Latijn Rocoon Ook carrière maken? Kom naar de Open Dag op 31 mei, maak kennis met onze opleidingen en met StowlT! www.hz.nl www.pzc.nl/specials/eindexamen i Alzheimer Vragen over boetes provincie De negen economie studenten van StowlT! bedachten de unieke StowlT! douchetas die je met zuignappen in de douche ophangt. "Van de 433 mini-ondernemingen in de competitie van Jong Ondernemen zijn wij nu de beste van Nederland! Nu de Europese finale! De jury vond ons ondernemingsplan en onze marketing strategie erg sterk", zegt Tom. Het project is onder deel van de HZ-opleidingen en laat studenten kennis maken met het ondernemerschap. Hogeschooljj^Zedand Bekijk ook het gefilmde examenjournaal op r r I pzc Vrijdag 23 mei 2008 j 33 GOES - Rolpatronen veranderen als ouders of partners leiden aan Alz heimer. Mieke Loeven van het Steunpunt Mantelzorg vertelt maandag in het restaurant van zorgcentrum Ter Valcke in Goes van 19.00 tot 21.30 uur over die ver anderingen. MIDDELBURG - Ambtenaren die te hard rijden of een andere verkeers overtreding begaan, moeten de boete zelf betalen. Dat vindt de PvdA-fractie in de Provinciale Sta ten van Zeeland. De provincie betaalde vorig jaar 760 euro aan verkeersboetes van ambtenaren. Het ging om lichte snelheidsovertredingen van chauf feurs van dienstauto's. In de regel moeten medewerkers de boete zelf betalen. Minister Ter Horst vindt dat ambtenaren zelf moeten opdraaien voor die bekeuring. De PvdA heeft schriftelijke vragen gesteld over boetes van ambtena ren. Zo wil de fractie weten voor welke overtredingen de provincie de boetes betaalt en waar de grens ligt van de hoogte van de bekeu ring. De partij vindt dat het open baar bestuur een voorbeeldfunctie heeft en dat de provincie dus de boetes niet moet betalen. De PvdA vraagt wanneer GS dat beleid gaan veranderen. Journaal Honderden vmbo-eindexamen- leerlingen van verschillende scholen in het land zijn woe dend op hun wiskundelera ren. Ze kregen gisteren tijdens het examen vragen die volgens hun docenten niet bij de les stof hoorden. Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (Laks) kreeg hier over zo'n achthonderd boze leerlingen aan de lijn. Docen ten zouden verkeerde hoofd stukken hebben opgegeven. Vragen over meetkunde kwa men als een totale verrassing. Een merkwaardige zaak, vindt het Laks. Op de officiële inter netsites voor leerlingen stond wel de juiste examenstof ver meld. De organisatie is bezig de zaak uit te zoeken en hoopt snel duidelijkheid te geven. Toch waren er gisteren relatief weinig klachten. Zo'n 150 vwo-leerlingen vonden hun eindexamen Latijn veel te lang. Zij kregen de vragen niet bin nen de tijd beantwoord. Tijdens het havo-examen mu ziek was een geluidsfragment zo slecht van kwaliteit dat het nauwelijks was te horen. Na vier examendagen zijn er 34.000 klachten binnengeko men bij het Laks. Er was weer irritatie over de busstaking: toeterende bussen en ouders die door moeten worden ingeschakeld voor het transport naar de examens. Vandaag staan voor het vwo aardrijkskunde en scheikunde en voor de havo Duits en na tuurkunde op het programma. Leerlingen van het vmbo doen examen in maatschappijleer, Frans, aardrijkskunde, geschie denis en wiskunde. Naam: René Geelhoed (17) Woonplaats: Zonnemaire School: Ostrea Lyceum, Goes Vervolgopleiding: Conservatorium in Rotterdam of Amsterdam Afgelegd examen: Vwo Latijn Een rood hoofd en trillende handen. „Ik ben kapot", zucht René. Het examen Latijn was 'erg moeilijk', vindt hij. „De vertaling was het moei lijkst. Daar kun je niet echt voor leren. Je kunt moeilijk de hele gramma tica uit je hoofd weten." De andere helft van het examen bestond uit vra gen over inhoudelijke teksten. „Ze gingen dit jaar over Seneca en Taci tus. Ik had keihard geleerd. Ik kon de teksten bijna letterlijk opdreunen. Behalve twee, daarvan kende ik alleen de verhaallijn. Ik ben tot één uur vannacht bezig geweest. Ik dacht dat het beter was om te gaan slapen. We moesten wel 25 teksten leren, maar ze vroegen natuurlijk nét die tek sten die ik niet goed kende." Het valt hem niet mee, die examens. „Ge lukkig is het maar anderhalve week. Ik ben het hele jaar druk met m'n muziek geweest, dus daarom moet ik nu wat harder leren." Toch denkt René dat hij wel slaagt. Dan kan hij zich écht bezig houden met zijn pas sie: „piano en nog wat andere instrumenten. Ik wil naar het conservato rium in Rotterdam of Amsterdam. Volgende maand doe ik auditie." Naam: John Damen (18) Woonplaats: Kapelle School: Ostrea Lyceum, Goes Vervolgopleiding: Civiele Techniek aan de Universiteit Twente Aankomend examen: Vwo Scheikunde Hij heeft er vertrouwen in. Hoewel hij zegt beter te zijn in natuurkunde, moet dat examen scheikunde wel gaan lukken. „Ik sta een 7,6 gemid deld, of zoiets. Ik heb nog niet zoveel geleerd: alleen twee of drie proef- examens geoefend", zegt John op relaxte toon. „Dat ga ik ook niet doen hoor. Ook niet voor wiskunde of natuurkunde. Je kunt al die boeken wel uit je hoofd leren, maar dat heeft geen zin. Het is toch heel veel toe passing. Dat heb ik in al die lessen al genoeg geoefend." Hij gaat eerst eens bijkomen van het examen Latijn. „Aan het eind van de middag ga ik nog één oefenexamen scheikunde doen. Die examens zijn namelijk wel wat anders dan de schoolonderzoeken. De vragen worden meer in een verhaalvorm gesteld. Je moet zelf de belangrijke dingen eruit vissen. Dat is even wennen. Morgen ga ik in elk geval uitslapen, want het exa men begint pas om half twee." Na de zomervakantie studeert en woont hij in Enschede, dat weet John zeker. Glimlachend: „Ik moet m'n best doen om niet te slagen." foto's Willem Mieras zeeland nazomerfestival.nl 2ó aug t/m sept 2008 €3 korting in voorverkoop tot 8 aug via nazomerFestival.nl vr5sept21u00 ///A Abdij Middelburg DEf-]A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35