Binnenland Biobak raakt uit de gratie Kritiek op uitleg van EK-pools op internet Inclusief gebruik Gazelle Innergy huurfiets met elektrische trapbekrachtigingl BOEK ONLINE of bel 0900- 9697 J PZC Maandag 26 mei 2008 I 5 Steeds meer gemeenten stoppen met gescheiden afvalinzameling door Arjen de Boer en Sandra Donker Een lamp laten branden op een krop sla? Jazeker, een kleine moeite. In Le lystad doen ze het al twaalf jaar. Stop de sla, samen met nog wat tonnen groen afval uit de keuken en de tuin in een container, laat het geheel drie weken afgesloten sudderen en spontaan ontstaat gas. Hang daar dan een generator achter, en je hebt elektriciteit. Harald Koehorst, van recyclingbe drijf Orgaworld, heeft weinig tijd nodig om het proces uit te leggen. Hier, wijst hij, wordt het groente-, fruit- en tuinafval van de inwo ners van Flevoland en omgeving gestort, en.aan de andere kant van de vergistingsinstallatie gaat de groene stroom naar de elektrici teitscentrale in de buurt. Blijft over een berg compost, die de boe ren en tuinders uit de polder dage lijks ophalen om hun akkers mee te verrijken. Bijkomend pluspunt is dat die compost weer zorgt voor vermin dering van het broeikaseffect. Mooier kan het haast niet, vindt Koehorst. Toch dreigt de klad erin te raken. Steeds meer gemeenten hebben bezwaren tegen de sinds 1994 verplichte gescheiden inza meling van gft-afval. Volgens een schatting van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben zo'n veertig steden al helemaal of gedeeltelijk het bijltje erbij neerge gooid, waaronder de vier grote ste den. Vooral in die grote steden met veel flats en etagewoningen is de animo voor afvalscheiding gering. Krapbehuisden voelen weinig voor een stinkende bak in hun keuken. Wat veel lokale bestuur ders betreft mag het groente-, fruit- en tuinafval weer mee met het gewone huisvuil, en dus naar de verbrandingsovens of de vuil- stort. De vrees is dat dit aantal nog zal stijgen, omdat gemeenten van het kabinet straks meer de vrije hand krijgen bij de inzameling van gft. „Hoogst onverstandig", noemt di recteur Ger de Jong van afvalbe drijf De Meerlanden in Aalsmeer de plannen. Zijn bedrijf staat op het punt te investeren in een mi lieuvriendelijke vergistingsinstalla tie, maar hij maakt zich zorgen over de toelevering van gft. „Het gaat om grote bedragen, dus je wilt wel medewerking van dege nen die het afval moeten leveren. Bij veel gemeenten leeft het mis verstand dat verbranden nauwe lijks schadelijker is voor het milieu dan composteren. Maar verbran den kan qua duurzaamheid nooit op tegen recyclen en vergisten." Zijn zorgen worden gedeeld door anderen in de branche. Dick Hoo- Krapbehuisden voelen weinig voor een stinkende bak in hun keuken gendoorn, directeur van de Vereni ging Afvalbedrijven, onderschrijft dat scheiden de beste en uiteinde lijk goedkoopste oplossing is. „De technologie van vergisten is welis waar ingewikkelder dan verbran den, maar we hebben het nu wel onder de knie." Uit cijfers van de vereniging blijkt dat deze relatief nieuwe vorm van afvalverwerking flink in opkomst is, mede dankzij de nieuwe subsi die voor deze techniek van ener giewinning. Her en der verrijzen vergistings- centrales. Naast de al bestaande in bijvoorbeeld Groningen, Leeuwar den, Lelystad, Well en Alphen aan den Rijn zijn er vergevorderde plannen voor de bouw van zulke centrales in Alkmaar, Aalsmeer en Zwolle. Het ministerie van VROM ver wacht niet dat gemeenten en mas se zullen stoppen met het ophalen van gft. Composteren blijft goed koper en dus aantrekkelijker, denkt Vrom. Bovendien, schrijft minister Cramer, is het beleid er op gericht steeds minder huisvuil op stortplaatsen op te slaan. De Tweede Kamer moet nog een defi nitief oordeel vellen over het voor stel om gemeenten meer vrijheid te geven bij de verwerking van 'groen afval', maar heeft zich al kri tisch getoond. De WD wil Kamer vragen stellen. Robbert van Duin van het Recy cling Netwerk, waarin diverse mi lieuorganisaties zijn vertegenwoor digd, is ook sceptisch. „Meer be leidsvrijheid klinkt mooi, maar ik zie het meer als een vorm van lui heid. Er valt juist nog een wereld te winnen. Nu bestaat een derde van het gewone huisvuil nog uit organisch afval. Dat kan allemaal gebruikt worden voor energiewin ning." Trucker rijdt 40 jaar zonder rijbewijs STEIN - Een 59-jarige man uit het Limburgse Stein, die al veertig jaar als vrachtwagenchauffeur actief is, reed al die jaren zonder rijbewijs. Zaterdag liep hij tegen de lamp tij dens een politiecontrole. De man zei het te druk te hebben gehad met werken en geen tijd te hebben gehad om een rijbewijs te halen. Naar eigen zeggen had hij nooit een aanrijding