Essent mogelijk in buitenlandse handen Haven van hoofdstad boert goed Trucker straks vaker allochtoon of vrouw Beleggen in Afrika wordt aantrekkelijker Cambodja hervat export van rijst Dagbladsites steeds gewilder 'Bonusbeluste adviseur vergeet belangen klant' pzc Dinsdag 27 mei 2008 1 3 B prekpnov - Een vrachtwagen vol zakken rijst wringt regering in Phnom Penh maakte gisteren bekend dat de zich langs de kramen op de dorpsmarkt van Prekpnov export van rijst mag worden hervat. Gedurende twee in de Cambodjaanse provincie Kandal, zo'n vijftien kilo- maanden was het verboden Cambodjaanse rijst uit te meter ten noorden van de hoofdstad Phnom Penh. De voeren. foto Heng Sinith/AP amsterdam - De haven in Amster dam heeft een prima jaar achter de rug. De nettowinst in 2007 be droeg 46,8 miljoen euro. Een jaar eerder jaar was dat nog 29,3 miljoen euro. De omzet steeg van 100 miljoen euro tot 157 mil joen euro. Dat blijkt uit het giste ren verschenen jaarverslag van de Haven Amsterdam. Enkele maanden geleden bleek al dat de goederenoverslag in 2007 sterk was gegroeid. Circa 65,4 mil joen ton goederen werd via de hoofdstad getransporteerd, circa 7,1 procent meer dan een jaar eer der. Vorig jaar deden honderd zeecrui seschepen Amsterdam aan. In 2006 waren dat er negen minder. Het aantal riviercruiseschepen dat langs kwam in de hoofdstad steeg van 1085 tot 1169, zo blijkt verder uit de gisteren gepubliceerde cij fers. Rumoer dreigt omdat kabinet privatisering in energiesector afwijst. den haag - Energiebedrijf Essent komt mogelijk in buitenlandse handen. De aandeelhouders van het bedrijf streven in eerste instan tie naar een overname van de Ne derlandse concurrent Nuon, maar als dat niet lukt, gaat het bedrijf in de etalage, zo meldde het Finan- cieele Dagblad (FD) gisteren. De kwestie dreigt voor politiek ru moer te gaan zorgen, omdat het ka binet in principe tegen de privati sering van Nederlandse energiebe drijven is. De aandeelhouders, pro vincies zoals Noord-Brabant en Groningen, hebben echter andere belangen. Ze vrezen dat de waarde van Essent, momenteel geschat op 10,4 miljard euro, gaat dalen door hilversum - Transportonderne mers moeten meer vrouwen en al lochtonen aannemen om het te kort aan chauffeurs tegen te gaan. Dat kan door flexibeler werktijden aan te bieden en kleinere werkge bieden. Dat zei directeur Ger Ros van transportorganisatie VTL gisteren. „Dit is dé oplossing voor het pro bleem van het tekort aan werkne mers", aldus Ros, die sprak van 'een zeer andere manier van den ken en werken' in de transportsec tor. Op dit moment telt het weg transport ongeveer 3500 vacatures. Vrachtwagenchauffeurs zijn op en kele uitzonderingen na man en au tochtoon. De verladersorganisatie fusies en overnames in de Europe se energiesector. Relatief kleine be drijven als Essent verliezen daar door aan marktmacht en daarmee daalt de waarde van het bedrijf De aandeelhouders zouden daar door op termijn zo'n 3 miljard eu ro minder kunnen krijgen voor het bedrijf Vorig jaar stuurde Essent aan op een fusie met Nuon in een poging een nationale energiekampioen te creëren. Dat mislukte, mede om dat Essent en Nuon het niet eens konden worden over de invulling van de topposities in het nieuwe fusiebedrijf Nu probeert Essent Nuon over te nemen, maar Nuon 1^ Aandeelhouders zouden energie- bedrijf Essent aan een buitenland se bieder willen verkopen als fu sie met een Nederlandse partner niet gaat lukken. EVO zegt in een reactie dat uitke ringsinstanties en gemeenten ook aan zet zijn. Zij laten volgens EVO kansen liggen bij het opvullen van vacatures. „Het is te gek voor woor den dat in veel steden er duizen den werkzoekenden in de kaarten bak zitten, terwijl bedrijven om goed geschoold logistiek personeel zitten te springen", aldus de de be langenorganisatie van logistiek on dernemers. Volgens EVO moeten overheden meer gebruikmaken van re-integratieprojecten die het bedrijfsleven aanbiedt. Zelf heeft EVO positieve ervaringen met een aantal gemeenten wat betreft het aan werk helpen van uitkeringsge rechtigden in de logistiek. voelt daar niets voor. De aandeel houders van Essent stuurden vori ge week een brandbrief aan het ka binet met het verzoek een overna me te steunen door druk uit te oe fenen op de aandeelhouders van Nuon. De brief was mede onderte kend door de werkgeversorganisa ties VNO-NCW en MKB-Neder- land. De Tweede Kamer heeft het kabinet om een reactie gevraagd. Eerder zei minister Van der Hoe ven (Economische Zaken) niet van plan te zijn om te bemiddelen tussen Nuon en Essent. Het is vol gens de minister een zaak van de bedrijven om te bepalen welke strategische allianties ze aan wil len gaan. Potentiële kopers van Essent zijn buitenlandse energiereuzen zoals Enel (Italië), Dong (Denemarken), Centrica (Groot-Brittannië) en Su ez (Frankrijk). amsterdam - De populariteit van de Nederlandse dagbladsites blijft groeien. Dat blijkt uit de STIR (Stichting Internet Reclame) Web meter. De sites bereikten de eerste drie maanden van dit jaar maandelijks gemiddeld 43 procent van de Ne derlanders van 13 jaar en ouder. In 2007 was dat nog 33 procent. Een derde van deze bezoekers valt in de categorie 35-49 jaar. Het aantal bezoekers steeg vooral bij de jeugd van 13 tot 19 jaar. Ook het aantal bezoekers van de PZC-site is geste gen: van 58.907 in de eerste twin tig weken van 2007 naar 71.461 in dezelfde periode dit jaar. Het aan tal pageviews op de PZC-site groei de in die periode van 426.207 (2007) naar 702.776 (2008). Deutsche Bahn wil vrachtspoor naar China frankfurt - De Duitse spoorwe gen willen binnen drie maanden vrachttreinen laten rijden naar China. De verwachte reistijd is 15 dagen tussen Berlijn en Peking. Volgens een woordvoerder van Deutsche Bahn is transport per trein de perfecte oplossing voor vracht die te groot is voor het vlieg tuig of meer spoed vereist dan bij vervoer over zee. China United In ternational Railway Container Transport exploiteert de spoorlijn. Bestseller opent op NS-station modezaak utrecht - Modeketen Bestseller, bekend van merken als Vero Mo- da, Only, Vila, Jack 8c Jones en Pie ces, gaat in zee met de NS. In het najaar opent op Leiden Centraal Station een vestiging van de de eer ste gecombineerde Only en Pieces winkel. NS gebruikt het treinsta tion in Leiden voor proeven met nieuwe winkelformules en inrich ting. Als de nieuwe winkel een suc ces blijkt, strijkt Bestseller ook op andere grote stations neer. amsterdam - Voor veel beleggers is Afrika nog de spreekwoordelijke 'final frontier'. Ook voor handelaren die zich op andere op komende markten begeven, is het continent een grotendeels nog on ontdekte wereld. Daar komt de ko mende tijd snel een eind aan. De economische groei op het con tinent is de afgelopen jaren ge staag toegenomen en het tempo ligt ruim boven het wereldgemid delde. Dit biedt grote kansen voor beleggers, denkt onderzoeksbu reau Iris van Rabobank en Robe- co. Maar de risico's blijven groot. De politieke stabiliteit is broos en de inflatie dreigt dit jaar flink op te lopen. Toch verwacht Iris-beleg amsterdam - Financieel adviseurs halen via de verkoop van verzeke ringen duizenden euro's aan bo nussen binnen ten koste van een objectief advies aan de klant. Dat stelt het Verbond van Verzeke raars. „De provisie weegt zwaarder dan het advies aan de klant", zei een woordvoerder van de branchevere niging gisteren naar aanleiding van een krantenbericht. Volgens het Verbond maken lang niet alle adviseurs zich hieraan schuldig, maar is er sprake van 'een trend'. Het Verbond wil dat de minister maatregelen neemt tegen deze praktijken. De verzekeraars liggen zelf ook onder vuur van politiek en consumentenorganisaties we gens de zogenoemde woekerpolis- affaire. Ze stellen nu op hun beurt dat de financieel adviseurs als tus senpersonen polissen inkopen die hen een hoge bonus opleveren. De klant wordt vervolgens geadvi seerd dit product te kopen. „De klant betaalt daardoor te veel." Productie windenergie groeit wereldwijd Berlijn - De productie van winde nergie in de wereld groeit enorm. De jaarlijkse capaciteit geleverd door nieuwe windmolens stijgt de komende tien jaar met een factor vijf, blijkt uit onderzoek van het Duitse Windenergie Instituut. Vo rig jaar kwam er 20 gigawatt (GW) aan windenergie bij. De jaarlijkse nieuwe capaciteit bedraagt in 2017 107 GW, is de verwachting. Vooral in Noord-Amerika en Azië groeit het aantal molens relatief snel. Limburgse kranten op tabloidformaat sittard - Vanaf vandaag hebben het Limburgs Dagblad en Dagblad De Limburger tabloidformaat. Vol gens de hoofdredacteur is dat for maat overzichtelijker en gebruiks vriendelijker. De run op het nu af geschafte grote formaat ontstond in 1869 toen het dagbladzegel werd afgeschaft. Tot die tijd was de grootte van de krant bepalend voor de hoogte van de belasting die de koper betaalde. Uitgevers hielden daarom de kranten klein. gingsstrateeg Jeroen Blokland dat Afrika de komende jaren vaker in het vizier komt van effectenhan delaren. „Het aantal Afrika-gerela- teerde beleggingsproducten zal sterk toenemen", meent hij. De financiële positie van veel Afri kaanse landen is met name door het kwijtschelden van schulden aanzienlijk verbeterd. Grondstoffen, telecombedrijven en banken zijn de sectoren bij uit stek waar beleggers waarschijnlijk hoge rendementen kunnen halen, denkt Iris. De sterk gestegen grondstofprijzen liggen aan de basis van de econo mische vooruitgang op het eerde al bijna afgeschreven continent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13