Zeeland Miesen opent Café PG Licht op groen P Instanties moeten samenwerken om Wil je nieuwe mensen naar Zeeland bedrijvigheid naar Zeeland te halen halen, dan is daar werk voor nodig Provincie en gemeenten moeten samen economie impuls geven Ceremonie RA in Middelburg PZC Dinsdag 27 mei 2008 3 I Op zoek naar een I stoere skelter? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Er moet wat gebeuren", vindt David Luteijn, voorzitter van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging. „In Zee land wordt vaak gedacht: ach, het gaat z'n gangetje wel, maar we kunnen niet stilstaan. De conclu sies van de Rekenkamer zijn geen verrassing. Ik denk dat alle instan ties samen moeten werken om be drijvigheid naar Zeeland te halen. Daarnaast moet het beleid helder op papier komen. We moeten in zetten op industrie, recreatie en toerisme en de agrarische sector. We moeten industriële complexen versterken, zoals containertermi- nals en activiteiten in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Wat betreft toerisme en recreatie moe ten we investeren in kwaliteit: mensen met een hoog bestedings niveau, die het hele jaar door naar Zeeland komen. In de agrarische sector zijn we een nieuwe fase in geslagen, bijvoorbeeld met een doorbraak in de glastuinbouw. Ie kunt geen keuze maken, want we hebben die drie poten allemaal hard nodig. Je kunt wel accenten leggen en de sectoren koppelen, bijvoorbeeld de recreatieve sector met de rust, ruimte en zorg. En: als er meer industrie naar Zeeland komt, kunnen we daar op de lange termijn meer jonge mensen mee aantrekken." 111f fp David Luteijn Er zijn volop initiatieven van de provincie. Dat juichen we toe", zegt woordvoerder Mare Volleman van de Kamer van Koophandel Zeeland. Hij doelt daarmee met name op Impuls Zee land, een ontwikkelingsmaatschap pij die tot doel heeft de dynamiek van de Zeeuwse economie te ver groten. Volleman: „Op het moment dat de resultaten achterblijven moet je insteken op zaken die de grootste kans van slagen hebben. Wij vin den dat Zeeland vooral in moet ste ken op het toerisme en de zeeha vens. Daar is de meeste kans op succes. Zo moet de provincie zijn stinkende best doen om de WCT en VCT zo snel mogelijk van de grond te laten komen. Wat recrea tie en toerisme betreft, moet de provincie meer ruimte bieden aan vernieuwing en het opzetten van nieuwe projecten in de sector. Daarnaast vinden we het belang rijk dat de Kenniswerf nu eindelijk van de grond komt. Met name de combinatie tussen onderwijs en ar beidsmarkt. Vergrijzing kun je niet tegengaan, maar je kunt wel inspe len om nieuwe mensen naar Zee land te halen, maar daar is wel werk voor nodig. Mensen komen hier echt niet wonen omdat de zon hier meer schijnt dan in de randstad." Mare Volleman De Rekenkamer Zeeland komt met een paar heldere aanbevelingen aan het provinciaal bestuur. De provincie moet scherpere keuzes maken bij de stimulering van de economie. De rekenkamer vindt het huidige politieke adagium 'Dynamiek uit diversiteit' te flets en te versnipperd. Bovendien moet het effect van de besteding van de miljoenen beter worden gemeten. De Rekenkamer wijst daarbij terecht op de relatieve zwakte van de Zeeuwse economie en geeft een oranje/rood alarm. Dit signaal heeft de verkeerde kleur. De hoogste staat van paraatheid is inderdaad gewenst, maar de provincie moet wel onversaagd verder. Het licht op diep groen voor alle economische activiteiten ligt voor de hand. Het rapport van de Rekenkamer mag geen excuus zijn voor een nieuwe discussie over havens óf toerisme, over landbouw óf industrie. Deze provincie is groot genoeg voor verscheidenheid. Het rapport is vooral aanleiding