Sluis verzamelt moed Zeeland 'Softdrugshandel is zaak van regio' Stadsraad roept op tot ontdekken van natuur Hulst: nu geld voor verhuizen ambtenaren Koekje Kunstmarkt in oud-Terneuzen 26 Vrijdag 23 mei 2008 pzcZ Burgemeester Lonink noemt stellingname van gemeente Hulst naïef. door Conny van Cremberghe terneuzen - Burgemeester Jan Lo nink van Terneuzen verwacht dat door de sluiting van Checkpoint de handel in softdrugs zich groten deels verspreidt over de regio. De straathandel zal niet beperkt blij ven tot de kern Terneuzen. Ook plaatsen in de grensstreek (Koewacht, Sas van Gent) en in de buurgemeenten Hulst en in min dere mate Sluis kunnen met een toename van de handel en het aan tal drugstoeristen geconfronteerd worden. Lonink is er dan ook voor stander van om het probleem in tergemeentelijk aan te pakken, maar dat zit er vooralsnog niet in, omdat de gemeente Hulst gewoon weg het probleem blijft ontken nen. Het uitgangspunt van deze ge meenten is al geruime tijd dat ze zich niet hoeven te committeren aan het Terneuzense beleid. Toch komt het drugsprobleem volgende week aan de orde in het districts- overleg tussen de gemeenten Ter neuzen, Hulst en Sluis. Volgens de politiemonitor mag Hulst zich inmiddels de tweede drugsstad van Zeeland noemen, maar de status heeft nog niet ge leid tot een wijziging van gemeen telijk beleid. Sinds de jaren negen tig voert Hulst een zero toleran- Oostburgers moeten schoonheid omgeving per fiets leren kennen. door René Hoonhorst OOSTBURG - De Stadsraad Oost burg houdt morgen een fietsdag. De raad wil Oostburgers - en ande re geïnteresseerden - kennis laten maken met de schoonheid van hun omgeving. „Veel mensen weten gewoon niet wat voor mooie natuurgebieden er op een steenworp afstand liggen. Omdat dat ook uit onze enquête bleek, hebben we zelf twee aan trekkelijke fietsroutes samenge steld", legt voorzitter Marleen de Jonge van de stadsraad uit. De twee routes van 20 en 22 kilo meter lang overlappen elkaar al leen in het centrum van Oostburg en zijn daardoor ook goed na el- Om de snoepzucht van haar kroost - haar zoon in het bijzonder - enigszins te beteugelen, had die Zie- rikzeese moeder een snood plan ge smeed. Ze zou zoonlief confronte ren met diens slechte gewoonte om met enige regelmaat een flinke graai in de koektrommel te doen. Dus ging er een briefje bovenop de koekjes - bokkenpoten in dit geval ce-beleid en daar houdt die ge meente aan vast. Lonink noemt Hulst 'naïef. „Je kunt als bestuur wel het bestaan van een probleem ontkennen, maar daarmee is het nog niet weg", stelt hij. De Terneuzense burgemeester gaat ervan uit dat de laatste reste rende coffeeshop in Terneuzen, Miami, zijn eigen klanten blijft be dienen en wellicht een deel van de klandizie van Checkpoint. „Om dat de shops verschillen van karak ter en van klantenbestand, zal een deel van de drugstoeristen naar an dere mogelijkheden zoeken om in kopen te doen. We zullen probe ren om die stroom deze zomer zo veel mogelijk in te dammen", zegt Lonink. „We hebben een beroep gedaan op de ambassaderaad die de persdiensten in Noord-Frank rijk en België zal bewerken om dui delijk te maken dat Checkpoint ge sloten is." Lonink heeft de toe zegging van de politie dat er voldoende politiecapaciteit in Zeeuws-Vlaanderen voor handen is om de voorziene opbloei van de straathandel te beteugelen. De eigenaar van Checkpoint zou eerst gisteren worden voorgeleid aan de rechter-commissaris, maar dat gaat vandaag gebeuren. De sluiting van Checkpoint leidt tot het uitwaaieren van de soft drugshandel over de streek, zegt burgemeester Lonink. Extra poli- tie-inzet moet dit beteugelen. kaar te fietsen. De ene route loopt door de polders ten zuiden van de Eenhoornstad en leidt de wielrij ders onder meer langs de nieuwe