Papa-san en Mama-san Zeeland Onderwijs scholen Sluis blijft op peil Ondernemers moeten hulp politiek krijgen Vernielingen en vandalisme meest voorkomende misdrijven in wijken Koningin 22 Dinsdag 27 mei 2008 pzcZ Wethouder garandeert goed onderwijs op alle Sluise basisscholen. door René Hoonhorst sluis - Wethouder Henk Luijen- dijk hoopt vóór het eind van het jaar een Sluise onderwijsvisie te presenteren. In die samen met de onderwijsstichtingen Escalda en Scoba te ontwikkelen visie moet duidelijk worden welk beleid er voor het op peil houden van het basisonderwijs gevoerd gaat wor den. Luijendijk benadrukt dat de ge meente Sluis aan al haar verplich tingen blijft: voldoen. Het is niet de bedoeling scholen dood te la ten bloeden door geen geld be schikbaar te stellen voor onder houd. Enkele raadsleden wezen er vorige week al op dat een eerder beloofd bedrag voor het opknap pen van de Europaschool in Zuid- zande nog steeds in de begroting is opgenomen. Luijendijk: „Dat is in de kadernota terug te vinden." De wethouder is ook niet ge schrokken van een fel betoog van voorzitter Hans Enkelaar van de stichting openbaar primair onder wijs Escalda. Enkelaar memoreer- Een samen met de stichtingen Es- calda en Scoba op te stellen on derwijsvisie moet eind dit jaar la ten zien hoe het onderwijs in Sluis er in de toekomst uitziet. oostburg - De nieuwe brochure 'Mooi West', die West-Zeeuws- Vlaanderen en het bedrijfsleven in die streek aanprijst, wordt morgen avond gepresenteerd in het club huis van de Oostburgse golfclub De Brugse Vaart. Grafisch Bedrijf Pieters en A3 Jan sen Publi Design willen onderne mers én vooral politici woensdag avond meegeven welke kansen er liggen en hoe die gegrepen moe ten worden. Wethouder Maria le Roy zet op een rijtje wat de gemeente Sluis al doet. Maar ondernemer Karlie van de Vijver, hotelier Barth Gort- ZEEUWS De chef nieuwsdienst van deze krant zal voortaan iets langer na denken voordat hij een verslaggeef ster vraagt of ze nog een jurk heeft. Hij bedoelde te zeggen: wil jij aanstaande vrijdag bij de vie ring van 250 jaar PZC het bezoek van de koningin verslaan. Maar zij zag haar kans schoon om in geuren en kleuren te vertellen hoe de vorige week tijdens de commis sievergadering over de kadernota dat Sluis de afgelopen jaren al vijf miljoen euro aan onderwijsgeld voor andere doelen heeft gebruikt. Hij gaf toe dar de bijdragen van het Rijk niet geoormerkt zijn en dat de gemeente niet gedwongen kan worden om het geld aan on derwijsvoorzieningen te besteden. Maar hij vond dat Sluis moreel ver plicht is om dik een half miljoen in voorzieningen voor het (open baar) onderwijs te steken. Het bestuur van Escalda heeft nog geen handtekening gezet onder een ontvlechtingsovereenkomst. Het openbaar basisonderwijs valt - 'hoewel we wel werken alsof we zelfstandig zijn' - formeel nog steeds onder verantwoordelijkheid van Sluis. Sluis wilde zich enkele jaren geleden niet bij de in Hulst en Terneuzen actieve stichting Open Basis aansluiten, omdat dat dat te veel geld zou kosten. Een gesprek tussen Escalda en de gemeente heeft de lucht wat ge klaard. Enkelaar houdt niet langer vast aan een bepaald bedrag dat de gemeente in het basisonderwijs moet steken. „Maar we moeten wel de garantie hebben dat op elke school kwalitatief, goed onderwijs kan worden gegeven." Luijendijk meldt dat burgemeester en wet houder niets anders willen. Hij gaat ervan uit dat Sluis en Escalda binnenkort overeenstemming be reiken over de te volgen koers. mans, internet- en