Sport Vriendelijke reus heeft Hull City na 104 jaar in Premiership Olympiërs bezorgen Foppe huiswerk Bakx kan niet beslissend zijn 22 Maandag 26 mei 2008 PZC Dean Windass, matchwinnaar en held van Hull City, troeft de op de grond liggende Marvin Elliott van Bristol City af. foto Nick Potts/AP Veteraan Dean Windass (39) schiet zijn ploeg naar het hoogste niveau. door Gijs van Oosten DEN HAAG - De 256.000 inwoners van Huil, of beter Kingston upon Hull, zijn niet langer onderwerp van spot. De industrie- en haven stad was jarenlang het enige en juiste antwoord op een terugkeren de vraag in een voetbalquiz: "Wat is de grootste stad in Engeland die nooit een voetbalclub op het hoog ste niveau heeft gehad?' Hull City AFC speelt volgend jaar in de Premier League, voor het eerst in zijn 104-jarige bestaan. De club, bijgenaamd The Tigers, won afgelopen zaterdag op Wembley voor 86.000 toeschouwers de pro motiewedstrijd tegen Bristol City. De 39-jarige Dean Windass ont popte zich als de plaatselijke held door zeven minuten voor rust met een volley het enige doelpunt van de wedstrijd te scoren. Windass stond in de jaren zeven tig op de jongenstribune van Boot- hferry Park, het oude stadion van Huil waar plaats was voor 42.000 toeschouwers maar gemiddeld niet meer dan 4.000 de moeite na men de thuiswedstrijden te bezoe ken. De club ging drie keer bijna over de kop en ontsnapte in het midden van de jaren negentig op de laatste speeldag aan degradatie uit de vierde divisie. De onvermij delijke vraag na de promotie is wat Hull City in de Premier Lea gue tussen grootmachten als Man chester United, Chelsea en Liver pool te zoeken heeft. Windass is 39 jaar, aanvoerder en oud-interna tional Nick Barmby is 34 en ster speler Jay-Jay Okocha wordt vol gens zijn paspoort in augustus 35. De promotie kan echter een posi tief effect hebben op de stad die hoog scoort op armoedetabellen en kampt met een slecht imago. Huil eindigde in 2003 op de eerste plaats in het boek Crap Towns ('baggersteden'). Hull is in elk ge val niet langer de grootste stad in Engeland die nooit een voetbal club op het hoogste niveau heeft gehad. Voor de liefhebbers: het juiste antwoord is vanaf nu Ply mouth (240.000 inwoners). wel heel weinig tegenstand werd geboden. Het is daarom heel voor barig om nu conclusies te trekken. Dit is geen graadmeter, omdat ik er vanuit ga dat we op het EK in de topwedstrijden tegen Italië en Frankrijk niet zo veel tijd en ruim te zullen krijgen." Zijn medespelers roemen hem om dat hij vrijwel alle ballen diep speelt. Iets dat geen gewoonte is bij Oranje. Omdat hij ondanks zijn lengte een natuurlijke autoriteit heeft over de bal, is zijn eerste aan name vrijwel altijd goed. Engelaar heeft daardoor het vermogen het spel met twee a drie balcontacten snel te verleggen. Vaak via korte passjes, soms met een lange, strak ke bal. De mensen die hem uit de periode van NAC nog als een scha duwspits met diepgang kennen, zullen verrast zijn dat hij tegen woordig een stuk gereserveerder speelt. Het was Fred Rutten, die zoals zo vaak iets ontdekte in de speler, dat vele anderen nog was ontgaan. „Ik heb mijn plek op het veld gevonden." De rol van controleur heeft de vriendelijke reus zelfs tot Oranje gebracht. Dat leek altijd een onbe reikbaar ideaal voor Engelaar wiens broer namens Suriname in de Verenigde Naties zit. „Aan Oranje denk je niet als je tot je 27e nog nooit tot een of andere voorse lectie hebt gehoord." Hij is nu 28 en staat aan de vooravond van zijn eerste serieuze internationale be proeving. Of hij