vogelparadijzen in de Sophiapol- der en nieuwe natuurgebieden aan weerszijden van de Bakkersdam. De twee kilometer langere noorde lijke fietstocht voert onder meer langs Het Groote Gat en De Blik ken. Zowel bij de Sophiapolder als bij De Blikken is een vogelkijkhut die liefhebbers de kans biedt veel soorten vogels te spotten in hun natuurlijke leefomgeving. Wethouder Carien Bolijn opent de fietsroute morgen officieel om 10.00 uur op het Ledelplein. Van 10.00 tot 14.00 uur kunnen fietsers vertrekken om bij terugkomst op een terrasje in het centrum neer te strijken. De stadsraad propageert tenslotte alle geneugten van de Eenhoornstad. Tip? redactie@pzc.nl - met de waarschuwende tekst 'De ze koekjes zijn geteld'. Groot was moeders nieuwsgierig heid de volgende dag of haar sub tiele hint geholpen had. Niet echt, zo bleek. Haar briefje was verdwenen. Ervoor in de plaats lag een onthutsende mede deling: 'Het zijn er nu twee min der.' Coalitie Sluis werkt aan eensgezind standpunt over bezuinigingen. door René Hoonhorst sluis - Het voormalige gemeente huis van Aardenburg dateert van net na de Tweede Wereldoorlog. Het is een jong monument dat voor het nageslacht bewaard moet blijven, stellen cultuurliefhebbers uit de oudste stad van Zeeland. De openbare school in Breskens en de Europaschool in Zuidzande dateren beiden ook uit de late ja ren veertig van de vorige eeuw. De twee scholen hebben hun be staansrecht al lang overleefd en hadden al minstens een decen nium geleden tegen de vlakte ge moeten, beweren schoolbestuur ders, leerkrachten en ouders van leerlingen. Het Sluise gemeentebestuur be loofde eerder al dat er nieuwe scholen zouden komen en dat er een passende functie voor het ge meentehuis zou worden gezocht. Belofte maakt niet alleen schuld, de gewenste bezuinigingen zijn ook niet te behalen door er vanaf te zien, beweerden insprekers deze week tijdens een speciale commis sievergadering over de kadernota. Het college stelde die nota op om de route aan te geven naar een fi nancieel gezond Sluis. Maar het door Harold de Puysseleijr HULST - Voor de herhuisvesting van een gedeelte van de ambtena ren in de gemeente Hulst is zeker drie ton van de in totaal geraamde 660.000 euro direct nodig. Dat laat het college van burgemees ter en wethouders weten in een aangepast kredietvoorstel aan de gemeenteraad. Veel fracties toon den zich bij de laatstgehouden ver gadering van de adviescommissie Middelen zeer geschrokken over de hoogte van het totale bedrag. Nu beperkt het college de krediet- vraag tot drie ton voor aanpassin gen aan het van de Rabobank ge kochte pand Grote Markt 21. De ge meente wil daar een gemeentewin kel in onderbrengen waar mensen terecht kunnen voor alle gemeen telijke diensten, zoals uitkeringen, paspoorten en bouwvergunnin gen. De investering die nodig is voor niet (ver)bouwen van de Europa- school kost op termijn meer aan het verlies aan leefbaarheid in het dorp, benadrukken inwoners van Zuidzande. Het inrichten van de Sint Baafs als cultuurtempel is een stuk duurder dan het gemeente huis gebruiken als archeologisch museum en bibliotheek. Voor het beheer van het museum zijn vere nigingen als Hendrick de Keyser of Heemschut in de markt, wist de Aardenburgse galeriehoudster Beatrice Meindersma. Brandweerlieden uit Cadzand en Schoondijke hielden de raadsle den voor dat sluiting van hun ka zernes duurder uit kan vallen dan het college beoogd. „Het gaat niet alleen om kapitaalvernietiging door sluiting van een onlangs ge moderniseerde kazerne als Schoondijke, maar ook om het ver- 'Geld voor opknappen Europaschool staat nog steeds op begroting' lies aan kennis en ervaring. De voertuigen en apparatuur kunnen makkelijk naar een nieuwe kazer ne in Oostburg worden overge bracht. Maar de spuitgasten