Zeeland Niet veel werklozen, en toch gaat het slecht Scheldemondraad pakt drugs in het verkeer aan Energieprijzen De krant 5 weken voor 15 euro! PZC Wiersma: 'niet oranje/rood' 2 Dinsdag 27 mei 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT V -- -- Jtv. De jaarafrekening van het energiebedrijf is weer binnen gevallen. Voor een onfatsoenlijk hoog bedrag mogen we bijdragen aan de opwarming van de aarde. Als domme duurzame burger heb ik overigens wel wat zonnepanelen. De communicatie tussen mij en de energie leverancier verloopt om de een of andere duistere reden echter nooit vlekkeloos. Het gevolg is dat ik een jaar lang gra tis stroom aan het net lever, zogezegd voor het nut van het al gemeen. Die stroom die ik opwek kunnen ze dan weer duur verkopen. Ik moet het voorlopig even doen met een goed ge voel. Betalen mag ik wel en flink ook, want de prijs van gas is im mers gekoppeld aan de prijs van p. olie. Waarom eigenlijk? Ja, dat is tlgeniIjK Zit historisch, is het antwoord, daar- ik in een soort mee werd de waarde in de jaren zestig het beste uitgedrukt, energiecrisis. Mijn ritjes naar Middelburg be ginnen zo langzamerhand ook een dure hobby te worden. Overstappen op de bus biedt in de ze tijden ook weinig soelaas. Dus eigenlijk zit ik in een soort energiecrisis. Ik word er inderdaad moe van. Maar het hoofd van de bv Nederland vindt dat er te veel gezeurd wordt. Dus mopperen daarover mag eigenlijk niet. Maar wat dan? Ik heb een uitweg gevonden. Ik koppel mezelf aan een olievat Nee, niet zoals die Greenpeace-types. Dat soort groene acties kost alleen maar energie. Nee, ik koppel mezelf vanaf vandaag virtueel aan de prijs van een vat ruwe olie. Mijn salaris en ver goedingen houden dan gelijke tred met de prijs van ruwe olie. Ik ben van mening dat mijn waarde daarmee het beste wordt uitgedrukt. Een historisch moment, mag ik wel zeggen. Misschien ook iets voor u? COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Temeuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens in het colofon treft u i De Zeeuwse economie doet het slecht. De seinen staan op oranje/rood, zegt de Rekenkamer Zeeland. „Er moet iets gebeuren." door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten z eeland heeft relatief wei nig werkzoekenden. Dat is te 'danken' aan de ver grijzing, de lage arbeids participatie van vrouwen en het feit dat (jonge) mensen elders een baan vinden. Maar niet aan een flo rerende economie. Hoe doeltref fend was eigenlijk het Zeeuwse werkgelegenheidsbeleid van de provincie, de afgelopen negen jaar? Gisteren verscheen het rap port Werkgelegenheid van de Re kenkamer Zeeland, die dat in op dracht van de provincie uitzocht. De werkgelegenheid is in Neder land bijna twee maal zo hard ge groeid als in Zeeland, staat in het rapport. En: 'Van de sectoren waar op het provinciaal beleid zich met name richt, heeft de werkgelegen heid zich alleen in de sector land bouw en visserij gunstiger ontwik keld dan gemiddeld in Nederland.' Maar toch ook weer niet zó gun stig, want de werkgelegenheid in die sectoren daalt, alleen: in Zee land wat minder sterk dan elders in Nederland. In alle andere econo mische sectoren - openbaar ver voer, horeca, recreatie en toerisme - doet Zeeland het slechter dan de rest van Nederland. Soms zelfs aan zienlijk slechter. Joep Verburg, voorzitter van Re kenkamer, zegt te hopen dat het rapport de politiek wakker schudt. „Er moet een gevoel van urgentie ontstaan. Er moet iets gebeuren." Maar wat dan? De Rekenkamer heeft daar wel ideeën over. „Er moeten keuzes gemaakt worden: welke kant moet het uit met de Zeeuwse economie? Op welke eco nomische pijlers zetten we in? Op dit moment ontbreekt een helder toekomstprofiel van Zeeland." Opvallend is, dat het rapport geen antwoord geeft op de belangrijkste vraag: hoe doeltreffend het werkge legenheidsbeleid over de periode 1997 tot en met 2006 was. Dat komt, leggen de opstellers uit, door een aantal factoren. Bijvoor beeld de manier waarop in die pe riode het beleid geformuleerd werd. Als beleidsmakers schrijven dat de arbeidsparticipatie