Buitengebied aan de man te brengen *5 .7 Zeekraal op de wijze van 't Veerhuis PZC Dinsdag 27 mei 2008 31 m markt. De vraag wil echter niet goed op gang komen. Zeegroente blijft tamelijk onbekend. Ondanks folders en posters met foto's van zee kraal en lamsoor gecombineerd met zalm, zee wolf en zeebaars die het water in de mond doen lopen. Ondanks de lofzang op zeekraal op evenementen als de Smaeck van Zeeland. En ondanks het feit dat ook landelijke media van tijd tot tijd aandacht besteden aan deze smakelijke groente. „Tja, wie ooit zeekraal heeft gegeten, is ver kocht", weet Poleij, „maar de kwestie is: hoe laat je mensen die het nog nooit op hun bord hebben gehad, er kennis mee maken. Wie daar een oplossing voor heeft mag het zeggen." Misschien helpt de nieuwe promotiecampagne Zeeuwse Zeekraal die morgen begint. Het is een initiatief van acht zeekraalondernemers, de provincie Zeeland en de hotelschool van het ROC Zeeland. Verder werken vijf Zeeuwse top restaurants mee. Hun chefs hebben speciaal voor de campagne een recept met zeekraal be dacht. De bedoeling is te stimuleren dat meer restaurants zeekraal gaan serveren. Arold Ver- sluys van de ROC-hotelschool: „Dat kan een manier zijn om de bekendheid van zeekraal te vergroten. Laat toeristen ermee kennismaken. Uitgaand van de ervaring dat wie eenmaal zee kraal heeft gegeten, en er de smaak van te pak ken heeft, vergroot dat mogelijk de vraag naar zeegroente in andere delen van het land en in Duitsland en België." Dat het zeekraalseizoen (van mei tot september) samenvalt met de pe riode waarin de meeste toeristen in Zeeland verkeren, is een mooie bijkomstigheid. De samenwerking met de vijf toprestaurants is ook bedoeld om te laten zien dat zeekraal een groente is voor beginners en gevorderden. Ver- sluys: „Een topkok bedenkt bereidingswijzen waar je in de keuken thuis misschien niet zo snel aan zult beginnen. Zeekraal leent zich ech ter ook voor minder ingewikkelde toepassin gen." Klopt, zeggen eigenaar Co Simmers en chef Mi chel Louws van restaurant 't Veerhuis in Wolp- haartsdijk. Zonder ingewikkelde fratsen komt zeekraal prima tot zijn recht. Vroeger werd de ze groente gestoofd, beschuitje of paneelmeel erbij en met een snuifje nootmuskaat opge diend. Tegenwoordig is roerbakken in, en daar leent zeekraal zich uitstekend voor. Olijfolie in de wok met een sjalotje en even de zeekraal er door roeren. Nog eenvoudiger kan ook: een sa lade van rauwe zeekraal met een vinaigrette van olijfolie, ciderazijn en een beetje mosterd. Vooral de superverse in Zeeland gesneden zee kraal is daarvoor bij uitstek geschikt. Louws zelf gebruikt zeekraal graag als accent in zijn ge rechten. Versluys ziet mogelijkheden om de aan dacht op zeekraal gevestigd te hou den. „We openen elk jaar het kreef tenseizoen, het mosselseizoen en het oesterseizoen. Waar om zouden we ook het zee kraalseizoen niet openen? Ik zie daar wel mogelijk heden voor. Voorwaar de is dat er een breed gedragen samenwer king voor moet wor den opgebouwd. Het heeft natuurlijk geen zin met enig vertoon het zeekraalseizoen te openen als je de groen te vervolgens nauwelijks in de winkel of op de me nukaart ziet." De opening van het zeekraal seizoen naast de verwelkoming van de periode waarin kreeften, mosselen en oesters volop verkrijg baar zijn, is wat Versluys betreft de op maat voor een bredere campagne om de aandacht op veel meer streekproducten te vesti gen. Hij denkt daarbij aan de manier waarop de Waddenregio streekproducten en -diensten onder het keurmerk 'Waddengoud' presen r teert. Versluys: „We hebben