die er mee moeten omgaan, blijven in Schoondijke wonen. De opleiding van nieuwe brandweerlieden is aanpassingen in het stadskantoor wordt voorlopig achterwege gela ten. Het college geeft in het voor stel al wel een uitgebreide toelich ting op de benodigde aanpassin gen in het stadskantoor. Verhuizing van een deel van de ambtenaren naar het Rabo- pand schept in het stadskan toor ruimte om het reeds jaren lange probleem rond het archief op te lossen. Nu zijn de archief stukken ondergebracht op vier lo caties. Die voldoen bovendien niet allemaal aan de eisen voor op slag van archiefmateriaal. De ge meente is daar al een aantal ke ren voor op de vingers getikt door de Provinciale Archiefin spectie. Daarom wil het college een gedeelte van de vleugel van het stadskantoor waar nu de afde ling Sociale Zaken is onderge bracht geschikt maken als centrale archiefruimte. ook niet goedkoop", waarschuwde een brandweerman. De raadsleden lieten alle inspre kers tijdens de commissievergade ring in het ongewisse. Niet omdat ze bang waren voor negatieve reac ties, zegt PvdA-ffactievoorzitter Robert Evers. „De commissieverga dering is alleen bedoeld voor het stellen van technische vragen. De inhoudelijke discussie vindt vol gende week in de raadsvergade ring plaats." De voorzitter van de grootste coalitiefractie gaat er van uit dat de raad volgende week be sluiten over de kadernota neemt. Dit weekeinde debatteert de frac tie over de noodzakelijke bezuini gingen en begin volgende week wordt de standpunten afgestemd met coalitiepartners Dorpsbelan gen Toerisme en Helder Zeeuws. Peter Loonen van Helder Zeeuws verwacht dat niet alleen de coali tie, maar ook de oppositie inzet op een afgewogen besluit om Sluis financieel goed op de rails te krij gen. Net als Evers denkt hij dat de scholen zich niet al te bezorgd hoe ven maken. Evers: „De ruim zeven ton voor Zuidzande is niet van de begroting gehaald. Een nieuw ge bouw zal er niet in zitten, maar aanpassingen waarmee de school tien, vijftien jaar vooruit kan, zul len ongetwijfeld plaatsvinden." Loonen heeft in de kadernota al een bezuinigingsmogelijkheid ge vonden. Hij zal zijn fractie en de coalitiepartners voorstellen om ver hoging van het budget voor aan passing van het gemeentehuis met 475.000 euro te schrappen. „Dat geld kan beter voor andere zaken worden gebruikt, bijvoorbeeld voor het in stand houden van brandweerkazernes." De soep wordt op school en in de brandweerkazerne dus waarschijn lijk niet zo heet gegeten als het col lege ze opdiende. Maar voor het multifunctioneel centrum in IJzen- dijke, het voormalige gemeente huis in Aardenburg, de Stichting Welzijn en de armoedebestrijding ziet het er minder gunstig uit. Dat Sluis de hand op de knip moet houden, staat voor alle gemeente raadsleden vast. TERNEUZEN - De stichting Terneu- zens Behoud Oude Vesting Tuin pad houdt zaterdag 14 juni de zo langzamerhand traditionele kunst markt in het oudste stukje van Ter neuzen, achter de Noordstraat. Vanaf 11.00 uur presenteren dertig kunstenaars zich zowel binnen als buiten aan het publiek. De markt begint om 11.00 uur. Mede-organi sator Joost Snelders: „Met de toe zeggingen die we binnen hebben, kunnen we de Terneuzense burger en bezoeker een aantrekkelijk pro gramma bieden." De Terneuzense jeugd kan, onder leiding van Willy de Meijer, mee werken aan een stripverhaal, dat op een aantal panelen wordt gete kend. En wie even straatmuzikant wil zijn, krijgt alle ruimte. Snel ders: „De kunstmarkt is een prachtgelegenheid om juist dit oude stukje Terneuzen onder de aandacht te brengen. Het vormt een belangrijke bijdrage aan de aantrekkelijkheid van de stad." De raad lijkt het stadhuis van Aardenburg niet te willen 'redden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54