om in een sfeer van hoge urgentie ingrijpende beleidskeuzes te maken en die ook met daadkracht uit te voeren. Desnoods sector voor sector. In een reactie op het rapport wijst gedeputeerde Marten Wiersma echter op het versterken van de samenhang tussen de bekende economische dragers. Als voorbeeld noemt hij het visteeltbedrijf als toeristische attractie. Dat is aardig. Maar met de twintig miljoen euro die Zeeland jaarlijks in de economie pompt, is toch een veel krachtiger impuls te geven? Burgemeester Veere wil prioriteitenlijst opstellen met projecten. TERNEUZEN - De provincie Zeeland moet samen met de Zeeuwse ge meenten bepalen welk econo misch project absolute prioriteit verdient. Dat zei burgemeester R. van der Zwaag gisteren in Terneu- zen in zijn jaarrede als voorzitter van de Vereniging van Zeeuws Ge meenten. In andere provincies worden in overleg met de gemeente een der gelijke projectlijst vastgesteld, in clusief een rangorde. „Natuurlijk zijn de gemeenten die laag staan teleurgesteld, maar het schept wel duidelijkheid. In Den Haag en Brussel circuleren dan dezelfde lijs ten. Deze eenheid hebben we no dig om miljoenen binnen te ha len." Volgens Van der Zwaag ope reren de gemeenten en de provin cie nu niet als een eenheid. Het re sultaat is dat gemeenten niet van elkaar weten waarmee ze bezig zijn en welke prioriteiten gesteld worden. „Ik roep de provincie dan ook op om met ons zulke lijsten te maken om onze inhoud en lobby op elkaar af te stemmen." Hij stel de ook dat gemeenten voor elkaar open moeten staan. Zeeuwse gemeenten moeten sa men met de provincie een lijst maken met economische projec ten. Dat schept duidelijkheid in Den Haag en Brussel. Eerste regionale 'Alzheimercafé' voor zorgwerkers in Zeeland. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Psycholoog Bère Mie sen bedacht ruim tien jaar geleden het Alzheimercafé, ontmoetings plaats voor dementerenden, part ners en familie. Morgen, in Vlissin- gen, opent de lector psychogeria- trie aan de Haagse Hogeschool het tweede Café PG van Nederland: een soort Alzheimercafé, maar dan voor mensen die werken met dementerenden. Dat idee van Miesen functioneert sinds twee jaar in Den Haag en lijkt net zo succesvol te kunnen worden als de Alzheimercafés. Daar draaien er nu honderd van in Nederland. Zeeland telt er vier, die maandelijks onderdak hebben bij zorgcentra in Middelburg, Goes, Zierikzee en Terneuzen. Café Psycho Geriatrie, zoals de naam van Miesens nieuweling vol uit luidt, krijgt een eerste Zeeuwse editie bij de Stichting Werkt voor Ouderen in zorgcentrum Ter Ree- de in Vlissingen. Miesen opent het Café PG met een lezing over zijn visie op het werken met cliënten die demente rend zijn. Café PG moet een ont moetingsplaats worden voor ieder een die beroepshalve te maken krijgt met dementerenden: studen ten uit de zorgsector, verzorgen den en verpleegkundigen, artsen, thuishulpen en vrijwilligers. Het café in het zorgcentrum aan de Vredehoflaan begint om 19.30 uur. BIJ NADER In de PZC van 24 mei stond dat de tekeningen die de kinderen voor de koningin hebben gemaakt in het Zeeuws Museum worden geëx poseerd. Dat is niet waar. Ze wor den opgehangen in de Kloostergan gen van de abdij. MIDDELBURG - 85 studenten van de Roosevelt Academy krijgen don derdag hun bachelordiploma tij dens een ceremonie in de Nieuwe Kerk. De ceremonie begint om 16 uur. Bij goed weer zal de stoet hooglera ren, docenten en studenten om 15.45 uur vertrekken vanaf de ge bouwen aan de Stadhuisstraat. De Rekenkamer Zeeland vindt dat de politiek keuzes moet maken om Zeeland in economisch opzicht een 'smoel' te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3