hier natuurlijk on ze Zeeuwse zilte zaligheden, maar we moeten eens zien of we op dat gebied niet meer kun nen bereiken. Dat balletje wil ik morgen op gooien bij de aftrap van de Zeeuwse Zeekraal campagne. Dan zullen we eens zien of de gees ten er rijp voor zijn." Poleij en zijn collega's blijven intussen hun teeltmethoden verfijnen. Op een van de veld jes op het zeekraalbedrijf bij Kruiningen is in middels een tunnelkas verrezen. Daarmee is Po leij in staat zijn afnemers drie weken eerder te bedienen. „Da's interessant, heb ik gemerkt. Pinksteren viel vroeg dit jaar. Veel restaurants wilden hun klanten toen al zeekraal kunnen aanbieden." Over de manier waarop de zee- kraalplanten in de kas zijn opgekomen, is Poleij minder te spreken. Er zitten te veel kale plekken tussen de planten. „Dat kan beter. Er valt nog veel te leren." Op een van de pas ingezaaide veldjes scharre len een kluut en een bergeend rond, op zoek naar wat te eten. Poleij laat ze hun gang gaan. Het valt als een compliment te beschouwen dat de vogels zijn zeekraalveldjes met het schor verwarren. „En trouwens, dit is geen teelt voor vogelverschrikkers." Het is mogelijk geen recept dat in de keuken thuis makkelijk na te ma ken is, maar daarvoor heeft 't Veer huis in Wolphaartsdijk dan ook een Mi- chelin-ster. Chef Michel Louws heeft paar se basilicum gekookt in zeewater. Dat geeft een mooie lichtblauwe kleur. Het met gelei verdikte water vormt de onder grond voor het gerecht. Louws: „Ik heb verder zeekraal gecombineerd met andere producten van het seizoen: kreeft en asper ges. De zeekraal gebruik ik ongekookt, als toefjes die de kreeft en de asperges een fris se, zilte smaak geven. Er gaat een lichte crème van kaas over. Kaas bij kreeft? Jaze ker, kom maar proeven." NAMEN Stroopuit De Passageule in West-Zeeuws-Vlaanderen is al vele eeuwen een boeiende geul, afwatering en verdedi gingslinie. Rond die Passageu le zijn in de loop van de tijd een aantal vreemde en intrige rende namen ontstaan: Tur- kye, Plakkebord, Pyramide, Ponte Avance en Stroopuit. Die laatste naam is van een buurtschapje, genoemd naar een boerderijtje dat tevens ca fé was. De Hamelinks, de Reu's, de Sturms en de Plas- schaarts die er boerden moes ten flink sappelen. Want het was maar een klein gedoetje dat hoefje, met weinig grond eromheen. De boer was te vens visser, want in de kre ken en geulen om het spul heen wemelde het van vis, vooral paling. Het was dus graan en vis. Bovendien lag het hoefje aan de doorgaande weg bij een tolhuis, dat nog steeds tegenover de boerderij staat. Dat vroeg dus om een derde functie van de hoeve: een café, een stamineeke. Al meer dan drie eeuwen gele den fungeerde deze oude plaats dus als multifunctione le onderneming. En dat on der de fascinerende naam: Stroopuit. Dat sloeg natuur lijk op de horeca. Want de gasten die er binnenkwamen, gelokt door een gulle pot bier en de geur van gebakken pa ling, hadden zelden de nei ging om weer snel op te stap pen. Integendeel, als de be kende stroop zo langzaam en traag, dropen ze uiteindelijk weer af. Als de paling en de pint ergens zo lekker waren, dan kwam er een moment, net als elders in Zeeland, dat de poldervergaderingen van de plaatselijke waterschappen er gehouden werden. Zo snel als er besluiten genomen wer den, zo langdurig waren de palingmaaltijden die volgden, besproeid met bier en sterke wateren. De ingelanden de den hun naam eer aan door lang te blijven plakken. Net stroop, die maar langzaam lekt uit zo'n grote ouderwetse stroopkan... Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33