Buitenland! EU tegen ban op producten kinderarbeid Waarnemers: verkiezingen in Georgië goed verlopen KRAS, ML BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Vrijdag 23 mei 2008 7 Ongeval legerkonvooi Nigeria: 46 doden ABUJA - In Nigeria zijn 46 militai ren om het leven gekomen, toen een tankwagen een legerkonvooi ramde. Vijf militairen raakten ge wond. Het ongeluk gebeurde woensdagnacht toen het konvooi op weg was naar een legerbasis in het noorden van het land. De mili tairen waren enkele uren eerder op de luchthaven van de hoofd stad Abuja teruggekeerd uit de Su danese regio Darfiir. Veel hinder door stakingen in Frankrijk CALAIS - Stakingsacties en blokka des hebben gisteren op tal van plaatsen in Frankrijk het verkeer belemmerd. Veel treinen en een aantal veerboten vielen uit. Het treinverkeer werd praktisch gehal veerd door de stakers. Hun vak bonden hadden wel beloofd een minimale dienst op gang te hou den. Circa de helft van de treinen viel uit, maar niet de internationa le hogesnelheidstreinen. TBLISI - De parlementsverkiezin gen in Georgië zijn over het alge meen kalm en goed verlopen. Wel meldden waarnemers van de Orga nisatie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OSCE) giste ren in een verklaring een aantal problemen, waaronder enkele ge vallen van intimidatie en 'procedu rele tekortkomingen'. De Georgische president Mikhail Saakasjvili claimde gisteren de overwinning van zijn partij bij de parlementsverkiezingen van woensdag in de voormalige Sov jetrepubliek. De Verenigde Natio nale Beweging zou 63 procent van 'Voedselprijzen blijven nog maanden hoog' ROME - Hoewel de voedselprijzen mogelijk beginnen te dalen vanwe ge de goede oogsten die op komst zijn, blijven de prijzen zeker tot ok tober hoog. Dat heeft de VN-voedselorganisa- tie FAO gezegd. In oktober berei ken veel rijstoogsten de markten. De prijzen hebben wereldwijd tot demonstraties geleid. Enkele oorza ken van de hoge prijs zijn de olie prijzen en slecht weer. Topambtenaar Iran wil af van stropdassen TEHERAN - Een Iraanse topambte naar heeft opgeroepen om de im port van stropdassen te verbieden aangezien ze 'tegen de Iraanse cul tuur zijn'. Na de islamitische revo lutie van 1979 ging de stropdas in de ban, maar onder mannen, voor al artsen en zakenlieden, is de das populair. Op dit moment loopt in het land ook een campagne tegen 'onislamitische' jurken en 'wester se haarstijlen'. de stemmen hebben gekregen, bleek woensdag uit een prognose na het sluiten van de stembureaus. Terwijl de peiling de verenigde op positie maar rond de 15 procent gaf, riep ook oppositieleider David Gamkrelidze de overwinning uit. Hij zei dat met de verkiezingen is 'geknoeid'. De oppositie kwam met een alter natieve telling. De partij zou daar in aan de leiding gaan met 40 pro cent, tegen 32 procent voor de Ver enigde Nationale Beweging. Zo'n 2.000 aanhangers van de oppositie verzamelden zich na middernacht bij het kantoor van de kiesraad 'Maagdenmoordenaar' hoort levenslang eisen PARIJS - De Franse aanklager heeft tegen de 'maagdenmoordenaar' Mi chel Fourniret (66) levenslang geëist zonder mogelijkheid ooit weer op vrije voeten te komen. Ook tegen zijn vrouw Monique Olivier (59) is levenslang geëist, maar met na 30 jaar kans op vrijla ting. Fourniret heeft zeven vrou wen en meisjes ontvoerd, ver kracht en vermoord. Olivier wordt beschuldigd van medeplichtigheid. Olympische vlam later door Sichuan BEICHUAN - De olympische vlam gaat pas kort voor de Olympische Spelen naar de door een aardbe ving getroffen Chinese provincie Sichuan. Het schema voor de fak keltocht is gewijzigd om de red dingswerkzaamheden niet te be lemmeren. De vlam doet van 3 tot 5 augustus de provincie aan, bijna twee maanden later dan gepland. Het officiële dodental van de ramp steeg gisteren tot 51.151. om te protesteren. Dat waren er veel minder dan waarop oppositie leiders hadden gehoopt. De verkiezingen werden gezien als een test voor ingezette democrati sering van de regering van de pro- westerse Saakasjvili, die wil dat Ge orgië lid van de Navo wordt. Het Georgische ministerie van Binnen landse Zaken meldde dat twee bus sen met kiezers bij de grens met de opstandige regio Abchazië zijn beschoten. Daarbij zouden gewon den zijn gevallen. Abchazië is sinds het begin van de jaren negen tig '90 feitelijk onafhankelijk, na een strijd tegen regeringstroepen. Nederland krijgt geen steun voor importverbod. BRUSSEL - Nederland krijgt in de EU geen steun