websitepioniet Oscar van Beest en bankier Peter Essenberg laten weten welke kan sen ondernemers hebben. Zij zul len niet schromen om gemeentebe stuurders te wijzen op ontwikke lingen waarbij ondernemers poli tieke of beleidsmatige steun kun nen gebruiken. Het 'gonst' welis waar van activiteiten en dynamiek in het westen, maar of het genoeg is, blijft de vraag. De organisatie vraagt zich daarom niet alleen af of ondernemers in West-Zeeuws-Vlaanderen alert zijn op nieuwe kansen, maar ook of'de gemeente wel goed bezig is'. Tip? redactie@pzc.nl fijn haar gloednieuwe jurk is, die ze nét voor haar verjaardag had gekregen. Uiteindelijk rondde hij het gesprek af door te zeggen: „Trek hem vrijdag dan maar aan." De verslaggeefster kijkt nu uit naar het bezoek van de koningin. Niet uit journalistiek oogpunt, maar omdat ze dan haar jurk aan kan. Beheerdersechtpaar Varenscentrum Terneuzen stopt ermee. door Ronald Verstraten terneuzen - Als je maanden weg bent van huis, wil je wel eens met je familie bellen. Of je zoekt een luisterend oor. En dan niet dat van die collega, die je op je zeereizen tóch al elke dag tegenkomt. Af en toe snakt de zeeman naar een hui selijke sfeer. Naar een plaatsvervan gende vader en een moeder, zo je wilt. Rollen die in het Terneuzen- se Varenscentrum bijna een kwart eeuw waren weggelegd voor het echtpaar Tanis. Papa-san en Ma ma-san, zoals ze door Koreaanse matrozen worden genoemd. In tegenstelling tot Claudette (62) die zich omschrijft als 'halve Belg', is Ewit (65) een rasechte Temeuze- naar. „Ik kom uit een schippersfa- milie. Op mijn veertiende ben ik op de kustvaart gaan werken. La ter heb ik nog wel eens een paar jaar aan wal gewerkt, maar dat be viel niet. Het in het gareel lopen. De scheepvaart is dan toch vrijer." Dus keerde hij terug op de vaart, maar moest later door reuma toch weer werk zoeken aan wal. „Toen werd er op een gegeven moment een echtpaar gevraagd voor het zeemanshuis. Zo zijn we erin ge rold." Ze kenden het milieu wel, dat vroeger ook voor een groot deel uit binnenschippers bestond, maar sommige dingen waren nieuw. „Je wordt geconfronteerd Het oude Varenscentrum. Ook agressie, diefstal en inbraak bedreigen de veiligheidin Terneuzen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De inwoners van de gemeente Terneuzen vinden dat vernielingen en vandalisme de meest voorkomende misdrijven in hun woonomgeving zijn. Dat blijkt uit een enquête rond het ge voel van veiligheid door TNS NIPO. Vandalisme wordt door 40 procent van de ondervraagden ge noemd. Ook agressie (31 procent), diefstal en inbraak (beide 25 pro cent) scoren hoog. Opvallend is wel dat een kwart van de onder met zeelieden uit andere landen die voor 'peanuts' werken. En met leefomstandigheden op de sche pen die absurd zijn. Zelfs nu in 2008 is er nog niks veranderd. Ik noem het gewoon moderne slaver nij. Een goedbetaalde Filipijn krijgt vijfhonderd dollar per maand. Als je dan ziet dat de dol lar momenteel 58 cent waard is... Het gros krijgt zelfs maar 350 of 380 dollar per maand. En daarvoor zitten ze wel minimaal tien maan den op een schip." Het beeld van de kroeglopende zeeman die en passant naar de hoe ren gaat, klopt dan ook al lang niet meer. Ze hebben er het geld niet eens voor. Tegenwerpingen van buitenstaanders dat het zeemanssa laris in hun thuisland veel meer waard is, wijst het echtpaar van de hand. „Want ze zitten wel hier. En een pakje sigaretten kost voor hen ook gewoon vijf euro. Als ze bij Ya- 'Een goedbetaalde Filipijn krijgt 500 