van vrou wen op 'een meer aanvaardbaar ni veau' moet komen, is dat veel te vaag. Verburg: „Het moet concre ter. Wat is dan precies een aan vaardbaar niveau? Wanneer moet dat doel bereikt zijn? Het moet bij evaluaties niet meer alleen gaan om de vraag of de centjes netjes besteed zijn, maar of de investe ring ook iets opgeleverd heeft." Ook het verzamelen en vergelijken Werkgelegenheid en economische groei in Zeeland De werkgelegenheid is in Nederland bijna twee keer zo hard gegroeid als in Zeeland. De werkloosheid is in Zeeland iets sterker gedaald dan in Nederland. In Zeeland is de groep 65-plussers twintig procent groter dan in de rest van Nederland. Daarnaast zijn er relatief weinig 20-35 jarigen. Er zijn in Zeeland relatief minder hoogopgeleiden dan in Nederland als totaal: 24 procent in Zeeland ten opzichte van 31 procent in Nederland (in 2006). De arbeidsparticipatie van vrouwen in Zeeland blijft achter bij die in de rest van Nederland. Sinds 2004 blijft de economische groei in Zeeland achter bij die in de rest van Nederland. De economische kracht van Zeeland blijft achter bij die van Nederland. Economische kracht wordt bepaald door de verscheidenheid aan bedrij ven en producten, export en investeringen. van informatie leverde problemen op. Daarom vindt de Rekenkamer dat voortaan al bij het formuleren van beleidsplannen moet worden bepaald hoe gemeten wordt of de plannen effect hebben en welke in formatie daarvoor nodig is. Ook moet een integraal monitorsys teem ontwikkeld worden, dat ge bruikt kan worden voor verant woording. Verder moet systema tisch genoteerd worden waar pro jecten falen en succes boeken. De bewering dat de Zeeuw se economie op oranje/ rood staat, steun ik niet", zegt gedeputeerde Marten Wiers ma (GroenLinks, economie). „De werkloosheidscijfers zijn dik voor elkaar. Maar daarmee wil ik niet zeggen dat er niks aan de hand is. Ik zie dreigingen, zoals de demo grafische ontwikkelingen in Zee land. Dit rapport geeft een prikkel. Dat is goed. We moeten werken aan bewustwording. Daarom gaan we praten met gemeentes, onder wijsinstellingen en het bedrijfsle ven. De Zeeuwse economie moet inzetten op landbouw en visserij, recreatie en toerisme, havens en in dustrie en kennis en onderwijs structuur. Je kunt wel zeggen dat we moeten kiezen, maar ze zijn al le vier ontzettend belangrijk. We kunnen wel zorgen dat de secto ren elkaar versterken. Misschien is een visteeltbedrijf ook leuk als toe ristische attractie." Gedeputeerde Marten Wiersma Gezamenlijke strategie met voorlichting en controles. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland en Vlaande ren pakken samen het rijden on der invloed van drugs aan. Eerst door op grote schaal voorlichting te geven. Vervolgens zal worden gecontroleerd en zullen overtre ders worden vervolgd. Bij de uitvoering van een en ander komt nog wel veel kijken, omdat alle betrokkenen (politie, justitie, en overheden) aan weerszijden van de grens inbreng moeten kun nen hebben. Onduidelijk is daar om wanneer het project drugsge bruik en verkeer kan beginnen. Het initiatief is van de Schelde mondraad. Aanleiding was een eer der gevoerde discussie over de mo gelijke verplaatsing van de coffees hops in Terneuzen naar locaties dichter bij de grens. Op die ma nier wilde Terneuzen de overlast door de vele Belgische en Franse bezoekers verminderen, maar de Vlamingen waren daar fel tegen. Aan beide zijden van de grens is wel erkend dat bestuurders die in Terneuzen wiet hebben gerookt, een gevaar op de weg zijn. In Ne derland, België en Noord-Frank rijk. Het is de bedoeling dat bezoekers van coffeeshops op de risico's van rijden onder invloed worden aan gesproken en dat borden worden geplaatst en folders verspreid. In Nederland zijn nog geen goedge keurde methoden om drugsge bruik bij bestuurders op te sporen. In België wel. Dat maakt het moge lijk de Belgische politie te waar schuwen als het weggedrag in Ne derland aanleiding geeft te veron derstellen dat een bestuurder on der invloed verkeert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2