voor een invoerver bod van producten waaraan kin derarbeid te pas is gekomen. Minis ter van Buitenlandse Zaken Maxi me Verhagen zal maandag nog een poging wagen zijn EU-colle- ga's te bewegen tot sancties tegen landen die gebruik maken van kin derarbeid, maar hij staat daarin na genoeg alleen. Alle pogingen van de Nederlandse regering om kinderarbeid op de Europese agenda te zetten, zijn tot nog toe zonder succes gebleven, zei minister van Ontwikkelingssa menwerking Bert Koenders giste ren in de Kamer. Ook van Verha- gens nieuwe poging om de Europe se Commissie een onderzoek in te laten stellen naar de herkomst van producten waarvan verondersteld wordt dat zij onder dwang door kinderen gemaakt kunnen zijn, wordt weinig verwacht. Alleen Frankrijk heeft tot nog toe voorzichtig enige steun uitgespro ken. Dat kan helpen, omdat dat land vanaf 1 juli een halfjaar voor zitter van de Europese Unie is. Maar landen waarop Nederland ei genlijk had gerekend, zoals België Wl De Tweede Kamer wil maatrege- len tegen kinderarbeid. Maar het lukt Nederland niet andere EU- landen tot een importverbod van producten te bewegen. en de Scandinaviërs, laten het vol gens bronnen in Brussel afweten. De Europese Commissie en de meeste lidstaten zien meer heil in 'positieve maatregelen', zoals het geven van handelsvoordelen aan landen die een eind maken aan kinderarbeid. Ook wordt gedacht aan labels voor producten die 'kinderarbeidvrij' j zijn geproduceerd, een soort Euro- pees keurmerk voor producten die j zijn gemaakt volgens de normen van de ILO, de internationale ar beidsorganisatie van de Verenigde Naties. De Tweede Kamer dringt aan op internationale maatregelen tegen kinderuitbuiting, zoals een boycot van producten waaraan kinderhan den hebben meegewerkt. Een mo tie van GroenLinks en de SP hier toe werd gisteren unaniem aange nomen. Volgende week komen de betrokken ministers van de Euro pese lidstaten bijeen in Brussel voor overleg over onder meer ont wikkelingshulp. Nederland zal er- op aandringen dat de Europese j Commissie onderzoek gaat doen naar de mogelijkheden handels maatregelen in te zetten om kin- derarbeid tegen te gaan. Volgens Koenders is zo'n studie op dit moment het hoogst haalba re en is hij al blij als dat erdoor zou komen. GroenLinks en de SP vinden een onderzoek niet vol doende. Kamerlid Kees Vendrik (GroenLinks) wijst erop dat al vijf tien jaar wordt gesproken over ethische voorwaarden voor handel wat betreft kinderarbeid. Krasse prijzen! Want nu kunt u al vanaf slechts 469 op reis naar het belastingparadijs Andorra en de mooie Spaanse Pyreneeën! 10 dgn PRINSDOM ANDORRA v.a. 469 Vanuit het leuke dorpje Arinsal nemen we u mee naar alle high lights van Andorra en de Pyreneeën. We bewonderen de Spaanse enclave Os de Civis, dwalen door de Vall de Nuria en keren in Seu d'Urgell terug naar de middeleeuwen. Natuurlijk kunt u naar har- tenlust winkelen in hoofdstad Andorra la Vela en optioneel staat zelfs Barcelona op het programma! Vertrekdata: 13/6,4-25/7,12/9 en 10/10. Prijs is p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35045 Ga al vanaf slechts 629 mee op verkenningstocht door het ruige Andorra en het gastvrije en populaire Spaanse Catalonië! 12 dgn ANDORRA CATALONIË v.a. 629 Prachtige busreis, waarbij we eerst Andorra zullen ontdekken! We bezoeken de schitterende natuur van de 3 valleien, waarna onze tocht u verder meeneemt Spanje in naar het eeuwenoude La Seu d'Urgell en de Vall de Nuria. Natuurlijk staat ook Barcelona op het programma en wat dacht u van het leuke stadje Olot, het klooster van Poblet en het Figueres van kunstenaar Salvador Dali? Vertrekdata: 2-30/6,21/7,4/8 en 1-15/9. Prijs is p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35044 waarom zou je verder zoeken Een perfecte combinatie van strand en cultuur! Vele uitstap jes en genoeg vrije dagen in Torremolinos aan de Costa del Sol! 20 dgn ANDALUSIË COSTA DEL SOL v.a. 998 De Costa del Sol heeft o.a. langgerekte stranden, ontelbare ter rasjes en een heerlijk klimaat. In het achterland van Andalusië maken we kennis met prachtige steden en bergdorpjes. KRAS neemt u o.a. mee naar Malaga, Gibraltar, Sevilla, Granada en op de terugweg proeft u een vleugje Barcelona! Tijdens deze reis verblijft u in het 4-sterren Gran Hotel Cervantes in Torremolinos. Vertrekdata: 2/6, 15/9 en 13/10. Prijs is p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35033 Comfort ass bus'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7