Middenberm Sloeweg moet veel smaller Zee la «ei Eigenaar Checkpoint wil stoppen met coffeeshop 'Wilt u hier wel uw schoenen uitdoen?' Vlissingse bibliotheek opent filialen in scholen 1 2 Maandag 26 mei 2008 pzcW Burak Yazici (rechts) geeft uitleg in de grote gebedsruimte op de zolder van de moskee. foto Ruben Oreel Yildirim Beyazit moskee in Middelburg houdt open dag. door Carla van de Merbel middelburg - „Komt u verder", be groet Burak Yazici twee Middel burgse vrouwen die een kijkje ko men nemen in 'zijn' moskee aan het Oostkerkplein in Middelburg. Yazici (19) leidt ze graag rond en beantwoordt geduldig de vele vra gen, ook van alle andere bezoekers die zaterdag tijdens de open dag de moskee komen bezoeken. Het oude pakhuis bij de Oostkerk is sinds 1980 in gebruik als Yildi rim Beyazit moskee, genoemd naar een vroegere Ottomaanse sul tan. Over ruim twee jaar komt daar een eind aan; dan verhuist de Middelburgse moslimgemeen schap naar een nieuwe moskee aan de Stromenweg. „Waarom gaat u hier weg? U zit hier zo mooi", vraagt één van de vrou wen. „Ja, maar het wordt te klein", zegt Yazici. „De gemeenschap groeit." „Ja, maar die nieuwe plek is zo ver weg." „Nee, het is juist een goeie plek, omdat er ook men sen uit Vlissingen en Oost-Sou burg naar onze moskee komen. Het is centraal gelegen." „Komt u mee naar boven?", vraagt Yazici. „Wilt u hier wel uw schoe nen uitdoen?" Yazici laat het leslo kaal op de eerste verdieping zien. „Op zaterdag en zondagochtend krijgen kinderen hier les in Turks, Arabisch, de koran en islamitische geschiedenis en etiquette. Er zijn zo'n honderd kinderen in onze ge meenschap, maar die komen niet altijd allemaal tegelijk." „Zij die les sen verplicht?", vraagt één van de vrouwen, „of is dat net als bij ons vroeger op de zondagsschool?" „Nee, die zijn niet verplicht. Het hangt af van de ouders of kinde ren naar de lessen komen." Naast het leslokaal is een lege ruimte. „Dit is de gebedsruimte voor de vrouwen. Als er weinig mannen zijn, wordt hij ook door hen gebruikt." „Die kleden van jul lie zijn altijd zo mooi hè? Het ta pijt ligt wel scheef" „Ja, dat hoort zo. Het is richting het oosten ge legd." De rondleiding gaat verder, naar nog een verdieping hoger, de zolder van het pakhuis. Hier is een 'Komt u gerust nog eens kijken. Onze deur staat altijd open' grote gebedsruimte. „Hier in de hoek is de preekstoel voor de imam." „Hebben jullie één imam of meerdere?" „Vanuit Turkije wordt om de vier jaar een imam gestuurd. Maar als er geen imam is, is er ook iemand anders die een dienst kan leiden." Interessant allemaal, vinden de vrouwen, de één katholiek, de an der Nederlands hervormd. „Komt u gerust nog eens kijken", zegt Ya zici. „Onze deur staat altijd open, ook als het geen open dag is." WD en Lokale Partij Borsele willen provincieplan van tafel. door Harmen van der Werf heinkenszand - De middenberm in de verbrede Sloeweg moet smal ler worden. WD en de Lokale Par tij Borsele in de Borselse gemeente raad zijn dit van mening. Ze vin den de natuurvriendelijke midden berm van twintig meter breed, die de provincie wil aanbrengen, veel te veel ruimte innemen. De afde ling Borsele van landbouworgani satie ZLTO staat ook op dit stand punt. De Sloeweg tussen rijksweg A58 en de Westerscheldetunnel is nu nog een eenvoudige weg met twee keer één rijstrook. In 2013 moeten dat twee keer twee rijstroken zijn die bovendien fraai in het land schap passen, vindt de provincie. Vandaar dat de provincie voor een brede middenberm heeft gekozen Automobilist moet rijbewijs inleveren koudekerke - Een 25-jarige man uit de gemeente Veere heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn rijbewijs moeten inleveren omdat hij te veel had gedronken. Tegen half twee werd de man aangehou den op de Burgemeester Dreg- mansstraat in Koudekerke. Uit een ademanalyse bleek dat hij bijna drie keer te veel alcohol had ge dronken. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. Wandelvierdaagse in Zoutelande zoutelande - In Zoutelande wordt volgende week (2 tot en met 6 juni) de jaarlijkse avondvier daagse gehouden. Deelnemers kun nen op vier van de vijf avonden vijf of tien kilometer lopen. De routes gaan over strand, door dui nen en bos en langs binnenwegen. De start is steeds om 19.00 uur bij de muziektent aan de Langstraat; op dinsdag op de boulevard. zonder vangrails. Dat is niet alleen fraaier, stelt de provincie, maar ook goedkoper want het onder houd aan vangrails is duur. Voor de verdubbeling van de Sloe weg met bijbehorende werken, zo als de door Borsele gewenste afslag Heinkenszand in de A58, is 66 tot 82 hectare grond nodig. De brede middenberm neemt daarvan naar schatting twee a drie hectare in be slag, wat dus meevalt, geeft de pro vincie aan. De colleges van B en W van Borsele en Goes hebben zich ook al over de Sloeweg uitge sproken en niets over de midden berm opgemerkt. Het laatste woord is binnenkort aan de gemeenteraden van Borsele en Goes. In de Borselse gemeente raad, die 5 juni beslist, is - voorle id De provincie wil een twintig me- ter brede, natuurvriendelijke mid denberm in de Sloeweg maken. In de Borselse politiek en de land bouw is daar weerstand tegen. Bromfietser botst frontaal op fietser hansweert - Een zeventienjarige bromfietser uit de gemeente Rei- merswaal is zaterdagochtend rond kwart over tien op de Zeedijk ge wond geraakt bij een aanrijding met een fietser (69) uit Reimers- waal. De bromfietser wilde een te gemoetkomende auto op de Zee dijk links passeren en botste bij die manoeuvre frontaal op de fiet ser. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Koren treden op in atrium Ter Reede vlissingen - 1\vee Goese koren, het christelijk gemengd koor Ham- maalöth en het christelijk mannen koor Sjaloom, treden morgen avond op in het atrium van zorg centrum Ter Reede in Vlissingen. De koren zingen psalmen en ande re christelijke liederen. Ook kun nen verzoeken worden ingediend. De kooravond duurt van 19.00 tot 20.30 uur. De toegang is gratis. pig nog bij een minderheid - veel weerstand tegen het idee van de brede middenberm. WD-raadslid Roel Boekholt noemt het voorstel ronduit 'belachelijk'. „Omdat de weg breder wordt, komt op bepaal de plekken langs de weg de bebou wing meer in de knel. Dat moet je niet willen." Berry Kooiker van de Lokale Partij Borsele is ook fel te gen. „De provincie stelt het mooi voor, maar die brede middenberm is overbodig." PvdA, CDA en SGP/ChristenUnie moeten nog een standpunt formuleren. „Elke hectare is er één", zegt voor zitter Rinus van 't Westeinde van de ZLTO in Borsele. „Het gaat ook om het principe van zo'n brede middenberm. Waar is het einde?" Mocht het provincieplan door gaan, dan vindt de ZLTO dat de grond voor de natuurvriendelijke middenberm in mindering moet worden gebracht op de hectares landbouwgrond die nog moeten worden omgezet in natuur. Auto uitgebrand bij Nieuwdorp nieuwdorp - Op de Europaweg Oost bij Nieuwdorp is zondagmid