Sport Finales met een zwarte rand Wimbledon-finale 1996 nieuw leven ingeblazen Altijd de wind in de rug JAAR Knop Tweewielers PZC Vrijdag 23 mei 2008 43 Feyenoord won in 1970 als eerste Ne derlandse club de Europa Cup 1. Daarna slaagden de Rotterdammers er nog twee keer in beslag te leggen op de Uefa Cup. Die twee finales worden echter niet alleen herinnerd vanwege het sportieve succes. In 1974 vallen er bijna 200, vooral Engelse, gewonden; in 2002 wordt het feest overschaduwd door de moord op Pim Fortuyn. Uefa Cupzeges overschaduwd door rellen en moord. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Het lijkt een prachti ge lentedag te worden. De fans van Feyenoord maken zich op de ochtend van de 29e mei 1974 op voor een voetbalfeest, want de Ue fa Cup is binnen handbereik. Na de 2-2 in Londen moet de klus in de eigen Kuip tegen Tottenham Hotspur worden geklaard. Weini gen beseffen op dat moment dat een boot vol dronken en amok makende Engelsen onderweg is naar Rotterdam. De 1400 supporters van de Spurs reizen per veerboot en gedragen zich aan boord schandalig. Het ac cijnsvrije bier is niet aan te slepen, de boot wordt verbouwd en na aankomst in Rotterdam is de laat ste glimp beschaving bij de Engel sen verdwenen. De fans van de Spurs zwalken door de binnen stad, molesteren voorbijgangers, plunderen winkels en laten zo een spoor van vernieling achter. Arrestanten worden vrij snel weer vrijgelaten en na enkele schermut selingen voor de Kuip is rond 20.00 uur iedereen binnen. In vak GG, op de tweede ring, gaat het er dan al chaotisch aan toe. Dronken Engelsen vechten met elkaar en gooien allerlei voorwerpen in de vakken onder hen. Vijf agenten worden naar het vak gestuurd, on der hen Jaap de Vlieger. „We wa ren zo naïef om te denken dat we met z'n vijven het vak wel even rustig zouden krijgen", vertelt de hoofdagent in december 2004 in het maandblad Johan. De toegang blijkt door de Engelsen vanaf de binnenkant afgesloten. Nadat de vijf agenten de poort hebben gefor ceerd worden ze massaal aangeval len en bekogeld met stokken, rie men en ijzeren pijpen. De politie grijpt in tijdens de Uefa Cupfinale tussen Feyenoord en Tottenham Hotspur in de Kuip op 29 mei 1974. De Vlieger verliest door een klap met zo'n pijp het bewustzijn. Hij loopt een schedelbasisfractuur op en zal 36 uur in coma liggen. Als de rust enigszins is teruggekeerd, trappen Feyenoord en Tottenham HO om 20.30 uur af Als Wim Rijsber- gen vlak voor rust 1-0 maakt, is dat voor de Engelsen het sein om door het hek met het aangrenzen de vak HH te breken. Veel Feye- noord-fans slaan op de vlucht, en kelen springen zelfs meters naar beneden in de eerste ring. Het ver raste politiekorps besluit een char ge uit te voeren en stuit op weinig weerstand van de fans. Velen zijn te dronken om te zien dat Peter Ressel er vijf minuten voor tijd ook nog 2-0 van maakt. Terwijl de Engelsen zo snel moge lijk naar veerboot en vliegtuig wor den geleid, viert Feyenoord het winnen van de Uefa Cup in een sombere sfeer. Nederland weet nu wat de term hooliganisme bete kent. Bijna 28 jaar later staat Feyenoord weer in de finale van de Uefa Cup, die toevalligerwijs ook aan de Kuip is toegewezen. Rotterdam is al weken in de ban van de eind strijd, waarin het Duitse Borussia Dortmund de tegenstander is. De sfeer slaat om als