Waarheid Afghanistan zal ooit blijken Prijzen Zeeuwse jazzmusici 'Stem op ons, dan komen wij op Concert at Sea' PZC Maandag 26 mei 2008 1 7 HOOFDDORP - Jazzmusici Sjaak Lammers en Jasper van Damme hebben zaterdag solistenprijzen ge wonnen op het Nationaal Big Band Concours in Hoofddorp. Sjaak Lammers (35) uit Middel burg deed met de Zeeuwse band The New Orpheans mee aan het I concours; Jasper van Damme (21), afkomstig uit Middelburg en nu woonachtig in Rotterdam, met de Amsterdamse band Jazzmania. Jazzmania won de eerste prijs (3000 euro) op het concours, The New Orpheans de tweede (1500 euro). Saxofonist Jasper van Dam me en toetsenist en arrangeur Sjaak Lammers wonnen daarnaast allebei een solistenprijs (250 euro). Lammers zegt verrast te zijn door de prijs. „Ik had het niet verwacht. Het is geen valse bescheidenheid, maar het niveau was hoog." De ju ry prees Lammers om zijn compo sitorische vaardigheden en arrange menten en om hoe hij de band bij elkaar houdt. Van Damme won met de Benoit Martiny Band vorige week nog de eerste prijs op het Jazz Talent Award in Amersfoort. „Het volgend liedje staat ook op de cd die van daag bij de PZC zit", kondigt Pieterse Reaching underlie aan. „Via www.pzc.nl/cultuur kun je stem men. Als jullie genoeg op ons stemmen, staan wij van de zomer op Concert at Sea!" Tot 7 juni kan gestemd worden. Die dag wordt be kendgemaakt welke Popaanzee-band op 28 juni mag optreden op Concert at Sea. foto Ruben Oreel BIJ NADER Bij het artikel over de Roosevelt-cd van Champagne Charlie (PZC van 24 mei) is een verkeerde fotograaf vermeld. De foto van de band was gemaakt door Jan van den Berg. MIDDELBURG - „Kom gerust wat dichterbij no digt zanger Ruud Pieterse van de Zeeuws-Vlaam- se band Bluem zijn toehoorders uit. De groep was zaterdag de eerste van de vier Popaan- zee-deelnemers die optraden in een tent midden op de drukke Markt in Middelburg. De hele middag waren er optredens; na Bluem (foto) van Headmode, Eva Auad en Sense For ward. De vier Zeeuwse groepen doen mee aan het bandcoachingsproject Popaanzee, waarbij ze worden begeleid door Frank van der Meijden (Blof) en Marcel van As (Coparck). De concert middag op de Markt werd afgesloten met een op treden van Kick the Bucket, de Zeeuwse band die twintig jaar geleden meedeed aan een soortgelijk project als Popaanzee. Malalai Joya meet haar boodschap breed uit in Schuttershoftheater. door Ali Pankow MIDDELBURG - Ze heeft zich met volle overtuiging vastgebeten in de strijd voor echte democratie en vrouwenrechten in haar land. „Ik hoop dat mijn leven en eventueel mijn dood zullen bijdragen aan een betere toekomst", besloot de Afghaanse vredesactiviste Malalai Joya gistermiddag haar zeer matig bezochte optreden in filmtheater Schuttershof in Middelburg. Zij is nog tot en met woensdag in Nederland op uitnodiging van COS Zeeland en de landelijke vere niging voor Afghaanse vrouwen. Haar komst naar Zeeland was on derdeel van het programma voor de Maand van de Vrijheid. Zater dag bezocht zij een bijeenkomst van IFOR en Women for Peace Programme in Den Haag. Daar zou zij tevens een gesprek hebben met minister Bert Koenders van Ontwikkelingssamenwerking, maar wegens diens verblijf in Bir ma dit weekend sprak zij met een van zijn naaste medewerkers. „Volg met jullie deelname aan de vredesmissies in Afghanistan niet de politiek van de VS, maar infor meer je over de werkelijke situatie en volg een eigen politiek. Werke lijke democratie moet uit ons volk zelf komen. Steun liever onze de mocratische intellectuelen", luidt de kern van haar boodschap. Zij gebruikt veel woorden om haar verhaal over te brengen. Een lita nie die haar geïnteresseerd publiek een beetje leek doof te slaan. Kern achtig samengevat zou haar optre den wellicht aan kracht winnen. De jonge activiste - op 26 april is zij 30 jaar geworden - imponeert wel door haar moed. In een toe spraak in het Afghaanse parle ment (Loya Jirga) uitte zij haar kri tiek op het feit dat ruim zestig pro cent van de parlementsleden krijgsheren, drugsbaronnen en ver krachters zijn. Zij riep haar landge noten op hen te berechten. Na 'Zelfs als ze alle bloemen vernietigen, kunnen ze de lente niet tegenhouden' twee minuten werd ze de mond gesnoerd en werd haar de verdere toegang tot het parlement ont zegd. Als afgevaardigde van de wes telijke provincie Farah vecht zij te rug. „Ik moet wel. Mijn plaats daar is volkomen legaal. Ik moet bewij zen dat daar mannen zitten die wel wetten maken, maar ze voor zichzelf niet uitvoeren", verklaart ze haar strijd om herbenoeming. Ze weet dat ze daarbij gevaar loopt. Doodsbedreigingen en vier verhinderde aanslagen telt zij sinds haar omstreden optreden, in middels ruim twee jaar geleden. Zelf kreeg ze de kans te studeren. Haar ervaringen in vluchtelingen kampen in Iran en Pakistan en de ontmoeting met vrouwen die door krijgsheren waren verkracht en verminkt, motiveerden haar zich in te zetten voor vrouwen rechten. „Ik ben jong en ik heb veel energie. Ik moet dit doen en ik weet me gesteund door alle sup port die ik van veel landgenoten krijg", antwoordt Joya op de vraag of ze nooit twijfelt en zich zorgen maakt over haar eigen veiligheid. Ze zegt er ook bewust voor te kie zen in Afghanistan te blijven in plaats van bijvoorbeeld asiel aan te vragen in Nederland. „Dan zou mijn geest toch daar zijn. Afghanis tan heeft een jonge generatie no dig om vrede en veiligheid te creë ren. Ik kan niet anders dan mijn stem laten horen tegen een parle ment met misdadigers dat door de VS wordt gesteund. Maar met de zogenaamde strijd tegen terroris me is ons volk niet geholpen", zegt Joya. Volgens haar is de situatie de afge lopen zeven jaar voor de bevol king in Afghanistan niet verbeterd en ze staaft dat met voorbeelden van zelfdoding en verkoop van ba by's uit wanhoop. „Maar zoals je de zon niet kunt verbergen, zal ook de waarheid ooit blijken", zegt ze. Een andere metafoor waar ze haar vastberadenheid mee tot uiting brengt, luidt: „Zelfs als de misdadige overheersers alle bloe men vernietigen, zullen ze de len te niet kunnen tegenhouden." Malalai Joya was gisteren op uitnodiging van COS Zeeland op bezoek in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17