gaat even twee tandjes terug De charme van het boerenerf doet het werk 3 spectrum PZC Zaterdag 24 mei 2008 Simon Maljaars van Klein Zeeduin in Vrouwenpolder: „Vijftien eenhe- Anneke Smits, van Op 't Oefje met Sascha en Sandra Kurfiss uit den is te doen naast het gewone werk. Frankfurt in het laantje van de camping. Kamperen bij de boer Kamperen is volgens de hoge school voor toerisme NHTV oorspronkelijk door de Engel sen uitgevonden. Vermogen de inwoners van de grote stad trokken met huifkarren de na tuur in. Nederland was één van de omringende landen waar het fenomeen rap werd om armd. De oudste camping in Nederland werd omstreeks 1920 in Vierhouten gesticht. Vergelijkbare vakantieverblij ven in het buitenland zijn de Gites in Frankrijk en Farm Stay in Engeland. Een belangrijk ver schil is dat het daar gaat om huisjes op het platteland of het verblijf in verbouwde schuren. De Vereniging van Kampeer- boeren (Vekabo) heeft in Zee land zo'n 300 leden. De Stichting Vrije Recreatie (SVR), de andere organisatie voor kampeerboeren, heeft 39 Zeeuwse leden. Niet alle kampeerboeren zijn bij één van de twee koepels aangesloten. De mini-campings in het ach terland worden voor ongeveer driekwart bevolkt door vaste seizoenplaatshouders. Meer richting kust neemt dat percen tage af en gaat het vooral om afzonderlijke boekingen. Mini-campings die willen uit breiden van 15 naar 25 eenhe den moeten een zogenaamde vereveningsbijdrage betalen. Voor elke extra plaats die wordt ingericht, moet 800 eu ro worden besteed aan doelen in de natuur, cultuurhistorische objecten (bijvoorbeeld een mo len) of dagrecreatie. D Goof Lukken van de internationale hoge school voor toerisme en verkeer (NHTV) in Breda. Hij gruwelt van de kinnesinne tussen 'ech te recreatie-ondernemers' en boeren die er als nevenactiviteit staanplaatsen voor cara vans en tenten op nahouden. „Als neutraal boven de branche hangend persoon kan ik alleen maar vaststellen dat net zonde is als die mensen elkaar kapot concurreren. Be ter is dat ze een duidelijke keuze durven te maken, de markt netjes verdelen. Het tota le aanbod in Nederland is groot genoeg. De uniciteit binnen dat geheel wordt in de toekomst steeds belangrijker." De grotere recreatie-ondernemers plachten nog wel eens te roepen dat er sprake is van oneerlij ke concurrentie. Zij zijn gedwongen tot ho ge investeringen om aan de strenge nor men te kunnen voldoen, terwijl de boeren betrekkelijk eenvoudig wat kampeereenhe- den op hun erf mogen neerzetten. Of dat echt zo is, houdt Lukken in het midden. „Daar zijn de meningen over verdeeld. Voor een mini-camping is het weer min der makkelijk om grootschalige accommo daties te bouwen., zoals een zwembad. Bo vendien valt een bedrijf met vijftien plaat sen onmogelijk rendabel te maken. Dan heb je het puur over een nevenactiviteit." De brandveiligheidseisen, minimaal vijf meter afstand tussen de caravans, zijn voor de grote en kleine vissen in de vijver in elk geval vergelijkbaar. En dat niet overal de toilet- en douchegebouwtjes even luxe zijn, dat is nou net de eenvoud waar de mi ni-kampeerder genoegen mee neemt. De kampeerboer heeft volgens Lukken een ij- zersterk product in handen. De rust en een voud van het boerenerf moeten voor zich spreken. „Zo zou het tenminste moeten zijn", nuanceert de hogeschooldocent de tegenwoordige beleving. Een overkill aan toegevoegde voorzieningen kan het speci fieke karakter van de mini-camping soms meer kwaad dan goed doen. Evenmin is elke kampeerboerderij vandaag de dag nog een echt agrarisch bedrijf, waar gewassen op het land staan of vee in de stallen. Dat gaat ten koste van het educatieve element - oorspronkelijk één van de peilers van de ze vorm - zo stelt Lukken. „Als het goed is, hoefje de sfeer niet te creëren, die hoort er gewoon bij. De geur van mest, het verse eitje bij het ontbijt, de ruimte. Dat vind je niet op een reguliere camping. Het platteland, de kleinschalig heid, staat toeristisch enorm in de belang stelling. Kijk maar hoe populair streekpro ducten zijn. Die dingen moet je combine ren." Lukken is overigens niet echt enthousiast over het schrappen van de Wet op de Openluchtrecreatie. „De omvang van een mini-camping laat zich nu op gemeente lijk niveau regelen. De inkleuring wisselt nogal. Niet echt handig voor de klant." e kracht van een mini-cam ping schuilt bovenal in zijn kleinschaligheid. „Laten we dat toch vooral niet om zeep helpen", zegt docent Op de Rustenpolder kunnen kinderen naar hartenlust ravotten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 107