dollar per maand. Gewoon moderne slavernij' ra liggen in Sluiskil, kunnen ze 's avonds een taxirit terug vanuit Ter neuzen niet eens veroorloven. Dan snap je dat die mensen zo blij zijn als ze door ons worden opge haald, dat ze toch eens even van dat rotschip afkunnen." Het busje van het Varenscentrum gaat 's middags de schepen langs en brengt 's avonds de zeelui te- foto Peter Nicolai vraagden aangeeft dat er in hun woon- en leefomgeving geen delic ten voorkomen. Van de mensen die vernielingen en vandalisme noemen, zegt één op de drie bewoners dit regelmatig te ervaren en ruim een derde geeft aan dit soms mee te maken. Van degenen die agressie en verbaal ge weld noemen, maakt bijna de helft dit soms mee en 17 procent ervaart dit regelmatig. Niemand geeft aan in de afgelo pen twaalf maanden vaak te ma ken hebben gehad met inbraak. Ongeveer de helft zegt dit misdrijf soms te ervaren. Voor diefstal lig gen die cijfers ongeveer hetzelfde. Van de ondervraagden zegt 21 pro- Varenscentrum Het Varenscentrum in Terneu zen staat aan de Westkolk- straat. Het beoogt een huiselij ke opvang voor zeelieden die lang weg zijn van hun huis en familie. Het centrum is in 1967 opge richt door H. de Meijer, toen malig eigenaar van scheepvaart bedrijf August de Meijer. Ewit en Claudette Tanis heb ben sinds 1985 als beheerders echtpaar van het centrum ge fungeerd. In het centrum komen jaarlijks zo'n zeven- tot achtduizend be zoekers van over de hele we reld. rug. De toch al ongebruikelijke werktijden van de beheerders - van twee tot elf - worden nogal eens overschreden. „Als er een voetbalwedstrijd op tv is, laat je die natuurlijk uit kijken. En als je dan nog langs verschillende sche pen moet, ben je niet meteen te rug." Hun opvolger Joop van Don deren (55) kan dus alvast zijn borst nat maken. Al staat hij er met twee vrouwelijke part-timers en een groepje vrijwilligers niet al leen voor. De van oorsprong Gro ningse oud-schipper loopt al een paar jaar mee als vrijwilliger. Bezoekers komen uit heel de we reld. „Soms uit landen waar ik zelfs nog nooit van had gehoord. Tegenwoordig komen er veel uit het oostblok." Het zeemanshuis is niet alleen een sociaal trefpunt, maar ook een plaats waar veel en ver getelefoneerd wordt. Met een Seafarer's kaart kan men tegen een goedkoop tarief bellen. Er staan zes telefoonhokjes, plus twee com puters om te internetten. Met na me rond de kerstdagen is er be hoefte aan een persoonlijk praatje. „Je kunt dan merken dat ze het soms erg moeilijk hebben", zegt Claudette. In geval van ziekte of problemen zijn er contacten met hulpverleners, maar die sluiten niet altijd snel genoeg aan, omdat de zeelui meestal maar een dag in Terneuzen zijn. Na hun afscheid blijven Ewit en Claudet als vrijwilliger verbonden aan het Varenscentrum. De af scheidsreceptie is daar zaterdag van 17.00 tot 20.00 uur. cent overlast te ervaren van drugs gebruik in de woonomgeving. Dat zijn vooral bewoners van de oude binnenstad bij de Scheldeboule- vard, Scheldekade en het Theater plein. De helft van de mensen er vaart geen overlast van drugshan del in de buurt. Degenen die wel overlast hebben, wonen ook voor al weer in de binnenstad. Overlast van jongeren heeft 41 pro cent van de inwoners. Opvallend is dat vooral 55-plussers zeggen geen overlast te ondervinden. Van de mensen die zeggen wel last te hebben, geeft bijna de helft aan dit soms mee te maken. Drie op de tien inwoners zegt dit regelmatig mee te maken. ALMANAK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46