'Als je niet wilt dat embryo's verloren gaan, moetje ook tegen ivf en het spiraaltje zijn.' Hoogleraar medische ethiek Guido de Wert PZC Vrijdag 23 mei 2008 klei Wat zijn stamcellen? Celtherapie De pluripotente stamcellen, aangezet tot specifieke celspecialisatie, kunnen gebruikt worden voor de genezing van vele ziekten. Waar dient onderzoek naar stamcellen voor? hartziekten Stamcellen zijn lichaamscellen, die onbeperkt kunnen delen en zorgen voor de aanmaak van gespecialiseerde cellen. Deze cellen spelen een hoofdrol bij de ontwikkeling van de mens. Stamcellenonderzoek kan leiden tot medische vooruitgang in bijvoorbeeld de volgende ziektes: Parkinson, Alzheimer, beroerte beschadiging aan ruggemerg leukemie Embryo van vijf dagen O Ongeveer 4 dagen na bevruchting beginnen de (toti potente) cellen zich te specialiseren, waarbij ze een soort holte vormen. De buitenste laag cellen ontwikkelt zich tot de placenta en andere ondersteunende weefsels. De binnenste celmassa (pluripotent) kan ieder celtype vormen dat zich in een menselijk lichaam bevindt, maar uit deze groep kan geen organisme ontstaan. Deze binnenste cellen specialiseren zich verder tot stamcellen waaruit op hun beurt enkel nog cellen kunnen ontstaan met een specifieke functie. 13 Christopher Reeve Christopher Reeve, beter be kend als Superman, raakte in 1995 na een paardrij-ongeluk vanaf de nek verlamd. Sinds dien pleitte hij onvermoeibaar voor meer wetenschappelijk on derzoek naar dwarslaesie. Hij had hoge verwachtingen van stamceltherapie. Hij overleed in 2004. Twee jaar later torpedeer de Bush met zijn veto een wet die de financiering voor dit on derzoek in de VS verruimt. Ronald Reagan Ook binnen de Republikeinse partij van Bush wordt de roep om steun voor stamcelonder zoek steeds sterker. Voormalig 'first lady' Nancy Reagan is sterk voorstander van meer on derzoeksmogelijkheden met stamcellen. Haar man, Ronald Reagan, is in 2004 overleden aan de gevolgen van de ziekte van Alzheimer. Deze ziekte kan mogelijk door middel van stam celtherapie genezen worden. infographic: ANP bron: AFP en American National Institutes of Health Arnold Schwarzenegger De Republikeinse gouverneur van Californië, Arnold Schwarze negger, is voorstander. Califor nië loopt voorop in de VS wat betreft de mogelijkheden voor stamcelonderzoek. Een wet uit september 2002 maakte het mo gelijk onderzoek te doen met embryo's, inclusief gekloonde embryo's. De schoonvader van de voormalige acteur (Termina tor, Total Recall) lijdt aan Alz heimer. foto's ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13