opgewassen is te gen 'de Gattuso's en Makalele's' van deze wereld? Dat is afwach ten, ook voor hemzelf „Ik heb nog nooit op het absolute topniveau ge speeld. Op de trainingen kan ik mee, maar ik ben benieuwd hoe het gaat als we tegen Italië en Frankrijk moeten." PS. Zou de voorzitter van Genk on dertussen al weten dat hij straks waarschijnlijk voor een miljoentje of zes naar Schalke 04 gaat? Arme, domme man. Orlando Engelaar kent een uitste- kend debuut in de basis van het Nederlands elftal. De boomlange middenvelder van FC Twente blijft echter bescheiden. Orlando Engelaar maakt prachtig debuut in basis van Nederlands elftal. door Leon ten Voorde ROTTERDAM - Over de transfer van Orlando Engelaar van Racing Genk naar FC Twente bestaat een prachtige anekdote. De lange Rot terdammer speelde nog niet zo gek lang in Enschede toen voorzit ter Joop Munsterman van FC Twente op een congres in Spanje in gesprek kwam met een Bel gische heer. Dat onderonsje ging ongeveer als volgt: Voorzitter Genk: „Ik heb pas geleden aan een domme Nederlan der een speler verkocht voor een paar ton die al een jaar niets heeft gepresteerd." Voorzitter 1\vente: „Aangenaam kennis te maken, die domme Nederlander staat voor u..." Wie dit grappige voorval leest, vraagt zich af hoe die Bel gische voorzitter reageerde, nadat hij in januari in de kranten las dat die 'domme Nederlander' vijftien miljoen euro aan Ajax durfde te vragen voor diezelfde speler. En wat zal het gevoel zijn van die Vlaamse preses als hij hoort dat Orlando Engelaar serieus in beeld is voor een plek bij de beste elf van Oranje? De man moet gek worden, dat kan niet anders. Orlando Engelaar is aanvoerder van de stuntploeg FC Twente en op deze zaterdag 24 mei 2008 heeft hij via allerlei kronkelige om wegen dan eindelijk de bestem ming uit zijn droom bereikt. Uitge rekend in de stad waar hij het liefst elke minuut van zijn leven doorbrengt, staat hij voor het eerst in de basis van het Nederlands elf tal. Het is een prettig soort toeval voor de middenvelder, die ooit werd weggestuurd bij Feyenoord omdat hij niet goed genoeg zou zijn. Engelaar legt tegen de Oekraï ne (3-0) het fundament onder zijn bestaan als EK-ganger. De linker middenvelder geniet van de vrij heid en speelt een uitstekende wedstrijd. Mooi is de bescheidenheid die hij na afloop etaleert. Het komt niet al te vaak voor dat een voetballer, die bijna verzwolgen wordt in een zee van complimenten, nog de kunst van het relativeren beheerst. De rust die hem in het veld zo ken merkt, heeft hij meegenomen naar buiten. Nuchter als een Tuk ker blust de Rotterdammer de eu forie om hem heen. „Ik weet dat ik best aardig kan ballen, maar ie dereen heeft kunnen zien dat er De basiself van Oranje. Staand, vlnr: Maarten Stekelenburg, Dirk Kuijt, John Heitinga, Andre Ooijer, Orlando Engelaar, Klaas-Jan Huntelaar. Onder, vlnr: Rafael van der Vaart, Giovanni van Bronckhorst, Wilfred Bouma, Ibrahim Af- ellay en Demy de Zeeuw. foto Marcel Antonisse/anp door Barry van der Hooft GOES/TRELLEBORG - Istvan Bakx be leefde gistermiddag in het Zweed se Trelleborg zijn debuut in het shirt van het olympisch elftal. De Vlissingse aanvaller van KV Kor- trijk speelde tegen Frankrijk (2-1-nederlaag) als linker aanvallen de middenvelder in een 4-4-2-sys- teem en was na afloop 'gematigd tevreden'. „Ik heb een hele wedstrijd ge speeld, dat is wel mooi", zei Bakx na afloop. „Het tempo lag wel weer een stuk hoger dan ik bij Kor- trijk gewend ben. Ik heb niet veel ballen verspeeld, maar ook niet echt heel goed gespeeld. Ik kon