Binnenland Dikke klant wil vertrouwde sfeer ©zeeilnS bedankt 1 voor al uw complimenten en felicitaties Nederland niet langer toonaangevende zeevaartnatie 6 Vrijdag 23 mei 2008 PZC Sportscholen ontdekken de dikke klant. Ze bouwen aparte zalen, leiden personeel op of huren fysiotherapeuten en voedingsdeskundigen in. door Simonne van Gennip Een sportschool met wc's die niet 'hangen', maar stevig op de grond staan. Zodat de dikkere klant zeker weet dat de pot zijn gewicht kan dragen. Grote re fitnessapparaten, ruime douches en geen vrouwen in de buurt die met hun maatje 36 moei teloos een half uurtje met hun work-out bezig zijn, terwijl de dik ke sporter na tien minuten 'al niet meer kan'. Sonja van Dijk en Corinne van der Nat, twee 'vrouwen met een maatje meer', liepen de afgelopen jaren tientallen sportscholen af op zoek naar een plek waar zij en lot genoten ontspannen konden spor ten. Tevergeefs, zegt Van Dijk. „Dikke mensen voelen zich niet welkom op sportscholen." De twee werken onder de naam BigFun aan de oprichting van een 'lifestylecenter' voor dikke men sen in de regio Den Haag. Het moet 'een veilige plek zijn waar mensen zich op hun gemak voe len'. Afvallen staat of valt nu eenmaal bij bewegen, zegt Van Dijk. Zelf weegt ze 140 kilo, wat betekent dat 'ze wel eet en niet beweegt'. „Dik zijn zit in de familie." Van Dijks ouders hamerden niet op bewe gen, bij haar eigen dochter deed ze dat wel. „Omdat ik weet hoe lastig het is om dik te zijn, deed ik haar op peutergym zodra het kon." De peu ter groeide uit tot een 'superslanke vijftienjarige'. Ondanks de klachten van BigFun ontdekken sportscholen wel dege lijk de dikke klant. Volgens Bas doet zijn uiterste best in het krachthonk. Fitnesscentra doen steeds meer voor dikke klanten. Ze nemen aller lei maatregelen zodat de obesitaspatiënten zich prettiger voelen. foto David van Dam/GPD NMFH, een adviesbureau voor fit- nessscholen, bieden nu zo'n drie honderd van de tweeduizend fit- nessscholen speciale voorzienin gen voor dikke mensen. Een explo sieve groei. In de Scheveningse sportschool In tension kijkt mede-eigenaar Marco Vis naar een groep sportende kin deren. De jongens tussen de zes en zeventien jaar doen mee aan FitKids, een landelijk fitnesspro gramma voor kinderen met obesi- tas of andere beperkingen. Sommigen doen actief oefeningen, anderen leunen wat verveeld te gen de fitnessapparaten. De fysio therapeut die de lessen geeft, spoort de jongens aan actiever te zijn. Bij deze groep gaat obesitas sa men met gedragsproblemen. „Dat ontstaat vaak door het overge wicht. Ze worden niet geaccep teerd." De twaalfjarige Miladin heeft daar 'helemaal geen last van'. Hij haalt zijn schouders op. „Ze nemen me maar zoals ik ben." Miladin doet mee omdat hij 'te dik is'. „Ik was in Montenegro bij familie, daar eten we altijd veel. Daarna ging mijn oma dood. Als je verdrietig bent, eet je meer." Miladin is met zijn 66 kilo een van de minder zware kinderen. „Maar ik fiets drie keer per week." De Fit- Kids-lessen worden slechts voor een deel van de kinderen vergoed. Vis pleit ervoor dat verzekeraars één lijn trekken en vaker sportpro gramma's vergoeden. „Er is ontzet tend veel vraag naar, en weinig aanbod. Het is een heel zorgwek kende trend. Deze kinderen drei gen verloren te gaan. Maar ook 'dunne' kinderen hebben behoefte aan sportruimte en voorlichting." Vis is bezig met het opzetten van een nieuwe locatie waar hij pro gramma's voor kinderen kan aan bieden. „Maar ik ben ondernemer, geen charitatieve instelling. Ik moet wel mijn personeel aan het werk houden. Hoe meer wordt ver goed, hoe meer ik kan aanbieden." Voor volwassenen gelooft Vis niet in aparte lessen of zalen. „Ik vind dat geïsoleerde gedoe niets. Ik vrees dat al die argumenten ook een beetje excuses zijn om niet te Vergoeding verzekeraars Sporten om gewicht te verlie zen, zit niet in het basispak ket van verzekeraars. Wel vergoeden veel zorgverze keraars speciale programma's voor mensen met obesitas. Het is afhankelijk van de verzeke raar welke lessen of program ma's in de aanvullende verzeke ring zijn opgenomen. Meestal wordt een eigen bijdrage ge vraagd. Zorgverzekeraar VGZ vergoedt preventieve programma's voor mensen die al over gewicht hebben, lessen voor obesitaspatiënten en nazorg programma's. Daarbij wordt gekozen voor programma's die worden uitgevoerd door fysiotherapeuten, waarmee VGZ een contract heeft. De bij hetzelfde concern aangesloten verzekeraars Univé, Trias en IZA hebben vergelijkbare regelingen. Zorg verzekeraar Menzis koopt spe ciale programma's in voor mensen met ernstig overge wicht. Preventieve programma's wor den niet vergoed. Bewegings programma's voor jongeren tot achttien jaar worden wel volle dig vergoed. hoeven sporten." Hij ziet veel meer in een goede sfeer en in per soonlijke trainingsprogramma's, die de school aan alle klanten biedt. Slanke mensen weten altijd wat dikke mensen moeten doen, rea geert Sonja van Dijk. Zij en Van der Nat ontmoetten elkaar bij een praatgroep voor eetstoornissen. „Iedereen wilde graag sporten. Maar de drempel in de gewone sportscholen is te hoog." Hoe dik moet je zijn voor haar school? „Het is voor het hele gezin. Maar ze moeten wel te zwaar zijn. Vrou wen moeten minimaal maat 48 hebben." En als ze zijn afgevallen? „We zullen ze stimuleren naar een gewone school te gaan." Sinds 7 april is Omroep Zeeland ingrijpend vernieuwd. Op radio, televisie en internet kreeg de omroep een ander, eigentijds gezicht. Dank voor uw spontane re acties, complimenten en hulp. Dat is een belangrijke rugge steun voor ons team. Er brak een nieuwe periode aan voor Omroep Zeeland. We snappen dat u moet wennen aan de verander ingen. Maar we zijn nog niet klaar! We willen ons blijven verbeteren om u nóg beter van dienst te zijn als dé nieuwszender van Zeeland. Tot ziens op tv, op radio 87.9 fm en www.omroepzeeland.rtl DEN HAAG - Door verslechtering van fiscale regelingen lopen Neder landse reders een achterstand op ten opzichte van buitenlandse con currenten. Nederland heeft daar door zijn Europese koplopersposi- tie verloren en is afgezakt naar de zevende plaats. De Taskforce Ar beidsmarkt Zeevarenden (TAZ), stelt dat in een pakket aanbevelin gen. Volgens de TAZ, een samen werkingsverband van sociale part ners en reders, moet de overheid snel fiscale maatregelen nemen. De Nederlandse zeevaart heeft te maken met hogere loonkosten en hogere belasting over de winst. Zo zijn de loonkosten voor Nederland se reders tot 28 procent hoger dan voor Duitse. De TAZ waarschuwt voor de situatie van begin jaren '90, toen veel reders uitweken naar het buitenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6