dag rond drie uur een auto uitge brand. De bestuurder (42) uit Til burg en zijn twee kinderen van elf en veertien jaar die ook in de auto zaten, bleven ongedeerd. De man zag rook vanonder de motorkap komen en stapte onmiddellijk uit. De auto rolde daarna vanzelf tot aan de goederenlijn langs de Euro paweg Oost. Gestolen fietsen kijken op Vlissings bureau vlissingen - Op het politiebureau aan de Molenstraat in Vlissingen is vanavond weer een fietsenkijk- avond. Tussen 19.00 en 20.00 uur kunnen mensen van wie de fiets gestolen is, komen kijken of hun rijwiel te ruggevonden is. Daarbij is het no dig fietssleuteltje of aangifte te to nen. Alleen dan worden fietsen te ruggeven aan de eigenaar. door Carla van de Merbel vlissingen - De bibliotheek in Vlissingen opent vandaag filialen in drie basisscholen in de gemeen te. Het gaat om 't Mozaïek aan de Dongestraat in Oost-Souburg, De Wissel aan de Kleiweg en De Wis sel aan de Flamingoweg in Vlissin gen. De scholen krijgen alle drie een mediatheek die beheerd gaat worden door medewerkers van de bibliotheek, op elke school gehol pen door tien leerlingen. De bibliotheek begint de filialen 'om het onderwijs diensten te kun nen aanbieden ter versterking van het taalonderwijs en de leesbevor dering'. Ook hoopt de bieb zo meer kinderen te bereiken. Nu komt 46 procent van de Vlissingse kinderen regelmatig in de bieb. De drie bibliotheekfilialen zijn een proef Aan het eind van het jaar wordt gekeken of de scholen er ook echt wat aan hebben. Als de resultaten goed zijn, kunnen voor het eind van 2011 alle andere Vlis singse scholen ook een filiaal van de bieb krijgen. De bibliotheekfilialen in de drie scholen worden vandaag feestelijk geopend door de Vlissingse wet houders Rob van Dooren en Frans Prins. Van Dooren doet dat om 14.45 uur in 't Mozaïek, Prins om 14.30 uur in De Wissel aan de Klei weg en om 15.00 uur in De Wissel aan de Flamingoweg. Personeel: voortzetten coffeeshop alleen onder andere voorwaarden. door Sheila van Doorsselaer terneuzen - De eigenaar van cof feeshop Checkpoint in Terneuzen heeft er genoeg van. Ook al mag zijn shop wellicht ooit weer open, hij begint er niet meer aan. Zijn personeel overweegt de zaak voort te zetten. Dat zegt Wilfred Suijkerbuijk, de raadsman van de 56-jarige coffee shopbaas. Die zit, samen met twee medewerkers, in voorlopige hechte nis na de tweede inval van Justitie in Checkpoint op verdenking van van deelname aan een organisatie die grote hoeveelheden softdrugs in bezit heeft en verhandelt. Het voorarrest van de eigenaar van Checkpoint is verlengd, hij zit in beperking (geen contact met de buitenwereld) en al zijn tegoeden zijn bevroren. „Hij kan daardoor het personeel niet meer betalen en we gaan proberen met het Open baar Ministerie een regeling te tref fen zodat de salarissen kunnen worden doorbetaald. We weten im mers nog niet of en wanneer Checkpoint weer opent." Als Checkpoint voorgoed dicht moet, is er in de gemeente Terneuzen ruimte voor een nieuwe shop. Het personeel zou er wel oren naar heb ben in het vacuüm te stappen. „Maar dan wel onder andere voor waarden dan nu want het fatsoen lijk en volgens de regels runnen van een coffeeshop is volgens de huidige wetgeving vrijwel onmoge lijk", zegt Suijkerbuijk. Personeel van Checkpoint over- weegt de coffeeshop voort te zet ten. De huidige eigenaar gooit na twee invallen en even zo veel ar restaties de handdoek in de ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12