gemeenteraads lid en landelijk lijsttrekker Pim For tuyn op maandag 6 mei wordt ver moord. De politicus is die ochtend nog in de Kuip geweest, waar hij met voorzitter Jorien van den Her ik heeft gesproken. De grote vraag is meteen: kan de fi nale wel doorgang vinden? Het antwoord luidt 'ja', maar burge meester Ivo Opstelten laat meteen weten dat van een eventuele huldi ging op de Coolsingel geen sprake zal zijn. Twee dagen later, op woensdag 8 mei rouwt Rotterdam nog steeds, maar in het stadion staat het voetbal centraal. De naam van Fortuyn wordt slechts kortstondig gescandeerd. De voor genomen minuut stilte loopt wel uit op een mislukking, omdat de Het honderdjarige Feyenoord heeft twee keer de Uefa Cup ge wonnen. Beide keren werd de winst overschaduwd; in 1974 door rellen, in 2002 door moord. foto Spaarnestad/ANP fans van Borussia blijven zingen. Als het eerbetoon daarna in drie ta len wordt aangekondigd, klinkt meteen het beginsignaal van scheidsrechter Melo Pereira. De Uefa biedt later excuses aan aan Opstelten, omdat er te laat is inge grepen. Het wordt - zoals eerder in het toernooi van dat jaar - de avond van Pierre van Hooijdonk, die met een prachtige vrije trap en een be nutte strafschop een groot aandeel heeft in de 3-2-overwinning. Na af loop volgen twee ererondes met de beker. Op de Coolsingel wordt de volgende dag niet gefeest, maar tekenen mensen het condoleance register voor Fortuyn. „Het is doodzonde dat we niet op de Cool singel konden staan", zegt trainer Bert van Marwijk later. „Maar het zou absoluut niet gepast zijn ge weest." Vederlicht, maar ijzersterk! Gazelle lite City Full Carbon van €1.899,- Nu €1.139,- - Gazelle Lite Hybrid Full Carbon van €1.899,- Nu €1.139,- «fl Tevens zijn wij op zoek naar een (leerling) verkoper/monteur! Meer info? Kijk onder vacatures op onze website. Zanddwarsstraat 8-10 a 4401 CL Yerseke telefoon(0113)57 2814 email: knopUveewielers@hetnet.nl www.knoptweewielers.nl Krajicek en Washington treffen elkaar in oktober in toernooi Eindhoven. EINDHOVEN - Ruim twaalf jaar na dato komt er een replay van de Wimbledon-finale van 1996 tus sen Richard Krajicek en MaliVai Washington. Beide spelers doen mee aan de AFAS Tennis Classics, die van 2 tot en met 5 oktober in Eindhoven wordt gehouden. De organisatoren Paul Haarhuis en Jacco Eltingh maakten gisteren de deelnemers bekend van de ze vende editie van het toernooi. Drie spelers debuteren in Eindho ven. Naast Washington zijn dat Mi chael Chang en Yevgeni Kafel nikov. Het deelnemersveld bestaat verder uit Sergi Bruguera, Henri Leconte, Goran Ivanisevic en Paul Haarhuis. Daarmee haalt het toer nooi, dat deel uitmaakt van de BlackRock Tour of Champions, drie winnaars van Roland Garros en twee Wimbledon-kampioenen in huis. Vorig jaar stond de herhaling van de Wimbledon-finale van t98o tus sen John McEnroe en Björn Borg centraal. Pete Sampras stond nu ook op de nominatie. „Maar die slaat zo'n enorm gat in ons bud get, dat we naast hem geen andere toppers zouden kunnen halen", verklaarde Eltingh. Sparta ION GL Gazelle Innergy Gazelle Easy Glider (2007) de laatste 0P=0P adviesprijs €2.099,- Nu €1.499,- Diverse Sparta lON's uit voorraad leverbaar tegen spectaculaire prijzen! Voor prijzen, informatie en aanbiedingen, kijk op:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45