veroorzaakt. Hij was actief in heel Europa. Archieven gestichten Voetbal wint het van voor armen op internet Eurovisie Songfestival VEENHUIZEN - De persoonsregisters van de i9de-eeuwse armengestich- ten in Drenthe staan sinds giste ren op internet. De digitalisering is versneld nadat Suzanna Jansen het boek 'Het Pauperparadijs' uit bracht. Hierin spitte zij de Drentse archieven van de armengestichten door, waarin stedelingen uit heel Nederland werden ondergebracht. Zij moesten op het land werken om weer in het gareel te komen. HILVERSUM - De voetbalwedstrijd Nederland-Oekraïne heeft zater dagavond de strijd om de kijker ruimschoots gewonnen. Het songfestival wist in Nederland maar iets meer dan 750.000 kijkers te boeien, naar de wedstrijd Neder- land-Oekraïne keken bijna twee miljoen mensen. Het Songfestival werd gewonnen door de Russische zanger Dima Bi- lan. Wedstrijd afgelast na dood van organisator HOOCEVEEN - Het Drentse hard loopevenement '10 van Tynaarlo' is gisteren afgelast nadat medeorga nisator Vincent Hillebrand zater dag in Eelde een fatale val van een wagen heeft gemaakt. Het ongeval gebeurde tijdens het plaatsen van dranghekken. Hillebrand, die ook oprichter en organisator was van de Groningen Stad Marathon, overleed ter plaat- Consumentenbond ziet grote verschillen tussen spelregels van pools. DEN HAAG - De Consumenten bond onderzocht in de aanloop naar het EK-voetbal voetbalpools op internet. De conclusie is dat van de tien onderzochte pools slechts vier sites het predikaat 'goed' krijgen waar het gaat om uit leg op de site. Verder keek de bond naar de kos ten, of er prijzen te winnen zijn, of de site subpools kent en wat de mogelijkheden zijn. Zo kan op sommige sites alleen de einduit slag voorspeld worden en geven andere sites ook mogelijkheden om bijvoorbeeld op de ruststand te gokken. Alleen de sites ekpoultje.nl, voet- balpoules.nl, p00l2008.nl en deon- linevoetbalpool.nl kregen een vol doende voor de uitleg op de site. Flexvoetbal.nl, nl.eurocup2008.nl en mijnekpoule.nl hebben de meeste mogelijkheden om punten te verdienen. Op drie van de on derzochte sites zijn prijzen te ver dienen. Volgens de Consumenten bond zit er veel verschil in flexibili teit. Eenvoudige spellen hebben de voorkeur. „Tenslotte heeft niet iedereen verstand van voetbal." Al le door de bond onderzochte sites beloven geen gegevens door te ge ven aan derden, ook hoeven deel nemers niet bang te zijn voor spam. Een derde van de deelnemers denkt dat Nederland wint, 22 pro cent meent dat Italië met de eer gaat strijken en 14 procent vreest dat het de Duitsers worden. Kies deze zomer voor één van de voordelige fietsvakanties van KRAS! Want op speciaal verzoek organiseren wij dit jaar fietsvakanties met Gazelle Innergy fietsen. Steeds meer mensen ontdekken het gemak van elektrische trapbekrachtiging. Logisch, want het geeft u de ondersteuning waarmee u verder, makkelijker en veiliger fietst! Een helling, tegenwind of het tempo van uw fietspartner is met de Gazelle Innergy fiets met trapondersteuning geen probleem meer. Bovendien zijn alle fietsreizen inclusief Nederlandssprekende fïets-/reisleiding, ont bijt en diner. Waar wacht u nog op? 5 dgn SAUERLAND v.a. 389 Vertrekdata: 14/7 en 8-29/9 Deze fietsreis in het Sauerland is uitstekend geschikt voor iedereen die voor de eerste keer op fietsvakantie gaat! Het landschap is glooiend en de routes die we volgen zijn veelal dalend. Zo volgen we vanaf de Kahler Asten, het hoogste punt van het Sauerland, de rivier Neger naar Olsberg, brengt de Kaiserroute ons van Aken naar Paderborn en verkennen we per fiets het wonderschone natuurgebied van de Diemelsee. Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/21581 10 dgn VENETIAANSE LAND v.a. 698 Vertrekdata: 12-26/9 Een schitterende reis voor sportievelingen die van het goede Italiaanse leven houden! U maakt tijdens de fietsroutes kennis met het Noord-ltalië, waar u schitterende architectuur ontdekt in o.a. Venetië, waar de mooie palazzi, de bruggen en natuurlijk en kanalen met de gondels uw hart zullen stelen. In de prachtige steden Padua en Treviso is het tevens op en top genieten! En wat dacht u van de glooiende Prosecco-wijnvelden. Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/21584 INCLUSIEF: reis per Comfort Class bus, brandstoftoeslag, verblijf in een 3- of 4-sterren hotel, ontbijt, diner, Nederlandssprekende fiets-/ reisleiding, gebruik Gazelle Innergy huurfiets van uitstekende kwaliteit, fietsprogramma. Sauerland Venetiaanse land ACTZ 21.581 ACTZ 21.584 Juli v.a. 389 Aug. v.a. 389 Sept. v.a. - 709 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 pers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5