©■land Je moet een vriend zijn om er één te hebben Kleed PZC I mm 11 %M De krant 5 weken voor 15 euro 2 Maandag 26 mei 2008 PZC WIM HOFMAN Het jaar 2000 was voor Zeeland een bijzonder borduur- jaar. Toen was namelijk het langste wandkleed van de wereld klaar: een merklap van maar liefst 125 meter. Die werd gemaakt door 243 Zeeuwen. Het kleed is nu tot 6 juli te zien in Normandië, in Bayeux. Het hangt in een kapel vlak bij het beroemde kleed dat naar die stad genoemd is. Het ta pijt van Bayeux is 70 meter lang en het beeldt de slag van Has tings uit, waarbij Willem de Veroveraar in 1066 vanuit Nor mandië Engeland binnenvalt en de Angelsaksen verslaat. Hun koning komt daarbij om. Een pijl komt precies in zijn oog te recht. Het Zeeuwse en het Franse ta pijt zijn vergelijkbaar: beide zijn lang en van linnen en ze hebben betrekking op geschiedenis. Er zijn echter ook verschillen. Het kleed in Bayeux is met wol en vooral in steelsteken gebor duurd. Het garen op het Zeeuwse kleed is van zijde en je ziet vooral kruissteekjes. De Zeeuwse merklap vertelt ook niet zo zeer één geschiedenis, maar laat vooral verschillende aspecten van Zeeland zien. Als je goed kijkt, zie je wel iets van een oor log erin terug, maar blijkbaar wordt er niet erg veel belang aan gehecht. Je ziet kerken, schepen, molens, mensen in streek- dracht, de bloemen van de bloemendijken, vuurtorens, contai nerschepen, een bejaardentehuis, hoogbouw bij Breskens. Je ziet ook letters: het Onze Vader of een liedje (Klein zieltje, klein zieltje). De Fransen daar in Bayeux hebben dus heel wat te zien en te ontcijferen. Op het oude kleed van Bayeux is na te gaan wat voor wapens men gebruikte, hoe men dingen per schip vervoerde, wat voor kleding men droeg. En dan lijken de twee tapijten weer wel op elkaar: ook het Zeeuwse kleed laat zien hoe het er bij ons uitziet en hoe het er hier aan toegaat, maar alles lijkt hier zeer rustig en vreedzaam. De Fransen daar in Bayeux hebben dus heel wat te ontcijferen COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Lakhdar Ibrahimi, oud-gezant van de Verenigde Naties, ontvangt de award voor vrijheid van meningsuiting. Zaterdag was Four Freedoms-dag in Middelburg. Onder het toeziend oog van koningin Beatrix en prinses Maxima werden de naar de Amerikaanse president Franklin Delano Roosevelt vernoemde onderscheidingen uitgereikt in de Nieuwe Kerk. door Jan van Damme De enige manier om een vriend te hebben, is er zelf één te zijn. De Amerikaanse dichter en filosoof Ralph Waldo Emerson schreef de zin in 1844. Richard von Weizsacker citeerde de woor den aan het eind van zijn speech. Sterker nog, hij riep alle aanwezi gen op met die woorden in hun hoofd naar huis te gaan en ernaar te handelen. De 88-jarige oud-president van Duitsland was afgelopen weekein de het stralende middelpunt van de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Premier Balken ende hing hem de algemene - meest prestigieuze - medaille om. Opvallend vitaal oogde hij, met een Engelse uitspraak waaraan nog steeds te horen is dat hij in een ver verleden in Oxford heeft gestudeerd. Zijn opwekkende uit smijter gaf eens te meer aan dat de bejaarde politicus het democrati sche ideaalbeeld van F.D. Roose velt toekomst toedicht. Zijn boodschap sloot naadloos aan bij die van de Britse schrijfster Ka ren Armstrong (1944). Godsdienst vrijheid staat of valt met respect voor elkaar, zei ze. Met een verwij zing naar aartsvader Abraham: toen drie niet al te vredelievend ogende vreemdelingen zijn dorp Hebron