Denk bewust na over waarom je iets koopt shoppen! PZC Dinsdag 27 mei 2008 1 7 Het aantal mensen dat aan een vorm van koop verslaving lijdt, is drama tisch hoog. In de Vere nigde Staten bleek uit een onder zoek dat het 9 procent van de con sumenten treft. Omgerekend naar Nederlandse maatstaven (wat leidt tot een iets lager percentage) zou het in ons land zeker om een mil joen mensen gaan, meer vrouwen dan mannen. Er zijn tal van manieren om van een koopverslaving af te komen. Afhankelijk van de ernst en de oor zaken van de verslaving kan dat op eigen kracht, maar soms is hulp van een deskundige noodzakelijk. Een goed hulpmiddel is om alle si tuaties waarin je iets koopt en wat je koopt op te schrijven. Probeer daarbij te bedenken waarom je iets hebt gekocht: is het om jezelf te troosten voor een rotgevoel of omdat je niet achter wil blijven bij je vrienden. In beide gevallen kom je al een heel eind door een zogenaamd zelfhulpboek te lezen; hierin wordt haarfijn uitlegelegd waarom je koopt en hoe je kunt leren om dat verslavingsgedrag te verande- Carien Karstèn Een bruikbare tip kan ook zijn een lijstje te maken van zaken waar je je goed bij voelt. Als kopen op de eerste plaats staat, dan is het mis schien een idee om meer aandacht te besteden aan de nummers twee en drie op de lijst. Belangrijk bij alle (doehetzelf of professionele) methodes is dat dui delijk is wat de oorzaak van het koopgedrag is. In de psychologi sche praktijk worden er vijf hoofd oorzaken benoemd: opgejaagd, de pressief of eenzaam gevoel; de ver anderende omgang met geld (plas tic geld en makkelijk lenen); een gevoel dat je in je jeugd tekort bent gedaan; voor het eerst eigen geld hebben (meestal bij een eer ste baan) en tenslotte de toegeno men beschikbaarheid van produc ten door de verruiming van de winkeltijden. Koopverslaafden die wel een steun tje in de rug kunnen gebruiken om van hun verslaving af te ko men, kunnen ook meedoen aan een afkicktraining voor shopaho lics. Psychotherapeute Carien Karsten is een van de bekendste hulpverle ners op dit terrein. Zij geeft in Amsterdam afkicktrai- ningen. Karsten is bovendien de auteur van het veelgelezen en -ge prezen zelfhulpboek Shoppen, de lust en de lol. [fl Carien Karsten - Shoppen, de lust, het lijden en de lol. Uitgeverij Elmar. Prijs: 12,95 euro. Test je koopverslaving Of je koopverslaafd bent, is met behulp van deze vragen lijst te achterhalen. Zeven keer ja, betekent een probleem: 1. Koop je dingen en verberg je ze dan, zodat je partner of kinderen het niet ziet? 2. Je koopt omdat het je een kick geeft en niet omdat je het nodig hebt. Op de kick volgt vaak een gevoel van falen of te leurstelling in jezelf? 3. Maak je je meer zorgen over hoe je aan geld komt, dan over hoe je het verdient? 4. Speel je een soort schulden roulette: vul je het ene gat met het andere? 5. Koop je impulsief dingen die je niet nodig hebt of die je je niet kan veroorloven? 6. Ga je winkelen omdat je je stemming wilt verbeteren? 7. Probeer je onnodige aanko pen te rechtvaardigen door te zeggen dat ze afgeprijsd waren, of dat je ze nodig hebt? 8. Vind je het onmogelijk je aan je boodschappenlijstje te houden, geef je altijd meer uit? 9. Moet je continu een beroep doen op je spaargeld? 10. Heb je het gevoel dat het geld je door de vingers glipt, dat je niet weet waar het blijft? 11Maak je grapjes over de overvloed aan spullen die je hebt? Bron: www.carienkarsten.nl Een voorbeeld van koopverslaving: een deel van de schoenenverzameling van Imelda Marcos, de weduwe van de vroegere Filippijnse dictator. foto BrunoPress/Zuma Press Zeg vaker nee Enkele vuistregels voor de goe de shopper en de compulsieve koper: Stel op voorhand een budget op en betaal cash, dus liefst niet met een betaalkaart of giropas. - Noteer de frequentie en het be drag van je uitgaven. Haal aan het begin van de maand een vast bedrag van je rekening dat je die maand mag spenderen aan kleding of schoenen. Leen niet van vrienden. Wat voor soort shopper In haar boek Shoppen! De lust, het lijden en de lol beschrijft psy chotherapeute Carien Karsten vier typen koopverslaafden: De funshopper ziet winkelen als een tijdverdrijf, zonder spe cifiek doel. Zoek een andere hobby, is dan ook het advies. De koopjesjager is op zoek naar zoveel mogelijk aanbiedin gen. Advies: blijf bij de uitver koop zoveel mogelijk weg uit winkelstraten om niet in de ver leiding te komen. De troostkoper is vooral een vrouw. Probeert een negatief zelfbeeld te compenseren door veel te kopen. Volgens Carien Karsten kunnen zij het beste over hun probleem praten met vrienden en/of familie of met een psycholoog. De dwangkoper lijdt aan een obsessie. Vaak in combinatie met andere psychische aandoe ningen. Zelfs met therapie moeilijk te genezen. Soms moet een bewindvoerder/curator worden aangesteld om de financiële schade te beperken. www.carienkarsten.nl Oudere werknemer geeft goede voorbeeld Het inzetten van oudere werkne mers heeft een positieve invloed op jongere werknemers. Uit een onderzoek in opdracht van het bu reau Outstanding blijkt dat oude ren op een aantal terreinen het 'goede voorbeeld' geven. Het gaat dan vooral om zaken als ervaring, motivatie, afspraken nakomen, be trouwbaarheid en loyaliteit. Overi gens hebben de meeste werkge vers geen moeite met het inzetten van oudere werknemers. Alleen voor bepaalde functies kunnen er fysieke belemmeringen zijn. EK voetbal op werk vraagt om afspraken Dankzij het EK voetbal en de Olympische Spelen is er deze zo mer veel aandacht voor sport. Ook op de werkvloer. Chefs moeten de voor- en tegenstanders van sport te vriend houden. De een wil eer der vrij en de andere collega wil het werk afmaken. Organisatieadvi seur Arjan te Lintelo adviseert in Management Team om nu alvast afspraken te maken. „Eerder op houden mag nooit leiden tot min dere dienstverlening aan klanten of burgers", is zijn boodschap. Met één druk op knop je pensioenoverzicht Ook al heb je verschillende bazen gehad en is je pensioen onderge bracht bij een aantal pensioenfond sen, dan nog kun je met één druk op de knop een overzicht krijgen van je pensioen. Deze maand is de Stichting Pensioenregister opge richt die de ontwikkeling van het Pensioenregister gaat begeleiden. Het register gaat alle pensioenrege lingen via internet ontsluiten. Ie dereen kan daardoor zien wat het totaal aan oudedagsvoorziening is. Het systeem start in 2011. foto ANP Mooi weer: klachten over kleding collega's Uit een onderzoek door Nationale- Vacaturebank.nl blijkt dat één op de drie werknemers zich ergert aan de kledingstijl van collega's. Werknemers vinden bovendien dat 15 procent van hun collega's zich te sexy kleedt. Met het warme weer neemt het aantal klachten ui teraard toe. Uit het onderzoek blijkt verder dat één op de vier Ne derlanders zich van zijn werkgever op het werk representatief moet kleden. Één op de vijf mag dragen wat hij of zij wil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17