niet echt beslissend zijn. Daar hoopte ik stiekem toch wel op." Bakx deelt in Zweden een kamer met NEC-revelatie Jeremain Lens. „Na het reizen was ik zaterdag best vermoeid, maar dat was de volgende dag weg. Woensdag spe len we tegen Zweden. Ik hoop dan weer een kans te krijgen." Technisch superieure Fransen drukken ploeg met neus op de feiten. door Roel Wiche trelleborg - Een beetje bonds coach baalt altijd van een kansloze nederlaag, maar hij heeft in ieder geval één troost: hoe meer fouten er gemaakt worden, hoe meer hij ervan kan leren. Zo bezien beleef de Foppe de Haan gisteren in een bijna leeg Zweeds stadion toch nog een nuttige middag. Met dank aan de technisch superieure belof ten van Frankrijk, die het olym pisch elftal bij de eerste de beste test met de neus vol op tal van mankementen drukten: 1-2. Het is nog 74 dagen naar de eerste wedstrijd in China en dat is maar goed ook. Want als er iets duide lijk werd op de eerste dag van het vierlandentoernooi in Zweden, dan was het wel dat architect Fop pe nog hard moet werken om een stevig fundament onder het Oran je-fort te leggen. Onwennige dis pensatiespelers, een rammelende verdediging, gebrek aan fysieke po wer, te weinig vuur op de flanken: de negentig minuten in Trelleborg leverden de Friese coach dagen aan huiswerk op. Natuurlijk was er het excuus dat een aantal spelers een vrijdagwed strijd (long Oranje-Jong Zwitser land) in de benen hadden. En ze ker, De Haan moet deze week ba sisspelers als Aissati (ziek) en Dren the (mogelijk ernstig knieletsel) missen. Maar dan nog kon hij on mogelijk tevreden zijn. „Ik miste beleving, ik miste inzet. Verdedi gend was het heel slecht. Donk verdedigt vier keer aan de verkeer de kant. Dan ben je niet bij de les. Of ik geschrokken ben? Zo snel schrik ik niet meer. Maar het viel tegen, ja." En dat op een dag waarop de coach eindelijk zijn concept met het gelouterde trio dispensatiespe lers (samen net geen honderd jaar oud) kon beproeven. Gerald Sibon en Roy Makaay moeten in de aan- valslinie samensmelten tot het nieuwe droomkoppel, Barry Op dam is de beoogde leider van de defensie. Vooral het project Sibon- 'Of ik geschrokken ben? Zo snel schrik ik niet meer. Maar het viel tegen, ja' Makaay wordt interessant. Beiden spelen bij hun clubs als diepe spits, maar De Haan ziet Sibon vooral als meester van de steek pass. Die zwerfacties brachten gis teren niet het beste in de lange Drent naar boven, die zich toch het prettigst lijkt te voelen als aan speelpunt. Opdam had zijn han den vol om alle brandjes te blus sen. De defensie die De Haan wil de testen (Opdam en Donk cen traal, Marcellis en Jong-a-Pin als backs) rammelde aan alle kanten en het was een wonder dat Ken neth Vermeer slechts tweemaal hoefde te vissen. Erg geruststel lend was ook niet dat de Fransen, die het EK 2007 niet eens haalden, de olympiërs van meester Foppe meer dan eens zoek speelden. Niettemin was er genoeg nuttige informatie te vergaren. Zo kon de butant Istvan Bakx niet verhullen dat de kloof tussen de Belgische Tweede Klasse en interlandvoetbal groot is. Hij kwam pas even los toen Oranje, diep in de tweede helft, eindelijk wat kleur kreeg. Na goed doorzetten kon Jeremain Lens zelfs Makaay zijn eerste doel punt als China-ganger schenken. Een opkikker voor de aanvoerder, die pas voor het eerst sinds begin maart een hele wedstrijd speelde. Al had De Haan ook daar een ste vig verbeterpunt gezien. „Hij zal hard moeten werken om fysiek top te worden. Róy is nog ver weg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24