itenland Legerchef president Libanon FARC Onduidelijke uitkomst van donorconferentie over Birma verliest oprichter Naschok richt verwoesting aan in Sichuan In de rij voor bakolie Acteur uit Harry Potterfilm voor café vermoord PZC Maandag 26 mei 2008 Eerbetoon voor voormalig SS-arts BERLIJN - De vakvereniging voor Duitse internisten heeft een voor malige naziarts met haar hoogste onderscheiding geëerd. De ex-SS' er Hans-Joachim Sewering (92) kreeg de medaille voor diens inzet. Sewering was als medicus in een ziekenhuis bij Dachau betrokken bij het naziprogramma voor de ver nietiging van als minderwaardig beschouwd leven. Man van 76 bedwingt Mount Everest KATHMANDU - Een Nepalees die over nog geen maand 77 wordt heeft gisteren de top van de Mount Everest bereikt en is daar mee de oudste persoon geworden die de hoogste berg van de wereld heeft bedwongen. De bejaarde klimmer, Min Bahadur Sherchan, verbrak het record van de Japan ner Katsusuke Yanagisawa, die vo rig jaar met 71 de oudste bedwin ger van de Mount Everest werd. 30 doden door brand chemische fabriek Iran TEHERAN - Door een brand in een chemische fabriek in de Iraanse stad Shazand zijn gisteren zeker dertig mensen omgekomen. Ten minste 38 anderen raakten ge wond, aldus het Iraanse persbu reau IRNA. Hoe ernstig de verwon dingen zijn is niet bekend. Het vuur in de fabriek ontstond tij dens laswerkzaamheden. In de fa briek worden cosmetica en schoon maakmiddelen gemaakt. Politie vindt 570 kilo cocaïne in tegelvorm BARCELONA - De Spaanse politie heeft nabij Barcelona 570 küo co caïne gevonden, geperst in de vorm van tegels. Dertien mensen zijn gearresteerd. De bende had als dekmantel een importbedrijf opge richt van bouwmaterialen uit Mexico en Argentinië. De plavui zen werden in containers ver voerd. Onder de verdachten be vindt zich een voormalige kolonel van de Colombiaanse politie. CHENGDU/PEKING - Een zware na schok heeft gisteren de Chinese provincie Sichuan opgeschrikt. De beving had een kracht van 6,4 op de schaal van Richter, meldden de plaatselijke autoriteiten. Bij de hevige naschok vielen slacht offers. De staatstelevisie meldde ■een dode en zo'n 400 gewonden. De beving verwoestte naar schat ting 70.000 huizen die mogelijk door eerdere schokken waren ver zwakt. Er waren al meer dan ne gentig naschokken in het rampge bied in het zuidelijk deel van cen traal China. Door de zware aardbeving van maandag 12 mei vielen zeker 62.664 doden. De regering in Pe king meldde gisteren dat nog 23.775 mensen worden vermist. Vrijdag werd nog een levende uit het puin bevrijd. De 80-jarige man had 266 uur in het puin bekneld gezeten. Eindelijk is het Libanese parlement erin geslaagd een president te kiezen. BEIROET - Het Libanese parlement heeft gisteren legerleider Michel Suleiman tot president gekozen. De benoeming van de 59-jarige maronitische christen moet een einde maken aan de politieke cri sis waarin het land verkeert en geldt als een belangrijke stap naar politieke verzoening in Libanon. De regerings- en oppositiepartijen kwamen overeen de benoeming van de president, die al negentien keer was uitgesteld, door te zetten nadat de al anderhalf jaar durende politieke crisis begin deze maand in geweld losbarstte en Libanon aan de rand van een nieuwe bur geroorlog bracht. Suleiman was de enige kandidaat. Hij kreeg de steun van 118 van de huidige 127 parlementariërs, zei parlements voorzitter Nabih Berri. De benoe ming werd live door de Libanese televisie uitgezonden. Ministers uit Syrië, Iran en Saudi-Arabië wa ren bij de verkiezing aanwezig. Tijdens zijn inauguratie-toespraak sprak Suleiman verzoenende woor den tot alle partijen en hij beloof de een eind aan de 'dreigende zelf vernietiging' van de staat Libanon. Ook zei hij met de VN te zullen sa menwerking in het oplossen en vervolgen van de zaak van de ver moorde Libanese ex-premier Rafik Hariri. Suleiman geldt voor alle po litieke facties in Libanon als een 'neutraal' figuur. Dat dankt hij vooral aan het feit dat hij het Liba nese leger bij de laatste geweldda digheden buiten de strijd wist te houden. Begin mei was Libanon in de greep van het hevigste sekta rische geweld sinds de burgeroor log (1975-1990). Bij vuurgevechten tussen soennitische aanhangers van de regering en supporters van Hezbollah vielen meer dan zestig doden. De keuze van het Libanese parle- ment voor de 59-jarige Michel Suleiman als president, moet een eind maken aan de geweldda dige politieke crisis in