aandeden, boog hij voor hen alsof ze goden waren en heet te ze welkom in zijn huis. Oud-gezant van de Verenigde Na ties Lakhdar Ibrahimi (1934) herin nerde zich hoe de stem van Roose velt tijdens de Tweede Wereldoor log doordrong in het afgelegen dorpje in Algerije, waar hij op groeide. Geen televisie, geen radio, en toch sprak iedereen over de Amerikaanse president, die in buurland Marokko sympathie had getoond voor een naar onafhanke lijkheid hunkerende kolonie. De Noorse politicus en diplomaat Jan Egeland (1957) vertelde dat hij de afgelopen jaren wel enige teleur stellingen heeft moeten verwer ken. Vijfjaar geleden vestigde hij de aandacht van de wereld op de crisis in Darfur. Momenteel vallen er vier keer zoveel slachtoffers en het conflict is nog steeds niet beëindigd. Hij constateerde: „We hebben de middelen en kennis om vrijheid te brengen... als we maar willen." Oprichtster Willemijn Verloop (1970) van War Child Nederland had een oorlogskind meegebracht: Jacky uit Oeganda, als schoolmeis je in 1996 door opstandelingen ge vangen genomen en gered door Four Freedoms Awards haar beste vriendin, die haar plaats innam toen ze ziek werd. Jacky overleefde de oorlog, haar vriendin niet. Jacky werkte vervol gens voor War Child in Oeganda, nu volgt ze een studie mensen rechten in Den Haag. In de Nieu we Kerk was het Oegandese oor logsslachtoffer een opvallende ver schijning op het deze keer overwe gend 'blanke' Rooseveltfeest. Sa men met Elizabeth Roosevelt John ston - achterkleindochter van Franklin en Eleanor Roosevelt - overhandigde ze de Freedom-me- daille voor War Child. Willemijn Verloop zei achteraf: „Ik zag dat Jacky moest huilen. Tijdens mijn toespraak heb ik bewust niet meer naar haar gekeken, anders had ik het zelf te moeilijk gekregen." Muziek was er van het Zeeuws Ko perkwintet en de Zeeuwse blues- en rootsband Champagne Charlie, die een cd presenteerde met num mers over Roosevelt. De Ameri kaanse sopraan Rhea Olivaccé ver zorgde met haar speciaal voor ex-president Von Weizsacker inge studeerde Alle Menschen werden Brüder het slotakkoord. Zaterdag werden in de Nieuwe Kerk in Middelburg voor de veertiende keer de Four Freedoms Awards uitgereikt. De ceremonie vindt sinds 1982 elk even jaar in Middelburg plaats. Voorouders van de Roosevelts zijn afkomstig uit Zeeland. De uitreiking van de medailles is een initiatief van het Amerikaanse Frank lin and Eleanor Roosevelt Institute. De onderscheidingen zijn gebaseerd op de vier vrijheden, die de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt in 1941 pijlers van de democratische wereld noemde. De vier vrijheden zijn: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van ge brek en vrijwaring van angst. Onderscheidingen werden de afgelopen 26 jaar uitgereikt aan onder an deren prinses Juliana, Max van der Stoel, Ruud Lubbers, Helmut Schmidt, de Dalai Lama, koning Juan Carlos van Spanje, Nelson Mandela en Kofi Anan. Afgelopen zaterdag waren er onderscheidingen voor: Richard von Weizsacker, oud-burgemeester van West-Berlijn en oud-pre sident van Duitsland - algemene Four Freedoms-medaille Lakhdar Brahimi, VN-gezant - vrijheid van meningsuiting Karen Armstrong, Brits auteur op het gebied van religie - vrijheid van godsdienst Jan Egeland, Noors diplomaat - vrijwaring van gebrek Willemijn Verloop, directeur van War Child Nederland - vrijwaring van angst Willemijn Verloop, directeur van War Child Nederland, krijgt de award voor vrijwaring van angst uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2