke vormen van voorlichting zijn heel belang rijk. Een moeilijke agenda, vooral in oorlogsgebieden. Vrouwenrech ten in vluchtelingenkampen zijn cruciaal. In oorlogstijd en sowieso in arme landen zijn vooral vrou wen productief Die moeten be schermd worden." Voor haar werk reist Thea straks de wereld rond: „Wij staan met onze voeten in de blubber. We ge ven dan wel opdrachten, maar door Harold de Puysseleijr HULST - De fractie van de SP in de gemeenteraad van Hulst komt met een motie om geld veilig te stellen voor kinderen die in armoede op groeien. De gemeente Hulst krijgt volgens de SP eenmalig 68.000 eu ro van het rijk om kinderen die het financieel niet zo breed heb ben mee te laten doen aan kunst, cultuur en andere dingen waar ze nu geen geld voor hebben. Dat geld (34.000 in 2008 en 34.000 in 2009) wordt beschikbaar gesteld aan de Nederlandse gemeenten door het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. De SP wijst er in de motie op dat de ge meenteraad van Hulst in haar prio- moeten kijken of het allemaal lukt en vooral onderhandelen met rege ringen. Ik kom in de armste gebie den. Na een lange vlucht vaak ver der met een klein vliegtuigje, bus of auto en dikwijls te voet. Het is natuurlijk een ultieme droom te mogen meewerken aan de millen niumdoelen: het halveren van de armoede in 2015. Nu zit ik nog di recter aan de knoppen in het hart van de VN. Fantastisch." Op 1 juli begint ze bij het VN-Be- volkingsfonds. „Ik heb nu een con tract voor een jaar, maar in princi pe is het een aanstelling voor onbe paalde tijd." Gemeenten moeten volgens raadslid Cees Freeke in actie komen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente moeten zich sterk maken om de handha ving van het rookverbod in de ho reca een half jaar op te schuiven. Daarvoor pleit het Terneuzense raadslid Cees Freeke (LCF) in een open brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Uit een deze maand in Terneuzen gehouden symposium is het Freeke duidelijk geworden dat de horeca nog niet klaar is voor het rookverbod dat op 1 juli ingaat. In aparte rookruimten mag wel ge rookt worden, maar daarvoor zijn bouwvergunningen nodig. En er mag niet bediend worden. „En hoe zit het met de brandweerei- sen?", vraagt Freeke zich af. De horeca-ondernemers beseffen volgens hem wel dat er aan een rookverbod niet valt te ontkomen, maar hebben bezwaar tegen de snelheid waarmee de wetgeving van toepassing wordt. „Er zijn te veel onduidelijkheden", betoogt Freeke. „In andere gemeenten zal het niet veel anders zijn. Gemeen ten moeten zich er dus mee be moeien. Daarom een pleidooi om rechtshandhaving bijvoorbeeld een half jaar op te schuiven." riteitendebatten voor de nieuwe gemeentebegrotingen telkens aan dacht vraagt voor de minder be deelden in de samenleving. „Dit is een uitgelezen kans om iets extra's te doen voor deze groep", stelt frac tievoorzitter Ger van Unen. De motie van haar partij is vooral ook bedoeld om ervoor te zorgen dat het uitgekeerde geld ook daadwer kelijk door de gemeente wordt be steed aan arme kinderen. Ook is het de bedoeling het college van burgemeester en wethouders zo opdracht te geven om in septem ber dit jaar met een voorstel te ko men in de adviescommissie Sa menleving hoe de extra middelen kunnen worden besteed. Excuses voor het ongemak. Koopjeshoek met: *Diverse merken zoals: Brax, Basler, jobis, Escada, Luisa Cerano,etc. *Blazers, broeken, pulls, rokken, vesten, jassen, blouses, etc. DELSCHER Grote Markt 11 -13 4461 AH Goes www.delscher.nl Thea Fierens uit Oostburg gaat op 1 juli aan de slag bij de Verenigde Naties in New York. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49