Libanon. JAKARTA - In een buitenwijk van Jakarta staan Indonesi sche vrouwen in de rij bij een winkel om goedkope bak olie te kopen. Die willen ze ook als brandstof gaan ge bruiken, nu de prijzen voor olie en benzine afgelopen weekeinde met een derde zijn gestegen. De Indonesi- VN: driekwart van hulpbehoevenden heeft nog niets gekregen. RANGOON - Meer dan vijftig lan den en organisaties hebben giste ren op een donorconferentie de druk op Birma opgevoerd om in ternationale hulpverleners de vrije had te geven in het door de cy cloon Nargis getroffen land. Wat de conferentie precies heeft opge bracht, bleef echter onduidelijk. Zo is onbekend wanneer de soms al weken wachtende hulpverleners zonder beperkingen aan de slag kunnen in de zwaargetroffen Irra- waddy-delta. Ook is niet duidelijk hoeveel geld de deelnemers giste ren hebben toegezegd, ondanks be loften dat de donorconferentie hel derheid zou bieden over hulp aan de 2,4 miljoen overlevenden. VN-functionarissen tellen de ver schillende beloftes die gisteren op de conferentie zijn gedaan - uiteen lopend van 50.000 dollar tot meer dan 1 miljoen - nog bij elkaar op. Het meeste geld gaat naar een fonds van de VN, dat heeft ge vraagd om ruim 200 miljoen dol lar. Birma stelt dat 10,7 miljard dol lar (6,7 miljard euro) nodig is, maar dat bedrag wordt zeker niet gehaald. De conferentie in Rangoon zou het vertrouwen tus sen het met ijzeren vuist geregeer de Birma en de internationale ge meenschap wel hebben versterkt. Minister Bert Koenders van Ont wikkelingssamenwerking zei 'ge matigd optimistisch' te zijn over de uitkomst. „Door gezamenlijke politieke druk is de deur verder opengetrokken", aldus Koenders die aanwezig was in Birma. Frank Smithuis, coördinator van Artsen zonder Grenzen, vroeg zich na afloop van de conferentie Michel Suleiman foto AP sche regering besloot, onder invloed van de stijgende olieprijs op de wereldmarkt, flink te snijden in de ener giesubsidies. De verwachting is dat ook de kosten voor elektriciteit, transport en voedsel in het land fors zullen stijgen. foto Irwin Fedriansyah/AP hardop af hoe de hulpverlening aan Birma op gang moet komen. „Het zit 'm natuurlijk in de de tails", aldus de Nederlander. „Die zijn niet duidelijk en ik verwacht niet dat het binnen een paar da gen helder zal zijn." Drie weken nadat Nargis huishield in de Irrawaddy-delta heeft vol gens de VN driekwart van de men sen die hulp het hardst nodig heb ben, nog niets gekregen. Honger en ziektes kunnen het dodental van 78.000 nog verder opdrijven. In wat een doorbraak leek te zijn, beloofde regimeleider Than Shwe vrijdag VN-baas Ban Ki-moon dat buitenlandse hulpverleners onbe lemmerd toegang zouden krijgen. Gisteren waren er slechts enkele te kenen die erop wezen dat de bood schap van openheid ook leger en politie op de grond had bereikt. Op sommige wegen verwijderden militairen wegblokkades. LONDEN - De 18-jarige Britse ac teur Rob Knox, die een rol in de komende Harry Potterfilm speelt, is eergisteren doodgestoken voor een café in Londen. Kort na de steekpartij heeft de po litie een 21-jarige man gearres teerd op verdenking van moord. Getuigen vertelden Britse media dat Knox zijn 17-jarige broer pro beerde te beschermen tegen de verdachte, die de jongen met twee messen belaagde. Daarop ontstond een vechtpartij, waarbij ook omstanders gewond raakten. Twee vrienden van de jongens wisten de man te over meesteren en vast te houden tot de politie arriveerde. Knox speelt in de film 'De half bloed prins' de rol van een van de medestudenten van Harry Potter aan de tovenaarsschool Zwein- stein. Rebellenbeweging bevestigt dood van Manuel Marulunda. BOGOTA/PARIJS - In Frankrijk is gis teren verheugd gereageerd op het nieuws dat Manuel Marulunda, oprichter en leider van de Colom biaanse rebellenbeweging FARC, overleden is. De dood van Maru lunda maakt mogelijk de weg vrij voor nieuwe onderhandelingen over de vrijlating van de al zes jaar gegijzelde Frans-Colombviaanse politica Ingrid Bétancourt. De FARC bevestigde gisteren de dood van haar leider, nadat de Co lombiaanse minister van defensie, Juan Manuel Santos zaterdag meld de dat hij had vernomen dat Maru- landa in maart aan een hartaanval was overleden. Marulunda, die bij zijn sterven rond de 78 was, leid de de FARC vanaf haar oprichting 44 jaar geleden. De zegsman die zijn dood bevestigde zei dat hij stierf in de armen van zijn kame raden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9